Zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy dla prowadzonych kursów. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.752.2022.2.MSU

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 28 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.752.2022.2.MSU

Temat interpretacji

Zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy dla prowadzonych kursów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 września 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy dla prowadzonych kursów.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 grudnia 2022 r. (data wpływu 15 grudnia 2022r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Państwa Spółka jako osoba prawna (dalej zwana jako „Wnioskodawca” lub „Spółka”), prowadzi działalność gdzie głównym, a zarazem jedynym przedmiotem działalności jest kod PKD 85.59.B, czyli pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Państwa Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Państwa Spółka nie jest podmiotem świadczącym usługi jako jednostka objęta systemem oświaty lub jako uczelnia, jednostka naukowa PAN, instytucja badawcza w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 26 lit.  a-b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej jako: „ustawa o  VAT”). Państwa Spółka wskazuje, iż będzie zamiennie używała słowa „szkolenia” i „kursy” w niniejszym wniosku, które w rozumieniu Państwa Spółki oznaczają cykl zajęć czy wykładów z konkretnej dyscypliny, mających na celu uzupełnienie czyjegoś wykształcenia lub wiedzy lub kompetencji z jakiejś dziedziny.

Państwa Spółka wskazuje ponadto, iż:

·nie posiada akredytacji na organizowanie szkolenia w rozumieniu przepisów ustawy z  dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe,

·wymieniona w stanie faktycznym działalność Spółki, polegająca na organizacji i prowadzeniu szkoleń nie jest i nie będzie finansowana w 100% bądź co najmniej 70% ze środków publicznych.

Kursy znajdujące się w ofercie Państwa Spółki oferowane są szerokiemu gronu ludzi, ale  przede wszystkim przeznaczone one są dla osób chcących usamodzielnić się na rynku krypto inwestycji, ale również na rynku ....., akcji, surowców, inwestycji w start up’y, nieruchomości. Szczegółowy wykaz i zakres kursów został wskazany na stronie internetowej https://...... Kursy Państwa Spółki przeznaczone są zarówno dla początkujących osób chcących zacząć inwestować, jak i dla osób posiadających już wiedzę z  tego zakresu, lecz chcących zwiększyć zakres swojej wiedzy. Państwa Spółkę można porównać do inkubatora inwestorów – Państwa Spółka tworzy odpowiednie warunki do  rozwoju w taki sposób, aby doprowadzić w krótkim czasie do pełnej samodzielności w  inwestowaniu, prowadzi on krok po kroku przez cały niezbędny proces edukacyjny, Państwa Spółka uczy jak prawidłowo zarządzać kapitałem inwestycyjnym i tym samym kształci uczestników kursów. Ponadto za pośrednictwem omawianych kursów Państwa Spółka przyswaja wiedzę dot. rozumienia zjawisk gospodarczych i ekonomiczno-finansowych na rynkach finansowych, a także przyswaja umiejętności analizy wspomnianych zjawisk.

Państwa Spółka kieruje swoją ofertę szkoleń także do osób zainteresowanych rynkiem finansowym, rynkiem towarów giełdowych, analizą finansową oraz strategiami i metodami inwestycyjnymi. Takimi osobami mogą być osoby chcące pracować w pewnym zawodzie lub  osoby w nim już pracujące, lecz chcące poszerzyć zakres swojej wiedzy oraz   kompetencji. Oferta szkoleń kierowana jest zarówno do osób fizycznych, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą czy też spółek. Ukończenie przedmiotowych szkoleń nie jest warunkiem koniecznym w wykonywaniu jakiegokolwiek zawodu, lecz poszerzają one wiedzę niezbędną przy wykonywaniu takich zawodów jak: analityk giełdowy, analityk inwestycyjny, analityk finansowy, makler, doradca inwestycyjny. Oczywistym jest, iż  uzyskanie nowych umiejętności albo ich udoskonalenie przy pomocy przedmiotowych kursów, przyczynia się zwiększeniu kwalifikacji osoby wykonującej taki zawód, a w związku z  czym, wprost przekłada się na zwiększenie jego możliwości zarobkowych, co jest zasadniczym celem, który chcą osiągnąć osoby przystępujące do szkoleń Państwa Spółki.

Państwa Spółka oferuje z reguły płatne kursy, natomiast w ofercie Państwa Spółki znajdują się również darmowe szkolenia oraz darmowe podręczniki, np. :

1.„...: Twój Kurs Tradingu” - .../

2....: „Kryptowaluty dla początkujących” - ...-dla- początkujących/

3. ...: „....” - ...

4....: „Wskaźniki on-chain” (dostarcza wiedzę na temat budowy i właściwości podstawowych wskaźników on-chain) - .../

5....: „Jak zyskownie inwestować w surowce?” - ..../inwestowanie-surowce

Te darmowe narzędzia mają na celu zachęcić zainteresowane osoby do zapoznania się  z  uniwersum Kryptowalut, pokazać podstawy ich działania na rynku oraz pokazać jak  można zacząć budować finansową niezależność z wykorzystaniem Kryptowalut. Narzędzia te również przedstawią pewne zasady, które pozwalają ograniczyć udział emocji w  tradingu, a także zasady, którymi powinna kierować się osoba zainteresowana kursem, żeby systematycznie i bezpiecznie handlować na rynku kryptowalut. Jako że są one całkowicie darmowe, zapoznanie się z nimi pozwoli zainteresowanym osobom podjąć decyzję czy są oni zainteresowani kupnem bardziej rozbudowanego kursu, który umożliwi nabycie, uzupełnienie wiedzy i umiejętności i kwalifikacji w tej dziedzinie.

Organizowanie oraz tworzenie takiego rodzaju kursów wiąże się ze wspomaganiem, uzupełnianiem, jak też uszczegółowieniem wiedzy przekazywanej w klasycznych placówkach świadczenia usług edukacyjnych, których programy obejmują względnie tożsamy lub  podobny przedmiot kształcenia. Państwa Spółka posiada dedykowaną platformę edukacyjną za pośrednictwem której przekazuje wiedzę przy pomocy przedmiotowych kursów. Mimo tego Państwa Spółka również prowadzi kanał ..., na którym dzieli się  nieodpłatnie wiedzą na temat aktualnych zmian, nowinek na rynkach inwestycyjnych za  pośrednictwem nagrań wideo o długości średnio 40 minut -1 godz. 30 min. Przygotowane kursy w głównej mierze oparte są na doświadczeniu osób prowadzących kursy, dostępnej aktualnie wiedzy, przeprowadzanych analizach rynku oraz zdobytych umiejętnościach. Każdy kurs zaostrza uwagę na elementach szczególnie trudnych do zrozumienia dla przeciętnego odbiorcy oraz tłumaczy je w ten sposób, iż będą one zrozumiałe.

Świadczenie usług polegających na organizacji i prowadzeniu szkoleń kształcących w zakresie rynków inwestycji ma na celu przede wszystkim doprowadzić do pełnej samodzielności w  inwestowaniu uczestników kursów przy pomocy niezbędnego procesu edukacyjnego, który jest w nich zawarty. Świadczenie usług w ten sposób ma na celu również doprowadzić do tego, iż osoby kończące te kursy będą w stanie wykorzystać uzyskaną wiedzę i  kompetencje przede wszystkim w celach zarobkowych i zawodowych. Mimo tego, jako  że  nie wszystkie szkolenia przedstawiane przez Państwa Spółkę są darmowe, za  uczestnictwo w niektórych kursach Państwa Spółka pobiera opłatę, dążąc tym samym do  osiągnięcia zysku. Państwa Spółka prowadzi kursy zdalnie - za pośrednictwem sieci Internet. Narzędzia techniczne, takie jak np. komputer, telefon itd., które są niezbędne dla  uczestniczenia w szkoleniu, uczestnik kursu zapewnia we własnym zakresie.

Poniżej przestawiono przykładowe szkolenie Państwa Spółki, składające się z 9 rozdziałów oraz niektóre tematy, które na nim zostaną poruszone.

1.Wstęp

-Opis materiału i procesu szkolenia

-Czym jest trading oraz jego zalety

-Czym jest cena

-Czym jest broker, jakiego możesz wybrać, jakiego nie wybierać

2.Podstawy

-Obsługa, ustawienia platformy .....

-Jak liczyć spread i prowizje

-Jak otwierać i liczyć pozycje na wzrosty/spadki

-Stop Loss, take profit (co/jak/gdzie/ile)

3.Cena

-Budowa świec cenowych i interwały

-Czytanie ruchu świec cenowych

-Przykłady istotnych ruchów cenowych

-Analiza ruchu cenowego na „samym wykresie”

-Przykłady rynkowe oraz symulacje na żywym rynku

4.Poziomy Cenowe

-Czym są poziomy cenowe

-Jak poprawnie oznaczyć poziomy cenowe

-Oznaczanie oraz mierzenie korekt

-Technika mierzonych ruchów cenowych

-Określanie kierunku ruchu za pomocą korekt oraz mierzeń

-Korekty jako przewaga rynkowa

-Przykłady rynkowe oraz symulacje na żywym rynku

5.Tendencje Cenowe

-Czym są tendencje cenowe

-Jak wyznaczyć tendencje cenowe

-Powtarzalna struktura kanałowa ceny

-Określanie kierunku ruchu za pomocą tendencji

-Wybicie tendencji jako przewaga rynkowa

6.Volumen

-Czym jest volumen

-Określenie pozycji dużych graczy na rynku

-Wyznaczanie kluczowych poziomów volumenowych

-Volumen jako przewaga rynkowa

7.Średnie Kroczące

-Czym są średnie kroczące

-Techniki korzystania ze średnich kroczących

-Wspierający układ średnich kroczących

8.Podsumowanie szkolenia

-Jak poprawnie korzystać z przewag rynkowych

-Jak liczyć przewagi rynkowe

-Jak krok po kroku przygotować analizę

-Jak ustalić poziom stop loss dla pozycji

-Jak ustalić poziom take profit dla pozycji

-Jak rozegrać przygotowaną analizę

-Przykłady rozegrać analiz /wejście/wyjście/stop loss/take profit

9.Psychologia i zarządzenie kapitałem

-Jak pogodzić trading z innymi obowiązkami

-Jak przygotować się do sesji handlowej

-Typowe błędy logiczne

-Czego NIE robić podczas handlu

-Jak poradzić sobie z chciwością i emocjami

-Jak skutecznie zarządzać kapitałem.

Poza tym wskazać należy, iż Państwa Spółka oprócz szkoleń zw. z inwestycjami w  kryptowaluty edukuje oraz przekazuje wiedzę również przy pomocy innych kursów z  zakresu ekonomii, pieniądza i systemu monetarnego. Państwa Spółka przedstawia zatem poniżej tematy, które są poruszane na jednym z kursów Spółki:

1.Historia pieniądza i walut.

2.Podaż pieniądza i inflacja.

3.Analiza fundamentalna złota.

4.Analiza fundamentalna srebra.

5.Teoria kapitału żelaznego.

6.Analiza fundamentalna....

7.Wskaźniki on-chain.

8.Popytowo-podażowy model ekonometryczny ...(osoby prowadzącej kurs w imieniu Wnioskodawcy).

9.Analiza fundamentalna....

10.... - analiza fundamentalna, rodzaje, ryzyka.

11.Strategia realizacji zysków z kryptowalut.

12.Jak zabezpieczyć się przed pułapkami emocjonalnymi?

13.Cykle rynkowe na giełdzie.

14.Cykle migracji kapitału.

15.Analiza spółek i najważniejsze wskaźniki do wyceny rynku akcji.

16.Zasady budowania portfela akcji.

17.Czym są fundusze inwestycyjne?

18.Czym są ETFy?

19.Jak odpowiednio dobierać ...?

20.Jak inwestować w akcje i ...?

21.  ..., Rachunek zysków i start.

22...., .....

23.Przykładowa analiza spółek z ......

24.Czym jest .....?

25.Jak uzyskać ekspozycje na fundusze ....?

26......

27.Czym jest obligacja?

28.Rating i spread kredytowy.

29.Bezpieczeństwo obligacji, a rating.

30.Wycena obligacji.

31.Krzywa dochodowości, zmienność obligacji.

32.Cykle długu.

33.Jak inwestować w obligacje?

34.Deflacja.

35.Czym jest ...?

36.Wymogi prawne ... w USA.

37.Rodzaje ....

38.Cykle na rynku nieruchomości.

39.Wycena ...: Funds from Operation, P/FFO, AFFO, FAD, Debtto EBIDTA, Gearing ratio, współczynnik PEG, Stopa dywidendy.

40.Cykle na rynku nieruchomości względem rynków finansowych.

41.Jaki majątek można chronić? Powody upadku rodzinnych fortun.

42.Fundacje interesu prywatnego.

43.Jurysdykcje dla rachunków bankowych i spółek.

44.Ekspozycja instytucji finansowych na....

Spółka wskazuje dodatkowo jeszcze jeden przykładowy kurs, który co prawda jest jeszcze w trakcie tworzenia, ale już z przedstawionej poniżej tematyki wynika, jaki zakres wiedzy będzie przekazywany uczestnikom szkolenia. Kurs ten będzie poruszał poniższe tematy:

1.Rynek surowców ogółem.

2.Surowce energetyczne - URAN.

3.Metale szlachetne - ZŁOTO.

4.Metale szlachetne - SREBRO.

5.PLATYNA I PLATYNOWCE.

6.METALE ZIEM RZADKICH.

7.Surowce energetyczne - WĘGIEL.

8.Surowce energetyczne - ROPA.

9.Surowce energetyczne - GAZ ZIEMNY.

10.BATTERY METALS (miedź, kobalt, nikiel, lit).

11.Odnawialne Źródła Energii.

12.Modelowe portfele inwestycyjne.

13.Jak wybrać odpowiedniego brokera czy giełdę, przez którą będziemy inwestować?

14.Najczęściej popełniane błędy inwestorów i jak ich unikać.

Państwa Spółka w każdym temacie, który dotyczy konkretnego surowca wymienionego powyżej, ma zamiar poruszać poniższy zakres zagadnień:

-wykorzystanie w gospodarce omawianego surowca,

-sytuacja podażowo popytowa,

-tezy inwestycyjne,

-dlaczego warto inwestować w omawiany surowiec,

-potencjalne zagrożenia,

-w jaki sposób można inwestować w omawiany surowiec ,

-omawianie podmiotów, w które prowadzący kursu sam inwestuje,

-przyszłość omawianego sektora.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo kursy, które obecnie Państwa Spółka ma w swojej ofercie oraz są one zarazem objęte zakresem postawionego we wniosku pytania.

1)Warsztaty - System...- jest to kurs przeznaczony dla osób chcących zdobyć zawód tradera na rynkach finansowych. Treść kursu obejmuje:

a.wyjaśnienie czym jest trading,

b.obsługę tradingview (jest to platforma do tworzenia wykresów używana przez  handlowców i inwestorów na całym świecie do wykrywania możliwości na  globalnych rynkach),

c.wykresy cenowe,

d.dobieranie brokera,

e.omówienie zagadnień .....,

f.dźwignia finansowa,

g.jak liczyć spread,

h.jak otwierać i liczyć pozycje na wzrosty/spadki,

i.wyjaśnienie zagadnień stop less i take profit,

j.wyjaśnienie siatki cenowej,

k.co to jest korekta,

l.jak wykorzystać korekty w analizach,

m.co to jest tendencja,

n.oznaczanie tendencji,

o.wykorzystywanie tendencji w analizach,

p.wyjaśnienie co to jest volumen wraz z przykładami,

q.lekcje dotyczące radzenia sobie z emocjami,

r.pułapki mentale przy inwestycjach i tradingu,

s.metody analizy technicznej wykresów,

t.otwieranie pozycji wejścia i wyjścia,

u.zarządzanie kapitałem,

v.dyskusje na czacie,

w.regularne spotkania z trenerami, a w nich m.in. sesje pytań i odpowiedzi.

2)Rynek surowców w praktyce - jest to kurs przeznaczony dla osób chcących zdobyć zawód inwestora na rynkach surowców. Kurs zawiera obszerne materiały związane z  fundamentami, popytem i podażą, wykorzystaniem, przyszłymi perspektywami i  możliwościami inwestycyjnymi dla takich surowców jak:

a.uran,

b.złoto,

c.srebro,

d.węgiel,

e.metale ziem rzadkich,

f.platynowce,

g.battery metals,

h.gaz ziemny,

i.ropa,

j.odnawialne źródła energii.

W kursie tym znajdują się także dodatkowe materiały związane z miejscami z których warto korzystać przy poszukiwaniu informacji o rynku surowców, jak odpowiednio dobrać brokera, jak zbudować portfel inwestycyjny czy mentalność inwestora surowcowego (czyli jakie są  najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć). Co dwa tygodnie realizowane jest  spotkanie online z trenerem, na którym wspólnie z kursantami omawia dodatkowe zagadnienia związane z rynkiem surowcowym oraz odpowiada na zadawane przez  nich  pytania. Państwa Spółka wskazała również, iż kurs ten został już opisany w stanie faktycznym do złożonego wniosku o interpretacji (kurs składający się z 14 tematów - opisany w załączniku nr 3 do wniosku o interpretację).

3)Długoterminowe inwestowania tak, jak robią to najbogatsi - jest to kurs przeznaczony dla osób chcących zdobyć zawód inwestora, który zna specyfikę każdej z klas aktywów i potrafi na nich skutecznie inwestować. Wiedza w nim zawarta będzie przydatna również dla osób chcących zdobyć licencję na doradcę inwestycyjnego. Treść kursu obejmuje:

a.historię walut fiducjarnych,

b.podaż pieniądza i inflację,

c.wycenę złota,

d.wycenę srebra,

e.gdzie kupować i jak przechowywać złoto oraz srebro,

f.teoria kapitału żelaznego,

g.budowa portfeli modelowych,

h.analizę fundamentalną ...,

i.wskaźniki on-chain,

j.ekonometryczny model popytowo-podażowy ....,

k.analiza fundamentalna ...,

l.    ... - ich rodzaje i ryzyka,

m.strategia realizacji zysków na rynku kryptowalut,

n.jak zabezpieczyć się przed pułapkami emocjonalnymi w inwestycjach,

o.cykle rynkowe na giełdzie,

p.cykle migracji kapitału,

q.wskaźnik C/Z,

r.wskaźnik CAPE,

s.wskaźnik C/Wk,

t.wskaźnik ROE,

u.wszystko co trzeba wiedzieć o dywidendach,

v.wskaźnik F-score,

w.zasady budowy portfela akcji,

x.czym jest fundusz inwestycyjny,

y.czym są ETF'y,

z.jak dobierać ETF’y.

aa. analiza sektorowa,

bb. jak inwestować w akcje i ETF'y,

cc. Enterprise Value,

dd. rachunek zysków i strat,

ee. EBITDA,

ff. przykładowa analiza spółek z .....,

gg. czym jest ....,

hh. wewnętrzna stopa zwrotu,

ii. korzyści z finansowania .....,

jj. jak uzyskać ekspozycje na fundusze .....,

kk. .....,

II.....,

mm. branża marihuanowa,

nn. jak inwestować w spółki marihuanowe,

oo. czym jest obligacja,

pp. rating i spread kredytowy,

qq. bezpieczeństwo obligacji a rating,

rr. wycena obligacji,

ss. krzywa dochodowości i zmienność obligacji,

tt. cykle długu,

uu. jak inwestować w obligacje?

vv. deflacja,

ww. czym są ...,

xx. ...,

yy. stopy zwrotu z ...,

zz. wymogi prawne... w USA,

aaa. typy ...,

bbb. cykle na rynku nieruchomości,

ccc. ....,

ddd. Wycena ....

eee. Wycena ...,

fff. ....,

ggg. współczynnik ..., stopa dywidendy i współczynnik wypłaty dywidendy,

hhh. analiza ... na .....,

iii. cykle na rynku nieruchomości względem rynków finansowych,

jjj. wyniki ... w danym otoczeniu rynkowym,

kkk. ...na ...,

III. azjatyckie ....,

mmm. ...hotelowe,

nnn. katalog ....,

ooo. rezydencja podatkowa, bankowa, ...r,

ppp. jaki majątek można chronić, czyli powody upadku rodzinnych fortun,

qqq. jurysdykcje dla rachunków bankowych i spółek,

rrr. fundacje interesu prywatnego,

sss. ekspozycja instytucji finansowych na ....

Państwa Spółka wskazała również, iż dodatkowo w ramach kursu prowadzone są regularne spotkania z trenerem, który omawia z kursantami dane zagadnienia oraz odpowiada na  ich  pytania. Państwa Spółka wskazała również, iż kurs ten został już opisany w stanie faktycznym do  złożonego wniosku o interpretacji (kurs składający się z 44 tematów - opisany w  załącznikach 2-3 do wniosku o interpretację).

4)Mentoring z... - jest to kurs z zakresu rynku kryptowalut, który  przygotowuje bazowo inwestorów/traderów czy osoby rozpoczynające swoją przygodę z rynkiem kryptowalut do pracy przy projektach związanymi z szeroko pojęta branżą blockchain oraz kryptowalut. W materiałach kursu zawierają się lekcje związane z:

a.psychologią inwestowania,

b.inteligencją emocjonalną,

c.zagrożeniami dla rynku kryptowalut,

d.trendami na rynku kryptowalut,

e.jak skutecznie robić analizę projektów kryptowalutowych,

f.wartością fundamentalną ...,

g.wszystko co należy wiedzieć jeśli chodzi o ...., czyli zdecentralizowane finanse,

h.bezpieczeństwem na rynku kryptowalut.

W ramach tego kursu realizowane są regularne spotkania z trenerem w formie online, na  których omawiane są konkretne aspekty rynku i wiedzy zawartej w nagranych lekcjach, a  także sesja pytań i odpowiedzi. Dodatkowo przeprowadzane są spotkania online, na  które  zapraszani są eksperci z różnych dziedzin np. prawa podatkowego czy zarządzania giełdą kryptowalutową, by kursanci po ukończeniu kursu mieli wiedzę o wielu innych aspektach szeroko pojętego inwestowania opartego o kryptowaluty.

Państwa Spółka wskazała ponadto, iż w przyszłości Spółka będzie również tworzyła nowe kursy o podobnej tematyce jak powyższe.

Na pytanie: Czy Państwa Spółka jest podmiotem świadczącym usługi, o których mowa w  art.  43 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z  2022 r., poz. 931, z późn. zm.) lub § 3 ust. 1 pkt 13 lub 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz  warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2020 r. poz. 1983 ze zm.)? odpowiedzieli Państwo: Jak już Spółka wskazywała w treści wniosku, usługi które ona świadczy nie  są  finansowane ani w całości ani w części ze środków publicznych, w związku z czym Spółka nie świadczy usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o  VAT. W treści wniosku też zostało wskazane, iż Spółka „nie posiada akredytacji na  organizowanie szkolenia w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe”, a zatem nie świadczy usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. b ustawy o VAT.

Z kolei pytanie organu czy spółka świadczy usługi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT w części dotyczy pytania Spółki, gdyż właściwie Państwa Spółka zwraca się z pytaniem do organu „Czy kursy prowadzone przez Wnioskodawcę korzystają ze  zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy z  dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?”. Odnosząc się do tego pytania, tj.  czy Państwa Spółka prowadzi usługi w formach i na zasadach przewidzianych w  odrębnych przepisach odpowiedzieć należy przecząco, gdyż takie przepisy w polskim porządku prawnym nie zostały po prostu wprowadzone.

Państwa Spółka pragnie jednak zwrócić uwagę, iż art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy VAT odsyła do bliżej niesprecyzowanych przepisów, co nie zapewnia stosowania tego zwolnienia w sposób prawidłowy i prosty, a wręcz przeciwnie - czyni go całkiem niedookreślonym, a  zatem trudnym do zastosowania, poprzez brak jasnego sprecyzowania podmiotów, które  mogą w sposób zgodny z prawem unijnym i krajowym korzystać z tego zwolnienia. Tego rodzaju warunek, tj. odesłanie w zakresie zwolnienia do bliżej niewskazanych przepisów krajowych w żadnym wypadku nie zapewnia wymaganej w pkt 34 Preambuły dyrektywy 2006/112/WE jednolitości zwolnień w krajach członkowskich, poprzez przyjęcie warunków ich stosowania, mających charakter porównywalny. Wskutek takiej wadliwej implementacji wprowadzony w art.. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, warunek objęcia zwolnieniem kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego przez  prowadzenie go w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, w  żadnym przypadku nie zapewnia prawidłowego i prostego stosowania tych zwolnień, czego wymaga art. 131 dyrektywy VAT.

Co więcej, w jednym z wyroków NSA wskazał nawet, iż „w sytuacji wadliwej implementacji art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy w ramach art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a u.p.t.u.. stosowanie zwolnienia kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania następować może (musi) bezpośrednio na podstawie art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112/WE w zw. z art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady nr 282/2011. (I FSK 1622/12).

Wobec tego Państwa Spółka pragnie zwrócić uwagę organu, iż sam fakt tego, iż Spółka nie spełnia wszystkich przesłanek z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy VAT (z powodu błędnej implementacji i odesłania do bliżej niesprecyzowanych przepisów) nie może przesądzać o tym, iż Spółka nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia VAT, gdyż  praktyka oraz orzecznictwo NSA rozstrzyga ten problem wskazując, iż stosowanie zwolnienia kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania następować może (musi) bezpośrednio na podstawie art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112/WE w zw. z art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady nr 282/2011. (I FSK 1622/12).

Idąc dalej, Spółka nie świadczy usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o  VAT. Państwa Spółka ponadto nie świadczy usług i dostawy towarów ściśle związanych z  usługami wymienionymi w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT, gdyż świadczy usługi podstawowe.

Odnosząc się do pytania dotyczącego tego czy Państwa Spółka świadczy usługi z § 3 ust. 1 pkt  13 lub § 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od  towarów i  usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, to Państwa Spółka wskazuje ponownie, iż  Spółka nie świadczy tych usług.

Na pytanie: Czy świadczone przez Państwa Spółkę usługi szkoleniowe/kursy, objęte zakresem pytania, będą stanowiły usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług? wskazali Państwo, że krajowe przepisy z zakresu podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia "kształcenia zawodowego" i "przekwalifikowania zawodowego". Przy stosowaniu zwolnienia określonego na podstawie art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy VAT, należy mieć na uwadze treść art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U.UE Z 2011 r. L 77/1). Zgodnie z tym przepisem - mającym bezpośrednie zastosowanie w każdym kraju unijnym - usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania świadczone na warunkach określonych w  art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy VAT, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub  uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Wobec czego Państwa Spółka potwierdza, iż usługi szkoleniowe/kursy, objęte zakresem pytania, będą stanowiły usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

Umiejętności nabyte w trakcie usług szkoleniowych/kursów, będą pozostawały w  bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestników szkoleń i będą miały na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Jak już zostało wskazane w treści wniosku, Państwa Spółka kieruje swoją ofertę szkoleń szerokiemu gronu ludzi do osób zainteresowanych rynkiem finansowym, rynkiem towarów giełdowych, analizą finansową oraz strategiami i metodami inwestycyjnymi rynkiem krypto inwestycji, rynku ...... akcji, surowców, inwestycji w start up’y, nieruchomości. Takimi osobami mogą być osoby chcące pracować w pewnym zawodzie lub osoby w nim już pracujące, lecz chcące poszerzyć zakres swojej wiedzy oraz kompetencji.

Umiejętności nabyte w trakcie usług szkoleniowych/kursów mogą być wykorzystywane przez  uczestników szkoleń do celów prywatnych. Szkolenia te będą przede wszystkim przeznaczone dla osób, dla których tego rodzaju szkolenia wiązać się będą z pewnym zawodem. Świadczenie usług w ten sposób ma na celu również doprowadzić do tego, iż  osoby kończące te kursy będą w stanie wykorzystać uzyskaną wiedzę i kompetencje przede wszystkim w celach zarobkowych i zawodowych.

Ponadto szkolenia organizowane przez Państwa Spółkę dają osobom bez wykształcenia specjalistycznego możliwość polepszenia swoich szans na rynku pracy, a także mają na celu przekazać lub uaktualnić wiedzę niezbędną dla celów zarobkowych. Natomiast po  ukończeniu kursu Uczestnik może samodzielnie podejmować decyzję jak postąpi z nowo nabytą wiedzą oraz umiejętnościami. Taka osoba przykładowo może samodzielnie zarabiać na rynku inwestycji przy pomocy własnego kapitału.

Usługi szkoleniowe/kursy Państwa Spółki nie będą prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Natomiast jak już zostało wspomniane, fakt ten nie  może świadczyć o braku możliwości zwolnienia owych usług z opodatkowania VAT. Jest  to uzasadnione tym, iż możliwe jest bezpośrednie stosowanie art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112/WE w zw. z art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady nr 282/2011. (I  FSK  1622/12). Wobec czego w tym zakresie odsyłam do argumentacji poczynionej w ust. 2 niniejszego pisma.

Państwa Spółka będzie świadczył usługi szkoleniowe/kursy objęte zakresem pytania jako główny wykonawca.

Usługi szkoleniowe/kursy objęte zakresem zadanego we wniosku pytania, będą usługami podstawowymi.

Odpowiadając na pytanie: Czy głównym celem prowadzenia usług objętych zakresem wniosku  jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez Państwa Spółkę, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia? wskazali Państwo: Głównym celem Państwa Spółki jest zwiększanie świadomości i edukacja Polaków z zakresu kryptowalut, różnych klas aktywów i szeroko pojętego inwestowania. Zatem głównym celem zwolnienia usług szkoleniowych/kursów z  opodatkowania VAT jest sprawienie, by kursy i szkolenia Państwa Spółki  były dostępne dla  większej liczby osób. Państwa Spółka prowadząc swoje kursy pragnie zwiększyć ilość osób wykonujących głównie lub dorywczo np. zawód inwestora w Polsce i pomnażających w  ten sposób kapitał w kraju. Państwa Spółka jest w twardym przekonaniu, iż Polska potrzebuje więcej inwestorów, aby tworzyć podwaliny pod silną gospodarkę opartą na  kapitale narodowym, a nie tylko pochodzącym z zagranicy. Inwestorzy, których Państwa Spółce już udało się wykształcić, fundują liczne fundacje i nowoczesne startupy, które tworzą w kraju miejsca pracy i podnoszą standardy życia Polaków. Poza tym obciążenie podatkiem VAT uczestników kursów Państwa Spółki byłoby rażąco niesprawiedliwe w porównaniu do  innych kursów/szkoleń zwolnionych z VAT, które przygotowują do innych zawodów, lecz  te inne zawody są po prostu bardziej znane polskiemu obywatelowi. Państwa Spółka pragnie również podkreślić, iż po uzyskaniu pozytywnej interpretacji ma zamiar obniżyć cenę kursów o kwotę VAT. Zatem na pytanie organu w tym zakresie należy odpowiedzieć przecząco. Mimo tego oczywistym dla Państwa Spółki jest, iż obniżenie ceny (np. cena kursu 6150zł z VAT i 5000 zł bez VAT) może w jakimś stopniu zwiększyć ilość osób zainteresowanych zakupem owych kursów/szkoleń, lecz będzie to jedynie efektem ubocznym takiej zmiany.

Państwa Spółka w zakresie pełnionych usług nie działa pod kontrolą Państwa.

Państwa Spółka świadczy usługi na podstawie wpisanego w Krajowym Rejestrze Sądowym PKD nr 85, 59, B (pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane).

Spółka nie działa na podstawie konkretnych programów nauczania zaakceptowanych przez  właściwe instytucje państwowe. Przygotowane kursy w głównej mierze oparte są  na  doświadczeniu osób prowadzących kursy, dostępnej aktualnie wiedzy, przeprowadzanych analizach rynku oraz zdobytych umiejętnościach. Każdy kurs zaostrza uwagę na elementach szczególnie trudnych do zrozumienia dla przeciętnego odbiorcy oraz  tłumaczy je w ten sposób, iż będą one zrozumiałe.

Spółka ma dowolność w zakresie kształtowania zasad swojego działania. Niemniej jednak organizowanie oraz tworzenie takiego rodzaju kursów wiąże się ze wspomaganiem, uzupełnianiem, jak też uszczegółowieniem wiedzy przekazywanej w klasycznych placówkach świadczenia usług edukacyjnych, których programy obejmują względnie tożsamy lub  podobny przedmiot kształcenia.

Działania Państwa Spółki w zakresie świadczonych usług nie wymagają akceptacji Państwa.

Kursy, które Państwa Spółka świadczy zdalnie (za pośrednictwem sieci Internet) nie będą stanowiły usług elektronicznych w rozumieniu art. 2 ust. 26 ustawy VAT, gdyż nie są one w  całości zautomatyzowane, a ich świadczenie wymaga udziału człowieka na poziomie większym niż „minimalny".

Świadczenie usług szkoleniowych/kursów nie będzie zautomatyzowane, natomiast przy  takich kursach udział człowieka (zarówno trenera, który prowadzi szkolenie, jak  i  uczestnika szkolenia) będzie konieczny, w związku z czym Państwa Spółka nie określa udziału człowieka w swoich szkoleniach jako „niewielki”.

Wskazać należy, iż usługi szkoleniowe/kursy Państwa Spółki prowadzone są w sposób hybrydowy. Wszystkie kursy Państwa Spółki składają się z lekcji nagranych i opublikowanych na platformie Państwa Spółki, co jednocześnie pozwala na przerobienie podstawowego materiału i uzyskanie wiedzy niezbędnej do skutecznego wykonywania konkretnego zawodu. Lekcje dostępne na platformie mogą być odtwarzane w dowolnym czasie i wielokrotnie, a  także w przyspieszeniu.

Dodatkowo kursy Państwa Spółki zawierają sesje spotkań z trenerem, tj. prowadzącym szkolenie, gdzie na żywo wykonywane są różnego rodzaju ćwiczenia w zależności od kursu. Takim przykładowym ćwiczeniem z prowadzącym szkolenie jest ćwiczenie analizy danego rynku. Kursy zawierają również sesje pytań i odpowiedzi, gdzie Uczestnik kursu może zadawać pytania z zakresu materiału kursu. W zależności od kursu, dialog z uczestnikami prowadzony jest też przez czaty, zamknięte forum internetowe, grupy dyskusyjne i  komentarze pod nagraniami. Uczestnicy kursów uzyskują interaktywne wsparcie w zakresie przerabianego materiału, aby opanowali go w praktyce.

Oprócz tego Państwa Spółka zapewnia realizowanie warsztatów na żywo, które pozwalają spotkać się z trenerem i przećwiczyć zdobytą wiedzę na żywym organizmie, np. na rynku inwestycyjnym. Uczestnicy kursu na te spotkania zabierają własne komputery, gdzie uczą się  też jak skonfigurować środowisko aplikacji potrzebnych do inwestycji. Każdy kurs kończy się egzaminami/sprawdzianami wiedzy, na podstawie których wydawany będzie certyfikat gotowości do wykonywania danego zawodu.

Technologie informacyjne (np. laptop, Internet) są narzędziami bez których uczestnik szkolenia nie będzie w stanie korzystać z usług szkoleniowych/kursów Państwa Spółki, zatem świadczenie usług Państwa Spółki nie będzie możliwe bez wykorzystania technologii informacyjnej.

Pytanie

Czy kursy prowadzone przez Państwa Spółkę korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o  podatku od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Państwa Spółki, prowadzone przez Spółkę kursy będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i będą korzystać ze zwolnienia w myśl art. 43 ust. 1 pkt 29 lit.  a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w powiązaniu z jego wykładnią wynikającą z art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego podatku od wartości dodanej w zw. z art. 44 Rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od  wartości dodanej.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1, art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT - podstawowa stawka podatku aktualnie wynosi 23%. Stawka ta ma zastosowanie w  odniesieniu do wszystkich transakcji, dostaw towaru i świadczenia usług, transakcji wewnątrzwspólnotowych i importu, dla których nie została określona stawka obniżona ani stawka 0%, ani też zwolnienie przedmiotowe. Wszelkie wyłączenie od tej zasady musi mieć podstawę prawną, czyli inny przepis musi określać dla danego towaru lub usługi niższą stawkę podatku lub zwolnienie. Takim przepisem, jest np. art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a, ustawy o  VAT.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26 prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz  świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Ponadto należy zauważyć, że art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, jest wynikiem implementacji do polskiego porządku prawnego art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywa Rady (WE) nr  112/2006 z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L 347/1 z późn. zm.; zwana dalej „dyrektywą VAT”), zgodnie z którym Państwa członkowskie zwalniają z podatku od wartości dodanej transakcje kształcenia dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub  przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub  inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

W art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, wykonując dyspozycję art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy VAT w krajowym porządku prawnym, postanowiono, że zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w  pkt 26 „prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach”.

Porównanie obydwu powyższych regulacji wskazuje na to, że w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a, ustawy o VAT nie sprecyzowano wymaganego przez art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy VAT zakresu podmiotowego tego zwolnienia, czyli wskazania, jakie odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są  za  podobne przez dane państwo członkowskie kształcąc zawodowo korzystają z tego zwolnienia. Przyjęto wymóg o charakterze przedmiotowym, uzależniający zwolnienie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego od prowadzenia go w formach i na zasadach przewidzianych „w odrębnych przepisach”.

W konsekwencji art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy VAT, odsyła do bliżej niesprecyzowanych przepisów, co nie zapewnia stosowania tego zwolnienia w sposób prawidłowy i prosty, a  wręcz przeciwnie - czyni go całkiem niedookreślonym, a zatem trudnym do zastosowania, poprzez brak jasnego sprecyzowania podmiotów, które mogą w sposób zgodny z prawem unijnym i krajowym korzystać z tego zwolnienia. Tego rodzaju warunek, tj. odesłanie w  zakresie zwolnienia do bliżej niewskazanych przepisów krajowych w żadnym wypadku nie  zapewnia wymaganej w pkt 34 Preambuły dyrektywy 2006/112/WE jednolitości zwolnień w krajach członkowskich, poprzez przyjęcie warunków ich stosowania, mających charakter porównywalny. Wskutek takiej wadliwej implementacji wprowadzony w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT warunek objęcia zwolnieniem kształcenia zawodowego lub  przekwalifikowania zawodowego przez prowadzenie go w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, w żadnym przypadku nie zapewnia prawidłowego i  prostego stosowania tych zwolnień, czego wymaga art. 131 dyrektywy VAT.

W konsekwencji wprowadzony art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, nie odpowiada w  pełni regulacji art. 131 dyrektywy VAT. To stanowisko zajął NSA m.in. w wyrokach z  dnia  16 stycznia 2015 r. (sygn. akt I FSK 130/14), z dnia 4 lipca 2013 r. (sygn. akt I FSK 1014/12), z  dnia 12 września 2013 r. (sygn. akt I FSK 1145/12) oraz z dnia 22 października 2013 r. (sygn. akt I FSK 1622/12). W jednym z wyroków NSA wskazał nawet, iż „w sytuacji wadliwej implementacji art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy w ramach art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a u.p.t.u., stosowanie zwolnienia kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania następować może (musi) bezpośrednio na podstawie art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112/WE w  zw.  z art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady nr 282/2011.”

Wobec powyższego, Państwa Spółka jest zdania, iż szkolenia, które realizuje powinny zostać zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT w zw. z art. 132 ust. 132 ust.  1 lit. i dyrektywy VAT w zw. z art. 44 Rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr  282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

W dalszej kolejności należy powołać się na stanowisko zajęte przez TSUE w wyroku z  28  listopada 2013 r., w sprawie C-319/12 Minister Finansów przeciwko ... sp. z o.o. Akademia Biznesu, sp. komandytowej, w którym TSUE stwierdził że „Artykuł 132 ust. 1 lit. i, art. 133 i 134 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r., w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że  nie  sprzeciwiają się one objęciu zwolnieniem od podatku od wartości dodanej usług edukacyjnych świadczonych przez podmioty niepubliczne w celach komercyjnych. Wynika z  tego, że inne podmioty, czyli podmioty prywatne, powinny spełniać przesłankę celów podobnych do celów rzeczonych podmiotów prawa publicznego.” Takim podmiotem jest  właśnie Wnioskodawca, gdyż nie jest on podmiotem publicznym, a świadczy usługi w  celach komercyjnych. Ponadto, Państwa Spółka również jest zdania, iż jest podmiotem, który spełnia przesłankę celów podobnych do celów podmiotów prawa publicznego.

Jednocześnie wskazać należy, że krajowe przepisy z zakresu podatku od towarów i usług nie  definiują pojęcia „kształcenia zawodowego” i „przekwalifikowania zawodowego”. Wobec tego należy wskazać, że od 1 lipca 2011 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do  Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L Nr 77, str. 1). Rozporządzenie Rady nr 282/2011 wiąże wszystkie państwa członkowskie i jest stosowane bezpośrednio. Oznacza to, że przepisy tego rozporządzenia od  1 lipca 2011 r. stają się częścią porządku prawnego, obowiązującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez konieczności ich implementacji w drodze ustawy. Świadczy to  również o możliwości bezpośredniego zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art.  132 ust. 1 lit. i dyrektywy VAT w zw. z art. 44 Rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011.

Przy stosowaniu zwolnienia określonego na podstawie art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy VAT, należy mieć także na uwadze treść art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr  282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U.UE z 2011  r. L 77/1, zwane dalej „rozporządzeniem Rady (UE) nr 282/2011”). Zgodnie z tym przepisem - mającym bezpośrednie zastosowanie w każdym kraju unijnym - usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania świadczone na warunkach określonych w  art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy VAT, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub  uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, nie ma w tym przypadku znaczenia. Art. 44 rozporządzenia Rady (UE) nr 282/2011, jak wynika z jego brzmienia, obejmuje zarówno „nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem”, jak również „nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.”

1.Kształcenie zawodowe

Zatem ustawodawca unijny wymaga spełnienia dwóch przesłanek, żeby można było uznać, iż  podmiot podlega zwolnieniu z obowiązku opodatkowania podatkiem VAT. A więc żeby podatnik mógł skorzystać z przedmiotowego zwolnienia powinien łącznie spełnić takie przesłanki:

-pełnić usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego,

-być podmiotem prawa publicznego lub instytucją działającą w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Odnosząc się do pierwszej przesłanki Państwa Spółka jest zdania, iż spełnia ją, gdyż szkolenia organizowane przez Państwa Spółkę dają osobom bez wykształcenia specjalistycznego możliwość polepszenia swoich szans na rynku pracy, a także mają na celu przekazać lub  uaktualnić wiedzę niezbędną dla celów zarobkowych. Co więcej, szkolenia te mogą pozwolić uaktualnić i poszerzyć wiedzę osoby, która zamierza zarabiać na rynku inwestycji w  kryptowaluty oraz zdobyć nowe umiejętności w tym zakresie. Przykładem dla kogo mogą służyć takie szkolenia może być, np. trader. Żeby móc zostać dobrym traderem, do którego obowiązków należy obrót instrumentami finansowymi, powinien on nie tylko śledzić rynek, ale również podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, umiejętności analitycznego myślenia za  pośrednictwem np. szkoleń Państwa Spółki.

W ocenie Państwa Spółki, dokonując wykładni wskazanych przepisów przez pryzmat definicji usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania, należy mieć na uwadze ich dosłowne brzmienie. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN (dostępnym w Internecie), użyte w  art. 44 rozporządzenia 282/2011 słowa oznaczają: „bezpośredni” – „dotyczący kogoś lub  czegoś wprost”, „branża” – „gałąź produkcji lub handlu obejmująca towary lub usługi jednego rodzaju”, „zawód” – „wyuczone zajęcie wykonywane w celach zarobkowych”. Biorąc  powyższe pod uwagę, przez kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie zawodowe, o których mowa w tych przepisach, obejmujące nauczanie pozostające w  bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, należy rozumieć takie kształcenie, w  wyniku którego dana osoba podnosi swoje kwalifikacje, a bezpośrednio po jego ukończeniu jest w stanie podjąć pracę zarobkową lub wykonywać określony zawód.

W dalszej kolejności należy wskazać, iż ukończenie kursów organizowanych przez Państwa Spółkę z całą pewnością może zwiększyć szansę zatrudnienia takiej osoby w zawodzie związanym z inwestycjami, analizą ryzyka i analizą rynku, obrotem instrumentami finansowymi lub przykładowo taka osoba może samodzielnie zarabiać na rynku inwestycji przy pomocy własnego kapitału. Przykładowymi zawodami, dla których wiedza uzyskana na  przedmiotowych kursach może być pożyteczna, pomimo wspomnianych dotychczas, mogą być w szczególności analityk giełdowy, analityk inwestycyjny, analityk finansowy.

Warto wskazać, iż posiadanie umiejętności zdobytych podczas kursów nie jest prawnie wymagane do wykonywania jakiegokolwiek zawodu, natomiast ich posiadanie jest pożądane przez pracodawców czy zleceniodawców lub też umiejętności te stanowić będą wiedzę niezbędną do samodzielnego zarabiania na rynku inwestycji przy pomocy własnego kapitału. Poza tym wskazać należy, iż szkolenia te mogą być przeznaczone również dla osób mających już jakąś wiedzę z tego zakresu, dlatego zawsze mogą przy ich pomocy udoskonalić już  posiadane umiejętności, gdyż ciągły rozwój i zdobycie wiedzy w tym zawodzie jest niezwykle ważny.

Dodatkowo wskazać należy, iż zgodnie z art. 128 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi, taki zawód jak makler i doradca inwestycyjny wymagają zdania egzaminu, który jest sprawdzianem przygotowania kandydatów z dziedzin wymienionych w  ustawie, a w szczególności z następujących dziedzin:

-rynek finansowy,

-rynek towarów giełdowych,

-analiza finansowa,

-strategie inwestycyjne.

Szkolenia prowadzone przez Państwa Spółkę nie będą w całości obejmować przygotowania z  dziedzin wymienionych w ustawie, natomiast będą pomocne dla takich kandydatów przy  przygotowaniu do owego egzaminu.

O szczególnym zainteresowaniu rynkiem kryptowalut oraz zarabianiem przy pomocy owego rynku świadczy przede wszystkim ilość użytkowników zarejestrowanych na jednej z  największych giełd kryptowalutowych .... Z danych umieszczonych na jej stronie wynika, iż mimo tego, że giełda ta została założona tylko w 2017 r., platforma ta już posiada ponad 16 mln użytkowników.

Na marginesie wskazać można, iż średnia liczba uczących się na polskich uczelniach w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszyła się o 34%. Z kolei, jak wynika z danych GUS, liczba absolwentów w roku akademickim 2019/2020 r. była o 41% niższa niż w roczniku 2010/2011. Świadczyć to może tylko o jednym, iż rezygnując z drogi studiów obywatele poszukują alternatywnego sposobu zarabiania pieniędzy, a w związku z tym poszukują alternatywnego sposobu pozyskiwania wiedzy i kompetencji zawodowych, które pozwolą na takie zarobkowanie. Takim alternatywnym sposobem niewątpliwie są szkolenia organizowane przez Spółkę, które w stanie są przekazać wiedzę i kompetencje niezbędne do zarobkowania i wykonywania zawodów związanych z inwestowaniem na rynku. Podkreślić warto, iż  przekazywanie wiedzy i kompetencji pomiędzy prowadzącym szkolenie a uczestnikami szkolenia jest szczególnie ważnym elementem kształcenia w zakresie tego kursu. Kursy te  stanowią zintegrowany system przekazywania wiedzy i kompetencji dotyczącej obszernego zespołu dziedziny związanej z inwestowaniem, jak również służą pogłębianiu i  rozwoju owej wiedzy i kompetencji przez uczestników. Wiedza przekazywana za  pośrednictwem tych szkoleń jest wiedzą odnoszącą się aktualnie do atrakcyjnej na rynku zawodów. A przejście w tym zakresie szkolenia przeprowadzonego przez Spółkę zwiększa szanse na znalezienie pracy w ogóle lub lepiej płatnej, a także pozwala na  zarobkowanie przy pomocy własnego kapitału. Zdaniem Państwa Spółki, świadczeniobiorca znajduje się zatem w sytuacji podobnej jak osoba, która uzyskała wiedzę przez edukację czy szkolenie przeprowadzone przez podmiot publiczny.

2.Uznanie za instytucję świadczącą usługi podobne do podmiotu publicznego. W dalszej kolejności przejść należy do drugiej przesłanki. Żeby podatnik mógł skorzystać z  omawianego zwolnienia powinien ponadto być podmiotem prawa publicznego lub  instytucją działającą w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Zdaniem Państwa Spółki, skoro art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy VAT nie precyzuje wymaganego przez art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 2006/112 zakresu podmiotowego tego zwolnienia, czyli wskazania, jakie odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie, kształcąc zawodowo korzystają z tego zwolnienia, to przy uznaniu, że  wykonuje ona usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania decydujące znaczenie ma ocena, czy jest podmiotem, mogącym być uznanym za taki, który realizuje cele podobne do podmiotów prawa publicznego lub innych instytucji działających w tej dziedzinie. Podkreślić raz jeszcze warto, iż w orzecznictwie wyrażany jest już ugruntowany pogląd, iż przepis art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy VAT jest niezgodny z art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 2006/112. Odsyłając do bliżej niesprecyzowanych „odrębnych przepisów” wskazany przepis art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy VAT nie zapewnia stosowania zwolnienia od  VAT w sposób prawidłowy i prosty, a wręcz przeciwnie - czyni je niedookreślonym, a  w  konsekwencji trudnym do zastosowania poprzez brak jasnego sprecyzowania podmiotów, które mogą w sposób zgodny z prawem unijnym i krajowym korzystać z tego zwolnienia. Tego rodzaju warunek, tj. odesłanie w zakresie zwolnienia do bliżej nieskonkretyzowanych przepisów krajowych w żaden sposób nie zapewnia wymaganej w  pkt  34 preambuły Dyrektywy 2006/112 jednolitości zwolnień od podatku w krajach członkowskich, przez przyjęcie warunków ich stosowania w sposób mający charakter porównywalny.

W wyroku WSA z dnia 5 października 2021 r. (I SA/Rz 556/21) stwierdzono, że należy dokonywać oceny czy cele podmiotu występującego o omawiane zwolnienie uznane są  za  podobne do celów odpowiednich podmiotów prawa publicznego.

Jak już zostało podniesione, w wyroku TSUE z 28 listopada 2013 r. (C-319/12) stwierdzono, że przepisy nie sprzeciwiają się objęciu zwolnieniem od podatku od wartości dodanej usług edukacyjnych świadczonych przez podmioty niepubliczne w celach komercyjnych. Jednakże przepisy dyrektywy sprzeciwiają się zwolnieniu wszystkich usług edukacyjnych w sposób ogólny, bez uwzględnienia celów realizowanych przez podmioty niepubliczne świadczące te  usługi. Trybunał podkreślił dalej, że zgodnie z art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku VAT, usługi edukacyjne są zwolnione tylko wtedy, gdy  są  świadczone przez podmioty prawa publicznego o celach edukacyjnych lub przez inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie. Wynika z tego, że inne podmioty, czyli podmioty prywatne, powinny spełniać przesłankę celów podobnych do celów rzeczonych podmiotów prawa publicznego.

Dalej Państwa Spółka podkreśla, że kluczowym będzie również stwierdzenie, że zakres podmiotów z art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku VAT jest  bardzo szeroki, a wobec braku jego ściślejszego określenia przez polskiego ustawodawcę należy wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju cele, których realizacja leży w gestii podmiotów publicznych (por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 stycznia 2021 ., sygn. akt III SA/Wa 1957/20).

Zatem, zdaniem Państwa Spółki, świadczone usługi polegające na organizacji kursów opisanych w stanie faktycznym powinny zostać uznane za podobne do celów odpowiednich podmiotów prawa publicznego. Świadczyć o tym może kilka okoliczności.

2.1

Po pierwsze usługi Państwa Spółki mają na celu zwiększenie wiedzy finansowej społeczeństwa, Spółka również pełni usługi, których realizacja leży w gestii podmiotów publicznych - np. .... Te kursy mogą, np. nauczyć uczestników szkolenia rozróżniać, identyfikować scam projekty, projekty, w które nie należy inwestować. Podobne cele możemy dopatrzyć w UOKiK, który działa w celu ochrony przedsiębiorców i konsumentów, zapobiega tworzeniu na rynku finansowym scam projektów. Idąc dalej, przykładowo szkolenie Zamawiającego „...” omawia zagadnienia kryptowalutowe, rynek kryptoaktywów oraz podstawy związane z tym rynkiem. Podobne cele możemy dopatrzyć również u Komisji Nadzoru Finansowego. Przykładem mogą służyć nawet jej stanowiska, np.  w sprawie wydawania i obrotu kryptowaktywami z dnia 16 lipca 2020 r.; o ryzykach związanych z nabywaniem oraz z obrotem kryptowaktywami (w tym walutami wirtualnymi oraz kryptowalutami) z dnia 12 stycznia 2021 r.

W dalszej kolejności należy przytoczyć konkretne argumenty. KNF jako podmiot publiczny ostrzega oraz wskazuje obywatelom na co powinni zwracać uwagę przy inwestycji w  kryptowaluty. Ostrzeżenia publikowane przez niego są niczym przewodnikiem jak  obywatel powinien się zachowywać oraz jakie środki bezpieczeństwa podejmować, żeby  nie narazić swój kapitał na stratę w przypadku, gdy zainwestuje w kryptowaktywa.

Jako przykład można wziąć pod uwagę ostrzeżenie KNF z 12 stycznia 2021 r. Przykładowo Państwa Spółka podaje niżej kilka fragmentów z tego ostrzeżenia, z których wynika, iż Spółka prowadząc swoje szkolenia również ma na celu pokazać i nauczyć ludzi jak prawidłowo inwestować, a co najważniejsze zmniejszyć ryzyko straty kapitału przy takich inwestycjach.

KNF: „Aktualne uwarunkowania makroekonomiczne, w szczególności takie, jak niski poziom oprocentowania depozytów bankowych oraz dynamiczne wzrosty wartości niektórych kryptoaktywów sprawiają, że inwestorzy poszukują alternatywnych form lokowania swoich oszczędności, które potencjalnie mogłyby przynosić wyższe stopy zwrotu. Jednocześnie w  takich okolicznościach zaczynają pojawiać się podmioty, które często w ramach, tzw.  agresywnego marketingu (zawierającego niekompletne lub niewystarczające do oceny ryzyka informacje), oferują możliwość inwestowania w aktywa takie, jak na przykład szeroko rozumiane kryptoaktywa, w tym waluty wirtualne. Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa lokowanych środków ma wówczas wiedza i świadomość ryzyka związanego z takimi formami inwestowania”.

KNF: „Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) przypomina potencjalnym inwestorom o  ryzykach, które są związane z nabywaniem oraz z obrotem szeroko pojętymi kryptoaktywami w tym walutami wirtualnymi.”

Państwa Spółka podobnie swoimi kursami ma na celu przybliżyć tematykę kryptowalut dla  osób, które „zaczynają od zera” i pokazuje jak odróżnić scam projekty od projektów nimi niebędących. Państwa Spółka przekazuje praktyczną wiedzę co do ryzyka związanego z  takimi formami inwestowania oraz pokazuje jak można maksymalnie zminimalizować swoje ryzyko przy inwestycji w kryptowaluty. Państwa Spółka przekazuje również wiedzę mającą kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa lokowanych środków.

KNF: „Należy inwestować jedynie w zrozumiałe aktywa. Ponieważ kryptoaktywa niejednokrotnie związane są z innowacyjnymi pomysłami, dlatego przed zainwestowaniem swoich środków należy zapoznać się szczegółowo z opisem projektu. Ewentualna decyzja inwestycyjna powinna być uzależniona od tego, czy inwestor rozumie funkcjonowanie danego kryptoaktywa i ryzyka związane z jego nabyciem. Każda inwestycja może wiązać się  z  utratą zainwestowanych środków, m.in. ze względu na konstrukcję kryptoaktywa czy  też niewypłacalność podmiotu wystawiającego kryptoaktywa. Często projekty wykorzystujące technologię DLT/blockchain, pod pozorem innowacyjności oraz przy użyciu obiecujących opisów, nie tworzą żadnej wartości dodanej, która może wygenerować zysk dla  inwestorów.”

Państwa Spółka również na swoich kursach pokazuje, iż należy inwestować jedynie w  zrozumiałe aktywa, gdyż w ten sposób inwestor maksymalnie ogranicza swoje ryzyko utraty zainwestowanych środków. Odnieść się należy również do szczegółowego zapoznania się z opisem projektu – Państwa Spółka również uczy przy użyciu jakich narzędzi oraz w jaki sposób najlepiej zbadać projekt, w który chce się zainwestować środki.

KNF: „Inwestorzy nie powinni podejmować decyzji jedynie pod wpływem emocji, które  wywołane są wizją wysokich i szybkich zysków. Znaczna część tego rodzaju projektów wykorzystuje bowiem wyłącznie agresywny marketing w celu pozyskania potencjalnych inwestorów oraz posiadanego przez nich kapitału”.

Państwa Spółka na swoich kursach również wskazuje, iż nie należy podejmować decyzji inwestycyjnych pod wpływem emocji. Co więcej, Państwa Spółka pomimo przekazania takiej informacji przekazuje uczestnikom kursu cenną wiedzę nt. jak nie poddawać się emocjom na  rynku kryptowalut oraz nie inwestować bezmyślnie, a także nie poddawać manipulacjom na rynku.

KNF: „Należy dywersyfikować ryzyko przy inwestowaniu w kryptoaktywa i kryptowaluty. Ze  względu na charakterystykę kryptoaktywów (w tym kryptowalut), jeżeli inwestor ostatecznie zdecyduje się na inwestycję, powinien stosować zasadę dywersyfikacji ryzyka. Inwestując w kryptoaktywa należy minimalizować swoje zaangażowanie w jeden rodzaj aktywa, ponieważ zmiana jego wartości może prowadzić do utraty całości posiadanych środków. Sugeruje się, aby kryptoaktywa stanowiły jedynie niewielką część portfela o  wartości, która jest dla inwestora akceptowalna do utraty.” Państwa Spółka również przyswaja uczestnikom cenną wiedzę, że podstawą inwestowania jest dywersyfikowanie ryzyka, a ilość pieniędzy, które zostaną zainwestowane w kryptoaktywa nie powinny być  ostatnimi pieniędzmi inwestora, gdyż zawsze musi liczyć się z ryzykiem ich utraty. Z tego powodu powinna to być ilość środków, która dla inwestora jest akceptowalna dla straty. Niestety samo poinformowanie o dywersyfikacji nie zawsze może być wystarczające, dlatego Państwa Spółka w swoich szkoleniach uczy jak prawidłowo dywersyfikować swoje inwestycje oraz pokazuje to na konkretnych przykładach.

KNF również wyjaśnia na czym polegają ..... i wskazuje, iż „ w wypadku, gdy wydawca .....nie zapewnia wystarczających środków bezpieczeństwa i nie posiada analogicznych zabezpieczeń wartości tokenów będących w obiegu, istnieje wysokie prawdopodobieństwo niewypłacalności wydawcy”.

Państwa Spółka również uczy, iż trzymanie swoich środków w .....też jest obarczone ryzykiem, choć i mniejszym. Z tego właśnie powodu na swoich kursach Państwa Spółka wskazuje, iż nawet .....warto dywersyfikować, żeby minimalizować swoje zaangażowanie w jeden rodzaj .....oraz pokazuje, z jakich .....najlepiej korzystać, żeby ograniczyć ryzyko utraty zainwestowanych środków.

KNF: „Portfele kryptowalutowe Inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie  przechowują swoje klucze prywatne, dające dostęp do kryptowalut i kryptoaktywów(...) jednakże biorąc pod uwagę aspekt bezpieczeństwa celowe jest, z punktu widzenia posiadacza portfela, przetrzymywanie informacji o kluczach prywatnych przy  wykorzystaniu tzw. zimnego portfela, czyli na adresie w sieci ....., do którego klucz prywatny jest przechowywany na dedykowanym urządzeniu, które nie jest połączone z  siecią, lub kartce papieru. Wówczas inwestor będzie mniej narażony na kradzież kluczy (...)”.

Państwa Spółka również w trakcie swoich szkoleń informuje oraz pokazuje, w jaki sposób najlepiej można zabezpieczyć się przed kradzieżą jego kryptowalut oraz jak prawidłowo dobrać portfel do swoich potrzeb, żeby zmniejszyć ryzyko narażenia na kradzież jego  kryptowalut wskutek cyberprzestępstw, szkodliwego oprogramowania, itd.

Podsumować należy, iż KNF jako podmiot publiczny ostrzega oraz wskazuje obywatelom, na  co powinni zwracać uwagę przy inwestycji w kryptowaluty, wskazuje jak obywatel powinien się zachowywać oraz jakie środki bezpieczeństwa podejmować, żeby nie narazić swój kapitał na stratę w przypadku, gdy zainwestuje w kryptowaktywa. Mimo tego wskazać należy, iż takie ostrzeżenia nie zawsze są wystarczające dla przeciętnego lub początkującego inwestora. Oznacza to, iż KNF podaje jedynie szczątkowe informacje, natomiast szkolenia Państwa Spółki mają na celu w całości objąć temat inwestowania w kryptowaluty oraz  rozwinąć zagadnienia, które tylko częściowo są poruszane przez KNF w zakresie kryptowalut, a także przyswoić tę wiedzę uczestnikowi kursu, żeby mógł swobodnie z niej korzystać przy inwestowaniu już po ukończeniu szkolenia. Zatem, zdaniem Państwa Spółki, usługi świadczone przez Spółkę, polegające na organizacji kursów opisanych w stanie faktycznym, powinny zostać uznane za podobne do celów odpowiednich podmiotów prawa publicznego, gdyż zdaniem Spółki, wykonuje ona usługę niezbędną dla  społeczeństwa, podobną do celów odpowiednich podmiotów prawa publicznego, a  nawet w lepszym zakresie przedstawia tę wiedzę.

2.2.

Po drugie usługi Państwa Spółki mają na celu zwiększenie wiedzy finansowej społeczeństwa, edukowanie, przekazanie wiedzy do wykonywania pewnego zawodu, przekazanie wiedzy i  praktycznych umiejętności w zakresie projektów na bazie technologii ......

Państwa Spółka również pełni usługi, których realizacja leży w gestii podmiotów publicznych - np. szkoły wyższe. Te kursy przyswajają podobną wiedzę, jak np. szereg polskich szkół wyższych. Głównym a zarazem zbieżnym celem tych szkół oraz szkoleń Państwa Spółki są  niewątpliwie edukowanie w celu nabycia wiedzy i umiejętności niezbędnego do  wykonywania zawodu związanego z kryptowalutami, ....., kryptografią. Zdaniem Spółki, jej usługi spełniają ten sam cel albo cel podobny do celów uczelni wyższej w zakresie kształcenia na określonych kierunkach. W trakcie prowadzonych szkoleń Państwa Spółka prowadzi edukowanie w taki sposób, żeby podobnie jak po ukończeniu szkoły wyższej świadczeniobiorca miał wiedzę i umiejętności, które będzie w stanie wykorzystać przy wykonywaniu zawodu związanego z kryptowalutami, ....., kryptografią, a w szczególności z inwestycjami w nie.

Uniwersytet ..... prowadzi studia podyplomowe związane z technologią ......, które organizowane są we współpracy z Polskim Instytutem .....

W celu lepszego zrozumienia, iż szkolenia prowadzone przez Państwa Spółkę w części pokrywają się z zagadnieniami poruszanymi przez przedmiotową uczelnię, Państwa Spółka przedstawi zagadnienia, które są poruszane na danym kierunku, które zarazem są zbieżne lub nader podobne z zagadnieniami poruszanymi na szkoleniach Spółki, co zatem świadczy o  wykonywaniu podobnego celu do tej uczelni. Zagadnienia, które Państwa Spółka przedstawi poniżej, przedstawione zostały przez uczelnię na prośbę Państwa Spółki.

Przykładowo po ukończeniu studiów na wskazanym kierunku absolwent przyswaja następującą wiedzę i umiejętności:

1.zna uwarunkowania i struktury rynku kryptowalut,

2.potrafi formułować i rozwiązywać złożone problemy poprzez dobór źródeł i informacji z  nich pochodzących dotyczących rynku kryptowalut,

3.potrafi w sposób ciągły poszerzać wiedzę i podnosić kwalifikacje w zakresie funkcjonowania rynku kryptowalut.

Z kolei kompetencje społeczne, które przykładowo uzyska absolwent na wskazanym kierunku, są następujące:

1.jest gotów do uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i  praktycznych w zakresie funkcjonowania rynku kryptowalut, a także do krytycznej oceny własnej wiedzy i zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z  samodzielnym rozwiązywaniem problemów,

2.jest gotów do krytycznej oceny odbieranych informacji, opinii i rekomendacji dotyczących rynku kryptowalut.

Następna uczelnia, która przedstawia swoją ofertę dla chętnych w zakresie studiów podyplomowych w zakresie ..., to ...... w ..... Co ważne, jej oferta jest dostępna również na stronie rządowej ...., co  również świadczy o zainteresowaniu podmiotów publicznych w przekazywaniu wiedzy z  zakresu dziedziny kryptowalut.

Celem tych studiów jest zapoznanie słuchaczy z biznesowymi i funkcjonalnymi aspektami koncepcji .....: ideą, istotą, założeniami, modelami, potencjałem i ograniczeniami, zastosowaniami w różnych branżach oraz z zasadami funkcjonowania ekosystemu i rynków kryptoaktywów, jak również zaznajomienie Słuchaczy z mechanizmami ich generowania, nabywania i prowadzenia rozliczeń finansowych, a także zrozumienie specyfiki funkcjonowania zupełnie nowych, nietypowych rynków - kryptoaktywów (w tym walut cyfrowych) oraz metody ich księgowania, wyceny, rozliczania. Ponadto program studiów obejmuje w szczególności analizowanie projektów .....z punktu widzenia inwestora, rynki i ekosystemy blockchainowe.

Ponadto jak wynika z informacji, którą podaje uczelnia, po zrealizowaniu Studiów, Słuchacz przyswaja na przykład następującą wiedzę, umiejętności i kompetencje:

1.zna i rozumie genezę powstania technologii ....., jego potencjał i ograniczenia oraz jego ekosystem,

2.zna i rozumie istotę technologii ....i inteligentnych kontraktów, mechanizmy działania, modele, potencjał i ograniczenia,

3.potrafi realizować podstawowe czynności związane z obsługą usług wykorzystujących ....., kryptoaktywa, inteligentne kontrakty,

4.potrafi prowadzić analizę biznesową (fundamentalną) projektów .....,

5.potrafi księgować przychody i koszty projektów wykorzystującego technologię ....., rozliczać dochody, wyceniać kryptoaktywa i obliczać należny podatek,

6.gotów jest do obiektywnego myślenia o potencjalne i ograniczeniach technologii ....,

7.gotów jest do inicjowania i inspirowania działań na rzecz rozpowszechniania wiedzy o  technologii ......

Kolejną uczelnią, która prowadzi edukację w zakresie technologii .....i kryptowalut jest .... Zajęcia te prowadzi ..... na Wydziale ...... Obejmują one podstawy tej technologii oraz  kryptowaluty. Jak zostało wskazane na stronie uczelni, tematyka działalności tego  centrum to np. „....”, a w szczególności: rozwój rynku kryptowalut w Polsce, kryptowaluty a tradycyjne rynki finansowe, polityka innowacyjna w  zakresie technologii ..... oraz strategie inwestowania na rynkach kryptowalutowych.

Zdaniem Państwa Spółki, mimo tego, że organizowanie kursów Państwa Spółki nie odbywa się pod kontrolą państwa, to jednak podejmowane one są w interesach publicznych (w celu edukowania podobnie jak to robią szkoły wyższe). W związku z czym Państwa Spółka jest  zdania, iż jest instytucją, która realizuje cele podobne do tych, które są realizowane przez podmioty prawa publicznego, wymienione w stanowisku Spółki. Wobec tego Państwa Spółka uważa, iż zwolnienie od podatku, o które pyta się w  niniejszym wniosku, może znaleźć zastosowanie w jego stanie faktycznym. Owo zwolnienie, zapewniając bardziej korzystne traktowanie świadczenia usług edukacyjnych w  zakresie podatku VAT, służy ułatwieniu dostępu do tych usług, co umożliwi uniknięcie wyższych kosztów, które wynikałyby z objęcia tych usług podatkiem VAT (co zresztą wynika z  licznego orzecznictwa w podobnych sprawach). Zwolnienie przedmiotowych szkoleń z  podatku VAT pozwoli zatem szerszemu gronu ludzi skorzystać z nich.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwa Spółka przedstawiła we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 z późn.  zm.), zwanej dalej „ustawą”:

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy,

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Nie każda jednak czynność, stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz  osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez  względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od  podatku.

Zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od  zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a)jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 – Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania,

b)uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo – rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a)prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b)świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c)finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Jak stanowi art. 43 ust. 17 ustawy:

Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub,

2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Stosownie do art. 43 ust. 17a ustawy:

Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18a, 23, 26, 28, 29 i 33 lit. a, mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

Określenie „ścisły związek” oznacza, że do wykonania usługi podstawowej niezbędna jest dostawa towarów lub świadczenie usług pomocniczych, przy czym nie może to być jakikolwiek związek, lecz relacja o charakterze wskazującym na nieodzowność tych ostatnich dla prawidłowego przebiegu podstawowej usługi.

Zgodnie z treścią § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013  r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych  zwolnień (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1983):

Zwalnia się od podatku:

usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Jak stanowi § 3 ust. 8 rozporządzenia:

Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 13, 14, 18 i 19, stosuje się do dostawy towarów lub  świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

W świetle § 3 ust. 9 rozporządzenia:

Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 13, 14, 18 i 19, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 13, 14, 18 i 19, lub

2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Powołane wyżej przepisy art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy i § 3 rozporządzenia przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczonych przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowanych w całości ze środków publicznych. Co więcej, przepisy przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowanych w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenia usług i dostawy towarów ściśle z tymi usługami związanych. Dla zastosowania przedmiotowych zwolnień istotne jest uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, a następnie spełnienie dodatkowych warunków wynikających z niniejszego przepisu, tj. prowadzenie danego szkolenia w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub uzyskanie akredytacji na dany rodzaj szkolenia lub finansowanie danego szkolenia w całości ze środków publicznych, lub też finansowanie danego szkolenia w co najmniej 70% ze środków publicznych.

Wskazane wyżej regulacje stanowią implementację prawa unijnego, gdyż w świetle art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r. str. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady, państwa członkowskie zwalniają kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Cytowany przepis umiejscowiony został w rozdziale 2 tego aktu, zatytułowanym „Zwolnienia dotyczące określonych czynności wykonywanych w interesie publicznym”, co oznacza, że  usługi szkoleniowe na gruncie Dyrektywy 2006/112/WE Rady podlegają zwolnieniu od  podatku wyłącznie, gdy są wykonywane w interesie publicznym, tzn. wypełniają obowiązki, jakie ciążą na danym państwie wobec jego obywateli.

W tym kontekście wskazać należy – co wielokrotnie podkreślał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – że zakres zwolnień przewidzianych w Dyrektywie 2006/112/WE Rady nie  może być interpretowany w sposób rozszerzający. Czynności zwolnione zgodnie z  Dyrektywą 2006/112/WE Rady stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego, a  ich  ujednolicona interpretacja ma służyć unikaniu rozbieżności w stosowaniu systemu podatku od wartości dodanej w poszczególnych państwach członkowskich. Zgodnie z  utrwalonym orzecznictwem „pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w  art.  13 Szóstej Dyrektywy 2006/112/WE Rady powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika” (wyrok TSUE z dnia 19 listopada 2009 r. C-461/08 w sprawie Don Bosco Onroerend Goed BV).

W dniu 1 lipca 2011 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Rady (UE) Nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do Dyrektywy 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 77/1). Rozporządzenie to wiąże wszystkie państwa członkowskie i jest stosowane bezpośrednio.

Definicja zawarta w art. 44 tego rozporządzenia określa, że usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zapewnione na warunkach określonych w art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 2006/112/WE Rady obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub  uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania nie ma w tym przypadku znaczenia.

Definicja usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego kładzie nacisk na „bezpośredni” związek nauczania z branżą lub zawodem, co narzuca stosowanie specyficznego programu nauczania dla skonkretyzowanego odbiorcy. Usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania obejmują nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.

W wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie C-461/08 wyrażony został pogląd, iż pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 Dyrektywy 77/388/EWG powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwo od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest  każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika. Również w wyroku z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie C-287/00 Trybunał w swym orzeczeniu wskazał, jak należy interpretować zwolnienia przedmiotowe w VAT uregulowane w  Dyrektywie 77/388/EWG. W wyroku tym podkreślono, że pojęcia używane do  doprecyzowania zakresu zwolnienia powinny być interpretowane ściśle m.in. dlatego, że  zwolnienia stanowią wyjątek od zasady powszechności opodatkowania i choćby z tych przyczyn muszą być interpretowane jednolicie.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że Państwa Spółka będzie świadczyć szkolenia/kursy obejmujące cykl zajęć czy wykładów z konkretnej dyscypliny, mających na celu uzupełnienie czyjegoś wykształcenia lub wiedzy lub kompetencji z jakiejś dziedziny. Kursy znajdujące się w  ofercie Państwa Spółki oferowane są szerokiemu gronu ludzi, ale  przede wszystkim przeznaczone one są dla osób chcących usamodzielnić się na rynku krypto inwestycji, ale również na rynku ....., akcji, surowców, inwestycji w start up’y, nieruchomości. Państwa Spółka tworzy odpowiednie warunki do  rozwoju w taki sposób, aby doprowadzić w krótkim czasie do pełnej samodzielności w  inwestowaniu, prowadzi on krok po kroku przez cały niezbędny proces edukacyjny, Państwa Spółka uczy jak prawidłowo zarządzać kapitałem inwestycyjnym i tym samym kształci uczestników kursów. Ponadto za pośrednictwem omawianych kursów Państwa Spółka przyswaja wiedzę dot. rozumienia zjawisk gospodarczych i ekonomiczno-finansowych na rynkach finansowych, a także przyswaja umiejętności analizy wspomnianych zjawisk.

Państwa Spółka kieruje swoją ofertę szkoleń także do osób zainteresowanych rynkiem finansowym, rynkiem towarów giełdowych, analizą finansową oraz strategiami i metodami inwestycyjnymi. Kursy znajdujące się w ofercie Państwa Spółki oferowane są szerokiemu gronu ludzi, ale  przede wszystkim przeznaczone one są dla osób chcących usamodzielnić się  na rynku krypto inwestycji, ale również na rynku ...., akcji, surowców, inwestycji w  start up’y, nieruchomości. Kursy Państwa Spółki przeznaczone są zarówno dla  początkujących osób chcących zacząć inwestować jak i dla osób posiadających już wiedzę z  tego zakresu, lecz chcących zwiększyć zakres swojej wiedzy. Państwa Spółka tworzy odpowiednie warunki do  rozwoju w taki sposób, aby doprowadzić w krótkim czasie do  pełnej samodzielności w  inwestowaniu, prowadzi on krok po kroku przez cały niezbędny proces edukacyjny, Państwa Spółka uczy jak prawidłowo zarządzać kapitałem inwestycyjnym i tym samym kształci uczestników kursów. Ponadto za pośrednictwem omawianych kursów Państwa Spółka przyswaja wiedzę dot. rozumienia zjawisk gospodarczych i ekonomiczno-finansowych na rynkach finansowych, a także przyswaja umiejętności analizy wspomnianych zjawisk. Państwa Spółka kieruje swoją ofertę szkoleń także do osób zainteresowanych rynkiem finansowym, rynkiem towarów giełdowych, analizą finansową oraz strategiami i  metodami inwestycyjnymi. Takimi osobami mogą być osoby chcące pracować w pewnym zawodzie lub  osoby w nim już pracujące, lecz chcące poszerzyć zakres swojej wiedzy oraz   kompetencji. Oferta szkoleń kierowana jest zarówno do osób fizycznych, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą czy też spółek. Ukończenie przedmiotowych szkoleń nie jest warunkiem koniecznym w wykonywaniu jakiegokolwiek zawodu, lecz poszerzają one wiedzę niezbędną przy wykonywaniu takich zawodów jak: analityk giełdowy, analityk inwestycyjny, analityk finansowy, makler, doradca inwestycyjny. Oczywistym jest, iż  uzyskanie nowych umiejętności albo ich udoskonalenie przy pomocy przedmiotowych kursów, przyczynia się zwiększeniu kwalifikacji osoby wykonującej taki zawód, a w związku z  czym, wprost przekłada się na zwiększenie jego możliwości zarobkowych, co  jest  zasadniczym celem, który chcą osiągnąć osoby przystępujące do szkoleń Państwa Spółki. Umiejętności nabyte w trakcie usług szkoleniowych/kursów, będą pozostawały w  bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestników szkoleń i będą miały na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Ww. umiejętności nabyte w  trakcie usług szkoleniowych/kursów mogą być wykorzystywane przez  uczestników szkoleń do celów prywatnych. Świadczenie usług w ten sposób ma na celu również doprowadzić do tego, iż  osoby kończące te kursy będą w stanie wykorzystać uzyskaną wiedzę i kompetencje przede wszystkim w celach zarobkowych i zawodowych.

Jak wynika z powołanych wyżej uregulowań, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy, dany podmiot musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe oraz musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia. Natomiast jeśli chodzi o kwestię wychowania, należy wskazać, że jest ona przypisana podmiotom, do których uczęszczanie jest obowiązkowe i regulowane przepisami. Ze zwolnienia wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy, mogą natomiast korzystać uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, o ile świadczone przez te podmioty usługi są  usługami kształcenia na poziomie wyższym.

Analiza opisu sprawy oraz powołanych przepisów prowadzi zatem do stwierdzenia, że  świadczone przez Państwa Spółkę kursy nie będą objęte zwolnieniem od podatku na  podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy. Bowiem – jak Państwo wskazali - Państwa Spółka nie świadczy usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt  26 ustawy o VAT. Ponadto, Państwa Spółka nie jest podmiotem świadczącym usługi jako jednostka objęta systemem oświaty lub  jako uczelnia, jednostka naukowa PAN, instytucja badawcza w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a-b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie należy zatem przeanalizować, przesłanki warunkujące prawo do  zastosowania zwolnienia w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy.

Aby móc skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, usługi muszą obejmować nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z  konkretną branżą czy zawodem i muszą mieć na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych, a dodatkowo należy spełnić jeden ze wskazanych poniżej warunków, tj.:

-formy i zasady tych szkoleń muszą wynikać z odrębnych od podatkowych aktów prawnych,

-na świadczone szkolenia uzyskano akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty,

-szkolenia muszą być finansowane w całości ze środków publicznych.

Uprawnienie do skorzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia przysługuje także usługom kształcenia i przekwalifikowania zawodowego, obejmującym nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z konkretną branżą czy  zawodem oraz mającym na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych, które są finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych.

We wniosku wskazali Państwo, iż usługi szkoleniowe/kursy, objęte zakresem pytania, będą  stanowiły usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

Tym samym  pierwszy z warunków uprawniający do zwolnienia od  podatku VAT kursów będących przedmiotem wniosku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy zostanie spełniony wyłącznie w zakresie usług, które będą wykorzystywane tylko do celów zawodowych uczestników szkoleń. Natomiast usług szkoleniowych/kursów, po których uczestnicy tych szkoleń/kursów zdobytą wiedzę będą wykorzystywać do celów prywatnych, nie można uznać za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

Dla oceny czy prowadzone przez Państwa kursy stanowiące usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, będą zwolnione od podatku od towarów i usług na  podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, konieczne jest jeszcze uznanie, że są to usługi prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub  na  świadczone szkolenia (kursy) uzyskano akredytację w rozumieniu przepisów o  systemie oświaty lub szkolenia muszą być finansowane w całości ze środków publicznych.

Wskazali Państwo, że usługi, które Państwa Spółka świadczy nie są finansowane ani w całości ani w części ze środków publicznych. Państwa Spółka nie posiada akredytacji na  organizowanie szkolenia w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe. Państwa Spółka nie prowadzi ww. usług w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, gdyż takie przepisy w polskim porządku prawnym nie zostały po prostu wprowadzone. Zatem nie zostanie spełniony drugi z warunków określonych w lit. a, b lub c cytowanego przepisu. W konsekwencji powyższego, Państwa Spółka w przypadku realizowanych kursów nie będzie mogła stosować zwolnienia od  podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a, b lub c ustawy.

Analiza przedstawionych okoliczności sprawy oraz powołanych przepisów prawa, prowadzi do wniosku, że świadczone przez Państwa Spółkę kursy nie będą również podlegały zwolnieniu § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia, albowiem jak Państwo wskazali, usługi, które  Państwa Spółka świadczy nie są finansowane ani w całości ani w części ze środków publicznych.

Ponadto w odniesieniu do ww. usług nie można uznać, że zostały spełnione wszystkie przesłanki wynikające z dyspozycji cyt. uprzednio art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od  wartości dodanej polegające na konieczności ich prowadzenia przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Przesłanki, jakie muszą być spełnione do zastosowania zwolnienia od podatku opisanych we wniosku usług na podstawie wyżej wskazanego przepisu, to:

1)świadczone usługi muszą być m.in. usługami kształcenia powszechnego lub wyższego, kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego,

2)usługi te muszą być świadczone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub  inne instytucje uznane przez państwo członkowskie za mające podobne cele.

Pierwsza z przesłanek oznacza, że dla objęcia zwolnieniem od podatku określonych usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, konieczne jest, by usługi te mieściły się  w zakresie definicji zawartej w art. 44 Rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) Nr  282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Z przepisu tego wynika, że nauczanie takie ma pozostawać w bezpośrednim związku z branżą lub  zawodem, a także polegać na uzyskaniu bądź uaktualnieniu wiedzy dla celów zawodowych. Co ważne, w przepisie tym wskazano, że czas trwania kursu nie ma znaczenia dla uznania usług za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania.

Dla oceny spełnienia drugiej z przesłanek, konieczne jest stwierdzenie, czy podmiot świadczący usługi kształcenia jest podmiotem prawa publicznego, o którym mowa w art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy, lub inną instytucją uznaną za mającą podobne cele, o których mowa w  tym przepisie. Zatem, z art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy wynika wyraźnie, że dla objęcia zwolnieniem na podstawie tego przepisu określonych usług kształcenia, nie jest wystarczające, by usługi te były świadczone przez podmioty prawa publicznego; konieczne jest, by usługi te były świadczone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego – a więc takie, których celem (zadaniem) jest świadczenie usług edukacyjnych.

Chcąc zatem dokonać oceny czy w zakresie świadczonych usług, Państwa Spółka jest inną instytucją działającą w dziedzinie edukacji, której cele uznane są przez państwo za podobne do celów podmiotów prawa publicznego realizujących zadania edukacyjne, należy przeanalizować charakter i zasady jej funkcjonowania.

Dokonując przedmiotowej analizy w pierwszej kolejności należy, w ocenie tut. Organu, zdefiniować pojęcie „publiczny”. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują tego pojęcia a więc należy go interpretować stosując przede wszystkim wykładnię językową. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego (www.sjp.pwn.pl) „publiczny” oznacza:

-dotyczący całego społeczeństwa lub jakiejś zbiorowości,

-dostępny lub przeznaczony dla wszystkich,

-związany z jakimś urzędem lub z jakąś instytucją nieprywatną.

Z art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE wynika, że zwolnienie przez państwa członkowskie świadczonych usług kształcenia powszechnego lub wyższego, kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania dotyczy podmiotów prawa publicznego lub innych instytucji działających w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie. Przepis ten ogranicza zatem grupę podmiotów, które mogą korzystać w danym państwie członkowskim ze zwolnienia świadczonych usług kształcenia powszechnego lub wyższego,  kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 14 czerwca 2007 r. w sprawie C-434/05 Horizon College: „Jak to bowiem wynika z samego brzmienia art. 13 część A ust. 1 lit. i) szóstej dyrektywy (obecnie art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE), aby udostępnianie nauczycieli na rzecz instytucji przejmujących mogło podlegać zwolnieniu, o którym mowa w tym przepisie, niezbędne jest, by działalność ta była wykonywana przez podmiot publiczny mający cele edukacyjne lub  przez inny podmiot określony przez dane państwo członkowskie jako mający podobne cele (…)” (pkt 35). „Jak to bowiem podniosła Komisja na rozprawie, na działalność edukacyjną, o  której mowa w art. 13 część A ust. 1 lit. i) szóstej dyrektywy, składają się liczne elementy, które obok stosunków pomiędzy nauczycielem a uczniami obejmują również ramy organizacyjne danej instytucji” (pkt 20).

Na „ramy organizacyjne instytucji edukacyjnej” zwracała również uwagę Rzecznik Generalny ...w opinii z 8 marca 2007 r. w ww. sprawie C-434/05 Horizon College: „(…) Jak na to wskazała Komisja podczas rozprawy, usługi w postaci »edukacji, szkoleń zawodowych lub zmiany kwalifikacji zawodowych« świadczone uczniom lub studentom instytucji edukacyjnej nie są tylko usługami samych nauczycieli, świadczonymi dzięki ich własnej wiedzy i umiejętnościom. Obejmują one bowiem cały zespół udogodnień, materiałów edukacyjnych, zasobów technicznych, polityki edukacyjnej oraz infrastruktury organizacyjnej instytucji edukacyjnej, w której owi nauczyciele pracują.” (pkt 49).

Ponadto z opinii Rzecznika Generalnego ... z 15 stycznia 2009 r. w sprawie C-357/07, TNT Post UK Ltd The Queen przeciwko The Commissioners of Her Majesty’s Revenue & Customs wynika, że: „(…) zwolnienia wprowadzone w art. 13 część A szóstej dyrektywy odnoszą się do  czynności użyteczności publicznej, co wynika także z tytułu tej części. Poza usługami pocztowymi na mocy przepisów części A od podatku zwolnione są również służba zdrowia, opieka społeczna, a także usługi w dziedzinach religii, wykształcenia, kultury i  sportu. Wspólnym elementem tych usług jest okoliczność, że zaspokajają one podstawowe potrzeby życiowe ludności oraz, że często świadczone są przez instytucje publiczne nienastawione na  osiągnięcie zysku. (…). Ze względu na ich wyjątkowy charakter zwolnienia powinny być interpretowane w sposób ścisły. W związku z tym art. 13 część A szóstej dyrektywy nie obejmuje wszystkich rodzajów działalności w interesie publicznym, lecz jedynie te, które są  w  nim wymienione i opisane w bardzo szczegółowy sposób. Nie wynika z  tego jednak, że  terminologia stosowana przy określeniu zwolnień przewidzianych w art. 13 powinna być interpretowana w sposób, który pozbawiałby je skuteczności. Dla bliższego sprecyzowania wiele zwolnień wymaga, aby usługi były świadczone przez określone osoby lub instytucje. (…) Szereg dalszych zwolnień ma miejsce dopiero w sytuacji, gdy przedmiotowe usługi świadczone są przez instytucje prawa publicznego albo określone organizacje uznane przez  państwo (zob. art. 13 część A ust. 1 lit. b), g), h), i), n), p) szóstej dyrektywy). Podstawą jest w  tym wypadku przekonanie, że w szczególnym interesie publicznym, uzasadniającym zwolnienie od podatku, leżą wyłącznie usługi świadczone przez  instytucje pozostające pod  kontrolą państwa. Kontrola państwa może bowiem zapewnić w szczególności jakość świadczeń i odpowiednią ich cenę”.

Ponadto w wyroku TSUE z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie C-319/12, Trybunał wskazał, że  „Zgodnie z art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy VAT usługi edukacyjne są jednak zwolnione tylko  wtedy, gdy są świadczone przez podmioty prawa publicznego o celach edukacyjnych lub  przez inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez  dane państwo członkowskie. Wynika z tego, że inne podmioty, czyli podmioty prywatne, powinny spełniać przesłankę celów podobnych do celów rzeczonych podmiotów prawa publicznego. Z brzmienia art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy VAT wynika bowiem wyraźnie, że nie zezwala on państwom członkowskim na zwolnienie usług edukacyjnych wszystkich podmiotów prywatnych świadczących takie usługi, włącznie z tymi, których cele nie są  podobne do celów rzeczonych podmiotów prawa publicznego”. W opinii Trybunału, brzmienie art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 112 dowodzi wyraźnie, że nie zezwala on państwom członkowskim na zwolnienie usług edukacyjnych wszystkich podmiotów prywatnych świadczących takie usługi, włącznie z tymi, których cele nie są podobne do celów rzeczonych podmiotów prawa publicznego.

Jak wynika z analizy art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE, aby stwierdzić czy usługi kształcenia wykonywane przez dany podmiot podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie ww. przepisu konieczne jest stwierdzenie, czy mamy do czynienia z podmiotem prawa publicznego powołanym w celach edukacyjnych, działającym w tym zakresie pod kontrolą państwa, która ma zapewnić jakość świadczeń oraz odpowiednią ich cenę, realizującym przy  tym określoną politykę edukacyjną, dysponującym przy tym zasobem kadrowym oraz  odpowiednią infrastrukturą.

Dyrektywa VAT nie zezwala na ogólne zwolnienie wszystkich usług edukacyjnych świadczonych przez podmioty niepubliczne w celach komercyjnych. Takie zwolnienie może być stosowane tylko w zależności od celów realizowanych przez podmioty świadczące wskazane powyżej usługi oraz warunków w jakich te podmioty działają.

Podmioty prawa publicznego powołane przez dane państwo do świadczenia usług edukacyjnych, szkoleniowych to nic innego jak podmioty – jednostki, których zarówno powstawanie, jak i późniejsze działanie jest ściśle określone przez odpowiednie przepisy prawa (ustawy, rozporządzenia) (np. szkoły, uczelnie). Podmioty takie działają na podstawie odpowiednich regulacji (określonych przez dane państwo) zarówno jeśli chodzi o działalność stricte edukacyjną, jak i inną ściśle z nią związaną. Jeśli chodzi o samą stronę edukacyjną, to  w Polsce podmioty te działają na podstawie konkretnych programów nauczania, zasad zatrudniania wykwalifikowanej kadry. Natomiast co do pozostałych kwestii, muszą spełniać odpowiednie warunki techniczne, zapewnić odpowiednią infrastrukturę. Działania takich podmiotów podejmowane są w szeroko pojmowanym interesie publicznym. Wszystkie te  aspekty odbywają się pod kontrolą państwa, podmioty nie mają dowolności w  kształtowaniu ogólnych zasad swego działania. Wszystkie czynione przez podmioty działania muszą być zaakceptowane, a następnie państwo musi mieć możliwość dokonania weryfikacji czy dany podmiot realizuje cele publiczne.

Skoro ze zwolnienia od podatku mogą korzystać również inne instytucje uznane przez  państwo członkowskie za mające podobne cele jak podmioty prawa publicznego, należy uznać, że instytucje takie muszą realizować cele edukacyjne podobne do tych realizowanych przez podmioty prawa publicznego. Zatem podobne cele edukacyjne realizować będą podmioty, które świadczą usługi kształcenia zapewniające odpowiednią jakość, zakres programowy odpowiadający realizowanym celom publicznym państwa członkowskiego, a zatem kształcenie odbywające się pod „kontrolą państwa”.

W wyroku z 28 kwietnia 2022 r. w sprawie C-612/20 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że: „Należy w szczególności zauważyć, że z brzmienia art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112 wynika, że zwolnienie, o którym mowa w tym przepisie, jest uzależnione zasadniczo od dwóch kumulatywnych przesłanek, a mianowicie, po  pierwsze, przesłanki dotyczącej charakteru świadczonych usług - czy to usług kształcenia dzieci lub  młodzieży, kształcenia powszechnego lub wyższego, kształcenia zawodowego lub   przekwalifikowania, czy usług „ściśle związanych” z owymi usługami – oraz po drugie, przesłanki dotyczącej usługodawcy, która wymaga, by wspomniane usługi były świadczone „przez [...] podmioty prawa publicznego lub inne instytucje [...], których cele uznane są   za   podobne przez dane państwo członkowskie”.

W ww. wyroku TSUE wskazał, iż w zakresie, w jakim art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112 nie określa warunków ani też sposobów uznania tych podobnych celów, zasadniczo to   do   prawa krajowego każdego z państw członkowskich należy ustalenie zasad, według których możliwa będzie taka kwalifikacja owych podmiotów. Państwa członkowskie dysponują w tym zakresie swobodą uznania (wyroki: z dnia 26 maja 2005 r., Kingscrest Associates i Montecello, C‑498/03, EU:C:2005:322, pkt 49, 51; a także z dnia 28 listopada 2013 r., MDDP, C‑319/12, EU:C:2013:778, pkt 37).

W sprawie tej TSUE oparł swoje rozstrzygnięcie na braku spełnienia przez podmiot warunków określonych w przepisach krajowych. TSUE stwierdził bowiem, że „artykuł 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że pojęcie „instytucji, której cele uznane są za podobne” do celów podmiotu edukacyjnego prawa publicznego, w  rozumieniu tego przepisu, nie obejmuje podmiotu prywatnego, który  prowadzi leżącą w  interesie publicznym działalność w zakresie kształcenia polegającą w   szczególności na  organizacji zajęć uzupełniających program nauczania szkolnego, takich jak wsparcie w  odrabianiu zadań, programy edukacyjne czy kursy języków obcych, i który uzyskał zezwolenie krajowego biura rejestru handlowego w postaci przypisania kodu CAEN 8559 – „Inne formy kształcenia” w rozumieniu klasyfikacji krajowej działalności gospodarczej, jeżeli przedsiębiorstwo to nie spełnia w każdym wypadku przewidzianych w prawie krajowym warunków, od których uzależniona jest możliwość uzyskania owego uznania.”

Orzeczenie to potwierdza zatem, że ustawodawca krajowy miał swobodę w sposobie określenia podmiotów, których cele uznał za podobne, a ponadto nawet jeśli przedmiotowo byłaby to działalność edukacyjna leżąca w interesie publicznym, to jeśli nie zostały spełnione warunki przewidziane w prawie krajowym, to zwolnienie nie ma zastosowania.

Oceniając kursy  świadczone przez Państwa Spółkę stanowiące usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego pod kątem objęcia ich zwolnieniem od  podatku na  podstawie art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE – uwzględniając regulacje wynikające z ww. przepisów – należy stwierdzić, że nie posiadają Państwo żadnej z  wymienionych wyżej cech podmiotu prawa publicznego lub instytucji, której cele są uznane za podobne do tych podmiotów.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że Państwa Spółka w zakresie świadczonych usług nie działa pod kontrolą Państwa. Państwa Spółka nie działa na podstawie konkretnych programów nauczania zaakceptowanych przez właściwe instytucje państwowe. Przygotowane kursy w  głównej mierze oparte są na doświadczeniu osób prowadzących kursy, dostępnej aktualnie wiedzy, przeprowadzanych analizach rynku oraz zdobytych umiejętnościach. Każdy kurs zaostrza uwagę na elementach szczególnie trudnych do zrozumienia dla przeciętnego odbiorcy oraz tłumaczy je w ten sposób, iż będą one zrozumiałe. Państwa Spółka ma dowolność w zakresie kształtowania zasad swojego działania. Działania Państwa Spółki w  zakresie świadczonych usług nie wymagają akceptacji Państwa.

Ponadto, jak wskazano – umiejscowienie art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 112 w rozdziale „zwolnienia dotyczące określonych czynności wykonywanych w interesie publicznym” odnoszą się do czynności tzw. „użyteczności publicznej”. Wspólnym elementem tych usług (usługi pocztowe, służby zdrowia, opieka społeczna, usługi w dziedzinie religii) jest to, że  zaspokajają one podstawowe potrzeby ludności oraz są świadczone przez podmioty nienastawione na osiągnięcie zysku.

Natomiast świadczone przez Państwa Spółkę  usługi w zakresie usług szkoleniowych powiązanych z branżą finansową trudno uznać za zaspokajające podstawowe potrzeby ludności, a tym bardziej jako wykonywane w interesie publicznym.

Podkreślenia wymaga, że jesteście Państwo komercyjnym podmiotem gospodarczym. Ze złożonego wniosku nie wynika też, aby prowadzona działalność w zakresie oferowanych kursów nie była nastawiona na osiąganie zysku.

W rezultacie, biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności, treść powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, Dyrektywy 2006/112/WE oraz wskazane powyżej orzeczenia TSUE należy stwierdzić, że świadczone przez Państwa kursy objęte zakresem pytania - nie są wykonywane na warunkach określonych art. 43 ust. 1 pkt 26 i  pkt  29 oraz art. 132 ust.  1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE, w związku z czym nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie przepisów prawa krajowego, ani  prawa europejskiego.

Tym samym stanowisko Państwa Spółki, zgodnie z którym prowadzone kursy będą korzystać ze zwolnienia w myśl art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od  towarów i usług w powiązaniu z jego wykładnią wynikającą z art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego podatku od  wartości dodanej w zw. z art. 44 Rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z  dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w  sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy  zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przywołane w niniejszym wniosku o interpretację indywidualną wyroki tut. Organ potraktował jako element Państwa argumentacji. Dotyczą one jednak odrębnych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych w indywidualnych sprawach tam zaprezentowanych. Oznacza to, że nie mogą być wykorzystane wprost w rozstrzygnięciu niniejszej sprawy.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: sytuacja Państwa będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i Państwo zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo  o postępowaniu przed sądami administracyjnymi  (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329, z późn. zm.; dalej jako „PPSA”). 

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).