
Temat interpretacji
w zakresie prawa do odliczenia podatku od zakupu działki niezabudowanej o numerze 2
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zaistniałego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 stycznia 2021 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od zakupu działki niezabudowanej o numerze 2.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zaistniałego stanu faktycznego
Spółka z o.o. prowadzi działalność deweloperską na rynku lokalnym od wielu lat. W dniu 30 grudnia 2021 r. na mocy aktu notarialnego nr … Spółka dokonała zakupu nieruchomości gruntowej o numerze działki 1 przy ulicy …, oznaczonej jako grunty orne zabudowane. Powierzchnia działki nr 1 to 0,8497 ha, numer księgi wieczystej ….
Tym samym aktem notarialnym zakupiono nieużytki i grunty orne na działce nr 2, powierzchnia 3,5288 ha, numer księgi wieczystej również …. W miejscowym planie zagospodarowania działki te są ujęte pod inwestycję mieszkaniową, a Spółka zakupiła te grunty do działalności deweloperskiej jako towar, gdzie w przyszłości zostaną wybudowane lokale mieszkalne lub domki jednorodzinne i odsprzedane potencjalnym klientom.
Działka o numerze 1 jest działką zabudowaną budynkami gospodarczymi od wielu lat, dlatego w opodatkowaniu sprzedaży tej działki w podatku od towarów i usług zastosowano stawkę zwolnioną na podstawie artykułu 43 ustęp 1 pkt 10 i 10A.
Druga działka, większa, o numerze ewidencyjnym 2 jest nieruchomością gruntową i spełnia definicję terenów budowlanych, zawartą w artykule 2 punkt 33 ustawy o VAT – „tereny budowlane - rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o którym mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”. W związku z powyższym działka o numerze 2 jako działka budowlana została opodatkowana stawką podstawową w wysokości 23%. Przedsiębiorstwo jako podatnik VAT czynny otrzymało fakturę za zakup nieruchomości nr … z dnia 30 grudnia 2021 od podatnika czynnego, a do dnia 31 grudnia 2021 została opłacona cała należność z powyższej faktury.
Spółka z o.o. dokonała 30 grudnia 2021 zakupu działki zabudowanej budynkiem murowanym, warsztatem murowanym oraz garażem o konstrukcji stalowej - działka o numerze ewidencyjnym 1 i powierzchni 0,8497 ha, położonej w … - ze stawką VAT zwolnioną (artykuł 43 ustęp 1, pkt 10, 10A) - w cenie 2 000 000,00 złotych.
Tym samym aktem notarialnym dokonano zakupu działki niezabudowanej o numerze 2 i powierzchni 3,5288 ha, położonej również w … - ze stawką VAT 23% w cenie 8 000 000,00 plus podatek VAT 1 840 000,00 złotych. Transakcja zapłacona na konto bankowe podatnika VAT czynnego, zgodnie z danymi na tzw. białej liście. Zakup związany tylko ze sprzedażą opodatkowaną - działalność deweloperska. Obydwie nieruchomości mają inne numery, ale są wykazane w jednej, tej samej księdze wieczystej.
Pytanie
Czy Spółka ma prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT od kwoty 8 000 000,00 w wysokości 1 840 000,00 złotych - jako zakup towarów wykorzystywany tylko do wykonywania czynności opodatkowanych - zgodnie z artykułem 86 ustęp. 1?
Państwa stanowisko w sprawie
Spółka z o.o. ma prawo do odliczenia zapłaconego podatku VAT w wysokości 1 840 000,00 złotych, naliczonego od zakupionej nieruchomości niezabudowanej o numerze 2 i powierzchni 3,5288 ha - jako nabycie towarów do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z obecną linią interpretacyjną organów podatkowych objęcie jedną księgą wieczystą kilku działek gruntów nie oznacza, że można traktować transakcję sprzedaży tak określonej nieruchomości jako jedną dostawę. Każda działka gruntu wchodząca w skład nieruchomości objętej jedną księgą wieczystą stanowi samodzielnie wyodrębnioną całość, która może być przedmiotem odrębnej dostawy, opodatkowanej właściwą stawką podatkową. Działka o numerze 1 jako działka zabudowana - podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT - zgodnie z artykułem 43 ustęp 1 pkt 10, 10A. Natomiast działka niezabudowana o numerze 2 i spełniająca definicję działki budowlanej została opodatkowana stawką podstawową w wysokości 23% zgodnie z przepisami, a podatek ten stanowi podatek naliczony w Spółce z prawem do obniżenia podatku należnego w deklaracji JPK-VAT.
Prawidłowe zastosowanie stawek podatku VAT w transakcji nabycia nieruchomości potwierdzają liczne interpretacje indywidualne. Przykładem są: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 listopada 2014 roku (IPPP3/443-827/14-2/ISZ) lub Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 sierpnia 2017 roku (0114-KDIP1-1.4012.216.2017.12RR).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a. nabycia towarów i usług,
b. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W myśl przepisu art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy,
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2019 r., poz. 2204)
Dla każdej nieruchomości prowadzi się odrębną księgę wieczystą, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Dotyczy to także nieruchomości lokalowych oraz nieruchomości, w których nieruchomości lokalowe zostały wyodrębnione.
Każda działka gruntu wchodząca w skład nieruchomości stanowi samodzielnie wyodrębnioną całość, która może być przedmiotem odrębnej dostawy, opodatkowanej właściwą stawką podatkową.
Tym samym w sytuacji sprzedaży działek, nawet w przypadku, gdy są one objęte jedną księgą wieczystą, zbycie to na gruncie przepisów podatkowych należy rozpatrywać oddzielnie w odniesieniu do każdej z tych działek. Zatem określenie stawki, bądź zwolnienia nie może być rozszerzane na całą nieruchomość, lecz winno być przyporządkowane do działki lub części działki, która spełnia warunki wynikające z przepisów uprawniające do stosowania preferencji.
Uwzględniając powyższe, objęta jedną transakcją może być cała nieruchomość, składająca się z kilku działek gruntów, objętych jedną księgą wieczystą, lecz przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT będzie każda z tych działek odrębnie lub części tych działek.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Spółka dokonała zakupu działki niezabudowanej o numerze 2 ze stawką VAT 23% w cenie 8 000 000,00 plus podatek VAT 1 840 000,00 złotych. Zakup jest związany tylko ze sprzedażą opodatkowaną - działalność deweloperska.
Wątpliwości Państwa w analizowanej sprawie dotyczą prawa do odliczenia podatku od zakupu działki niezabudowanej o numerze 2.
Biorąc pod uwagę treść przywołanych przepisów, w kontekście przedstawionego opisu sprawy należy stwierdzić, że Spółka jest uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej sprzedaż działki niezabudowanej o numerze 2, która jest objęta wraz z działką o nr 1 jedną księgą wieczystą. Przedmiotem nabycia na gruncie przepisów podatku od towarów i usług jest odrębnie każda z działek i bez wpływu na prawo do odliczenia pozostaje, że zakupiona działka jest objęta wraz z inną działką jedną księgą wieczystą.
Zatem przedstawione przez Państwa stanowisko w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej sprzedaż działki niezabudowanej o numerze 2 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pełna weryfikacja przedstawionych we wniosku okoliczności możliwa jest jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, prowadzonego przez uprawnione do tego organy, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej. Postępowanie w sprawie dotyczącej wydania interpretacji indywidualnej jest postępowaniem szczególnym, mającym charakter uproszczony, odrębny od postępowania podatkowego, uregulowanego w dziale IV Ordynacji podatkowej. Wydając bowiem interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawia jedynie swój pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego (którego elementy przyjmuje, jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1.z zastosowaniem art. 119a;
2.w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3.z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP:
/KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).