Brak obowiązku – jako lekarz – posiadania kasy rejestrującej i ewidencjonowania na niej świadczonych usług. - Interpretacja - 0112-KDIL3.4012.70.2023.1.AK

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 30 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.70.2023.1.AK

Temat interpretacji

Brak obowiązku – jako lekarz – posiadania kasy rejestrującej i ewidencjonowania na niej świadczonych usług.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 3 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku posiadania kasy rejestrującej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą jako Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska wyłącznie w podmiotach leczniczych oraz od pewnego czasu w formie praktyki w miejscu wezwania.

W praktyce lekarskiej w miejscu wezwania udziela Pan świadczeń na rzecz osób fizycznych bez pobierania opłaty za usługi – rodzina, znajomi i inne bliskie osoby. W najbliższej przyszłości także nie planuje Pan czerpać zysków ze świadczenia usług na rzecz osób fizycznych.

Stopień pokrewieństwa osób, którym udziela Pan bezpłatnych świadczeń wykracza poza definicję świadczenia pro familia, więc był Pan zmuszony rozszerzyć działalność o praktykę w miejscu wezwania.

Od początku istnienia w takiej formie działalności nigdy nie pobierał Pan żadnych opłat ani gratyfikacji w jakiejkolwiek formie od osób fizycznych.

Przed rejestracją praktyki w miejscu wezwania kontaktował się Pan z Krajową Informacją Skarbową z zapytaniem o to, czy w wyżej zaistniałej sytuacji jest Pan zobligowany do posiadania kasy fiskalnej. Wtedy ustnie, za pośrednictwem infolinii KIS, poinformowano Pana, że dopóki nie pobiera Pan opłat od osób fizycznych za usługi, takiej konieczności nie ma. W chwili obecnej chce Pan sformalizować tą informację w postaci indywidualnej interpretacji podatkowej, żeby uniknąć nieścisłości i błędów w Pana postępowaniu.

Zaznacza Pan, że w ramach działalności rozlicza się Pan za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego, a przychody czerpie Pan wyłącznie ze współpracy z podmiotami leczniczymi.

Pytanie

Czy w wyżej przedstawionej sytuacji, jako lekarz, jest Pan zobligowany do posiadania kasy fiskalnej?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie, w związku z odpowiedzią ze strony infolinii Krajowej Informacji Skarbowej oraz faktu, że nie uzyskuje Pan żadnych przychodów z działalności na rzecz osób fizycznych, nie jest Pan zobligowany posiadać kasy fiskalnej, pomimo faktu udzielania bezpłatnych świadczeń lekarskich na rzecz osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z zapisu art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”.

Zgodnie z przepisem art. 111 ust. 1 ustawy:

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących

działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Zatem, podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Ponadto, w myśl ustawy, ewidencjonowaniu na kasie rejestrującej podlega sprzedaż.

Pojęcie sprzedaży zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 22 ustawy, zgodnie z którym:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że fakturowaniu podlega sprzedaż, którą co do zasady stanowią świadczenia odpłatne. Nie podlegają natomiast dokumentowaniu fakturą VAT świadczenia nieodpłatne. Przepisy nie nakładają na podatników żadnych formalnych obowiązków w zakresie dokumentowania nieodpłatnych świadczeń.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą jako Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska wyłącznie w podmiotach leczniczych oraz od pewnego czasu w formie praktyki w miejscu wezwania. W praktyce lekarskiej w miejscu wezwania udziela Pan świadczeń na rzecz osób fizycznych bez pobierania opłaty za usługi – rodzina, znajomi i inne bliskie osoby. W najbliższej przyszłości także nie planuje Pan czerpać zysków ze świadczenia usług na rzecz osób fizycznych. Stopień pokrewieństwa osób, którym udziela Pan bezpłatnych świadczeń, wykracza poza definicję świadczenia pro familia, więc był Pan zmuszony rozszerzyć działalność o praktykę w miejscu wezwania. Od początku istnienia w takiej formie działalności nigdy nie pobierał Pan żadnych opłat ani gratyfikacji w jakiejkolwiek formie od osób fizycznych. W ramach działalności rozlicza się Pan za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego, a przychody czerpie Pan wyłącznie ze współpracy z podmiotami leczniczymi.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy, Pana wątpliwości dotyczą wskazania, czy ma Pan obowiązek – jako lekarz – posiadania kasy rejestrującej.

Odnosząc się do powyższego konieczne jest nawiązanie do cytowanego wyżej art. 111 ust. 1 ustawy. Z jego treści jednoznacznie wynika, że obowiązek ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej ciąży na podatnikach dokonujących sprzedaży na rzecz dwóch rodzajów podmiotów, mianowicie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Tym samym, obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej nie występuje w przypadku sprzedaży na rzecz innych podmiotów, tj. firm, przedsiębiorstw, organizacji.

Jak wynika z powyższego, obowiązek ten uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży, która podlegać będzie ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W opisie sprawy wskazał Pan, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą jako Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska wyłącznie w podmiotach leczniczych oraz od pewnego czasu w formie praktyki w miejscu wezwania, w ramach której udziela Pan świadczeń na rzecz osób fizycznych bez pobierania opłaty za usługi.

Mając na uwadze treść art. 111 ust. 1 ustawy i wynikający z niego nakaz ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, jedynie lekarze realizujący sprzedaż na rzecz tych podmiotów są zobowiązani do posiadania (celem ewidencjonowania na niej) kasy rejestrującej.

Powyższe dotyczy lekarzy prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy. Jeżeli lekarz prowadzi praktykę lekarską na podstawie umowy o pracę, czynności wykonywane w ramach tej praktyki nie podlegają podatkowi od towarów i usług. Podatkowi temu nie podlegają również czynności nieodpłatnej porady lekarskiej wykonywane poza praktyką.

Zatem, odnosząc się do opisanego stanu faktycznego, w kwestii praktyki lekarskiej świadczonej wyłącznie w podmiotach leczniczych, stwierdzić należy, że jeśli w tym zakresie nie występuje u Pana sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ani też na rzecz rolników ryczałtowych, to w niniejszej sytuacji brak jest sprzedaży podlegającej obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej. Tym samym, nie ma Pan obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej czynności w zakresie praktyki lekarskiej świadczonej wyłącznie w podmiotach leczniczych.

Odnosząc się natomiast do kwestii obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej świadczenia usług w formie praktyki w miejscu wezwania twierdzić należy, że bezpłatne świadczenia w ramach praktyki w miejscu wezwania nie spełniają definicji sprzedaży w myśl art. 2 ust. 22 ustawy.

Kodeks etyki lekarskiej mówi, że lekarz ma prawo świadczyć usługi za darmo. Nie może odmówić pomocy lekarskiej (nawet bez uzyskania zapłaty) w sytuacjach nagłych. Dobrym zwyczajem jest też bezpłatne leczenie innych lekarzy i członków ich rodzin.

Zatem, w świetle art. 111 ust. 1 w powiązaniu z art. 2 pkt 22 ustawy, świadczenia te nie mogą być objęte obowiązkiem ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej. Zatem, nie ma Pan obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej czynności bezpłatnego świadczenia usług na rzecz osób fizycznych w ramach praktyki w miejscu wezwania.

Podsumowując, w opisanej we wniosku sytuacji, nie ma Pan obowiązku – jako lekarz – posiadania kasy rejestrującej i ewidencjonowania na niej świadczonych usług.

Tym samym, Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).