Temat interpretacji
Skoro w przedmiotowej sprawie wystąpią przesłanki stanowiące podstawę do uznania Pana za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, to czynność dostawy udziałów w Nieruchomości niezabudowanej, na którą składają się działki nr 1/1, 1/2 i 1/3, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 30 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania Sprzedającego za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży swoich udziałów w Nieruchomości (działkach nr 1/1, 1/2 i 1/3) oraz niepodlegania tej dostawy opodatkowaniu podatkiem VAT.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 marca 2023 r. (data wpływu 23 marca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości niezabudowanej obejmującej działki gruntowe wraz z udziałem w działce stanowiącej nieruchomość drogową. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydanego 3 sierpnia 2022 r. (znak: …) przez Inspektora ds. planowania przestrzennego w Urzędzie Gminy (…) wynika m.in., że działki będące przedmiotem sprzedaży znajdują się na terenach oznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego Gminy (…) dla obszaru (...), zatwierdzonym uchwałą Rady Gminy (…) z dnia 30 listopada 2015 r. (pub. Dz. U. Woj. (…) Poz. (…) z dnia 3 grudnia 2015 r.) - jako 1.PU - tereny produkcyjno-usługowe.
Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość na podstawie aktu notarialnego z 25 stycznia 2017 r. Rep A nr (…) do majątku prywatnego objętego wspólnością majątkową małżeńską wraz z żoną G M.
W związku z faktem, iż G.M. zmarła w dniu 15 lutego 2017 r. - na skutek dziedziczenia ustawowego, spadek po niej nabyli: K.M., D.M., K.W.M., P.M., B.M. oraz A. M.(akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony w dniu 18 maja 2017 r. Rep A (…).
Wymienione osoby pozostają współwłaścicielami przedmiotowy nieruchomości. Żaden ze współwłaścicieli nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Nieruchomości do dzisiaj pozostają w majątku prywatnym wymienionych osób i nie są wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej.
Wnioskodawca wraz z pozostałymi współwłaścicielami zamierza dokonać sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.
Sprzedaż zostanie poprzedzona zawarciem przedwstępnej umowy sprzedaży.
W wykonaniu zobowiązania Strony zawrą warunkową umowę sprzedaży pod warunkiem, że Gmina nie wykona, lub zrzeknie się przysługującego jej prawa pierwokupu na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899 ze zm.).
Zawarcie umowy nastąpi przy spełnieniu następujących warunków:
1. żadne wzmianki o wnioskach, skargach na orzeczenia referendarza sądowego, apelacjach, kasacjach lub ostrzeżeniach dotyczących jakichkolwiek różnic pomiędzy stanem prawnym ujawnionym w Księgach Wieczystych a rzeczywistym stanem prawnym Nieruchomości lub Nieruchomości Drogowej, nie zostaną ujawnione w którejkolwiek z Ksiąg Wieczystych, inne niż adnotacje o wniosku o ujawnienie roszczeń Kupującego wynikających z Umowy,
2. wyniki analizy rynkowej, ekonomicznej, technicznej i prawnej Nieruchomości oraz Nieruchomości Drogowej zlecone przez Kupującego będą satysfakcjonujące dla Kupującego z perspektywy biznesowej i ekonomicznej i nie wykażą ryzyk, mających wpływ na wartość Nieruchomości lub Nieruchomości Drogowej i możliwość ich zagospodarowania na cele budowy centrum logistycznego wraz z towarzyszącą infrastrukturą,
3. Kupujący uzyska satysfakcjonujące dla Kupującego z perspektywy planowanej inwestycji uzgodnienie warunków zjazdu z Nieruchomości Drogowej i/lub Nieruchomości bezpośrednio na drogę publiczną,
4. zostanie zawarta umowa pomiędzy współwłaścicielami Nieruchomości Drogowej satysfakcjonująca dla Kupującego, zapewniająca Kupującemu możliwość realizacji planowanej inwestycji (na Nieruchomościach, Nieruchomości Drogowej, z uwzględnieniem komunikacji po Nieruchomości Drogowej, w taki sposób aby wykonywanie robót budowlanych i korzystanie z Nieruchomości Drogowej przez Kupującego nie wymagało dalszego współdziałania i zgód innych wścieli Nieruchomości Drogowych,
5. zostanie wydana na wniosek Kupującego ostateczna i niezaskarżalna w administracyjno-sądowym toku postępowania decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej przez Kupującego inwestycji na Nieruchomościach i nieruchomości drogowej,
6. Sprzedający niezwłocznie ujawnią Kupującemu lub jego doradcom, z należytą starannością, wszelkie informacje i dokumenty dotyczące Nieruchomości oraz Nieruchomości Drogowej, które są w ich posiadaniu w celu przeprowadzenia przez Kupującego badania ekonomicznego, prawnego, technicznego, geotechnicznego i audytu środowiskowego Nieruchomości oraz Nieruchomości Dodatkowej. W celu wykonania powyższych analiz, Sprzedający zobowiązują się niezwłocznie udostępnić Kupującemu oraz doradcom Kupującego informacje oraz dokumenty zażądane przez Kupującego, o ile znajdują się w ich posiadaniu, niezbędne Kupującemu do ich przeprowadzenia. Niezwłocznie po zawarciu niniejszej Umowy, Sprzedający udzielą osobom wskazanym przez Kupującego odpowiedniego pełnomocnictwa,
7. Kupujący (oraz jego doradcy) będą mieć prawo wstępu na teren Nieruchomości oraz Nieruchomości Dodatkowej w celu przeprowadzenia wszelkich niezbędnych badań i prób (w tym odwiertów), w szczególności audytu środowiskowego i badań geologicznych oraz badań poziomu wód gruntowych oraz wglądu w dokumenty związane z Nieruchomościami oraz Nieruchomością Drogową w celu weryfikacji prawidłowości złożonych przez Sprzedającego oświadczeń oraz w innych celach związanych z niniejszą Umową, po uprzednim uzgodnieniu ze Sprzedającym terminu i sposobu przeprowadzenia ww. czynności,
8. Sprzedający niniejszym udzielają Kupującemu prawa do dysponowania Nieruchomościami oraz Nieruchomością Drogową jako odpowiedni współwłaściciele w celu przeprowadzenia wszelkich niezbędnych badań i prób (w tym odwiertów), w szczególności badań geologicznych oraz badań poziomu wód gruntowych oraz wystąpienia o wszelkie pozwolenia, opinie i inne dokumenty związane z wykonaniem badań oraz w celu wystąpienia o wszelkie pozwolenia, opinie i inne dokumenty związane z budową na Nieruchomościach centrum logistycznego wraz z towarzyszącą infrastrukturą, w szczególności w celu uzyskania przez i na rzecz Kupującego, na podstawie Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach, pozwolenia na budowę,
9. Sprzedający zobowiązują się współpracować z Kupującym w procesie uzyskiwania Pozwolenia na Budowę oraz Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach, w szczególności udzielać Kupującemu wszelkich informacji i wyjaśnień na temat Nieruchomości lub Nieruchomości Drogowej oraz udzielać zgód, pełnomocnictw i składać oświadczenia konieczne do uzyskania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach, Pozwolenia na Budowę (oraz wszelkich innych decyzji, zgód i uzgodnień poprzedzających wystąpienie o Pozwolenie na Budowę oraz dokonywanie ich zmian, w tym zmian Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach),
10. Sprzedający zobowiązują się udostępnić Kupującemu do wglądu przed zawarciem Umowy Warunkowej oraz do wydania w dniu zawarcia Umowy Przenoszącej wszelkiej posiadanej dokumentacji prawnej, środowiskowej i technicznej dotyczącej lub związanej z Nieruchomościami, w tym w szczególności umów, decyzji administracyjnych i innych dokumentów dotyczących lub związanych z postępowaniami administracyjnymi lub sądowo-administracyjnymi dotyczącymi lub związanymi z Nieruchomościami, w szczególności dokumenty potwierdzające należyte wykonanie przez niego zobowiązań wynikających z niniejszej Umowy,
11. Sprzedający zobowiązują się do nie wykonywania przysługującego im prawa do odwoływania się od decyzji wydanych w toku prowadzonych przez Kupującego (oraz każdoczesnego właściciela Nieruchomości) postępowań, w tym, przede wszystkim postępowań, mających na celu uzyskanie pozwoleń na budowę oraz innych decyzji administracyjnych niezbędnych w toku procesu budowlanego, oraz ich zmiany, w szczególności Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach, Pozwolenia na Budowę, wydanych na rzecz każdoczesnego właściciela Nieruchomości.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
W odpowiedzi na pytania Organu wskazał Pan:
1. Z ilu działek konkretnie składa się nieruchomość, w której udziały zamierza Pan sprzedać (należy podać numery ewidencyjne działek)?
Odpowiedź: Numery działek 1/1, 1/2, udziały w nieruchomości drogowej 1/3.
2. W jaki sposób działki objęte zakresem pytania we wniosku były przez Pana wykorzystywane od momentu nabycia do momentu planowanej sprzedaży?
Odpowiedź: Sposób wykorzystania działek „grunty orne”.
3. Czy ww. działki służyły Panu wyłącznie do zaspokojenia potrzeb osobistych? Jeśli tak, to należy wskazać, w jaki sposób zaspokajały/zaspokajają te potrzeby osobiste?
Odpowiedź: Działki znajdują się w majątku prywatnym i nie są wykorzystywane do działalności gospodarczej. Trudno wskazać konkretny sposób wykorzystania działek do zaspokajania potrzeb osobistych. Sam fakt posiadania nieruchomości nie oznacza, że musi ona cały czas zaspokajać określone potrzeby osobiste.
4. Czy jest Pan rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług?
Odpowiedź: Żaden z właścicieli nieruchomości opisanych we wniosku nie jest rolnikiem ryczałtowym.
5. Czy na dzień sprzedaży dla działek, objętych zakresem pytania we wniosku zostanie/została wydana decyzja o warunkach zabudowy? W przypadku pozytywnej odpowiedzi należy wskazać:
a)kiedy decyzja została/zostanie wydana?
b)z czyjej inicjatywy nastąpi wydanie decyzji o warunkach zabudowy, tj. Pana czy pozostałych współwłaścicieli, czy też kupującego?
c)jakie jest przeznaczenie działek zgodnie z ww. decyzją o warunkach zabudowy?
d)realizacji jakiej inwestycji na działkach dotyczy ww. decyzja o warunkach zabudowy?
Odpowiedź: Działki nr 1/1, 1/2 oraz 1/3 znajdują się na terenach oznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego Gminy (…) dla obszaru (…) zatwierdzonym uchwałą Rady Gminy (…) z dnia 30 listopada 2015 r. (pub. Dz. U. Woj. (…) Poz. (...) z dnia 3 grudnia 2015 r.) jako 1.PU- tereny produkcyjno-usługowe – w związku z powyższym nie może być wydana decyzja o warunkach zabudowy.
6. Czy w stosunku do sprzedawanych działek poczynił Pan w całym okresie ich posiadania jakiekolwiek działania mające na celu uatrakcyjnienie i podniesienie ich wartości celem przygotowania do sprzedaży np. poprzez wytyczenie dróg dojazdowych, uzbrojenie, doprowadzenie mediów, wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy itp.?
Odpowiedź: Nie dokonywałem/nie będę dokonywał żadnych czynności (ponosił nakładów) w celu przygotowania działek do sprzedaży.
7. Czy w stosunku do sprzedawanych działek podejmował Pan jakiekolwiek działania marketingowo-reklamowe w celu znalezienia Kupującego na przedmiotową nieruchomość typu ogłoszenia w prasie, Internecie, korzystanie z profesjonalnego biura nieruchomości, itp.?
Odpowiedź: Nie podejmowałem żadnych działań marketingowych.
8. Czy działki objęte zakresem pytania we wniosku były kiedykolwiek udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy? Jeśli tak, to należy wskazać odrębnie w stosunku do każdej działki, która była udostępniania:
a)kto był stroną ww. umowy (czy wyłącznie Pan, czy wyłącznie któryś ze współwłaścicieli, czy też Pan wraz z współwłaścicielami)?
b)datę zawarcia umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy oraz okres na jaki była zawarta ww. umowa?
c)czy umowa miała charakter odpłatny, czy nieodpłatny? Jeśli umowa miała charakter odpłatny, to proszę podać kwotę czynszu z tytułu ww. umowy?
d)czy z tytułu ww. zawartej umowy odprowadzano podatki? Jeżeli tak, kto je odprowadzał, tj. czy Pan czy któryś ze współwłaścicieli i jakie to były podatki?
Odpowiedź: Żadna z działek objętych wnioskiem nie była udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy.
9. Czy posiada Pan inne działki, które w przyszłości zamierza sprzedać?
Odpowiedź: Nie posiadam.
10. Czy do dnia złożenia wniosku dokonywał Pan kiedykolwiek sprzedaży działek? Jeśli tak, to należy wskazać:
a)kiedy dokonano transakcji (proszę wskazać datę)?
b)jakie było przeznaczenie tych działek (działki budowlane, rolne, leśne)?
c)czy były to działki zabudowane?
d)ilu działek dotyczyła transakcja?
e)w jakim okresie transakcja miała miejsce?
Odpowiedź: Nie dokonywałem sprzedaży.
11. Czy wskazane w opisie sprawy warunki, po spełnieniu których dojdzie do zawarcia umowy sprzedaży wynikają z podpisania z potencjalnym Kupującym umowy przedwstępnej? A jeśli nie to z czego wynikają wskazane w opisie sprawy zapisy uzależniające zawarcie umowy sprzedaży?
12. Czy z zawartej umowy przedwstępnej lub innego dokumentu wynika, że udzielił/udzieli Pan Kupującemu lub innemu podmiotowi pełnomocnictwa do działania w Pana imieniu w celu wypełnienia warunków uzależniających zawarcie umowy sprzedaży?
13. Czy z zwartej umowy przedwstępnej lub innego dokumentu wynika, że udostępnił Pan Kupującej lub innemu podmiotowi grunt na cele budowlane?
Odpowiedź: Umowa przedwstępna jest już zawarta. W jej ramach udzielono w procesie budowlanym) oraz udzielono zgody na dysponowanie gruntami do celów budowlanych.
Zainteresowany kupnem sam skontaktował się z Panem.
Pytanie
Czy sprzedaż opisanej nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie sprzedaż Nieruchomości w opisanym stanie faktycznym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości.
Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości gruntowych (działek), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
Podatnikami - według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Natomiast działalność gospodarcza - zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z orzeczenia TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 oraz C-181/10 wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej.
Zgodnie z tezami orzeczenia, nie można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej stanu, w którym przez cały okres posiadania nieruchomości właściciel nie wykonywał żadnych czynności wykraczających poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym: nie prowadziła na niej żadnej działalności gospodarczej, nie udostępniał jej osobom trzecim, na podstawie jakichkolwiek umów cywilnoprawnych (np. dzierżawa, najem, użyczenie), nie wykonywał żadnych czynności zwiększających jej wartość (np. uzbrojenie terenu), nie występował o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, nie angażował pośredników w handlu nieruchomościami.
Co do zasady, sprzedaż nieruchomości z majątku prywatnego, dokonywana w ramach zwykłego zarządu prawem własności, sama w sobie nie stanowi zatem działalności gospodarczej i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu.
Jedynie w sytuacji, gdy sprzedaż ma charakter zbliżony do handlu profesjonalnego w zakresie obrotu nieruchomościami, a osoba sprzedająca podejmuje szereg aktywnych działań oraz angażuje dodatkowe środki oraz czynności w zakresie takiego odpłatnego zbycia, transakcja ta może zostać zakwalifikowana jako podlegająca VAT.
W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Pan wraz z pozostałymi współwłaścicielami takich działań nie podejmuje.
Zobowiązania wynikające z umowy przedwstępnej i warunkowej umowy sprzedaży obejmują jedynie udostępnienie samej nieruchomości oraz związanej z nią dokumentacji kupującemu i „znoszenie” podejmowanych przez niego działań.
To po stronie kupującego będą realizowane czynności prawne i administracyjne mające na celu przystosowanie pod planowaną inwestycję, która zostanie przez kupującego zrealizowana po ziszczeniu się warunku umożliwiającego zawarcie umowy przyrzeczonej i definitywnej.
Reasumując, uważa Pan, że brak jest przesłanek do uznania, że sprzedaż tej nieruchomości związana jest z prowadzeniem działalności typu handel nieruchomościami.
Stanowisko takie wskazują w licznych interpretacjach organy podatkowe, czego przykładem może być pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 marca 2019 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.791.2018.2.MGO, w którym możemy przeczytać: „(…) jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku gdy brak jest przesłanek świadczących o aktywności sprzedawcy w przedmiocie zbycia nieruchomości, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem - zbycie nieruchomości nie stanowi działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz mieści się w ramach zarządu majątkiem prywatnym (…)”.
Co więcej nawet podejmowanie działań dot. aspektów formalno-prawnych nieruchomości przed sprzedażą nie musi oznaczać uznanie tej sprzedaży jako dokonanej w ramach działalności gospodarczej.
Zgodnie bowiem z tezą wyroku NSA z 8 grudnia 2022 r. sygn. akt I FSK 863/19: „Przed sprzedażą nieruchomości właściciel może podejmować działania przygotowawcze, np. w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego wystąpić o wydanie decyzji w sprawie warunków zagospodarowania nieruchomości, wystąpić o zatwierdzenie podziału nieruchomości na mniejsze działki budowlane i doprowadzenie do wydzielenia działki pod drogę oraz inicjować postępowania administracyjne w sprawie zmiany funkcji nieruchomości z rolnej na budowlaną. Tego rodzaju działania oraz ilość wydzielonych działek, same przez się nie dają podstaw do kwalifikowania, że są one typowe dla działań „handlowca”, tj. podatnika podatku od towarów i usług”.
Mając na względzie przedstawioną argumentację wnoszę o uznanie mojego stanowiska za prawidłowe.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy należy przyjąć, że zbycie nieruchomości gruntowych (działek), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).
W myśl art. 195 Kodeksu cywilnego:
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.
Jak wynika z art. 196 § 1 ustawy - Kodeks cywilny:
Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
W myśl art. 198 Kodeksu cywilnego:
Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.
Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, również zbycie udziału w towarze (np. współwłasności nieruchomości) stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.
Należy więc przyjąć, że na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości bądź udziału w nieruchomości dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Jednak nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Powyższe przepisy pozwalają stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.
Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Tym samym, nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty ani też wykorzystany w trakcie jego posiadania w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Wobec tego, właściwe jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników podatku VAT w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej. W tym kontekście, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych, okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej działalności gospodarczej. Jednakże każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy jest uznany za podatnika podatku od towarów i usług.
Zatem wykorzystywanie majątku prywatnego stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej.
W kwestii opodatkowania dostawy nieruchomości istotne jest, czy zbywca w celu dokonania sprzedaży podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
W zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10. TSUE orzekł, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie - zdaniem Trybunału - okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.
Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że jest Pan współwłaścicielem Nieruchomości niezabudowanej obejmującej działki gruntowe wraz z udziałem w działce stanowiącej nieruchomość drogową (odpowiednio działki nr 1/1, 1/2 i 1/3). Przedmiotowa Nieruchomość została zakupiona na podstawie aktu notarialnego w 2017 r. do majątku prywatnego objętego wspólnością majątkową małżeńską wraz z Pana żoną. W związku ze śmiercią Pana żony w 2017 r. na skutek dziedziczenia ustawowego 18 maja 2017 r. spadek po niej nabył Pan oraz pozostali wspówłaściciele. Nie jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Nieruchomość do dzisiaj pozostaje w Pana majątku prywatnym i nie jest wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej. Od momentu nabycia do planowanej sprzedaży działki były/są wykorzystywane jako grunty orne, przy czym żaden ze wspówłaścicieli (w tym Pan) nie jest rolnikiem ryczałtowym. Żadna z działek objętych wnioskiem nie była udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy. Nie posiada Pan innych działek, które w przyszłości zamierza Pan sprzedać oraz nie dokonywał Pan takiej sprzedaży wcześniej. W stosunku do działek nie dokonywał Pan i nie będzie dokonywał żadnych czynności (ponosił nakładów) w celu przygotowania działek do sprzedaży oraz nie podejmował Pan żadnych działań marketingowych w celu znalezienia nabywcy. Kupujący zgłosił się do Pana sam. Umowa przedwstępna sprzedaży została już zawarta z Kupującym.
W umowie tej zawarte zostały warunki, od spełnienia których uzależnione jest zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży m.in.: otrzymanie wyników analizy rynkowej, ekonomicznej, technicznej i prawnej Nieruchomości, które nie wykażą ryzyka mającego wpływ na wartość Nieruchomości i możliwość jej zagospodarowania na cele budowy centrum logistycznego wraz z towarzyszącą infrastrukturą, uzyskanie satysfakcjonujące dla Kupującego z perspektywy planowanej inwestycji uzgodnienia warunków zjazdu z Nieruchomości bezpośrednio na drogę publiczną, zawarcie umowy pomiędzy współwłaścicielami nieruchomości drogowej satysfakcjonującej dla Kupującego i zapewniającej mu możliwość realizacji planowanej inwestycji czy wydanie na wniosek Kupującego ostatecznej i niezaskarżalnej w administracyjno-sądowym toku postępowania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej przez Kupującego inwestycji na Nieruchomości, uzyskanie przez Kupującego prawa wstępu na teren Nieruchomości w celu przeprowadzenia wszelkich niezbędnych badań i prób (w tym odwiertów), w szczególności audytu środowiskowego i badań geologicznych oraz badań poziomu wód gruntowych.
Pana wątpliwości w przedmiotowej sprawie dotyczą ustalenia, czy z tytułu sprzedaży udziałów w opisanej Nieruchomości, na którą składają się działki nr 1/1,1/2 i 1/3 będzie Pan podatnikiem podatku VAT obowiązanym do opodatkowania tej sprzedaży podatkiem VAT.
Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Należy zatem ustalić, czy w odniesieniu do opisanej czynności sprzedaży udziałów w przedmiotowej Nieruchomości, tj. działkach nr 1/1, 1/2 i 1/3 będzie Pan spełniał przesłanki do uznania Pana za podatnika podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 535 Kodeku cywilnego:
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego, w myśl którego:
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej, albo że strony inaczej postanowiły.
Art. 396 § 1 Kodeks cywilny wskazuje, że umowa przedwstępna to:
Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
Zgodnie z art. 389 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego:
Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.
Umowa przedwstępna jest więc jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności, lecz własności nie przenosi. Kupujący nie otrzymuje na mocy tej umowy żadnych uprawnień właścicielskich. Właścicielem zostaje dopiero dzięki zawarciu umowy przyrzeczonej. Tym samym zgodnie z powyższymi normami prawa cywilnego – umowa przedwstępna, będąca przyrzeczeniem zawarcia właściwej umowy sprzedaży, nawet jeśli sporządzona została w formie aktu notarialnego, nie powoduje przeniesienia prawa własności nieruchomości.
Ponadto, należy zwrócić uwagę na kwestię udzielonego Kupującemu przez Pana pełnomocnictwa oraz zgody na dysponowanie Nieruchomością w celach budowlanych/inwestycyjnych.
Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 95 § 1 Kodeksu cywilnego:
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. W świetle § 2 tego artykułu, czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.
W myśl art. 96 ww. Kodeksu:
Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).
Stosownie do art. 98 ww. Kodeksu:
Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.
Zgodnie z art. 99 § 1 Kodeksu cywilnego:
Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. W myśl § 2 powołanego artykułu, pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.
Na mocy art. 108 ww. Kodeksu:
Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonuje w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy pełnomocnik reprezentuje obie strony.
Z regulacji art. 109 ww. Kodeksu wynika, że:
Przepisy działu niniejszego stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy oświadczenie woli ma być złożone przedstawicielowi.
Zatem, jak wynika z przepisów art. 95 do art. 109 Kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo – to jednostronne oświadczenie osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Zatem każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.
W ramach zawartej umowy przedwstępnej udzielił Pan Kupującemu pełnomocnictwa do podejmowania działań w Pana imieniu (niezbędnych w procesie budowlanym) oraz udzielił Pan zgody na dysponowanie gruntami do celów budowlanych. W myśl zawartej umowy przedwstępnej zobowiązał się Pan udzielić Kupującemu prawa do dysponowania Nieruchomością w celu przeprowadzenia wszelkich niezbędnych badań i prób (w tym odwiertów), w szczególności badań geologicznych oraz badań poziomu wód gruntowych, uzyskania pozwolenia na budowę oraz Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach, w szczególności udzielić Kupującemu wszelkich informacji i wyjaśnień na temat Nieruchomości. Na podstawie udzielonego pełnomocnictwa Kupujący może wystąpić o uzyskanie wszelkich innych decyzji administracyjnych, zgód i uzgodnień poprzedzających wystąpienie o pozwolenie na budowę oraz dokonywać ich zmian.
W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie poprzez udzielenie Kupującemu stosownych zgód i pełnomocnictw, czynności wykonane przez pełnomocnika wywołują skutki bezpośrednio w Pana sferze prawnej, bowiem stroną podejmowanych czynności jest Pan, a nie Pana pełnomocnik.
Biorąc pod uwagę treść przytoczonych przepisów oraz opis sprawy stwierdzić należy, że planowana przez Pana sprzedaż udziałów w opisanej Nieruchomości (działkach nr 1/1, 1/2 i 1/3) będzie, zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy, dostawą dokonywaną przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dokonując opisanych we wniosku czynności podjął Pan działania podobne do tych, jakie wykonują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa w orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10, tj. wykazał Pan aktywność w przedmiocie zbycia Nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będzie składnik Pana majątku osobistego, a sprzedaż przedmiotowej Nieruchomości będzie stanowiła realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.
W analizowanej sprawie Nieruchomość niezabudowana (udziały w działkach nr 1/1, 1/2 i 1/3) mająca być przedmiotem sprzedaży została udostępniona przez Pana na cele budowlane w celu zrealizowania planowanej Inwestycji. Ponadto, Kupujący posiada od Pana pełnomocnictwo do działania w Pana imieniu w celu pozyskania wszystkich pozwoleń i decyzji administracyjnych potrzebnych do realizacji Inwestycji. Czynności wykonywane na przedmiotowej Nieruchomości są/będą wykonywane przez Kupującego tak naprawdę w Pana imieniu.
Ponadto sposób wykorzystywania Nieruchomości przez cały okres jej posiadania jako „grunty orne” oraz wskazanie przez Pana, że: „trudno wskazać konkretny sposób wykorzystania działek do zaspokojenia celów osobistych” sugeruje, że Nieruchomość nie była wykorzystywana w całym okresie wyłącznie do celów osobistych. O tym jak należy rozumieć pojęcie „majątku prywatnego” mówi orzeczenie TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego.
Tym samym, mając na uwadze opis sprawy nie można powiedzieć, iż w przypadku sprzedawanej Nieruchomości w całym okresie jej posiadania stanowiła ona dla Pana wyłącznie majątek prywatny, służący Pana celom własnym/osobistym.
Należy w tym miejscu przywołać pogląd zaprezentowany w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 lipca 2017 r. sygn. akt I FSK 2033/15, wyrażony na gruncie podobnego aczkolwiek nie identycznego stanu faktycznego, zgodnie z którym: „Fakt, że zasadnicza aktywność w zakresie planowanego procesu inwestycyjnego spoczywać będzie na spółce jest bez znaczenia dla uznania go za podatnika, skoro spółka - jako jego pełnomocnik - jest jedynie jego reprezentantem w tych czynnościach, działając w jego imieniu i na jego rzecz, czyli w jego interesie majątkowym. Podejmowanie aktywności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 u.p.t.u. za pośrednictwem pełnomocnika nie zwalnia mocodawcy, w którego imieniu i na rzecz działa pełnomocnik, od przymiotu bycia podatnikiem VAT w rozumieniu tych przepisów.”
Także WSA w Gdańsku w wyroku z 11 marca 2020 r. sygn. akt I SA/Gd 2220/19 stwierdził, że „(…) z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, iż Spółka zawarła umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego ze Sprzedającym, który również udzielił Spółce pełnomocnictw do dokonywania wszelkich czynności, prawnych i faktycznych w celu uzyskania decyzji w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oraz innych wszelkich aktów administracyjnych, które okażą się niezbędne w celu realizacji inwestycji prowadzonej na nieruchomościach. (…). W ocenie Sądu powyższe działania są przejawem ściśle profesjonalnej i zorganizowanej aktywności. Skarżąca podnosi, że aktywność ta nie może być przypisana Sprzedającemu, podejmowała ją bowiem wyłącznie Spółka jako kupująca. Istotne jest jednak to, że czynności te są dokonywane przed przeniesieniem własności nieruchomości w oparciu o udzielone przez Sprzedającego pełnomocnictwo. Szeroko zakrojony zakres przygotowania gruntów do sprzedaży nie jest typowy do działań podejmowanych przez osoby fizyczne w zakresie zawiadywania majątkiem osobistym/prywatnym. Okoliczność zaś, że czynności te są przeprowadzane przez przyszłego nabywcę na podstawie udzielonego przez zbywcę pełnomocnictwa, nie oznacza, iż są obojętne dla oceny skutków jakie one wywołują dla Sprzedającego (…)”.
Zatem, skoro w przedmiotowej sprawie wystąpią przesłanki stanowiące podstawę do uznania Pana za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, to czynność dostawy udziałów w Nieruchomości niezabudowanej, na którą składają się działki nr 1/1, 1/2 i 1/3, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.
Tym samym Pana stanowisko, zgodnie z którym sprzedaż Nieruchomości w opisanym stanie faktycznym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, uznaję za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Odnosząc się do przywołanych przez Pana w uzasadnieniu własnego stanowiska: wyroku sądu administracyjnego i interpretacji indywidualnej należy zaznaczyć, że ocena omawianej kwestii, tj. skutków sprzedaży nieruchomości nie jest kwestią uniwersalną, dającą się odnieść do ogólnych okoliczności w analizowanych sprawach, lecz opiera się na wielu przesłankach podnoszonych wyżej przez organ podatkowy i powinna być dokonywana z punktu widzenia każdego odrębnego stanu faktycznego. Specyfika działalności podmiotów jest na tyle różnorodna, że niekiedy nawet podobne okoliczności faktyczne nie spowodują analogicznych konsekwencji prawnopodatkowych, a tym samym nie mogą być tożsamo traktowane. Zatem z uwagi na różnorodność i odmienność okoliczności faktycznych występujących w każdej z indywidualnych spraw, powołane przez Pana orzeczenie sądowe i interpretacja indywidualna, choć stanowią element Pana argumentacji, to nie mogą stanowić podstawy do rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie.
Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Ponadto, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem przedmiotowa interpretacja rozstrzyga jedynie zastosowanie przepisów regulujących podatek od towarów i usług względem Pana, nie rozstrzyga natomiast zastosowania przepisów regulujących podatek od towarów i usług względem pozostałych współwłaścicieli Nieruchomości.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).