Opodatkowanie darowizny działki na rzecz gminy. - Interpretacja - 0114-KDIP4-3.4012.83.2023.2.JJ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.83.2023.2.JJ

Temat interpretacji

Opodatkowanie darowizny działki na rzecz gminy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem VAT darowizny działki nr 1 rzecz Gminy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Województwo (...) jest właścicielem nieruchomości położonej w (...), oznaczonej jako działka nr 1. Działka ta została objęta Decyzją nr (...) Wojewody (...) z dnia 7 marca 2011 roku o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej „(...)”. Zgodnie z tą decyzją działka ta nie znalazła się w liniach rozgraniczających pasa drogowego, a została objęta zezwoleniem na wykonanie obowiązku przebudowy i ograniczeń w korzystaniu.

Gmina Miasta (...) darowała działkę nr 2 Województwu (...) w drodze umowy Rep A nr (...) z dnia 4 listopada 2010 r. W wyniku podziału powstała działka nr 1.

Zgodnie z pismem nr (...) Wojewódzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w (...) z dnia 17 stycznia 2023 r. na działce nr 1 znajdują się sieci uzbrojenia terenu: podziemne przewody elektroenergetyczne średniego i niskiego napięcia, jedna stacja transformatorowa, jeden słup przewodów napowietrznych (druga noga słupa znajduje się na działce sąsiedniej 3) średniego napięcia, trzy szafy elektroenergetyczne, zakopane w ziemi rury ochronne, których przebieg pokrywa się z uzgodnieniem (...) (na mapie wykazano zidentyfikowany i pomierzony ślad, w którym biegną rury ochronne), nadziemna sieć elektroenergetyczna eS, podziemna sieć ciepłownicza wraz z rurami ochronnymi CW200, podziemne sieci teleinformatyczne wraz z dwoma studzienkami teletechnicznymi, sieć kanalizacji sanitarnej ks600z dwoma komorami podziemnymi.

Zagospodarowanie terenu: fragment chodnika z kostki betonowej wraz z fragmentem jezdni z kostki betonowej, fragmenty skarpy. Z uwagi na wykonywane prace budowlane polegające na budowie sieci podziemnej elektroenergetycznej eS, teren częściowo został przekopany i w miejscach wykonanych już prac budowlanych darniowanie nie występuje (około 30% powierzchni całej działki), w pozostałym obszarze działki występuje trawa i brak jest drzewostanu. Wokół stacji transformatorowej znajduje się opaska z kostki betonowej.

Działka posiada użytki rolne RIVa, RIVb, PsIII. Od strony wschodniej przylega ona do działek drogowych oznaczonych jako działki nr: 3, 4, 5 i nie posiada urządzonego wjazdu umożliwiającego dostęp do drogi publicznej. Od strony zachodniej przylega natomiast do działki nr 6, na której znajdują się użytki rolne RIVa, RIVb, Pslll.

Zgodnie z pismem nr (...) z dnia 3 lutego 2023 r. podpisanym z upoważnienia Prezydenta Miasta (...), działka nr 1 znajduje się na terenie oznaczonym symbolem:

- (...), zgodnie z ustaleniami obecnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (...) (MPZP nr ...) zatwierdzonego uchwałą Rady Miasta (...) nr (...) z dnia 26 września 2013 r.

Województwo (...) zamierza dokonać na rzecz Gminy Miasta (...) darowizny ww. działki wraz z jej częściami składowymi w rozumieniu art. 47, 48 i 49 Kc. Przedmiotem zbycia w opisanym stanie faktycznym będzie działka nr 1 z budowlą fragmentu chodnika z kostki betonowej wraz z fragmentem jezdni z kostki betonowej. Natomiast sieci uzbrojenia terenu należą do przedsiębiorstw przesyłowych i nie stanowią części składowych zbywanej nieruchomości.

Województwo (...) nie ponosiło nakładów na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego

Województwo (...) zarejestrowane jest jako czynny podatnik VAT.

Województwo (...) nie wybudowało na działce nr 1 budowli lub jakichkolwiek innych obiektów i tym samym nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z brakiem poniesionych nakładów.

Przy nabyciu działki nr 1 nie przysługiwało Województwu (...) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż Województwo (...) nabyło tą nieruchomość nieodpłatnie i w związku z jej nabyciem nie poniosło wydatków.

Działka nr 1 zostanie przekazana Gminie Miasta (...) w drodze darowizny z przeznaczeniem na drogę powiatową.

Pytanie

Czy w opisanym stanie faktycznym i prawnym darowizna przedmiotowej działki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Województwo (...) jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług

Zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa mieniem województwa jest własność i inne prawa majątkowe nabyte przez województwo lub inne wojewódzkie osoby prawne. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 7 ust. 2 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W związku z powyższym darowizna ww. działek nie będzie podlegać podatkowi VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co do zasady, podlega tylko taka dostawa towarów, która ma charakter odpłatny. Jednak w ściśle określonych przypadkach nieodpłatne zbycie towarów może być również przedmiotem opodatkowania tym podatkiem.

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2)wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości bądź w części. Niespełnienie powyższego warunku, jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów (w tym darowizny) – w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 2 ustawy – jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).

Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 15 ust. 6 ustawy:

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Powyższy zapis jest odzwierciedleniem art. 13 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L. Nr 347 z 11 grudnia 2006 r. s. 1 ze zm.), zgodnie z którym:

Krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami.

Jednakże w przypadku gdy podejmują one takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji.

W każdych okolicznościach podmioty prawa publicznego są uważane za podatników w związku z czynnościami określonymi w załączniku I, chyba że niewielka skala tych działań sprawia, że mogą być one pominięte.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy itp. umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych).

Z okoliczności sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowani jako czynny podatnik VAT. Są Państwo właścicielem nieruchomości położonej w (...), oznaczonej jako działka nr 1. Gmina Miasta (...) darowała Państwu działkę nr 2 w drodze umowy Rep. A nr (...) z dnia 4 listopada 2010 r. W wyniku podziału powstała działka nr 1.

Zgodnie z pismem Wojewódzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w (...) z 17 stycznia 2023 r. na działce nr 1 znajdują się sieci uzbrojenia terenu: podziemne przewody elektroenergetyczne średniego i niskiego napięcia, jedna stacja transformatorowa, jeden słup przewodów napowietrznych (druga noga słupa znajduje się na działce sąsiedniej 3) średniego napięcia, trzy szafy elektroenergetyczne, zakopane w ziemi rury ochronne, których przebieg pokrywa się z uzgodnieniem (...) (na mapie wykazano zidentyfikowany i pomierzony ślad, w którym biegną rury ochronne), nadziemna sieć elektroenergetyczna eS, podziemna sieć ciepłownicza wraz z rurami ochronnymi CW200, podziemne sieci teleinformatyczne wraz z dwoma studzienkami teletechnicznymi, sieć kanalizacji sanitarnej ks600 z dwoma komorami podziemnymi.

Zagospodarowanie terenu: fragment chodnika z kostki betonowej wraz z fragmentem jezdni z kostki betonowej, fragmenty skarpy. Z uwagi na wykonywane prace budowlane polegające na budowie sieci podziemnej elektroenergetycznej eS, teren częściowo został przekopany i w miejscach wykonanych już prac budowlanych darniowanie nie występuje (około 30% powierzchni całej działki), w pozostałym obszarze działki występuje trawa i brak jest drzewostanu. Wokół stacji transformatorowej znajduje się opaska z kostki betonowej.

Zamierzają Państwo dokonać na rzecz Gminy Miasta (...) darowizny ww. działki wraz z jej częściami składowymi w rozumieniu art. 47, 48 i 49 Kc. Przedmiotem zbycia w opisanym stanie faktycznym będzie działka nr 1 z budowlą fragmentu chodnika z kostki betonowej wraz z fragmentem jezdni z kostki betonowej. Natomiast sieci uzbrojenia terenu należą do przedsiębiorstw przesyłowych i nie stanowią części składowych zbywanej nieruchomości.

Nie wybudowali Państwo na działce nr 1 budowli lub jakichkolwiek innych obiektów i tym samym nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tego tytułu. Przy nabyciu działki nr 1 nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż nabyli Państwo tę nieruchomość nieodpłatnie i w związku z jej nabyciem nie ponieśli Państwo wydatków.

Działka nr 1 zostanie przekazana Gminie Miasta (...) w drodze darowizny z przeznaczeniem na drogę powiatową.

Państwa wątpliwości w przedmiotowej sprawie dotyczą kwestii, czy w opisanej sytuacji darowizna przedmiotowej działki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy.

Należy wskazać, że w świetle art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.), zwanej dalej Kodeks cywilny:

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Zgodnie z art. 47 § 1 ww. ustawy:

Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

W myśl art. 47 § 2 ustawy Kodeks cywilny:

Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

Na podstawie art. 48 ustawy Kodeks cywilny:

Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Tak więc rzecz, która stała się częścią składową innej rzeczy (rzeczy nadrzędnej), traci samodzielny byt prawny i dzieli losy prawne rzeczy nadrzędnej. Zgodnie zatem z zasadą „superficies solo cedit”, gdy władający gruntem poniósł nakłady na tę nieruchomość, stają się one własnością właściciela gruntu.

Jednak stosownie do art. 49 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Z powyższego przepisu wynika, że jeśli znajdujące się na działkach części infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, ciepłowniczej, telekomunikacyjnej, elektrycznej itd. są przyłączone do przedsiębiorstw świadczących usługi wodociągowe, telekomunikacyjne, elektroenergetyczne itd., to stanowią one własność tych przedsiębiorstw.

Odnosząc się do kwestii objętej zakresem zadanego pytania wskazać należy, że zgodnie z art. 888 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Jak wynika z powyższego darowizna jest umową cywilnoprawną, cechującą się nieodpłatnością oraz przysporzeniem majątkowym tylko jednej ze stron umowy.

Jak wskazano wyżej nieodpłatne przekazanie towarów (np. darowiznę) uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem lub wytworzeniem tych towarów lub ich części składowych. Niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania darowizny jako czynności wyłączonej spod zakresu działania ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).

Wobec powyższego należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, że darowizna działki nr 1 na rzecz Gminy będzie niewątpliwie czynnością cywilnoprawną (nie zaś publicznoprawną), stąd też dla zamierzonej czynności będą Państwo występować w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Mając na względzie powołane przepisy, wskazać należy, że planowana darowizna na rzecz Gminy działki nr 1 z budowlą fragmentu chodnika z kostki betonowej oraz z fragmentem jezdni z kostki betonowej, co do zasady mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – wskazanym w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Powyższe wynika z faktu, że czynność ta jest czynnością cywilnoprawną, która za przedmiot będzie miała – w świetle art. 2 pkt 6 ustawy – towar, i w wyniku której nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania nieruchomością jak właściciel. Jednakże z okoliczności sprawy wynika, że nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowej działki. Ponadto – jak wskazano we wniosku – nie wybudowali Państwo na działce nr 1 budowli lub jakichkolwiek innych obiektów i tym samym nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem w analizowanej sprawie nie zostaną spełnione przesłanki, o których mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, dające podstawę do uznania nieodpłatnego przekazania towaru (działki) za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów.

W konsekwencji, darowizna działki nr 1 na rzecz Gminy nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).