Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w fakturach VAT, dokumentujących wydatki na realizację projektu. - Interpretacja - 0114-KDIP1-2.4012.203.2023.1.GK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.203.2023.1.GK

Temat interpretacji

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w fakturach VAT, dokumentujących wydatki na realizację projektu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 maja 2023 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 12 maja 2023 r. w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w fakturach VAT, dokumentujących wydatki na realizację projektu pn. (…). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Gmina jako zarejestrowany czynny podatnik od towarów i usług realizuje projekt pn. (…), który jest dofinansowany z w ramach (…) w ramach poddziałania (…). Celem operacji jest zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego obszaru LGD poprzez remont konserwatorski kapliczki (…).

W ramach realizacji projektu przewidziano następujące działania:

‒   remont konserwatorski kapliczki (m.in. oczyszczenie mechaniczne powierzchni, usunięcie odpadających warstw farby, mchów, większych porostów, impregnacja kamienia, uzupełnienie ubytków, uzupełnienie szczelin, rekonstrukcję polichromii, hydrofobizacja powierzchni obiektu itp.),

‒   montaż tablicy informacyjnej z fotokodem.

Planowanym efektem prac jest powstrzymanie czynników degradujących obiekt oraz przywrócenie mu walorów estetyczno - wizualnych dla osiągnięcia założonego celu operacji. Zakończenie realizacji zadania planowane jest do dnia 31 sierpnia 2023 r. Stosowna umowa o dofinansowanie projektu w kwocie (…) została podpisana w dniu 9 sierpnia 2022 r.

W związku z realizacją projektu Gmina ponosi koszty związane z wykonaniem robót budowlanych. Wydatki będą dokumentowane wystawionymi na Gminę fakturami VAT z wykazanymi kwotami podatku. Gmina posiada zawartą na okres do 31 grudnia 2028 r. umowę użyczenia z właścicielami nieruchomości, na której posadowiona jest kapliczka. Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Gmina w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji działa w zakresie realizacji zadania własnego gminy. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do zadań własnych Gminy należy zaspakajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w szczególności w zakresie kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

W związku z powyższym Gmina uznała, że w zakresie realizacji projektu nie będzie działać w charakterze podatnika w rozumieniu ustawy o VAT, a dokonywane zakupy towarów i usług w ramach projektu nie mają i nie będą mieć związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Efektów realizowanego projektu Gmina nie będzie wykorzystywać do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, nie będzie również wykorzystywać ich do celów zarobkowych. Realizacja przez Gminę ww. projektu nie będzie generowała jakichkolwiek przychodów. Jedynymi uzyskanymi przez realizację przedmiotowej inwestycji korzyściami są efekty estetyczno - wizualne (całkowicie nieodpłatne). W wyniku realizacji działań nie są i nie będą pobierane żadne opłaty, zrealizowany projekt w swoim zamierzeniu ma służyć całej społeczności lokalnej. Należy zaznaczyć, że zakupy towarów i usług nabyte w ramach projektu są oraz będą dokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Gminę.

Gmina w związku z zamiarem wykorzystania nabytych w ramach przedmiotowej inwestycji towarów i usług do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie ma i nie będzie miała prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji ww. projektu. Wskazać należy także, że Gmina podczas ubiegania się o dofinansowanie wskazanej inwestycji w związku z brakiem możliwości odliczenia podatku VAT, ujęła podatek VAT w całości jako koszt kwalifikowalny.

Pytanie

Czy Gmina będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego w fakturach VAT, dokumentujących wydatki na realizację projektu pn. (…) współfinansowanego ze środków (…), zarówno w trakcie realizacji projektu jak i po jego zakończeniu?

Państwa stanowisko w sprawie

Gmina nie ma i nie będzie mieć prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji ww. projektu bowiem nabywane towary i usługi nie są i nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tylko podatnikowi w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych. Zakupy dokonane przez Gminę w ramach realizowanego projektu nie służą i nie będą służyć do wykonywania czynności opodatkowanych czy też zwolnionych. Należy zauważyć, że w myśl art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Przedmiotowa inwestycja jest zadaniem własnym gminy i nie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, tzn. żaden efekt realizacji przedmiotowej inwestycji nie będzie związany z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, tym samym nabyte przez Gminę towary i usługi w celu realizacji wskazanego przedsięwzięcia Gmina dokonuje, jako organ władzy publicznej, nie zaś jako podatnik podatku VAT. Przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie służyć celom zarobkowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi

1)suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu

a)nabycia towarów i usług

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z cytowanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na zakres prawa do odliczeń w sposób bezpośredni wpływa również pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

Zgodnie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy:

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. 

Z powołanych przepisów wynika, że organy władzy publicznej nie będą podatnikami podatku od towarów i usług w związku z realizacją zadań, które podejmują jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty lub składki. Organy te, będą natomiast podatnikami podatku od towarów i usług, w przypadku wykonywanych przez nie czynności na podstawie umów cywilnoprawnych. Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.):

Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

W świetle art. 6 ust. 1 tej ustawy:

Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 tej ustawy:

Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:

9)  kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

Z opisu sprawy wynika, że Gmina jako zarejestrowany czynny podatnik od towarów i usług realizuje projekt pn(…), który jest dofinansowany z w ramach (…) w ramach poddziałania (…). Celem operacji jest zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego obszaru LGD poprzez remont konserwatorski kapliczki (…). Planowanym efektem prac jest powstrzymanie czynników degradujących obiekt oraz przywrócenie mu walorów estetyczno - wizualnych dla osiągnięcia założonego celu operacji. W związku z realizacją projektu Gmina ponosi koszty związane z wykonaniem robót budowlanych. Wydatki będą dokumentowane wystawionymi na Gminę fakturami VAT z wykazanymi kwotami podatku. Gmina posiada zawartą na okres do 31 grudnia 2028 r. umowę użyczenia z właścicielami nieruchomości, na której posadowiona jest kapliczka. Gmina w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji działa w zakresie realizacji zadania własnego Gminy, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Efektów realizowanego projektu Gmina nie będzie wykorzystywać do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, nie będzie również wykorzystywać ich do celów zarobkowych. Realizacja przez Gminę ww. projektu nie będzie generowała jakichkolwiek przychodów. Jedynymi uzyskanymi przez realizację przedmiotowej inwestycji korzyściami są efekty estetyczno - wizualne (całkowicie nieodpłatne). W wyniku realizacji działań nie są i nie będą pobierane żadne opłaty, zrealizowany projekt w swoim zamierzeniu ma służyć całej społeczności lokalnej.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego w fakturach VAT, dokumentujących wydatki na realizację projektu zarówno w trakcie jak i po jego zakończeniu.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku od towarów i usług w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W niniejszej sprawie związek taki nie wystąpi. Z opisu sprawy wynika, że Gmina realizuje, w ramach zadań własnych określonych w art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o samorządzie gminnym, projekt polegający na remoncie konserwatorskim kapliczki (…). Dokonywane zakupy towarów i usług oraz efekty realizowanego projektu nie będą mieć związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Ponadto zrealizowany projekt w swoim zamierzeniu ma służyć całej społeczności lokalnej, nie są i nie będą pobierane żadne opłaty. Oznacza to, że w odniesieniu do tych czynności Gmina będzie występować jako organ władzy publicznej i na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy nie będzie uznawana za podatnika. Zatem w niniejszej sprawie podatek naliczony wynikający z wydatków objętych realizacją przedmiotowej inwestycji nie będzie związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych w ramach działalności gospodarczej. Tym samym, nie będą spełnione przesłanki z art. 86 ust. 1 ustawy uprawniające do odliczenia podatku naliczonego i Gmina nie ma i nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego w trakcie realizacji, jak i po zakończeniu projektu pn. (…).

Tym samym Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe. 

Dodatkowe informacje

Należy zauważyć, iż pojęcie „koszty kwalifikowane” nie jest pojęciem podatkowym i organy podatkowe nie są właściwe do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne Wnioskodawcy przy dokonywaniu oceny, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).