Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4015.4.2025.3.DR

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek z 4 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie konieczności dokonania korekty zgłoszenia o nabyciu spadku (SD-Z2) w związku z przeprowadzeniem działu spadku. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 21 lutego 2025 r. (data wpływu 21 lutego 2025 r.), 24 lutego 2025 r. (data wpływu 26 lutego 2025 r.) oraz 28 lutego 2025 r. (data wpływu 7 marca 2025 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Po śmierci rodziców (…) na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z 12 sierpnia 2024 r. wydanego przez notariusza (…) odziedziczyła Pani wraz z bratem nieruchomość, samochód osobowy oraz przyczepę składak i środki z rachunku bankowego (½ wartości spadkowej).

Na tej podstawie złożyli Państwo zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2 w dniu 2 września 2024 r. w Urzędzie Skarbowym w (…).

To zgłoszenie SD-Z2 odpowiadało udziałom w spadku według poświadczenia dziedziczenia (czyli ½ wartości).

Kolejnym krokiem było wystąpienie do Sądu Rejonowego w (…) o dział spadku po rodzicach oraz podział ich wspólnego majątku.

Na wniosek Pani i Pani brata sąd dokonał działu spadku w taki sposób, że nieruchomość (prawo własności), samochód osobowy oraz przyczepę składak przyznał na Pani wyłączną własność, a środki zgromadzone w banku przyznał zarówno Pani jaki i Pani bratu po ½ części.

Postanowienie sądu uprawomocniło się 6 listopada 2024 r.

Następnie dopytywała Pani w Urzędzie Skarbowym (zarówno na infolinii, jak i w Urzędzie Skarbowym w (…)) czy musi Pani dokonać korekty do zgłoszenia SD-Z2, w związku z innym podziałem majątku. Odpowiedzi były takie, że raczej nie ma Pani obowiązku składania korekty. W związku z tym, prosi Pani o interpretację indywidualną.

Pytanie

Czy ma Pani obowiązek złożenia korekty SD-Z2 z dnia 2 września 2024 r., aby dopełnić swoich powinności względem Urzędu Skarbowego?

Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Pani zdaniem, ma Pani obowiązek złożenia korekty SD-Z2 z dnia 2 września 2024 r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1837):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1)dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2)darowizny, polecenia darczyńcy;

3)zasiedzenia;

4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Ponieważ przepisy ww. ustawy nie definiują pojęć: „spadek” czy „dział spadku” należy odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r., Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).

W myśl art. 922 § 1 ww. Kodeksu cywilnego:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Zgodnie z art. 924 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Stosownie do art. 925 Kodeksu cywilnego:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Zgodnie z art. 1035 cyt. ustawy:

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

W myśl art. 1037 § 1 Kodeksu cywilnego:

Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.

Zatem dział spadku jest instytucją odrębną od dziedziczenia (nabycia spadku), którego mogą ale nie muszą dokonać spadkobiercy po nabyciu spadku.

Zgodnie natomiast z art. 4a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych powinno być dokonane na formularzu SD-Z2 określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 20 listopada 2015 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2060).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że po śmierci rodziców, na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z 12 sierpnia 2024 r. odziedziczyła Pani wraz z bratem nieruchomość, samochód osobowy oraz przyczepę składak i środki z rachunku bankowego (½ wartości spadkowej). Na tej podstawie złożyli Państwo zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2 w dniu 2 września 2024 r. w Urzędzie Skarbowym w (…). To zgłoszenie SD-Z2 odpowiadało udziałom w spadku według poświadczenia dziedziczenia (czyli ½ wartości). Następnie wystąpili Państwo do Sądu Rejonowego w (…) o dział spadku po rodzicach oraz podział ich wspólnego majątku. Na wniosek Pani i Pani brata sąd dokonał działu spadku w taki sposób, że nieruchomość (prawo własności), samochód osobowy oraz przyczepę składak przyznał na Pani wyłączną własność, a środki zgromadzone w banku przyznał zarówno Pani jaki i Pani bratu po ½ części. Postanowienie sądu uprawomocniło się 6 listopada 2024 r.

Pani wątpliwość budzi to czy w związku z wydanym przez Sąd ww. postanowieniem istnieje konieczność korekty złożonego zgłoszenia SD-Z2.

Odnosząc się do Pani wątpliwości, należy wyjaśnić, że podział majątku w drodze działu spadku jest czynnością wtórną do pierwotnego nabycia spadku. Wykazany w zgłoszeniu SD-Z2 majątek nabyty w spadku (udział w majątku spadkowym) nie może być korygowany w wyniku późniejszego podziału tego majątku. Podział majątku w drodze działu spadku nie zmienia udziału nabytego przez spadkobierców w masie spadkowej, a jedynie przyznaje określone składniki majątku na wyłączność spadkobierców.

W związku z powyższym nie jest Pani zobowiązana do złożenia korekty złożonego uprzednio zgłoszenia SD-Z2 i dlatego Pani stanowiska nie można było uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.