
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 stycznia 2025 r. otrzymałem Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z 13 stycznia 2025 r., który został przekazany zgodnie z właściwością przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w (...), do którego skierował Pan ten wniosek. Wniosek dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi mieszkaniowej. Uzupełnił go Pan pismem z 28 lutego 2025 r. (wpływ 3 marca 2025 r.) Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Otrzymał Pan spadek po babci w drodze dziedziczenia testamentowego. Pana babcia zmarła (…) 2020 r. W (…) 2021 r. postanowieniem sądu spadek przeszedł na Pana ręce w całości. Nie dopełnił Pan na czas obowiązku podatkowego, przez co (…) 2024 r. urząd skarbowy naliczył podatek od spadków i darowizn. Sam Pan zgłosił ten fakt do urzędu. Dowiedział się Pan o takim obowiązku, gdy chciał Pan postawić bramę przed domem.
Skorzystał Pan z ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Kwota ulgi to (…) zł. Kwota należnego podatku po skorzystaniu z ulgi to (…) zł. Kwotę tą Pan zapłacił i zgodził się Pan z decyzją urzędu, gdyż nie dopełnił Pan obowiązku podatkowego w przysługującym Panu terminie 6 miesięcy od nabycia spadku. Nieruchomość, którą otrzymał Pan po babci stanowi 1/2 części całego majątku, gdyż pierwszą połowę otrzymał Pan po dziadku również w testamencie.
Pana dziadek zmarł w 2005 r., a w 2010 r. postanowieniem sądu otrzymał Pan pierwszą część nieruchomości (czekał Pan do pełnoletności i możliwości utrzymania domu).
W skład majątku, który odziedziczył Pan w całości po babci (2021 r.) wchodzi:
- nieruchomość niezabudowana o pow. gr. (…) m2 nr kw. (…),
- gospodarstwo rolne o łącznej pow. (…) ha, w tym działka zabudowana budynkiem mieszkalnym o pow. (…) m2 nr (…), (…), (…),
- nieruchomość niezabudowana o pow. (…) m2 nr kw. (…), (…),
- nieruchomość niezabudowana o pow. (…) m2 nr kw. (…),
- nieruchomość niezabudowana o pow. (…) m2 nr kw. (…),
- budynek gospodarczy o pow. (…) m2,
- budynek gospodarczy o pow. (…) m2.
Budynki gospodarcze nie są użytkowane od ok. 20 lat, a dom nieremontowany od 1965 r. (wtedy został wybudowany przez Pana dziadków). Wymaga on ogromnego nakładu finansowego.
W tej nieruchomości zamieszkuje Pan przez całe swoje życie, tj. od (…) r.
Właścicielem w 1/2 został Pan w 2010 r. i całości w 2021 r. (według postanowień sądu).
Zamierza Pan sprzedać część tej nieruchomości, a dokładnie lasu (nr działek: (…) ob. (…), (…) ob. (…)). Zawarł Pan z kupującym umowę przedwstępną sprzedaży lasu, a w akcie notarialnym jest Pan zobowiązany sfinalizować sprzedaż (…) 2027 r., więc 6 lat od (…) 2021 r. (postanowienie o nabyciu spadku).
W domu jest Pan zameldowany od 33 lat. Nie jest on przedmiotem sprzedaży.
Pieniądze, które otrzyma Pan ze sprzedaży części lasu w 2027 r. chce przeznaczyć Pan na remont domu.
Pytanie
Czy sprzedaż części nieruchomości (lasu) w lutym 2027 r., tj. po upływie 6 lat od faktycznego nabycia przez Pana spadku w całości po Pana babci, będzie rodziła u Pana obowiązek podatkowy, a dokładnie obciąży Pana kwotą z ulgi mieszkaniowej, z której skorzystał Pan na podstawie art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, może Pan sprzedać część nieruchomości odziedziczonej po Pana dziadku — 2005 r. (rok śmierci), 2010 r. (postanowienie sądu) i po Pana babci – 2020 r. (rok śmierci), 2021 r. (postanowienie sądu), ponieważ obowiązkowe punkty dotyczące ulgi zostały spełnione.
Na terenie nieruchomości zamieszkuje Pan od 33 lat, a obowiązek podatkowy nastąpił w 2021 r. z dniem postanowienia sądu, czyli w dniu w którym chce Pan sprzedać las (luty 2027) mija już 6 lat.
Podatek po odliczeniu ulg zapłacił Pan od spadku po obu dziadkach w całości. Środki uzyskane ze sprzedaży chce Pan przeznaczyć na cele mieszkaniowe, czyli remont domu z lat 60, w którym Pan mieszka i który jest częścią spadku. Będzie Pan nadal zamieszkiwał dom i będzie Pan w nim zameldowany.
Pana zdaniem, może Pan sprzedać w lutym 2027 r. część nieruchomości nie tracąc przy tym ulgi.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1837):
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego.
Zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn:
Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.
W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku.
Stosownie do art. 6 ust. 4 ww. ustawy:
Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym na fakt nabycia.
Stosownie do treści art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn:
W przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie:
1)w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, zapisu windykacyjnego, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
2)w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, zapisu windykacyjnego, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,
3)w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, zapisu windykacyjnego, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza
–nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.
Zgodnie z art. 16 ust. 2 ww. ustawy:
Ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:
1)spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;
2)nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
3)nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
4)nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
5)będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:
a)od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego - jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,
b)od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.
Zasadniczym celem ustawodawcy jest zwolnienie bliskich spadkodawcy lub darczyńcy od obciążeń podatkowych z tytułu nabycia substancji mieszkaniowej (np. lokalu mieszkalnego lub nieruchomości mieszkaniowej), gdy nie dysponują innym mieszkaniem czy domem (nie są ich właścicielami) i będą zamieszkiwać w uzyskanym lokalu/domu przez 5 lat od dnia określonego w cytowanym wyżej przepisie art. 16 ust. 2 pkt 5 omawianej ustawy, będąc w nim zameldowanym na pobyt stały. Warunkiem niezbędnym do skorzystania z ulgi przewidzianej w art. 16 ww. ustawy jest łączne spełnienie wszystkich zawartych w tym przepisie warunków.
Z treści wniosku wynika, że (…) 2020 r. odziedziczył Pan spadek po babci. W skład spadku wszedł m.in. budynek mieszkalny. W związku z nabyciem tego budynku w drodze spadku, skorzystał Pan z ulgi mieszkaniowej określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Planuje Pan sprzedać część nieruchomości nabytej tytułem ww. spadku, tj. dwie działki stanowiące las. Budynek mieszkalny nie będzie przedmiotem sprzedaży.
W związku z powyższym, ma Pan wątpliwości, czy w opisanej sytuacji nie utraci Pan ulgi mieszkaniowej, udzielonej na podstawie art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Jak wynika z przywołanych przepisów ulga wynikająca z art. 16 dotyczy wyłącznie substancji mieszkaniowej (budynku mieszkalnego), nie ma więc zastosowania do gruntów. Skoro zamierza Pan sprzedać część nieruchomości nabytej w spadku (las), a nie nieruchomość mieszkalną to sprzedaż ta nie będzie skutkować utratą prawa do ulgi mieszkaniowej (przy zachowaniu wszystkich warunków określonych w art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn).
W związku z powyższym Pana stanowisko uznałem za prawidłowe, jednakże z innych przyczyn niż Pan wskazał w swojej argumentacji.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja dotyczy również zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz.111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy zdnia11marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 iart.54§ 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art.57aPPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.