
Temat interpretacji
Zniesienie współwłasności a podatek od spadków i darowizn
Wnioskodawca oraz inwestor są współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny oraz dwa budynki gospodarcze. W ramach porozumienia planują zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat, zachowując ekwiwalentność wartości posiadanych nieruchomości. Po uzyskaniu administracyjnej zgody na podział nieruchomości:
- mężczyzna nabędzie na własność część działki z budynkiem mieszkalnym, w którym aktualnie zamieszkuje,
- inwestor stanie się właścicielem części działki, na której planuje budowę nowego budynku mieszkalnego,
- udział inwestora w budynku mieszkalnym zostanie przeniesiony na podatnika w zamian za ekwiwalentną powierzchnię działki.
W związku z tym podatnik zwrócił się do KIS z wnioskiem o interpretację indywidualną. Zapytał, czy zniesienie współwłasności nieruchomości bez spłat i dopłat powoduje obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn. W swoim stanowisku argumentował, że w wyniku transakcji nie dochodzi do przysporzenia majątkowego, co powinno wykluczać opodatkowanie.
Skutki podatkowe zniesienia współwłasności bez spłat i dopłat
Dyrektor KIS potwierdził, że skoro wartość majątku po stronie każdej ze stron pozostaje bez zmian, to zniesienie współwłasności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.
Wskazał, że opodatkowaniu podlega jedynie nabycie majątku, które prowadzi do wzbogacenia jednej ze stron. Jeżeli wartość nabytego majątku nie przewyższa wartości posiadanego udziału, obowiązek podatkowy nie powstaje. W przypadku transakcji ekwiwalentnej, w której dochodzi do wymiany udziałów o równej wartości, nie dochodzi do przysporzenia majątkowego, co wyklucza konieczność opodatkowania.
Organ podatkowy odniósł się także do przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących współwłasności, wskazując, że jej zniesienie może nastąpić zarówno przez podział fizyczny, jak i poprzez ekwiwalentne rozdzielenie składników majątku. W konkluzji organ podkreślił, że skoro żadna ze stron nie zyskuje ponad wartość swojego dotychczasowego udziału, nie występuje obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.
„Zatem, skoro istotnie w przypadku nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości − wartość majątku nabytego przez Pana w wyniku tej czynności będzie taka sama jak przed zniesieniem współwłasności (nie nastąpi przyrost wartości majątku w wyniku opisanej we wniosku czynności w stosunku do tego, jaka była wartość przed tą czynnością), to w takiej sytuacji nie powstanie po Pana stronie obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn” - podsumował dyrektor KIS.