Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4015.338.2024.2.MD

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.338.2024.2.MD

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 grudnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymywania od matki wpłat za media w mieszkaniu, które nieodpłatnie jej Pani użycza. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – 27 stycznia 2025 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Swojej (…) letniej matce użyczyła Pani bezpłatnie Pani własne mieszkanie, za które płaci ona tylko opłaty licznikowe (prąd, woda, ogrzewanie). Jako że w związku z wiekiem, Pani mama ma problemy ze wzrokiem i pamięcią, nie wiedziałaby kiedy i na jakie konto przelać opłaty, umówiły się Panie, że co jakiś matka czas przelewa na Pani konto po kilkaset złotych (parę razy ok (…) zł).

Matka dokonując przelewów na Pani konto nie wpisywała tytułu przelewu (prąd, itp.), bo ma ostatnio problemy ze wzrokiem, ma też orzeczenie o niepełnosprawności. Po prostu ma ustawione tylko Pani dane do przelewu, gdzie ze swojego konta na Pani konto dokonywała wpłat.

W odpowiedzi na wezwanie wskazała Pani, że nie zawierała Pani z mamą umowy darowizny. Pieniądze, które mama przelewała na Pani konto miały być na pokrycie rachunków (prąd, woda, ogrzewanie) a nie darowizną. Mama nie płaciła Pani żadnego czynszu, gdyż i tak ma niską emeryturę, tylko chciała za siebie, tyle co zużyje, opłacać media. Mieszkają Panie oddzielnie, nie mają wspólnego gospodarstwa. Zawarły Panie umowę nieodpłatnej służebności Pani mieszkania, ale opłaty za media i ewentualne naprawy (zgodnie z art. 260 § 1 Kodeksu cywilnego), ponosi użytkownik. W tytule przelewu bankowego nie wpisywała nic (jako osoba 89 letnia ma coraz większe problemy ze wzrokiem i obsługą internetu). Jako że kwota przelewów w ciągu 5 lat przekroczyła już 36 120 zł i do tej pory w tytule przelewu nie było „za media”, to złożyła Pani już na wszelki wypadek w (…) Urzędzie Skarbowym deklarację SD-Z2, żeby nie przekroczyć terminu 6 miesięcy. Więc kwestię, która miała miejsce w przeszłości już Pani uregulowała zgodnie z przepisami.

Pytanie (przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy za każdym razem, kiedy przekroczona będzie kwota 36 120 (na 5 lat), mama będzie chciała opłacić media w Pani mieszkaniu, w którym mieszka na podstawie umowy nieodpłatnego użyczenia (i tym razem w tytule przelewu wyraźnie zaznaczy „za media”), to czy za każdym razem będzie Pani musiała składać, tak jak teraz to zrobiła, deklarację SD-Z2?

Pani stanowisko w sprawie (przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Pani zdaniem, jeśli zawarły Panie umowę nieodpłatnej służebności Pani mieszkania dla matki, to przelewy, gdzie w treści będzie wyraźny wpis za prąd, wodę, ogrzewanie (media) lub naprawy, nie powinny być traktowane jako darowizna i podlegać obowiązkowi każdorazowego zgłaszania w deklaracji SD-Z2.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1873):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1)dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2)darowizny, polecenia darczyńcy;

3)zasiedzenia;

4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Ustawa nie definiuje pojęcia darowizny, do której się Pani odwołuje, w związku z tym należy sięgnąć do ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).

Z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Jak wynika z opisu zdarzenia, zawarła Pani z mamą umowę nieodpłatnego użyczenia lokalu mieszkalnego. Pani mama uiszcza na Pani konto co jakiś czas kwoty pieniędzy, które mają zaspokoić opłaty za media w użyczonym mieszkaniu. Nie zawarły Panie umowy darowizny, otrzymywane przez Panią środki mają rekompensować koszty mediów w mieszkaniu, które użyczyła Pani mamie.

Zatem, skoro intencją Pani mamy nie jest dokonywanie darowizn na Pani rzecz oraz nie zawarła z nią Pani umowy darowizny, to wykonywanie przez Pani mamę wpłat za media w mieszkaniu, które jej Pani bezpłatnie użyczyła, nie podlega uregulowaniom zawartym w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Z tego względu nie jest Pani zobowiązana do zgłaszania otrzymywanych od mamy wpłat za zużycie mediów w bezpłatnie użyczonym mieszkaniu na formularzu zgłoszenia o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2, ponieważ wpłaty te nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn, jako że – jak Pani wskazała – nie stanowią darowizn; są opłatą za media, z których Pani matka korzysta.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.