Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 28 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie darowizny nieruchomości. Uzupełnił go Pan samoistnie, pismem z 20 listopada 2024 r. (wpływ 25 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dysponuje Pan polską rezydencją podatkową). Prowadzi Pan na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jednoosobową działalność gospodarczą (dalej „JDG Wnioskodawcy”). Pana matka (A.A.), również prowadzi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: „JDG Darczyńcy" lub „JDG”), a także działalność rolniczą. Przedmiotem Pana JDG, JDG Darczyńcy nie jest obrót nieruchomościami. Zarówno Pan, jak i Pana matka są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.
W związku z chęcią uporządkowania stanu swojego majątku, z uwagi na swój wiek, Pana matka zamierza dokonać darowizny nieruchomości położonej w miejscowości (...), stanowiącej działkę nr (...) o powierzchni (...) ha, zabudowanej budynkiem biurowo-magazynowym (dalej również” „Nieruchomość") na Pana rzecz. Dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta o numerze (...). Nieruchomość w księdze wieczystej oznaczona jest jako „R- GRUNTY ORNE”. W dziale III („Prawa roszczenia i ograniczenia”) oraz w dziale IV („Hipoteka”) księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości nie widnieją żadne wpisy. W związku z powyższym Nieruchomość jest wolna od jakichkolwiek długów, ciężarów i zobowiązań. Budynek, którym zabudowana jest Nieruchomość uzyskał pozwolenie na użytkowanie w 2002 r.
Pana matka, działając jako prywatna osoba fizyczna, nabyła udział w opisanej wyżej Nieruchomości na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w (...) o zniesieniu współwłasności z (...) r. (1/2 udziałów w Nieruchomości) oraz w pozostałej części (tj. pozostałe 50% udziałów w Nieruchomości) na podstawie umowy darowizny od swojego męża A.B. na podstawie aktu notarialnego z (...) r.
Aktualnym, wyłącznym właścicielem Nieruchomości jest Pana matka. Przy nabyciu Nieruchomości Pana matka nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Innymi słowy, nie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości. Budynek biurowo-magazynowy spełnia wszystkie przesłanki dla uznania go za budynek w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane.
Poprzednim właścicielem przedmiotowej Nieruchomości była Spółka jawna. Nieruchomość była wynajmowana przez Spółkę jawną. W (...) r. zapadł wyrok o zniesienie współwłasności, wskutek czego Wnioskodawczyni (winno być Pana matka) stała się właścicielem 50% udziału w Nieruchomości. W tym czasie, Pana matka wynajmowała 50% Nieruchomości w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Pozostała część Nieruchomości (50% udziałów) była wynajmowana, również w ramach działalności gospodarczej, przez męża Wnioskodawczyni (winno być Pana matki), który w tym okresie był właścicielem pozostałych 50% Nieruchomości. Następnie, mąż Wnioskodawczyni (winno być Pana matki) darował swoje 50% udziałów w Nieruchomości. Od tego czasu Pana matka wynajmuje Nieruchomość w ramach działalności gospodarczej. Nieruchomość w (...) r. została wprowadzona do ewidencji środków trwałych JDG Darczyńcy. Pana matka w ramach prowadzonej JDG poniosła nakłady na ulepszenie Nieruchomości – tj. nakłady na zakup oraz montaż klimatyzatorów oraz instalacji fotowoltaicznych. Poszczególne instalacje zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych JDG Darczyńcy. Od wartości początkowej instalacji Pana matka dokonuje odpisów amortyzacyjnych w ramach JDG. Wartość wskazanych powyżej inwestycji w instalacje nie przekroczyła 30% wartości początkowej opisanej wyżej tej Nieruchomości. Pana matka (A.A.) odliczyła podatek naliczony (w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług) od wskazanych powyżej wydatków z tytułu zakupu oraz montażu Instalacji, w ramach JDG. Rozpoczęcie użytkowania instalacji tj. poszczególnych klimatyzatorów oraz instalacji fotowoltaicznych miało miejsce w okresie – od (...) r. (najwcześniejsze rozpoczęcie użytkowania pierwszego urządzenia instalacji) do (...) r. (najpóźniejsze rozpoczęcie użytkowania urządzenia). Instalacje, tj. poszczególne klimatyzatory oraz instalacje fotowoltaiczne nie są połączone w sposób trwały z budynkiem instalację (mogą bowiem zostać bez ich uszkodzenia zdemontowane i odłączone od budynku).
Pana matka wykorzystuje Nieruchomość w JDG poprzez wynajem powierzchni biurowych i magazynowych od marca (...) r. Po dokonaniu darowizny zamierza Pan wprowadzić Nieruchomość do swojej jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wykorzystywać ją w taki sam sposób tj. poprzez wynajem powierzchni biurowych i magazynowych. Wynajem budynku ma charakter mieszany tj. jest wynajmowany na cele magazynowe oraz cele biurowe. W chwili obecnej większa jego część wynajmowana jest jako powierzchnie magazynowe. Pozostałą część wynajmowanej powierzchni stanowi powierzchnia biurowa.
Pana matka zamierza darować samą Nieruchomość, tj. grunt, budynek oraz klimatyzatory połączone obecnie z budynkiem. Przedmiotem darowizny nie będą natomiast instalacje (panele) fotowoltaiczne, a także inne niezbędne elementy działalności gospodarczej Pana matki, między innymi takie jak: komputery, drukarki, inny sprzęt elektroniczny, oprogramowanie wykorzystywane w działalności wynajmu oraz umeblowanie budynku itp, a także istniejące zobowiązania oraz wierzytelności przedsiębiorstwa Pana matki, rachunek bankowy, czy też umowy związane z przedsiębiorstwem Wnioskodawczyni (winno być Pana matki). Ponadto Pan, po otrzymaniu darowizny, wynajmując powierzchnię Nieruchomości nie będzie korzystał z usług zewnętrznej firmy zajmującej się zarządzaniem wynajmowanymi nieruchomościami. Z usług takiego podmiotu korzysta natomiast obecnie Pana matka, która rozwiąże umowę w tym przedmiocie. Nie nastąpi zatem kontynuacja umowy z firmą zarządzającą. W związku z powyższym, w Pana opinii, przedmiotem darowizny nie będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit e) ustawy o podatku od towarów i usług. Przedmiot darowizny nie stanowi bowiem organizacyjnie i finansowo wyodrębnionego w istniejącym przedsiębiorstwie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Przekazywane mienie nie pozwala bowiem na samodzielną realizację zadań związanych z najmem. Obecnie, Pana matka nie zamierza dokonywać innych darowizn na Pana rzecz. Nie można jednak wykluczyć, że takie darowizny będą miały miejsce.
Klasyfikacja budynku według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), która posługuje się pojęciem „głównego użytkowania”, nakazuje przyjęcie symbolu PKOB dla dominującej powierzchni danego budynku, a zatem PKOB 1252, pod którym to symbolem tej klasyfikacji mieszczą się między innymi „powierzchnie magazynowe”. Natomiast właściwy numer klasyfikacji budynku według Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) to – z uwagi na dominującą obecnie funkcję powierzchni magazynowej – symbol 1.10.104, pod którą to klasyfikacją mieszczą się między innymi „budynki magazynowe" oraz „powierzchnie magazynowe".
Pana matka nie zamierza obecnie dokonywać darowizny innych nieruchomości, praw majątkowych lub rzeczy na Pana rzecz. Darowizna będzie miała miejsce po uzyskaniu interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego przez Pana oraz po uzyskaniu interpretacji indywidualnej przez Pana matkę (postępowanie w zakresie wydania interpretacji dla Pana matki zostało zainicjowane odrębnym wnioskiem).
Pragnie Pan wyjaśnić, że poniesione nakłady na zakup oraz montaż klimatyzatorów oraz instalacji fotowoltaicznych stanowią nakłady (wydatki) na ulepszenie środków trwałych w rozumieniu art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ w każdym roku podatkowym, suma wydatków poniesionych na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację przedmiotowego budynku przekroczyła 10 000 zł.
Wartość początkowa poszczególnych klimatyzatorów w Budynku wynosi od kilku tysięcy złotych do ponad 100 tysięcy złotych. Poniżej przedstawiamy listę środków trwałych stanowiących klimatyzatory wraz z ich nazwą widniejącą w ewidencji środków trwałych, datą ich nabycia, datą przekazania do użytkowania oraz wartością początkową:
a)„Urządzenia klimatyzacji”
data nabycia: 1 sierpnia 2019 r.,
data przyjęcia do użytkowania: 1 sierpnia 2019 r.,
wartość początkowa: (...) zł,
„Klimatyzatory pokoje 208 i 209"
data nabycia: 23 marca 2020 r.
data przyjęcia do użytkowania: 23 marca 2020 r.
wartość początkowa: (...) zł
c)„Klimatyzator pokój 201”
data nabycia: 5 grudnia 2020 r.
data przyjęcia do użytkowania: 5 grudnia 2020 r.
wartość początkowa: (...) zł
d)„Klimatyzator pokój 204”
data nabycia: 18 lutego 2021 r.
data przyjęcia do użytkowania: 18 lutego 2021 r.
wartość początkowa: (...) zł
e)„Klimatyzator pokój 105”
data nabycia: 2 czerwca 2021 r.
data przyjęcia do użytkowania: 2 czerwca 2021 r.
wartość początkowa: (...) zł
f)„Klimatyzator pokój 206”
data nabycia: 6 czerwca 2022 r.
data przyjęcia do użytkowania: 6 czerwca 2022 r.
wartość początkowa: (...) zł
g)„Klimatyzator pokój 203”
data nabycia: 16 stycznia 2023 r.
data przyjęcia do użytkowania: 16 stycznia 2023 r.
wartość początkowa: (...) zł
h)„Klimatyzator pokój 202”
data nabycia: 16 stycznia 2023 r.
data przyjęcia do użytkowania: 16 stycznia 2023 r.
wartość początkowa: (...) zł
Pytanie z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy po Pan stronie, na rzecz którego Pana matka dokona darowizny Nieruchomości powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? (oznaczone we wniosku nr 2).
Pana stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Pana zdaniem, na którego rzecz Pana matka dokona darowizny Nieruchomości, po Pana stronie nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie darowizny – na obdarowanym. Zakres opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wyznacza art. 1 wskazanej ustawy.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Ponieważ Nieruchomość nie jest obciążona jakimikolwiek długami, ciężarami oraz zobowiązaniami, o czym świadczy brak zapisów w działach III i IV księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości, obdarowany (Wnioskodawca) nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:
a)umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b)umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
c)(uchylona)
d)umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e)umowy dożywocia,
f)umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g)(uchylona)
h)ustanowienie hipoteki,
i)ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j)umowy depozytu nieprawidłowego,
k)umowy spółki.
W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 cyt. ustawy:
Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.
Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Zatem, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób, to dla oceny czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikację pod względem prawnym.
Zgodnie z przywołanymi przepisami opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają darowizny, ale wyłącznie te o określonym w ustawie charakterze.
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera pojęcia „darowizna”, dlatego w tym zakresie należy odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Istotną cechą darowizny jest jej bezpłatny charakter. Oznacza to, że druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Przedmiotem darowizny mogą być rzeczy oraz zbywalne prawa majątkowe.
Jak wyżej wskazano, na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawarcie umowy darowizny podlega przepisom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Zgodnie z art. 4 pkt 3 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie darowizny – na obdarowanym.
Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy :
Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie darowizny – wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:
Stawki podatku wynoszą od umowy zamiany, dożywocia, o dział spadku, o zniesienie współwłasności oraz darowizny:
a) przy przeniesieniu własności nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,
b) przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych - 1%.
W oparciu o art. 7 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy:
Podatek pobiera się według stawki najwyższej jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych.
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega zatem umowa darowizny, o ile następuje przejęcie przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy oraz przejęcie to następuje w umowie darowizny. Chodzi przy tym o takie długi, ciężary i zobowiązania przejęte przez obdarowanego, które pozostają w związku funkcjonalnym z przedmiotem darowizny i które w związku z dokonaną darowizną obciążają obdarowanego i tym samym zwalniają darującego z obowiązku ich regulowania (ponoszenia).
Z opisu sprawy wynika, że Pana matka chce dokonać darowizny na Pana rzecz. Przedmiotem darowizny będzie Nieruchomość stanowiąca grunt wraz ze znajdującym się na nim budynkiem oraz połączonymi z nim klimatyzatorami. Nieruchomość jest wolna od jakichkolwiek długów, ciężarów i zobowiązań.
Z powyższego wynika, że obdarowany – przyszły nabywca Nieruchomości – nie przejmie żadnego zadłużenia czy zobowiązań darującej.
Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że jeżeli istotnie na dzień zawarcia umowy darowizny opisana umowa darowizny nie będzie wiązała się z przejęciem przez Pana długów, ciężarów i zobowiązań Darczyńcy (Pana matki), to umowa ta nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Wobec tego po Pana stronie nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Pana stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydano odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935); dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),
albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.