Wnioskodawczyni, będąca spadkobierczynią po zmarłym mężu, odziedziczyła 1/3 majątku w ramach dziedziczenia ustawowego. Zmarły mąż wskazał ją również j... - Interpretacja - null

fot. Shutterstock
Wnioskodawczyni, będąca spadkobierczynią po zmarłym mężu, odziedziczyła 1/3 majątku w ramach dziedziczenia ustawowego. Zmarły mąż wskazał ją również j... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Otrzymanie środków zgromadzonych w OFE po zmarłym mężu

Wnioskodawczyni, będąca spadkobierczynią po zmarłym mężu, odziedziczyła 1/3 majątku w ramach dziedziczenia ustawowego. Zmarły mąż wskazał ją również jako osobę uposażoną do 100% środków zgromadzonych na rachunku OFE. Po śmierci męża fundusz emerytalny wypłacił kobiecie środki, potrącając 19% podatek zryczałtowany od całości zgromadzonych środków. Uposażona złożyła reklamację, argumentując, że od części środków powinna być naliczona danina na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Podatniczka uważała, że od 2/3 środków zgromadzonych w OFE powinien zostać potrącony 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych, natomiast 1/3 środków powinna podlegać opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Argumentowała, że należy proporcjonalnie rozdzielić zastosowanie przepisów obydwu ustaw w zależności od tytułu nabycia środków – spadku bądź dyspozycji uposażenia w OFE. Aby uzyskać potwierdzenie, wnioskodawczyni złożyła wniosek o interpretację.

Środki z OFE jako przychód z innych źródeł — stanowisko KIS

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że całość środków zgromadzonych w OFE podlega opodatkowaniu PIT w wysokości 19%.

Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego środki zgromadzone w OFE przechodzą na osobę uposażoną na mocy dyspozycji wskazanej w umowie funduszu, a nie w drodze spadku. W konsekwencji środki te nie mogą być uznane za część masy spadkowej, a tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Organ zaznaczył, że katalog tytułów opodatkowania tym podatkiem, określony w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest zamknięty i nie obejmuje środków wypłaconych z OFE osobom uposażonym.

KIS podkreśliła, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środki z OFE należy traktować jako przychód z innych źródeł. Taki przychód, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 6 tej ustawy, podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zasada powszechności opodatkowania, wynikająca z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, obejmuje wszystkie przychody, które nie zostały wyraźnie zwolnione z opodatkowania. W tym przypadku ustawodawca nie przewidział zwolnienia dla wypłat z OFE.

„Reasumując: stwierdzam, że na gruncie przedmiotowej sprawy wypłacone Pani środki w całości stanowią przychody z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i są opodatkowane 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - zakończył dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.698.2024.5.TR 0111-KDIB2-3.4015.212.2024.6.JKU