Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 15 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Aktem notarialnym z (...) r., darowała Pani swojej córce część udziałów w spółce (Z.) sp. z o.o. W tej umowie darowizny nałożyła Pani na obdarowaną córkę obowiązek zapłaty na rzecz darczyńcy (tj. Pani), do dnia Pani śmierci, kwot równych dywidendzie za dany rok obrotowy, do których obdarowana córka będzie uprawniona, a określanych każdorazowo w uchwale o podziale zysku Spółki pod firmą: (Z.) sp. z o.o. Zapłata na rzecz darczyńcy winna nastąpić po wypłacie dywidendy na rachunek bankowy obdarowanej córki.
Obdarowana córka otrzymała na swój rachunek bankowy dywidendę z tytułu udziałów w zyskach spółki (Z.) sp. z o.o. za rok 2023, na podstawie uchwały o podziale zysku spółki za rok 2023. Córka zamierza przekazać te środki pieniężne, zgodnie z poleceniem darczyńcy zawartym w umowie darowizny z (...) r., na Pani konto bankowe.
Pytania
1. Czy w świetle opisanego stanu faktycznego (winno być: zdarzenia przyszłego), nabycie środków pieniężnych przez Panią, w związku z planowanym wykonaniem polecenia darczyńcy przez córkę, będzie korzystało ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w sytuacji, gdy zgłosi Pani to nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a otrzymanie środków pieniężnych będzie udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy?
2. Czy z opisanego w pytaniu pierwszym zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, będzie Pani mogła skorzystać w sytuacji, gdy środki pieniężne, o których mowa w poleceniu darczyńcy, zostaną przekazane bezpośrednio z konta bankowego (Z.) sp. z o.o. na Pani konto, a zgłosi Pani to nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie, nabycie przez Panią środków pieniężnych, w związku z planowanym wykonaniem polecenia darczyńcy, będzie korzystało ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w sytuacji gdy zgłosi Pani to nabycie właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a otrzymanie środków pieniężnych będzie udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, między innymi tytułem „polecenia darczyńcy”.
Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu z polecenia darczyńcy – z chwilą wykonania polecenia.
Zgodnie natomiast z treścią art. 4a ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez wstępnych przy spełnieniu dwóch warunków:
• podatnik zgłosi nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego,
• w przypadku, gdy przedmiotem nabycia tytułem polecenia darczyńcy są środki pieniężne, podatnik udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
Zgodnie z treścią umowy darowizny z (...) r., Pani córka planuje Pani przekazać otrzymaną dywidendę za 2023 rok z tytułu udziałów w zyskach spółki (Z.) sp. z o.o. Środki pieniężne mają zostać przekazane na Pani rachunek bankowy. Po otrzymaniu tych środków pieniężnych, zgłosi Pani nabycie środków pieniężnych właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, w terminie 6 miesięcy od dnia nabycia.
W świetle powyższego, opisane nabycie środków pieniężnych będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy.
Ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy, korzystałoby również nabycie środków pieniężnych z tytułu wykonania polecenia darczyńcy opisanego wyżej, również wówczas, gdy środki pieniężne należne córce z tytułu udziału w zyskach (Z.) sp. z o.o. (za zgodą córki i na jej zlecenie), zostałyby przekazane bezpośrednio z rachunku bankowego Spółki na Pani rachunek bankowy, a Pani zgłosiłaby to nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie 6 miesięcy od dnia nabycia tych środków pieniężnych.
Zachowane zostałyby w tej sytuacji warunki do zwolnienia: nabycie od zstępnej, zgłoszenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oraz potwierdzenie nabycia na rachunek bankowy Nabywcy. Fakt, iż przelew nie zostanie dokonany z konta Pani córki nie ma istotnego znaczenia przy rozstrzyganiu podstaw do zwolnienia, Pani zdaniem, przelew ma jedynie charakter techniczny i nie musi być z konta osoby wykonującej polecenie darczyńcy. Ważny jest sam charakter czynności i stan faktyczny. Wykonanie polecenia darczyńcy za pośrednictwem rachunku bankowego innej osoby/podmiotu, nie wyklucza możliwości skorzystania ze zwolnienia o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 596 ze zm.):
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny, polecenia darczyńcy.
Ustawa nie definiuje pojęć darowizny oraz polecenia darczyńcy, w tym celu należy sięgnąć do ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
Jak wynika z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Z art. 893 cyt. Kodeksu wynika natomiast, że:
Darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem (polecenie).
Zgodnie z art. 5 cyt. ustawy:
Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.
W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz ust. 1a tej ustawy:
Obowiązek podatkowy powstaje – przy nabyciu z polecenia darczyńcy – z chwilą wykonania polecenia.
Jeżeli nabycie następuje w częściach, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą nabycia poszczególnych części.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1, ust. 2 oraz ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn:
Opodatkowaniu podlega nabycie, od jednego zbywcy, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 36 120 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.
Jeżeli nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych od tego samego zbywcy następuje więcej niż jeden raz, do czystej wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się czystą wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych dotychczas od tego samego zbywcy w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok. Od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych. Wynikająca z obliczenia nadwyżka podatku nie podlega ani zaliczeniu na poczet innych podatków, ani zwrotowi. Nabywcy obowiązani są w zeznaniu podatkowym wymienić rzeczy i prawa majątkowe nabyte w podanym wyżej okresie.
W przypadku nabycia tytułem polecenia za zbywcę uznaje się odpowiednio darczyńcę lub spadkodawcę. W przypadku gdy darczyńca nakłada na obdarowanego tytułem polecenia obowiązek przeniesienia własności rzeczy lub przeniesienia (ustanowienia) praw na rzecz darczyńcy, za zbywcę uważa się obdarowanego.
Stosownie do treści art. 14 ust. 1, 2 i 3 pkt 1 omawianej ustawy:
Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca.
Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.
Do I grupy podatkowej zalicza się – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.
Niezależnie od powyższego, ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje w swojej treści zwolnienie podmiotowo-przedmiotowe, dla członków najbliższej rodziny.
Art. 4a ust. 1 cyt. ustawy stanowi, że:
Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a ich wartość doliczona do wartości majątku nabytego dotychczas od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
Jak wynika ze zdarzenia opisanego we wniosku, darowała Pani swojej córce część udziałów w spółce z o.o. W tej umowie darowizny nałożyła Pani na obdarowaną córkę obowiązek zapłaty na Pani rzecz, do dnia Pani śmierci, kwot równych dywidendzie za dany rok obrotowy, do których obdarowana córka będzie uprawniona, a określanych każdorazowo w uchwale o podziale zysku Spółki. Zapłata na Pani rzecz winna nastąpić po wypłacie dywidendy na rachunek bankowy obdarowanej córki. Obdarowana córka otrzymała na swój rachunek bankowy dywidendę z tytułu udziałów w zyskach spółki za rok 2023, na podstawie uchwały o podziale zysku spółki za rok 2023. Córka zamierza przekazać te środki pieniężne, zgodnie z poleceniem darczyńcy zawartym w umowie darowizny, na Pani konto bankowe.
Chciałaby się Pani dowiedzieć, czy w związku z wykonaniem polecenia przez córkę będzie Pani zwolniona z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn oraz czy wykonanie przelewu bezpośrednio od Spółki na Pani rzecz wpłynie na możliwość zwolnienia.
Jak wynika z art. 9 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku, gdy darczyńca nakłada na obdarowanego tytułem polecenia obowiązek przeniesienia własności rzeczy lub przeniesienia (ustanowienia) praw na rzecz darczyńcy, za zbywcę uważa się obdarowanego.
Z ww. przepisu wynika zatem, że w opisanym we wniosku przypadku za zbywcę będzie uznana Pani córka. Z córką, która jest Pani zstępną, należycie Panie do tzw. „zerowej” grupy podatkowej, dla której przewidziane jest zwolnienie, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Wskazała Pani, że polecenie darczyńcy zostanie wypełnione w postaci przelewu na Pani konto, a przelewu tego dokona albo Pani córka, albo bezpośrednio Spółka, która wypłaca środki pieniężne tytułem dywidendy, w związku z której otrzymaniem córka ma przekazać na Pani rzecz środki finansowe.
W opisanej sytuacji w obu przypadkach zostanie spełniony warunek udokumentowania przekazania środków przelewem na Pani konto, jako realizacja polecenia darczyńcy. Będzie więc Pani spełniała warunki do zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Otrzyma Pani bowiem środki pieniężne tytułem realizacji polecenia darczyńcy przez Pani córkę, członka najbliższej rodziny określonej przez art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz udokumentuje Pani otrzymanie środków będących realizacją polecenia darczyńcy za pomocą potwierdzenia przelewu środków na Pani konto.
Dla zwolnienia wymagane jest zgłoszenie nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. od dnia wykonania polecenia przez Pani córkę.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.