Temat interpretacji
Temat interpretacji
Skoro darowizna środków pieniężnych była dokonana przez ojca na rzecz wnioskodawczyni (udokumentowana przelewem) to mimo że na potwierdzeniu przelewu widnieje nazwisko wnioskodawczyni (został on dokonany przez wn. jako współwłaścicielkę konta), to darowizna ta będzie w całości zwolniona od opodatkowania PSD, ponieważ wn. wypełniła przesłanki wskazane w art. 4a.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 18 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny od ojca. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 23 października 2024 r. (data wpływu 25 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wraz z Pani ojcem, (…), jest Pani współwłaścicielką konta w Banku Spółdzielczym (…). (…) lipca 2024 r., jako współwłaścicielka wyżej wymienionego konta, dokonała Pani na prośbę ojca przelewu w formie darowizny na kwotę (…) PLN na Pani osobiste konto w Banku (…).
Ze względu na fakt, że Pani ojciec, będąc osobą niepełnosprawną w wieku (…) lat, nie ma dostępu do bankowości internetowej, a Pani, nie posiadając dostatecznej wiedzy w tym zakresie, udała się do Urzędu Skarbowego w (…) w celu uzyskania informacji. Przedstawiając opisaną powyżej sytuację, otrzymała Pani następujące wytyczne od pracownika urzędu:
- z uwagi na fakt, że jest Pani współwłaścicielką konta, aby uniknąć opodatkowania, wystarczy przedstawić potwierdzenie przelewu darowizny;
- wypełnić otrzymany w urzędzie formularz SD-Z2 „Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych”.
Zgodnie z otrzymanymi wskazówkami, dokonała Pani przelewu drogą internetową. Problemem jest jednak fakt, że zarówno osobą wydającą dyspozycję, jak i odbiorcą przelewu jest Pani, (…). Jak wcześniej Pani wspomniała, Pani ojciec, ze względu na swój wiek i niepełnosprawność, nie jest w stanie obsługiwać komputera, a tym samym korzystać z bankowości elektronicznej.
W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że umowa darowizny środków pieniężnych została zawarta (…) lipca 2024 r. i zawiera informację o przekazaniu środków w formie przelewu na konto osobiste w banku (…) podając jego numer. W momencie dokonywania darowizny, jak i do chwili obecnej może Pani dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na wspólnym z ojcem koncie. Kwota została zaksięgowana na Pani rachunku osobistym w banku (…) lipca 2024. Celem dokonania przelewu środków było zasilenie Pani rachunku w banku (…), z którego dokonuje Pani wszystkich opłat życia codziennego własnego i Pani taty. Zatytułowała Pani przelew „DAROWIZNA”, gdyż taka była wola Pani taty. W US (…) zgodnie z wytycznymi pracownika urzędu złożyła Pani potwierdzenie przelewu darowizny, formularz SD-Z2 „Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych” i umowę darowizny środków, aby uniknąć opodatkowania.
Niestety urzędnik w US uważa, że powinna Pani zapłacić podatek, ponieważ na potwierdzeniu przelewu bankowego Pani wydała dyspozycję. Ze względu na fakt, iż Pani ojciec miał (…) lat, był osobą niepełnosprawną nie był w stanie sam korzystać z bankowości elektronicznej, dlatego Pani dokonywała wszystkich transakcji, łącznie z tą.
Pytanie
Czy może Pani skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania, przewidzianego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgłaszając otrzymanie darowizny od ojca w terminie 6 miesięcy od daty przelewu?
Pani stanowisko w sprawie
Pani zdaniem, w związku z faktem, że jest Pani współwłaścicielem konta, mogła Pani wydać dyspozycję, a złożone wyżej wymienione dokumenty – zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn – zgłoszone w terminie do 6-mcy od daty przelewu zwalniają Panią z opłaty podatku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 596) ustawy o podatku od spadków i darowizn:
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny i polecenia darczyńcy.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera definicji pojęcia „darowizna”. Z tego względu, celem ustalenia tej definicji, należy sięgnąć do ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061).
W myśl art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Jak stanowi natomiast art. 890 § 1 cyt. Kodeksu:
Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie to ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Do zawarciu umowy darowizny podobnie jak każdej innej umowy, niezbędne jest zgodne oświadczenie woli złożone przez obie strony umowy. Umowa darowizny dochodzi do skutku dopiero z chwilą złożenia oświadczenia woli obdarowanego o przyjęciu darowizny.
Stosownie do treści art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn:
Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.
Z art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy wynika, że:
Obowiązek podatkowy powstaje, przy nabyciu w drodze darowizny – z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 ww. ustawy:
Opodatkowaniu podlega nabycie, od jednego zbywcy, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 36 120 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.
Jeżeli nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych od tego samego zbywcy następuje więcej niż jeden raz, do czystej wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się czystą wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych dotychczas od tego samego zbywcy w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok. Od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych. Wynikająca z obliczenia nadwyżka podatku nie podlega ani zaliczeniu na poczet innych podatków, ani zwrotowi. Nabywcy obowiązani są w zeznaniu podatkowym wymienić rzeczy i prawa majątkowe nabyte w podanym wyżej okresie.
W myśl art. 14 ust. 1-3 cyt. ustawy:
Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca.
Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.
Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
1)do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
2)do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
3)do grupy III – innych nabywców.
Niezależnie od powyższego, ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje w swojej treści zwolnienie podmiotowo-przedmiotowe, dla członków najbliższej rodziny.
Zgodnie z treścią art. 4a ust. 1, 3 oraz 4 tej ustawy:
Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1)zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
2)w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a ich wartość doliczona do wartości majątku nabytego dotychczas od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1-2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:
1)wartość majątku ostatnio nabytego doliczona do wartości majątku nabytego dotychczas od tej samej osoby lub po tej samej osobie w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
2)nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.
Z treści przepisu art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że w przypadku gdy przedmiotem darowizny są środki pieniężne, dla skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków:
- otrzymania darowizny od jednej z osób wymienionych w tym przepisie;
- złożenia zgłoszenia o nabyciu własności środków pieniężnych (poza sytuacją przewidzianą w art. 4a ust. 4 ustawy);
- udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jest Pani współwłaścicielką konta wraz ze swoim ojcem. (…) 2024 r., jako współwłaścicielka tego konta, dokonała Pani na prośbę ojca przelewu w formie darowizny na kwotę (…) PLN na Pani osobiste konto. Umowa darowizny środków pieniężnych została zawarta również (…) lipca 2024 r. i zawiera informację o przekazaniu środków w formie przelewu na konto osobiste, podając jego numer. W momencie dokonywania darowizny, jak i do chwili obecnej może Pani dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na wspólnym z ojcem koncie. Celem dokonania przelewu środków było zasilenie Pani rachunku, z którego dokonuje Pani wszystkich opłat życia codziennego własnego i Pani taty. Zatytułowała Pani przelew „DAROWIZNA”, gdyż taka była wola Pani taty. W US złożyła Pani potwierdzenie przelewu darowizny, formularz SD-Z2 „Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych” i umowę darowizny środków. Ze względu na fakt, iż Pani ojciec miał (…) lat, był osobą niepełnosprawną, nie był w stanie sam korzystać z bankowości elektronicznej, dlatego Pani dokonywała wszystkich transakcji, łącznie z tą.
Chciałaby Pani dowiedzieć się, czy otrzymana darowizna korzysta ze zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Z wniosku wynika, że otrzymała Pani darowiznę od ojca – a więc osoby najbliższej wymienionej w ww. art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgłosiła Pani również otrzymanie darowizny w przewidzianym w ustawie terminie 6 miesięcy od otrzymania. Wobec powyższego, pierwsze dwa warunki zostały spełnione.
Wątpliwości budzi, czy darowizna została prawidłowo udokumentowana w sytuacji, kiedy to Pani dokonywała w imieniu Pani taty przelewu na swoje konto.
Z treści wniosku wynika, że darowizna środków pieniężnych była dokonana przez Pani ojca na Pani rzecz (udokumentowana przelewem). Pomimo że na potwierdzeniu przelewu widnieje Pani nazwisko, jako że został on dokonany przez Panią jako współwłaścicielkę konta, to darowizna ta będzie w całości zwolniona od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ wypełniła Pani przesłanki wskazane w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, w tym m.in. dokonanie zgłoszenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego – w ustawowym terminie 6 miesięcy – od otrzymania darowizny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
W odniesieniu do Pani pytania, zadanego w uzupełnieniu wniosku, o treści „Czy urzędnik US w zaistniałej sytuacji przy spełnieniu wszystkich wymaganych dokumentów ma prawo naliczyć podatek?” wyjaśniamy, że stosownie do treści art. 14b § 2a pkt 1 Ordynacji podatkowej:
Przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną nie mogą być przepisy prawa podatkowego regulujące właściwość, uprawnienia i obowiązki organów podatkowych.
Z tego względu Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie może udzielić odpowiedzi na tak sformułowane pytanie. W jego kompetencji nie leży bowiem ocenia działania innych organów podatkowych.
Jednocześnie podkreślam, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest uprawniony do weryfikacji dołączanych do wniosku dokumentów. Oceny Pani stanowiska dokonałem więc wyłącznie w oparciu o przedstawiony przez Panią stan faktyczny. Zatem w sytuacji, gdyby opis nie był zgodny ze stanem faktycznym (ustalonym np. w postępowaniu dowodowo- wyjaśniającym) interpretacja nie będzie wywoływała skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja jest zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.