Jeśli podatnik nie zgłosi do urzędu skarbowego darowizny lub spadku, musi liczyć się z tym, że niezależnie od upływu czasu będzie mu... - Interpretacja - null

Shutterstock

Przedawnienie nie zawsze po pięciu latach

Temat interpretacji

Jeśli podatnik nie zgłosi do urzędu skarbowego darowizny lub spadku, musi liczyć się z tym, że niezależnie od upływu czasu będzie musiał zapłacić podatek - wynika z wyroku NSA.

W takiej sytuacji fiskus ma prawo wymierzyć daninę w ciągu 3 lat od powołania się podatnika na nabycie rzeczy.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy w latach 2002-2004 otrzymali od teściów darowizny - w sumie 16 tys. zł. Nie zgłosili tego jednak do urzędu skarbowego. Po kilku latach urząd wszczął wobec nich postępowanie w sprawie nieujawnionych dochodów. Dopiero wówczas małżonkowie przyznali, że dostali pieniądze od rodziców. W związku z tym naczelnik urzędu wymierzył im podatek.

Podatnicy byli tym zaskoczeni. Uważali, że danina przedawniła się już w 2009 r. wraz z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dostali darowiznę.

Spór dotyczył art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm.). Wynika z niego, że jeżeli nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub kontroli skarbowej na fakt nabycia. Małżonkowie uważali, że przepis ten ma zastosowanie tylko wtedy, gdy nie doszło jeszcze do przedawnienia. W przeciwnym razie - tłumaczyli - podatek nigdy by się nie przedawniał.

Innego zdania były organy podatkowe. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnił, że z art. 6 ust. 4 wyraźnie wynika, iż bieg terminu przedawnienia jest liczony od nowa od momentu powołania się na nabycie rzeczy.

Tak samo orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Stwierdził, że zasadniczo obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania darowizny, a zobowiązanie podatkowe - na skutek doręczenia decyzji ustalającej. Urząd skarbowy musi ją wydać w ciągu 3 lat, a jeżeli podatnik nie dopełni obowiązków informacyjnych - w ciągu 5 lat.

W tym wypadku jednak - jak podkreślił WSA - obowiązek podatkowy nie wygasł, bo małżonkowie nie zgłosili darowizny. W związku z tym wraz z momentem powołania się na nią przed organami obowiązek podatkowy się odnowił i organ ma nadal prawo wymierzyć podatek.

Naczelny Sąd Administracyjny w całości zgodził się wczoraj z wyrokiem sądu I instancji.

Patrycja Dudek

patrycja.dudek@infor.pl

ORZECZNICTWO

Wyrok NSA z 20 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2103/12. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia