6 lutego 2024 r. matka wnioskodawczyni przekazała jej w formie darowizny książeczkę oszczędnościową, którą założyła na imię i nazwisko córki w 2014 r.... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Darowizna środków pieniężnych z książeczki oszczędnościowej
6 lutego 2024 r. matka wnioskodawczyni przekazała jej w formie darowizny książeczkę oszczędnościową, którą założyła na imię i nazwisko córki w 2014 r., nie informując jej o tym. Od momentu założenia książeczki matka regularnie wpłacała na nią środki, a książeczka była oprocentowana. Wnioskodawczyni była wówczas osobą niepełnoletnią i dopiero w momencie darowizny dowiedziała się o istnieniu książeczki. Tego samego dnia, 6 lutego 2024 r., udała się do banku z matką, zlikwidowała książeczkę i przelała środki (łącznie z odsetkami) na swoje konto bankowe. Przewalutowane środki wyniosły 106.582 zł.
Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy darowizna środków pieniężnych zgromadzonych na książeczce oszczędnościowej, przekazanej jej przez matkę, może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. W swoim stanowisku argumentowała, że przekazane środki, będące przedmiotem darowizny między najbliższymi członkami rodziny, spełniają przesłanki zwolnienia podatkowego, ponieważ darowizna ta miała formę przekazania środków pieniężnych od matki na jej konto bankowe.
Podsumowanie zwolnienia z opodatkowania — stanowisko KIS
Dyrektor KIS uznał, że stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe i darowizna środków pieniężnych z książeczki oszczędnościowej może być zwolniona z podatku.
Organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, nabycie środków pieniężnych przez najbliższą rodzinę może korzystać ze zwolnienia podatkowego, pod warunkiem zgłoszenia darowizny do naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od chwili powzięcia wiadomości o darowiźnie. Podatniczka powinna zgłosić darowiznę na formularzu SD-Z2, aby spełnić formalne wymogi niezbędne do zwolnienia.
Następnie KIS podkreśliła, że w przedmiotowym przypadku termin zgłoszenia rozpoczyna się od dnia 6 lutego 2024 r., gdyż dopiero w tym dniu wnioskodawczyni dowiedziała się o darowiźnie i przekazanych środkach. Istotne jest również potwierdzenie, że obdarowana nie miała wcześniejszej wiedzy o darowiźnie ani wpłatach dokonywanych przez matkę. Brak takiej wiedzy jest niezbędnym warunkiem, który musi zostać uprawdopodobniony przed organem podatkowym.
Końcowo organ wskazał, że regulacją ustawy o podatku od spadków i darowizn, objęte jest tylko nabycie środków pieniężnych wpłacanych przez darczyńcę. Do odsetek naliczonych od tych środków ustawa ta nie ma zastosowania. Odsetki, które narosły na książeczce oszczędnościowej założonej na nazwisko obdarowanej, stanowią jej własność od momentu wpłaty, dlatego nie podlegają zwolnieniu.
„Reasumując, opisane we wniosku nabycie środków pieniężnych (zgromadzonych na książeczce oszczędnościowej) tytułem darowizny od Pani mamy, będzie korzystało ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, pod warunkiem, że spełnione zostały łącznie warunki wymienione w powołanych przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn, czyli że złożyła Pani zgłoszenie o nabyciu ww. środków na druku SD-Z2 w wyżej wskazanym terminie i jest Pani w stanie uprawdopodobnić, że wiedzę o darowiźnie powzięła Pani dopiero 6 lutego 2024 r.” - podsumował dyrektor KIS.