Wnioskodawczyni zawarła umowę darowizny ze swoją córką, na mocy której otrzymała kwotę na zakup samochodu. Umowa została zawarta w formie pisemnej. Z ... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Darowizna na zakup samochodu a obowiązek podatkowy
Wnioskodawczyni zawarła umowę darowizny ze swoją córką, na mocy której otrzymała kwotę na zakup samochodu. Umowa została zawarta w formie pisemnej. Z powodu pośpiechu, darowana kwota została przelana bezpośrednio z konta córki na konto dealera samochodowego, a nie na konto obdarowanej. Fizycznie wnioskodawczyni nie otrzymała tych pieniędzy, gdyż cała transakcja została przeprowadzona z pominięciem jej konta bankowego.
Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy musi zapłacić podatek od darowizny, gdy środki na zakup samochodu zostały przelane bezpośrednio z konta jej córki na konto dealera, z pominięciem jej konta. W swoim stanowisku argumentowała, że to pominięcie było nieintencjonalne, wynikające z pośpiechu, i że jako osoba obdarowana w pierwszej linii pokrewieństwa powinna korzystać ze zwolnienia z opodatkowania.
Interpretacja i konsekwencje podatkowe: stanowisko KIS
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że nie spełnia ono warunków zwolnienia podatkowego określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, które precyzują, że aby skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania, darowizna środków pieniężnych musi zostać przekazana bezpośrednio na rachunek płatniczy obdarowanego. W przypadku, gdy pieniądze trafiają na konto osoby trzeciej, nawet jeśli przeznaczone są na zakup rzeczy na rzecz obdarowanego, zwolnienie podatkowe nie przysługuje.
KIS wyjaśniła, że w przedmiotowej sprawie środki darowizny zostały przelane bezpośrednio na konto dealera samochodowego, co oznacza, że nie spełniono wymogu przelania pieniędzy na rachunek obdarowanej. Organ podkreślił, że zwolnienie podatkowe jest możliwe jedynie wtedy, gdy środki pieniężne trafiają bezpośrednio na konto obdarowanego, ewentualnie na subkonto wyodrębnione w ramach rachunku innego podmiotu, co nie miało miejsca w tej sytuacji.
„A zatem, skoro otrzymana darowizna środków pieniężnych nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 ww. ustawy, powinna Pani złożyć zeznanie o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-3 określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 27 listopada 2015 r. w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 2068) i wykazać w nim nabycie środków pieniężnych” - podsumował dyrektor KIS.