Spółka działająca w branży produkcyjnej i badawczo-rozwojowej, zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę i finansuje dodatkowe świadczenia ze śr... - Interpretacja - null

shutterstock

Spółka działająca w branży produkcyjnej i badawczo-rozwojowej, zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę i finansuje dodatkowe świadczenia ze śr... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Prezenty od pracodawcy - darowizna czy przychód z pracy?

Spółka działająca w branży produkcyjnej i badawczo-rozwojowej, zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę i finansuje dodatkowe świadczenia ze środków obrotowych, nie tworząc zakładowego funduszu socjalnego. Wręcza pracownikom prezenty rzeczowe, takie jak vouchery, karty podarunkowe czy słodycze, z okazji świąt, jubileuszy i innych wydarzeń. Organizuje również imprezy integracyjne, podczas których upominki otrzymują także dzieci pracowników.

Firma zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy prezenty wręczane pracownikom i ich dzieciom, które nie stanowią dodatkowego wynagrodzenia, powodują powstanie przychodu ze stosunku pracy oraz czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W swoim stanowisku twierdziła, że takie świadczenia są darowiznami, które nie generują przychodu z pracy, a ich wartość, jeśli nie przekracza 5 733 zł, jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn.

Prezenty dla pracowników to darowizna, nie przychód - KIS

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wręczane przez spółkę prezenty dla pracowników i ich dzieci nie powodują powstania przychodu ze stosunku pracy.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wskazał, że zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, do przychodów ze stosunku pracy zalicza się wszelkie świadczenia, które wynikają bezpośrednio z zatrudnienia. Jednakże prezenty, które nie są formą wynagrodzenia za wykonaną pracę, nie stanowią przychodu ze stosunku pracy. W przypadku takich świadczeń, o ile mają one charakter darowizny, zastosowanie znajdują przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Następnie KIS wskazała, że zgodnie z Kodeksem cywilnym darowizna musi być nieodpłatnym świadczeniem, które nie wiąże się z obowiązkiem wzajemności. Prezenty przekazywane przez spółkę pracownikom i ich dzieciom spełniają te kryteria, ponieważ są dobrowolne i nie wynikają z warunków zatrudnienia. W związku z tym podlegają opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku od spadków i darowizn, a pracownicy oraz ich dzieci, zaliczani do III grupy podatkowej, mogą skorzystać ze zwolnienia do kwoty 5 733 zł.

„W realiach opisanej przez Państwa sprawy prezenty dla pracowników (w postaci rzeczowej, w tym vouchery) niestanowiące dodatkowego wynagrodzenia za pracę oraz świadczenia w postaci wręczania dzieciom pracowników upominków z okazji niektórych świąt okolicznościowych, jak również podczas imprez integracyjnych, przekazywane tytułem darowizny, co do zasady będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zatem, z uwagi na wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będą stanowiły one dla Państwa pracowników przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.161.2024.2.JKU 0115-KDIT2.4011.346.2024.3.KC