Jako osoba obdarowana jest Pan zaliczony jest do grona osób, które zostały wymienione w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o PSD. Jest Pan więc zwolniony z P... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4015.30.2024.2.JS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.30.2024.2.JS

Temat interpretacji

Jako osoba obdarowana jest Pan zaliczony jest do grona osób, które zostały wymienione w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o PSD. Jest Pan więc zwolniony z PSD z tytułu darowizny udziału w lokalu mieszkalnym.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 31 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy skutków podatkowych otrzymania tytułem darowizny udziału w nieruchomości (lokalu mieszkalnym). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 8 marca 2024 r. (wpływ 12 marca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(wniosek został złożony z opisem zdarzenia przyszłego, jednak na dzień uzupełnienia przedmiotem wniosku jest stan faktyczny)

Po kilkuletnim postępowaniu sądowym otrzymał Pan postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku sygn. akt (…) z (…).2023 r. z klauzulą prawomocności datowaną na 27 lipca 2023 r. Na mocy tego postanowienia uzyskał Pan udział w lokalu (…) w części ułamkowej ½. Drugą identyczną część otrzymał Pana brat (rodzony) M. Z. zamieszkały w USA od ok. 35 lat.

W styczniu 2024 r. otrzymał Pan od brata notarialnie potwierdzoną, z klauzulą Apostille, darowiznę przypadającego mu udziału według postanowienia (…). Aktualnie pismo z klauzulą Apostille jest m.in. tłumaczone na język polski. Czynności z tym związane są wykonywane w kancelarii notariusza (…) w K., tak by umożliwić Panu w przyszłości zbycie (sprzedaż) ww. lokalu.

W piśmie uzupełniającym wskazał Pan, że w chwili pisania wniosku, tj. 31 stycznia 2024 r., sprawa u ww. notariusza była w toku. Dlatego opisał Pan sprawę jako zdarzenie przyszłe. Wskazał Pan, że 6 lutego 2024 r. otrzymał akt notarialny Repertorium A nr (…) z ww. Kancelarii Notarialnej dotyczący przedmiotowej darowizny, na podstawie dokumentów, które dołączył Pan do wniosku ORD-IN, skierowanego do Krajowej Informacji Skarbowej 31 stycznia 2024 r., również przedstawionych w Kancelarii Notarialnej.

Wskazał Pan również, że formalności dotyczące zgłoszenia spadku jako całości do Urzędu Skarbowego dopełnił Pan w terminie tak w swoim imieniu, jak i w imieniu zamieszkałego w USA, brata.

Pytanie

Czy w związku z dokonaną na Pana rzecz darowizną udziału (w lokalu mieszkalnym) jest Pan zobowiązany, jako obdarowany, do zapłacenia podatku od darowizny, czy też z tego podatku jest zwolniony?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie, jest Pan zwolniony z podatku od spadków i darowizn, na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1774 ze zm.):

Podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny, polecenia darczyńcy.

W celu zdefiniowania pojęcia „darowizny” należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

Zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Przy nabyciu w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej: 36 120 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Stosownie natomiast do treści art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2- 5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.

Z kolei zgodnie z art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Z opisu sprawy wynika, że otrzymał Pan od brata mieszkającego w USA, tytułem darowizny, udział w lokalu mieszkalnym położonym w Polsce.

Nabycie to, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W przedmiotowej sprawie wystąpią jednak po Pana stronie przesłanki zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Darowiznę otrzymał Pan bowiem od brata. Zatem Pan, jako osoba obdarowana, zaliczony jest do grona osób, które zostały wymienione w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Tym samym nabycie przez Pana opisanego udziału w lokalu mieszkalnym korzysta ze zwolnienia z ww. podatku. Jest Pan więc zwolniony z podatku od spadków i darowizn z tytułu ww. darowizny.

Dla celów skorzystania z tego zwolnienia nie ma Pan obowiązku składania zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego, gdyż darowizna została dokonana w formie aktu notarialnego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będzie mógł Pan skorzystać, jeżeli zastosuje się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  - w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

  - w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.