Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.234.2023.2.MD
Temat interpretacji
Nabycie przez Pana, jako beneficjenta Trustów, środków pieniężnych i praw majątkowych przekazywanych przez Trusty, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, nie stanowi bowiem czynności wymienionej w art. 1 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymywania przez beneficjenta (współbeneficjenta) wypłat z Trustu z siedzibą w USA. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – 19 stycznia 2024 r. (wpływ 19 stycznia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Posiada Pan ograniczony obowiązek podatkowy w Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie, z uwagi na fakt, iż posiada stałe miejsce pobytu na terytorium Polski, jest polskim rezydentem podatkowym. Prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą na terenie Polski.
Jest Pan też beneficjentem lub odpowiednio współbeneficjentem następujących trustów podlegających prawu Stanów Zjednoczonych:
1)(…) (dalej: „Trust 1”);
2)(…) (dalej: „Trust 2”);
3)(…) (dalej: „Trust 3”);
4)(…) (dalej: „Trust 4”);
– zwane dalej łącznie: „Trustami”.
Jest Pan współbeneficjentem Trustu 1 oraz Trustu 2 oraz jest jedynym beneficjentem Trustu 3 oraz Trustu 4. Fakt bycia beneficjentem lub współbeneficjentem Trustów nie jest związany z prowadzeniem przez Pana indywidualnej działalności gospodarczej.
Założycielami Trustów są Pana rodzice (dalej: „Założyciele”). Założyciele zawarli umowy poszczególnych Trustów regulujące m.in.: (i) krąg beneficjentów Trustów, (ii) zasady zarządzania majątkiem Trustów, (iii) zasady dokonywania wypłat z Trustów na rzecz beneficjentów, (iv) ustanowienie powierników zarządzających majątkiem Trustów oraz zakres ich odpowiedzialności z tytułu zarządzania majątkiem Trustów, (v) relacje pomiędzy Założycielami, beneficjentami oraz powiernikami zarządzającymi majątkiem Trustów.
Po zawarciu odpowiednich umów Trustów, Założyciele przekazywali do poszczególnych Trustów składniki majątkowe, na które składały się środki pieniężne, udziały, papiery wartościowe i inne prawa, które następnie były zarządzane i inwestowane przez Trusty (powierników) (dalej: „Składniki Majątkowe”). Trusty nie są osobami prawnymi i mogą zaciągać prawa i obowiązki, w tym zawierać umowy najmu, nabywać prawa majątkowe, zaciągać pożyczki czy też nabywać papiery wartościowe.
Trusty są właścicielami majątku przeniesionego przez Założycieli na rzecz Trustów, podczas gdy powiernicy (trustee) zobowiązani są do zarządzania i inwestowania majątku przekazanego przez Założycieli zgodnie z postanowieniami odpowiedniej umowy Trustu. Powiernicy ustanowieni dla Trustów są osobami niepowiązanymi z Panem osobowo ani kapitałowo.
Trusty mają charakter nieodwołalny, tj. z wyjątkami wskazanymi poniżej, Założyciele nie są uprawnieni do żądania zwrotu Składników Majątkowych przekazanych przez Założycieli do Trustów czy też dokonywania zmian w postanowieniach umownych regulujących funkcjonowanie poszczególnych Trustów. Jednakże, w przypadku Trustu 1 oraz Trustu 3, Założyciele mają prawo do wycofania Składników Majątkowych z Trustu pod warunkiem przeniesienia do Trustu innego majątku o wartości odpowiadającej wartości wycofanych Składników Majątkowych. Dodatkowo, istnieje możliwość zmiany postanowień Trustów w zakresie m.in. zmiany osób działających jako powiernicy (trustees), zmiany siedziby danego Trustu, czy też możliwość podjęcia decyzji o przeniesieniu przez dany Trust Składników Majątkowych do kolejnego trustu ustanowionego dla indywidualnego beneficjenta (takie trusty są następnie regulowane dokumentacją zawartą dla pierwotnego trustu).
Przekazanie przez Założycieli Składników Majątkowych do Trustów nie wiązało się z jakąkolwiek odpłatnością czy obowiązkiem dokonania innego świadczenia na rzecz Założycieli.
Postanowienia umów Trustów przewidują dokonywanie wypłat na rzecz beneficjentów Trustów. Wypłaty mogą mieć charakter zarówno wypłaty zysku osiągniętego przez dany Trust z inwestowania Składników Majątkowych wniesionych do Trustu, jak również wypłaty Składników Majątku (kapitału) wniesionego przez Założycieli. Jednocześnie, zysk osiągnięty przez dany Trust z tytułu zarządzania Składnikami Majątkowymi może mieć formę zarówno dywidend, odsetek jak również dochodu z bieżącej działalności gospodarczej. Co istotne, zyski kapitałowe wykazane przez dany Trust nie są traktowane jako dochód takiego Trustu podlegający dystrybucji do beneficjentów zgodnie z zasadami przedstawionymi poniżej (są zatrzymywane w danym Truście).
Wypłaty będą dokonywane przez powierników Trustów na rzecz beneficjentów zgodnie z postanowieniami poszczególnych umów Trustów.
W przypadku Trustu 1 postanowienia te przewidują dokonywanie na rzecz beneficjentów wypłat stanowiących:
1)określony procent wartości rynkowej majątku Trustów;
2)wypłat mających charakter dyskrecjonalny, uwzgledniający sytuację życiową, zdrowotną czy też rodzinną danego beneficjenta Trustu (w tym Pana), przy czym o wypłatach decydują powiernicy (trustees).
W obu wskazanych powyżej przypadkach, wypłaty mogą mieć charakter dystrybucji zysku osiągniętego z tytułu inwestycji Składników Majątkowych lub części kapitałowej Składników Majątkowych przekazanych do Trustu 1.
W przypadku Pana śmierci, umowa Trustu 1 przestaje mieć zastosowanie w stosunku do Pana, a odpowiednia część wartości kapitałowej Składników Majątkowych zostanie przekazana do trustu ustanowionego dla Pana zstępnych.
W przypadku Trustu 2, postanowienia umowy Trustu przewidują możliwość dokonania jedynie wypłat dyskrecjonalnych, uwzględniających sytuację życiową, zdrowotną czy też rodzinną danego beneficjenta Trustu, przy czym, decyzję o dokonaniu wypłat dyskrecjonalnych podejmują powiernicy (trustees).
Wypłaty dokonywane w ramach Trustu 2 mogą mieć charakter dystrybucji zysku wypracowanego przez Trust 2 lub też części kapitałowej Składników Majątkowych przekazanych do Trustu 2.
Na podstawie decyzji lub wskutek śmierci jednego z Założycieli Składniki Majątkowe Trustu 2 zostaną alokowane do indywidualnych trustów poszczególnych beneficjentów Trustu 2, w tym do Pana indywidualnego trustu.
W przypadku Trustu 3, postanowienia umowy Trustu 3 przewidują wypłatę na rzecz beneficjenta (Pana):
1) zysku osiągniętego z inwestycji Składników Majątkowych w danym roku funkcjonowania Trustu 3; jak również
2) wypłat dokonywanych z kwoty kapitału Składników Majątkowych (nieobejmujących zysków) mających charakter dyskrecjonalny uwzgledniający sytuację życiową, zdrowotną czy też rodzinną danego beneficjenta Trustu (w tym Pana), przy czym o wypłatach dyskrecjonalnych decydują powiernicy (trustees).
W przypadku Pana śmierci, naliczony i niewypłacony zysk uzyskany z tytułu inwestycji Składników Majątkowych Trustu 3 zostanie rozdysponowany pomiędzy Pana zstępnych, zgodnie z instrukcjami przedstawionymi przez Pana. Jednocześnie, część kapitałowa Składników Majątkowych zostanie przekazana w odpowiedniej proporcji do trustów utworzonych dla Pana zstępnych.
W przypadku Trustu 4, postanowienia umowy Trustu przewidują możliwość dokonania jedynie wypłat dyskrecjonalnych, uwzględniających sytuację życiową, zdrowotną czy też rodzinną danego beneficjenta Trustu, przy czym, decyzję o dokonaniu wypłat dyskrecjonalnych podejmują powiernicy (trustees).
Wypłaty dokonywane w ramach Trustu 4 mogą mieć charakter dystrybucji zysku wypracowanego przez Trust 4 lub też części kapitałowej Składników Majątkowych przekazanych do Trustu 4.
Opisane powyżej wypłaty z Trustów mogą mieć charakter wypłaty środków pieniężnych na Pana rachunek płatniczy, jak również wypłat niepieniężnych.
Co do zasady, beneficjenci Trustów, w tym, w szczególności Pan, nie są uprawnieni ani zobowiązani do zarządzania czy też dokonywania jakichkolwiek inwestycji Składnikami Majątkowymi.
Poza opisanymi powyżej wypłatami z Trustów 1-4, beneficjenci Trustów nie są również uprawnieni do otrzymania do majątku prywatnego jakiejkolwiek części Składników Majątkowych czy też dochodu uzyskanego z tytułu zarządzania czy też inwestycji Składników Majątkowych. Nie ma Pan również wpływu na wysokość czy też częstotliwość wypłat dokonywanych na Pana rzecz, jako beneficjenta Trustów. Końcowo, beneficjenci, w tym Pan, nie są stroną umów Trustów.
Zarówno Założyciele, jak również powiernicy ustanowieni dla Trustów, są rezydentami podatkowymi Stanów Zjednoczonych. Składniki majątkowe i prawa przekazane przez Założycieli na rzecz Trustów są zlokalizowane czy też wykonywane w Stanach Zjednoczonych i tym samym, również dochód osiągnięty z tytułu zarządzania Składnikami Majątkowymi będzie miał źródło w Stanach Zjednoczonych.
Zgodnie z przepisami prawa podatkowego Stanów Zjednoczonych, Trusty są podatnikami podatku dochodowego od dochodu osiągniętego z wykorzystaniem Składników Majątkowych, przy czym, obowiązek w podatku dochodowym ulegnie przesunięciu z Trustu na poszczególnych beneficjentów Trustu, w zakresie, w jakim dochód osiągnięty z wykorzystaniem Składników Majątkowych zostanie wypłacony beneficjentom, w tym Panu.
Przeniesienie przez Założycieli Składników Majątkowych do Trustów skutkowało powstaniem u Założycieli obowiązku podatkowego z tytułu darowizny w ramach amerykańskiego podatku od darowizny (gift tax). Jednocześnie, z perspektywy przepisów podatkowych Stanów Zjednoczonych, wypłaty (dystrybucje) z Trustów, w zakresie w jakim obejmują wypłatę kapitału (wartości przekazanej przez Założycieli do Trustów) są neutralne podatkowo zarówno dla Założycieli, Trustów jak również beneficjentów.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, co następuje.
Na gruncie prawa wewnętrznego kraju, w którym zostały utworzone Trusty (tj. Stanów Zjednoczonych), organizacja i funkcjonowanie trustów, w tym zasady przekazywania składników majątkowych do trustów jak również dystrybucje dokonywane z trustów do beneficjentów, są regulowane dokumentem trust agreement. Trust agreement jest aktem prawnym stanowiącym zestaw instrukcji przygotowanych przez fundatora trustu regulujących m.in. sposób, w jaki składniki majątkowe przenoszone przez fundatora trustu mają być zarządzane przez powiernika trustu czy też do jakiego rodzaju świadczeń jest uprawniony beneficjent trustu.
W wyniku zawarcia trust agreement i przeniesienia składników majątkowych do trustu, założyciel trustu traci tytuł prawny do składników majątkowych przeniesionych do trustu (aczkolwiek, jak zostało wskazane we wniosku o wydanie interpretacji, założyciel Trustów jest uprawniony do zastąpienia Składników Majątkowych wniesionych do Trustów innymi Składnikami Majątkowymi o analogicznej wartości). Przeniesienie składników majątku przez założyciela do trustu następuje kosztem osobistego majątku założyciela trustu. W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego, wskutek przeniesienia składników majątku przez założyciela do Trustów, założyciel nie uzyskuje jakiegokolwiek ekwiwalentu majątkowego lub świadczenia zwrotnego ze strony Trustów (w szczególności, nie uzyskuje prawa do jakichkolwiek świadczeń ze strony Trustów czy też innego udziału w zysku osiąganego przez Trusty), czy też beneficjenta Trustu.
Przeniesienie składników majątkowych następuje na rzecz trustu (nie bezpośrednio na rzecz beneficjenta), przy czym, co do zasady, jedynym celem funkcjonowania trustu oraz powiernika trustu jest działanie na rzecz beneficjenta trustu zgodnie z postanowieniami danego trust agreement. W szczególności, działanie na rzecz beneficjenta trustu obejmuje zarządzanie składnikami majątkowymi z zachowaniem należytej staranności oraz wypłata świadczeń na rzecz beneficjentów trustu zgodnie z postanowieniami odpowiedniego trust agreement.
Beneficjent trustu nie jest stroną trust agreement, ustanowienie trustu nie wymaga zgody czy też innego oświadczenia beneficjenta trustu, a beneficjent nie nabywa tytułu prawnego do składników majątkowych przeniesionych przez fundatora do trustu (beneficjent trustu nie staje się właścicielem składników majątkowych). Niemniej, na podstawie trust agreement, beneficjent trustu nabywa uprawnienie do uzyskania określonych w trust agreement świadczeń od trustu (co do zasady świadczeń pieniężnych, przy czym możliwe jest również uzyskanie przez beneficjenta świadczenia niepieniężnego). Jednocześnie, trust agreement nie przewiduje jakichkolwiek ograniczeń prawa beneficjenta trustu do dalszego dysponowania świadczeniami otrzymanymi od trustu (środki pieniężne lub świadczenie niepieniężne).Tym samym, świadczenie otrzymane przez beneficjenta od trustu stanowi definitywne przysporzenie beneficjenta trustu.
Prawa beneficjenta wynikającego z trust agreement podlegają dziedziczeniu (aczkolwiek, beneficjent nie jest uprawniony do zbycia swoich praw jako beneficjenta trustu na rzecz podmiotu trzeciego).
Podsumowując powyższe:
Uzyskanie przez beneficjenta trustu świadczenia z trustu następuje w rezultacie sporządzenia przez fundatora trustu aktu określanego jako trust agreement i przekazania do trustu składników majątkowych. Również, w przypadku darowizny uregulowanej w art. 888 Kodeksu cywilnego, niezbędne jest zaistnienie aktu prawnego (umowy darowizny) i przekazanie przedmiotu darowizny.
Przekazanie składników majątkowych do trustu stanowi bezpłatne świadczenie ze strony fundatora kosztem majątku założyciela trustu. W szczególności, w przypadku wskazanym w opisie zdarzenia przyszłego, założyciel trustu nie uzyskuje jakiegokolwiek prawa do świadczeń od trustu czy też jakiegokolwiek udziału w zysku trustu. Również, w przypadku umowy darowizny uregulowanej w art. 888 Kodeksu cywilnego, świadczenie darczyńcy następuje bezpłatnie kosztem majątku darczyńcy.
Beneficjent nie dokonuje i nie jest obowiązany do dokonania jakichkolwiek czynności lub świadczeń w celu uzyskania świadczeń z trustu (np. nie jest obowiązany do przeniesienia i nie przeniesie na rzecz trustu jakichkolwiek składników majątkowych w celu późniejszego uzyskania świadczeń ze strony trustu). Również, w przypadku umowy darowizny uregulowanej w art. 888 Kodeksu cywilnego, obdarowany nie jest obowiązany do dokonania jakichkolwiek czynności lub świadczeń w celu uzyskania przedmiotu darowizny.
Sporządzenie przez założyciela trust agreement, przekazanie składników majątkowych w celu ustanowienia Trustu oraz ustanowienie powierników trustu następuje wyłącznie w celu przysporzenia korzyści beneficjentowi trustu. Również, w przypadku umowy darowizny uregulowanej w art. 888 Kodeksu cywilnego, jedynym celem umowy jest dokonanie przysporzenia na rzecz obdarowanego.
Różnicą pomiędzy trustem a umową darowizny uregulowaną w art. 888 Kodeksu cywilnego jest istnienie „pośrednika” w formie trustu i powierników trustu zobowiązanych do działania zgodnie z trust agreement (czy też inny niż obdarowanego zakres praw beneficjenta trustu do składników majątkowych). Przy czym, należy zauważyć, iż art. 893 Kodeksu cywilnego reguluje instytucję „polecenia”, czyli nałożenia na obdarowanego obowiązku oznaczonego działania lub zaniechania, a art. 1 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn obejmuje swoim katalogiem również nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem polecenia darczyńcy.
Jednocześnie wskazuje Pan, iż katalog umów podlegających podatkowi od spadków i darowizn został uregulowany w ustawie podatkowej (ustawie o podatku od spadków i darowizn). Tym samym, kwalifikacja czy świadczenie przedstawione przez Pana w opisie zdarzenia przyszłego następuje w wyniku jednego z tytułów prawnych wskazanych w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn powinna być przedmiotem postępowania interpretacyjnego i tym samym powinna zostać rozstrzygnięta przez organ interpretacyjny.
Pytania
1. Czy nabycie przez Pana środków pieniężnych lub praw majątkowych w ramach wypłat z Trustów, w części, w jakiej wypłaty obejmują wartość Składników Majątkowych przekazanych przez Założycieli (wartość kapitału), będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn dla nabycia rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny?
2. Czy nabycie przez Pana środków pieniężnych lub praw majątkowych w ramach wypłat z Trustów, w części, w jakiej wypłaty obejmują dochód Trustów z inwestycji Składników Majątkowych przekazanych przez Założycieli, będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn dla nabycia rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny? (pytanie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)
3. Czy nabycie przez Pana środków pieniężnych lub praw majątkowych w ramach wypłat z Trustów, w części, w jakiej wypłaty obejmują wartość Składników Majątkowych przekazanych przez Założycieli (wartość kapitału) podlegać będzie zwolnieniu z tego podatku na podstawie art. 4a ustawy, pod warunkiem spełnienia przewidzianych w tym przepisie warunków formalnych?
4. Czy nabycie przez Pana środków pieniężnych lub praw majątkowych w ramach wypłat z Trustów, w części, w jakiej wypłaty obejmują dochód Trustów z inwestycji Składników Majątkowych przekazanych przez Założycieli, podlegać będzie zwolnieniu z tego podatku na podstawie art. 4a ustawy, pod warunkiem spełnienia przewidzianych w tym przepisie warunków formalnych?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, w zakresie pytania nr 1 i 2:
Nabycie przez Pana środków pieniężnych lub praw majątkowych tytułem wypłat z Trustów, w części, w jakiej wypłaty obejmują wartość Składników Majątkowych przekazanych przez Założycieli (wartość kapitału), będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn dla nabycia rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny.
Pana zdaniem, nabycie przez Pana środków pieniężnych lub praw majątkowych tytułem wypłat z Trustów, w części, w jakiej wypłaty obejmują dochód Trustów z inwestycji Składników Majątkowych przekazanych przez Założycieli, będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn dla nabycia rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny.
Uzasadnienie Pana stanowiska:
Trust jest instytucją prawną wywodzącą się z systemów prawnych common law, która nie została uregulowana w przepisach polskiego prawa. Cechą charakterystyczną Trustu jest istnienie stosunku powierniczego określanego jako „wynikające z zasad equity zobowiązanie (equitable obligation) obciążające osobę zwaną powiernikiem do takiego postępowania z pozostającym pod jego kontrolą majątkiem trustowym, aby korzyści z niego przypadały innemu podmiotowi lub podmiotom (beneficjentom/cestui que trust), przy czym powiernik może być także jednym z nich. Beneficjenci trustu mogą domagać się wykonania tego zobowiązania na mocy samej umowy Trustu” (M. Zachariasiewicz, Trust w praktyce polskich sądów i notariatu, Rejent 03-04/2004).
W konsekwencji, w ramach struktury trustu występuje powiernik, który pełni rolę podmiotu kontrolującego i zarządzającego majątkiem przekazanym przez założycieli trustu, przy czym powiernik kontroluje i zarządza majątkiem trustu w interesie innej osoby, czyli beneficjenta trustu lub też dla osiągnięcia celu określonego w umowie powołującej trust.
W ramach struktury trustu występuje również założyciel, tj. osoba (lub osoby), która powołuje trust w drodze zawarcia odpowiedniej umowy trustu oraz przekazuje do trustu określone składniki majątkowe.
Trust może mieć charakter odwoływalny lub nieodwoływalny, przy czym, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Trusty mają charakter nieodwoływalny, tj. z pewnymi wyjątkami, Założyciele nie są uprawieni do uzyskania zwrotu majątku przekazanego do Trustów czy też do zmiany zasad funkcjonowania Trustów. W konsekwencji, przekazanie Składników Majątkowych do Trustów skutkuje utratą przez Założycieli prawa własności Składników Majątkowych (z wyjątkiem prawa Założycieli do zastąpienia majątku przekazanego do Trustu innym majątkiem o równej wartości), które stają się majątkiem Trustów zarządzanym przez powierników działających w interesie beneficjentów Trustów, w tym w Pana interesie. Rola Założycieli w ramach założenia i dalszego funkcjonowania Trustów zasadniczo kończy się z momentem ustanowienia Trustów i przekazania do Trustów Składników Majątkowych.
Struktura trustu obejmuje również beneficjentów, którzy posiadają szczególne uprawnienia w ramach trustu. Jak wskazuje się w doktrynie prawa cywilnego, „[…] Z jednej strony, ma on względem powiernika osobiste uprawnienia skuteczne in personam do żądania naprawienia każdej szkody w majątku powierniczym, która nastąpiła na skutek naruszenia postanowień trustu oraz do powiększenia majątku powierniczego o wszelkie korzyści uzyskane przez powiernika na skutek takiego naruszenia. Z drugiej zaś strony, beneficjent ma jednocześnie uprawnienia rzeczowe do majątku powierniczego, skuteczne in rem przeciwko powiernikowi oraz każdej osobie trzeciej, na rzecz której składnik majątku powierniczego został przeniesiony wbrew postanowieniom trustu – chyba że osoba trzecia była nabywcą w dobrej wierze, niewiedzącym o istnieniu trustu lub chronionym przez przepisy ustawy. Szczególna pozycja prawna beneficjenta względem osób trzecich uważana jest za istotną cechę trustu, charakteryzującą tego typu stosunki prawne.” (M. Zachariasiewicz „Konwencja Rzymska a Trusty” EPS 2009/4/8-15).
Beneficjenci Trustów, w tym Pan, są również uprawnieni do otrzymania wypłat określonych w dokumentach konstytuujących Trusty. Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, wypłaty z Trustów, które może Pan otrzymać, mogą obejmować zarówno wypłaty dochodu uzyskanego przez Trusty z tytułu zarządzania (inwestowania) Składnikami Majątkowymi jak również wypłaty części kapitałowej Składników Majątkowych. Jednocześnie, dokumenty powołujące Trusty przewidują różny tytuł Pana uprawnień do uzyskania wypłat z Trustów, co obejmuje zarówno prawo do uzyskania określonego procentu wartości Składników Majątkowych, prawo do uzyskania dochodu uzyskanego z tytułu inwestycji Składników Majątkowych, jak również wypłaty mające charakter dyskrecjonalny dokonywane na rzecz danego beneficjenta w zależności od jego sytuacji życiowej, zdrowotnej czy też rodzinnej.
Z uwagi na fakt, iż przepisy polskiego prawa nie regulują instytucji trustu, analiza skutków podatkowych wypłat dokonywanych przez Trusty na Pana rzecz powinna być oparta na przepisach regulujących czynności o skutkach podobnych do czynności dokonywanych z wykorzystaniem Trustów.
Zgodnie z art. 888 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Jednocześnie, zgodnie z art. 893 Kodeksu cywilnego, darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem (polecenie).
Jak zostało wskazane powyżej, w ramach ustanawiania Trustów, Założyciele przekazali ze swojego majątku Składniki Majątkowe do Trustów. Jednocześnie, z uwagi na nieodwołalny charakter Trustów, co do zasady, przekazanie Składników Majątkowych z majątku Założycieli miało charakter definitywny (przy czym, jak wskazano powyżej Założyciele są uprawnieni do zastąpienia Składników Majątkowych innym majątkiem o równej wartości). Przekazanie przez Założycieli Składników Majątkowych do Trustów nie wiązało się z jakąkolwiek odpłatnością czy obowiązkiem dokonania innego świadczenia na rzecz Założycieli. Tym samym, należy uznać, iż przekazując Składniki Majątkowe, Założyciele dokonali definitywnego bezpłatnego świadczenia kosztem swojego majątku.
Jednocześnie, jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, jak również w przedstawionym powyżej uzasadnieniu Pana stanowiska, Składniki Majątkowe przekazane do Trustów pozostają pod kontrolą i zarządem powierników działających w interesie beneficjentów Trustów, w tym Pana.
Tym samym, Pana zdaniem, to beneficjentów, w tym Pana należy uznać za osobę uzyskującą korzyść z tytułu przekazania przez Założycieli Składników Majątkowych, tj. za obdarowanego w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego w zakresie, w jakim korzyści z tytułu przekazania Składników Majątkowych do Trustów zostały Panu wypłacone (co może obejmować zarówno kwotę kapitału, jak również wartość dochodu osiągniętego z tytułu zarządzania/inwestycji Składnikami Majątkowymi przez powierników Trustów).
Jednocześnie, nawet w przypadku zakwalifikowania Trustów jako obdarowanych z tytułu otrzymania Składników Majątkowych, należy uznać, iż obowiązki uregulowane w odpowiednich umowach Trustów (w tym, w szczególności, przewidziany w umowach Trustów obowiązek dokonywania wypłat na rzecz beneficjentów) powinny zostać zakwalifikowane jako uregulowane w art. 893 Kodeksu cywilnego polecenie darczyńcy (Założycieli) przekazania korzyści na rzecz beneficjentów (w tym Pana).
Ustawa o podatku od spadków i darowizn wprowadza zamknięty katalog czynności podlegających temu podatkowi. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy, podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy.
Jednocześnie, zgodnie z art. 2 ustawy, nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, jest Pan polskim rezydentem podatkowym mającym miejsce stałego pobytu na terytorium Polski. Jednocześnie, nabędzie Pan środki pieniężne tytułem wypłat dokonywanych zgodnie z odpowiednimi postanowieniami umów regulujących funkcjonowanie Trustów, które to wypłaty należy uznać za darowizny określone w art. 888 Kodeksu cywilnego bądź też wypłaty w ramach polecenia darczyńcy uregulowane w art. 893 Kodeksu cywilnego.
Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, iż opisane w zdarzeniu przyszłym dystrybucje dokonywane na Pana rzecz z Trustów podlegają przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Powyższe znajduje również potwierdzenie zarówno w praktyce organów podatkowych jak i w doktrynie prawa podatkowego. W szczególności, w wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach przepisów podatkowych. Przykładowo, zgodnie z interpretacją z dnia 22 lipca 2020 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4015.68.2020.2.MD) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, iż nabycie środków pieniężnych w wyniku ich przekazania po śmierci spadkodawcy przez trust będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn dla nabycia rzeczy lub praw majątkowych tytułem zapisu. Analogiczne stanowisko zostało zaprezentowane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 2 września 2019 r. (sygn. 0111-KDIB4.4015.81.2019.1.ASZ). Wprawdzie powołanie powyżej interpretacje dotyczą wypłat z trustu utworzonego na wypadek śmierci założyciela, które zostały zakwalifikowane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jako przekazanie środków pieniężnych w ramach zapisu. Niemniej jednak, Pana zdaniem należy uznać, iż nabycie przez spadkobiercę od trustu środków pieniężnych w ramach zapisu jest czynnością konstrukcyjnie tożsamą z nabyciem środków pieniężnych tytułem darowizny czy też polecenia darczyńcy uregulowanym w art. 893 Kodeksu cywilnego. Tym samym, stanowisko zaprezentowane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej we wskazanych wyżej interpretacjach znajduje pełne zastosowanie również do zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku.
Jednocześnie, w doktrynie prawa podatkowego wskazuje się, iż „istota ekonomiczna podatków od spadków i darowizn tkwi w przyroście majątkowym podatnika, a właściwie we wzbogaceniu podatnika na skutek przejęcia majątku pod tytułem darmym. Ma to także ważne znaczenie dla konstrukcji podatkowo-prawnego stanu faktycznego. Koncentruje się on nie tyle na prawnym akcie obrotu, co na będącym jego następstwem wzbogaceniu podatnika.” (R. Mastalski, Prawo podatkowe, Warszawa 2006, s. 606). Jak zostało wskazane powyżej, z uwagi na charakterystykę Trustów, utworzonych i działających poprzez powierników wyłącznie w interesie beneficjentów (w tym Pana), nie można uznać, iż to Trusty są podmiotami, u których dochodzi do wzbogacenia wskutek otrzymania Składników Majątkowych czy też dokonywania jakichkolwiek wypłat. Tym samym, jedynymi podmiotami, u których może nastąpić wzbogacenie (o ile Trusty dokonają wypłaty) są beneficjenci, w tym Pan. Jednocześnie, jak wskazano powyżej, nabycie przez Pana środków pieniężnych tytułem wypłat otrzymywanych przez Pana z Trustów następuje tytułem darmym (nie jest Pan zobowiązany do jakichkolwiek świadczeń na rzecz Założycieli czy też na rzecz Trustów lub powierników).
Pana zdaniem, w zakresie pytań nr 3 i 4:
Nabycie środków pieniężnych lub praw majątkowych w postaci wypłat z Trustów, w części, w jakiej wypłaty obejmują dochód Trustów z inwestycji Składników Majątkowych przekazanych przez Założycieli, podlegać będzie zwolnieniu z tego podatku na podstawie art. 4a ustawy, pod warunkiem spełnienia przewidzianych w tym przepisie warunków formalnych.
Pana zdaniem, nabycie środków pieniężnych lub praw majątkowych w postaci wypłat z Trustów, w części, w jakiej wypłaty obejmują wartość Składników Majątkowych (wartość przekazanego kapitału) przekazanych przez Założycieli podlegać będzie zwolnieniu z tego podatku na podstawie art. 4a ustawy, pod warunkiem spełnienia przewidzianych w tym przepisie warunków formalnych.
Uzasadnienie Pana stanowiska:
Zgodnie z art. 4a ust 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie środków pieniężnych przez zstępnych jeżeli zgłoszą nabycie środków pieniężnych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz udokumentują otrzymanie środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy. Co do zasady, analogiczne regulacje mają zastosowanie do nabycia składników majątkowych (poza obowiązkiem przekazania wypłaty na rachunek płatniczy nabywcy).
Zgodnie z Pana argumentacją w zakresie pytań 1 i 2, wypłaty dokonywane na Pana rzecz powinny zostać zakwalifikowane jako darowizny dokonane przez Założycieli na Pana rzecz bądź też jako realizację polecenia darczyńcy zgodnie z art. 893 Kodeksu cywilnego.
Jednocześnie, jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Założycielami Trustów i osobami przekazującymi Składniki Majątkowe do Trustów są Pana rodzice (wstępni) (przekazanie Składników Majątkowych i w konsekwencji dokonanie wypłat na Pana rzecz nastąpi kosztem majątku Pana wstępnych). W konsekwencji, należy uznać, iż nabywa Pan środki pieniężne lub składniki majątkowe tytułem wypłat z Trustów jako zstępny Założycieli i w konsekwencji tego rodzaju nabycie jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn o ile spełni Pan warunki formalne przewidziane w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Powyższe znajduje potwierdzenie w przytoczonych powyżej interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 lipca 2020 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4015.68.2020.2.MD) oraz z dnia 2 września 2019 r. (sygn. 0111-KDIB4.4015.81.2019.1.ASZ).
Za prawidłowością Pana stanowiska w zakresie pytań 1-4 powyżej, przemawia również wykładnia systemowa. W szczególności, Pana zdaniem, Trusty pełnią identyczną rolę w zakresie planowania sukcesyjnego jak fundacja rodzinna wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 26 stycznia 2023 r., gdzie ustawodawca przewidział brak opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn jak również podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłat dokonywanych na rzecz beneficjentów będących z tzw. grupie zerowej (czyli m.in. wypłat dokonywanych na rzecz zstępnych fundatorów fundacji rodzinnej).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2023 r. poz. 1774 ze zm.):
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
1)dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
2)darowizny, polecenia darczyńcy;
3)zasiedzenia;
4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.
Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.
Jak stanowi art. 2 tejże ustawy:
Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera zamknięty katalog zdarzeń objętych tym podatkiem. Oznacza to, że opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają nabycia na podstawie tych tytułów prawnych, które nie są wymienione w przytoczonym wyżej przepisie art. 1 tej ustawy.
Jako że przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie definiują pojęć darowizny i polecenia darczyńcy, należy odwołać się do odpowiednich przepisów uregulowanych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).
Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
W myśl art. 893 cyt. Kodeksu:
Darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem (polecenie).
Z opisu zdarzenia przedstawionego we wniosku wynika, że jest Pan beneficjentem lub współbeneficjentem czterech Trustów podlegających prawu Stanów Zjednoczonych. Założycielami Trustów są Pana rodzice. Założyciele zawarli umowy poszczególnych Trustów regulujące m.in.: (i) krąg beneficjentów Trustów, (ii) zasady zarządzania majątkiem Trustów, (iii) zasady dokonywania wypłat z Trustów na rzecz beneficjentów, (iv) ustanowienie powierników zarządzających majątkiem Trustów oraz zakres ich odpowiedzialności z tytułu zarządzania majątkiem Trustów, (v) relacje pomiędzy Założycielami, beneficjentami oraz powiernikami zarządzającymi majątkiem Trustów. Trusty są właścicielami majątku przeniesionego przez Założycieli na rzecz Trustów, podczas gdy powiernicy (trustee) zobowiązani są do zarządzania i inwestowania majątku przekazanego przez Założycieli zgodnie z postanowieniami odpowiedniej umowy Trustu. Postanowienia umów Trustów przewidują dokonywanie wypłat na rzecz beneficjentów Trustów. Wypłaty mogą mieć charakter zarówno wypłaty zysku osiągniętego przez dany Trust z inwestowania Składników Majątkowych wniesionych do Trustu, jak również wypłaty Składników Majątku (kapitału) wniesionego przez Założycieli. Jednocześnie, zysk osiągnięty przez dany Trust z tytułu zarządzania Składnikami Majątkowymi może mieć formę zarówno dywidend, odsetek jak również dochodu z bieżącej działalności gospodarczej. Wypłaty będą dokonywane przez powierników Trustów na rzecz beneficjentów zgodnie z postanowieniami poszczególnych umów Trustów. Poza wypłatami z Trustów 1-4, beneficjenci Trustów , zatem i Pan, nie są uprawnieni do otrzymania do majątku prywatnego jakiejkolwiek części Składników Majątkowych czy też dochodu uzyskanego z tytułu zarządzania czy też inwestycji Składników Majątkowych. Nie ma Pan również wpływu na wysokość czy też częstotliwość wypłat dokonywanych na Pana rzecz, jako beneficjenta Trustów. Końcowo, beneficjenci, w tym Pan, nie są stroną umów Trustów. Przeniesienie przez Założycieli Składników Majątkowych do Trustów skutkowało powstaniem u Założycieli obowiązku podatkowego z tytułu darowizny w ramach amerykańskiego podatku od darowizny (gift tax). Jednocześnie, z perspektywy przepisów podatkowych Stanów Zjednoczonych, wypłaty (dystrybucje) z Trustów, w zakresie w jakim obejmują wypłatę kapitału (wartości przekazanej przez Założycieli do Trustów) są neutralne podatkowo zarówno dla Założycieli, Trustów jak również beneficjentów. Na gruncie prawa wewnętrznego kraju, w którym zostały utworzone Trusty (tj. Stanów Zjednoczonych), organizacja i funkcjonowanie trustów, w tym zasady przekazywania składników majątkowych do trustów jak również dystrybucje dokonywane z trustów do beneficjentów, są regulowane dokumentem trust agreement. Beneficjent trustu nie jest stroną trust agreement, ustanowienie trustu nie wymaga zgody czy też innego oświadczenia beneficjenta trustu, a beneficjent nie nabywa tytułu prawnego do składników majątkowych przeniesionych przez fundatora do trustu (beneficjent trustu nie staje się właścicielem składników majątkowych). Niemniej, na podstawie trust agreement, beneficjent trustu nabywa uprawnienie do uzyskania określonych w trust agreement świadczeń od trustu (co do zasady świadczeń pieniężnych, przy czym możliwe jest również uzyskanie przez beneficjenta świadczenia niepieniężnego).
Chciałby Pan dowiedzieć się, czy nabycie przez Pana środków pieniężnych lub praw majątkowych w ramach wypłat z Trustów (zarówno wypłaty wartości kapitału – Składników majątkowych, jak i dochodu z inwestycji tych składników) podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na zasadach przewidzianych dla umowy darowizny, a także czy podlega zwolnieniu z opodatkowania tym podatkiem na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Stoi Pan na stanowisku, że nabycie tych środków pieniężnych lub praw majątkowych będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn dla nabycia rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny lub też tytułem polecenia darczyńcy i podlegać będzie zwolnieniu z tego podatku na podstawie art. 4a ustawy, pod warunkiem spełnienia przewidzianych w tym przepisie warunków formalnych.
Z takim stanowiskiem nie można się zgodzić.
W opisanej przez Pana sytuacji ustawa o podatku od spadków i darowizn nie będzie miała zastosowania. Nabycie świadczeń, jakie będą Panu przysługiwały z tytułu bycia beneficjentem Trustu nie nastąpi bowiem na podstawie żadnego z tytułów wymienionych w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Wbrew temu, co Pan twierdzi, otrzymywanie środków pieniężnych lub praw majątkowych od powiernika Trustu nie może być ocenianie przez pryzmat instytucji darowizny czy też polecenia darczyńcy.
W Polsce trust nie został w żaden sposób uregulowany jako instytucja prawna ani w prawie cywilnym, ani w prawie podatkowym. Jak wynika z literatury, instytucja trustu jest jedną z form powiernictwa. Trusty prawie zawsze działają w oparciu o pisemną umowę i przepisy miejscowego prawa powierniczego (w przedmiotowej sprawie w oparciu o prawo obowiązujące w Stanach Zjednoczonych). Z tego też względu nie ma możliwości, aby przepisy, którymi uregulowane jest działanie trustu można było wprost przełożyć do polskiego porządku prawnego i tak też zastosować.
Jedyną możliwością, jaką pojawia się w opisywanej sytuacji, jest porównanie działania Trustów do najbardziej zbliżonych mu instytucji w prawie polskim.
Powiernictwo może być oparte na różnego rodzaju stosunkach powiernictwa, najczęściej jednak wiąże się z przeniesieniem na trust własności aktywów będących przedmiotem zarządzania.
Założyciele w momencie założenia Trustów przekazali na własność powiernika swoje aktywa, wydając dyspozycje w jaki sposób środki uzyskane przez Trusty mają być rozdysponowane na rzecz beneficjentów – w tym Pana. Wpłaty środków zgromadzonych w Trustach na rzecz ich beneficjentów będzie dokonywał powiernik, zgodnie z postanowieniami umów Trustu. Wskazał Pan, że nie ma Pan również wpływu na wysokość czy też częstotliwość wypłat dokonywanych na Pana rzecz, jako beneficjenta Trustów.
Jako tytuł prawny, na podstawie którego stał się Pan beneficjentem Trustów, wskazał Pan umowy założycielskie Trustów – trust agreement.
Zatem to wola Założycieli Trustów i zawarte w tym zakresie wskazania w dokumentach założycielskich powodują, że stał się Pan beneficjentem trustu.
We wniosku wskazał Pan, że majątek został przekazany na własność Trustu. Nie przysługuje Panu ani Założycielom prawo do majątku zgromadzonego w truście. Prawo do tego majątku nie jest dziedziczne – zostanie on przekazany do kolejnych Trustów przewidujących za beneficjentów spadkobierców pierwotnych beneficjentów. O tym, w jaki sposób i kiedy środki zostaną wypłacone beneficjentom, decyduje powiernik, opierając się na dokumentach założycielskich trustu.
W tak przedstawionej sytuacji nie można uznać, że sytuacja beneficjenta odpowiada w swoich skutkach sytuacji obdarowanego – zwłaszcza jeśli za stronę darującą w tej sprawie mieliby zostać uznani założyciele Trustów.
Założyciele Trustów wyzbyli się bowiem majątku na rzecz Trustów – nie są już właścicielem, jak również dysponentem tego majątku, więc wszelkie części tego majątku, jak i pożytki z niego pochodzące, nie są już elementem majątku Założycieli – nie mogą więc być przez nich darowane.
Nadto, wskazał Pan także, że Beneficjent nie jest stroną umów Trustów, nie musiał także wyrażać zgody na zostanie beneficjentem. Darowizna z art. 888 Kodeksu cywilnego jest umową konsensualną, dwustronną – chociaż jednostronnie zobowiązującą. Jak sama nazwa wskazuje, umowa darowizny stanowi umowę – a więc dla jej zawarcia muszą zostać wyrażone oświadczenia woli obu stron. Z jednej strony będzie to oświadczenie woli przekazania darowizny, natomiast z drugiej strony oświadczenie woli o jej przyjęciu. Pan jako beneficjent nie zawierał umowy ani z Założycielami, ani z żadnym z Trustów, nie wyraził swojego oświadczenia woli w tym zakresie. Z tego względu nie może być mowy o darowiźnie między Panem a Założycielami, ale również między Panem a Trustem.
W treści wniosku wskazał Pan także, że przeniesienie składników majątkowych następuje na rzecz Trustu (nie bezpośrednio na rzecz beneficjenta), przy czym, co do zasady, jedynym celem funkcjonowania Trustu oraz powiernika Trustu jest działanie na rzecz beneficjenta Trustu zgodnie z postanowieniami danego trust agreement. W tak przedstawionej sytuacji, skoro rzeczywistym odbiorcą korzyści płynących z majątku umieszczonego w zarządzie Trustów jest beneficjent, a nie sam Trust, to Trust także – w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego – nie otrzymuje darowizny (to nie on otrzymuje przysporzenie tytułem darmym kosztem majątku Założycieli), a tym samym w sprawie nie można także mówić o poleceniu darczyńcy. Jak wynika z opisu sprawy, przeniesienie majątku na Trust przez Założycieli nie ma na celu przysporzenia majątku temu Trustowi. Służy wypracowaniu przede wszystkim zysku, który ma ostatecznie trafić do beneficjenta Trustu. Tym samym z całą pewnością – mimo że na gruncie prawa amerykańskiego jest to – jak Pan twierdzi – przekazanie darowizny – takiego stosunku prawnego nie można określić jako darowizny w rozumieniu ww. przepisu Kodeksu cywilnego. To z kolei przesądza, że nabycie przez Pana świadczeń z Trustu nie może być traktowane jako nabycie tytułem polecenia darczyńcy.
W tak przedstawionej sytuacji, nabycie przez Pana, jako beneficjenta Trustów, środków pieniężnych i praw majątkowych przekazywanych przez Trusty, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, nie stanowi bowiem czynności wymienionej w art. 1 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym bezprzedmiotowa jest analiza, czy zastosowanie może mieć zwolnienie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
W odniesieniu do wskazanych przez Pana interpretacji indywidualnych wyjaśniamy, że każda z interpretacji wydawana jest w indywidualnym, odmiennym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i każdorazowo opis sytuacji przedstawionej we wniosku podlega odrębnej analizie i ocenie. Ocena w oparciu o odmiennie przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe nie ma przełożenia na sytuację w innej sprawie. Rozstrzygnięcia wydawane są w indywidualnych sprawach i nie mogą stanowić podstawy wydania rozstrzygnięcia w innej, choćby podobnej sprawie.
W odniesieniu do wskazania przez Pana w treści wniosku, celem porównania, fundacji rodzinnej, informujemy, że na mocy art. 3 ust. 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn rzeczy i prawa majątkowe otrzymane tytułem świadczeń z fundacji rodzinnej wyłączone są z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, a zatem również tej ustawie nie podlegają.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.