W zakresie skutków podatkowych nabycia spadku po matce. - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4015.92.2023.2.DR

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.92.2023.2.DR

Temat interpretacji

W zakresie skutków podatkowych nabycia spadku po matce.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 5 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku po matce. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 września 2023 r. (wpływ 4 września 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spadkodawczyni R. K., będąca obywatelką USA, zmarła 12 grudnia 2022 r. w B., USA. 14 października 2022 r. sporządziła testament u adwokata (attorney at law) w stanie (…), P. N. W., który to testament został zatwierdzony do wykonania przez sędziego do spraw Spadkowych i Opiekuńczych okręgu (…), USA.

W pkt 3 ww. testamentu wskazała, iż przekazuje swoje mienie na rzecz córki (czyli Pani). Zmarła posiadała rachunki bankowe w Polsce. Zwróciła się Pani do Sądu Okręgowego w W. w trybie art. 1146 k.p.c. o uznanie zagranicznego stwierdzenia nabycia spadku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu dalszej wypłaty środków z rachunków bankowych. Postępowanie jest w toku.

Spadkodawczyni całe życie zamieszkiwała w USA oraz na Ukrainie (do momentu wyjazdu na początku lat 90ch XX w. do USA), zaś spadkobierczyni do momentu wybuchu wojny na Ukrainie – zamieszkiwała na Ukrainie, zaś od lutego 2022 r. korzysta z ochrony tymczasowej (zbliżonej do statutu uchodźcy) w Szwajcarii.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że w chwili nabycia spadku nie posiadała Pani (ani nadal nie posiada) obywatelstwa polskiego, ani miejsca stałego pobytu w Polsce.

Pytania

Czy art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczy Pani, tj. czy nie podlega Pani podatkowi od spadków i darowizn?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, stosownie do treści art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi nie podlega nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jak zostało to wskazane w opisie stanu faktycznego, nabyła Pani na podstawie testamentu wszelkie prawa i obowiązki wynikające z testamentu, zaś kwestia uznania tego testamentu obecnie znajduje się w toku. Niemniej jednak, samo uznanie stanowi swojego rodzaju formalność w ramach postępowania przed Sądem Okręgowym w W.

Zarówno spadkodawczyni jak i Pani (spadkobierczyni) nie mają (nie miały) stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski. Nigdy nie wnioskowała Pani o takie zezwolenie – całe życie spędziła Pani na Ukrainie, zaś od momentu wybuchu wojny – przebywa Pani w Szwajcarii.

W tym stanie rzeczy, stosownie do art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn,  nie podlega Pani temu podatkowi w Polsce. Podobne stanowisko zajął Dyrektor KIS w interpretacji podatkowej z dnia 29 marca 2016 r. Znak: IPPB2/4515-6/16-4/MZ.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn  (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1774):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego.

W myśl art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Podatkowi nie podlega nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera definicji pojęcia „spadek”, „dziedziczenie”, dlatego należy w tym zakresie odwołać się do przepisów ustawy z dnia  23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610).

Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Stosownie do art. 924 ww. ustawy:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Natomiast stosownie do art. 925 tej ustawy:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku

Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spadkodawczyni R. K., obywatelka USA, zmarła 12 grudnia 2022 r. w B., USA. 14 października 2022 r. sporządziła testament u adwokata, został on zatwierdzony do wykonania przez sędziego do spraw Spadkowych i Opiekuńczych okręgu (…), USA. W pkt 3 ww. testamentu wskazała, iż przekazuje swoje mienie na Pani rzecz. Zmarła posiadała rachunki bankowe w Polsce. Zwróciła się Pani do Sądu Okręgowego w W. w trybie art. 1146 k.p.c. o uznanie zagranicznego stwierdzenia nabycia spadku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu dalszej wypłaty środków z rachunków bankowych. Postępowanie jest w toku.

Jak wynika z wniosku i jego uzupełnienia, w chwili nabycia spadku nie była Pani obywatelem polskim oraz nie posiadała Pani miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spadkodawczyni – Pani matka, obywatelka USA, również nie posiadała miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż nabycie przez Panią opisanego we wniosku spadku nie podlega podatkowi od spadków i darowizn zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

   - w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

   - w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).