Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 17... - Interpretacja - US PM/436/2/2004

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.07.2004, sygn. US PM/436/2/2004, Urząd Skarbowy w Czechowicach-Dziedzicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
  1. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 ww. ustawy źródłami przychodów są m. in.:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (pkt 8 lit. a),

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Stosownie do ust. 2 pkt 3 ww. art. 10 przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi.

Stosownie do treści art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Mając na uwadze, iż w przedmiotowej sprawie nie nastąpi odpłatne zbycie nieruchomości, lecz bezpłatne świadczenie (darowizna), cytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będą miały zastosowania.

2. w zakresie podatku od spadków i darowizn

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity z 2004 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.

W przypadku darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość, wymagana jest forma aktu notarialnego. Do obliczania, pobierania i wpłacania na konto urzędu skarbowego podatku od darowizny mającej formę aktu notarialnego obowiązani są notariusze - zgodnie z art. 18 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 pkt. 4 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego. Obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy.

Urząd Skarbowy w Czechowicach-Dziedzicach