Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia ... - Interpretacja - IPD/415-23/03/EC

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.11.2003, sygn. IPD/415-23/03/EC, Urząd Skarbowy w Krośnie Odrzańskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 18.08.2003r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży papierów wartościowych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie Odrzańskim uprzejmie informuje.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż ojciec Pani jako właściciel akcji, które zostały złożone na rachunku papierów wartościowych i rachunku pieniężnym, prowadzonym przez Dom Maklerski w Banku w dniu 09.10.2000r. udzielił Pani pisemnego pełnomocnictwa do dysponowania w/w rachunkiem. W dniu 26 lipca 2003r. ojciec Pani zmarł, a w dniu 28 lipca 2003r. korzystając z posiadanego pełnomocnictwa sprzedała Pani w/w akcje. Natomiast na podstawie przesłanego przez Panią pełnomocnictwa oraz w oparciu o przepisy art. 101 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) należy stwierdzić, że z chwilą śmierci ojca pełnomocnictwo udzielone Pani wygasło.

W związku z powyższym pozostałe po zmarłym akcje wraz z innymi składnikami majątkowymi pozostawionymi przez zmarłego stanowią skład masy spadkowej.

W opisanym przez Panią przypadku dziedziczeniu na podstawie ustawy lub na podstawie testamentu podlegają akcje jako prawa majątkowe a nie przychód uzyskany ze sprzedaży w/w akcji. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (j. t. Dz. U. z 1997r. Nr 16, poz. 89 ze zm.), nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem spadku, podlega podatkowi od spadku i darowizn.

Wobec powyższego, spadkobiercy wymienieni w postanowieniu o nabyciu spadku wydanym przez właściwy sąd, winni zgłosić się do właściwego organu podatkowego w celu złożenia zeznania podatkowego o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych.

Organ podatkowy informuje, iż zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. Nr 240, poz. 2069) właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach podatku od spadków i darowizn ustala się w sprawach spadku i zachowku - według miejsca położenia przedmiotów majątkowych nabytych w drodze spadku, a jeżeli przedmioty te są położone na obszarze działania dwóch lub więcej organów podatkowych - według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca jego pobytu.

Dodatkowo tutejszy organ podatkowy informuje, iż w sprawie informacji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu uzyskanego przez Panią oraz ewentualnych spadkobierców z tytułu odpłatnego zbycia udziałów, akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych należy zwrócić się do właściwego organu podatkowego na terenie działania, którego zamieszkują spadkobiercy tj. zgodnie z art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w myśl którego, jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych w tym przypadku dla rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych ustala się według miejsca zamieszkania podatnika. Art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stanowi bowiem, że stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach.

Informacyjnie organ podatkowy podaje, że należy rozważyć czy będą w opisanej sprawie miały zastosowanie przepisy art. 1036 Kodeksu cywilnego, które stanowią, że spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku, w braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.

Urząd Skarbowy w Krośnie Odrzańskim