Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Urząd Skarbowy w Bolesławcu w odpowiedzi na zapytanie z dnia 19.05.2003 roku informuje, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. tytułem spadku. Daniną w myśl art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn objęte jest nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy w tym nieruchomości (np. domu, działki) lub praw majątkowych (np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa wieczystego użytkowania, akcji), znajdujących się na terytorium Polski i praw majątkowych tu wykonywanych.
Natomiast art. 3 tej ustawy zawiera wyłączenia z opodatkowania. Z pkt 1 tego artykułu wynika, że podatkowi nie podlega nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium RP, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium RP.
Treść przytoczonego przepisu wskazuje na dwa rodzaje ograniczeń w możliwości wyłączenia od opodatkowania. Pierwsze z nich to wyłączenie przedmiotowe, któremu podlegają tylko rzeczy ruchome (a więc wyłączenie to nie obejmuje nieruchomości) znajdujące się w kraju lub prawa majątkowe wykonywane w kraju. Natomiast drugie z tych ograniczeń o charakterze podmiotowym stanowi, że warunkiem zastosowania wyłączenia z opodatkowania nabytych rzeczy i praw majątkowych jest warunek, aby w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca nie byli obywatelami polskimi i jednocześnie nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium RP.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu nabycia spadku ani nabywca, ani spadkodawca nie byli obywatelami polskimi, ani też nie mieli stałego miejsca pobytu na terytorium RP. Ponieważ przedmiotem spadku jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a zatem są spełnione przesłanki o których mowa w art. 3 pkt 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn do wyłączenia z opodatkowania.