Temat interpretacji
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Szpital postanowieniem Sądu w 2004 r. otrzymał spadek po osobie fizycznej.
Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j Dz. U. z 2004 r. Nr 142 , poz. 1514) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: spadków, darowizny, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkobiercę darowizny lub w postaci powołania do spadku albo w postaci zapisu. Z treści przedstawionego wyżej artykułu wynika, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie spadki i darowizny otrzymane przez osoby fizyczne. Nabycie spadku przez Szpital nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wyżej wymienione zagadnienie jest uregulowane w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.). W/w ustawa zawiera wykaz zdarzeń uznanych przez ustawodawcę za przychody związane bezpośrednio i pośrednio z działalnością gospodarczą. Otrzymany przez Szpital spadek w pieniądzu czy też w naturze, stanowi dla niego przysporzenie majątkowe, które jest opodatkowane na zasadach ogólnych jako dochód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tym zakresie należy jednak mieć na uwadze, iż stosownie do przepisu art. 17 ust. 4 w/w ustawy w przypadku przeznaczenia otrzymanego spadku na działalność statutową Szpital będzie mógł skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego.
Stanowisko Podatnika przedstawione w zapytaniu w kwestii opodatkowania otrzymanego spadku od osoby fizycznej uznaje się za prawidłowe.