opodatkowaniu nie będzie podlegała sprzedaż przez Wnioskodawczynię nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny od męża. - Interpretacja - 0111-KDIB4.4015.108.2019.3.JKU

fot. Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2019, sygn. 0111-KDIB4.4015.108.2019.3.JKU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

opodatkowaniu nie będzie podlegała sprzedaż przez Wnioskodawczynię nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny od męża.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 23 września 2019 r. (data wpływu 23 września 2019 r.), uzupełnionym 05 października 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania sprzedaży działek otrzymanych w drodze darowizny jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania sprzedaży działek otrzymanych w drodze darowizny.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 02 października 2019 r., znak: 0111-KDIB4.4015.108.2019.1.JKU wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 05 października 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 27 kwietnia 2016 roku Wnioskodawczyni otrzymała od męża, w ramach umowy darowizny spisanej w akcie notarialnym, nieruchomość składającą się z trzech niezabudowanych działek rolnych (w dniu 21 kwietnia 2016 roku również w formie aktu notarialnego ustanowili rozdzielność majątkową). Ww. nieruchomość mąż Wnioskodawczyni otrzymał również w formie umowy darowizny od swoich rodziców w dniu 09 września 2005 roku. Po otrzymaniu nieruchomość tę mąż Wnioskodawczyni podzielił na 4 działki. Trzy niezabudowane przekazał Wnioskodawczyni w ramach darowizny, zaś czwartą zabudowaną (dom oraz inne budynki gospodarcze) pozostawił na swoją własność.

Po otrzymaniu darowizny od męża Wnioskodawczyni, 10 sierpnia 2018 roku w formie aktu notarialnego zawarła z rolnikiem umowę przedwstępną sprzedaży na jedną z działek o powierzchni 0,7863 ha. W akcie określony był termin ostatecznej sprzedaży, tj. do 02 września 2019 roku oraz kwota zadatku jaki ma wpłacić kupujący na konto Wnioskodawczyni. W dniu 22 sierpnia 2019 roku, również w formie aktu notarialnego, Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży jednej z darowanych jej przez męża nieruchomości. W akcie poza typowymi informacjami o powierzchni i rodzaju nieruchomości, kwocie sprzedaży, braku zapisów w dziale trzecim i czwartym księgi wieczystej zawarto takie informacje jak:

  • działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
  • nie wydano dla niej decyzji o warunkach zabudowy;
  • nie jest położona na obszarze zdegradowanym, obszarze rewitalizacji;
  • nie ustanowiono Specjalnej Strefy Rewitalizacji w rozumieniu ustawy z dnia 09 października 2015 roku;
  • nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu ani decyzją Starosty na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy o lasach;
  • nieruchomości wydzierżawionej kupującemu nie obciążają żadne ograniczone prawa rzeczowe, prawa osób trzecich i roszczenia nieujawnione w księdze wieczystej;
  • w skład nieruchomości nie wchodzą grunty pod wodami śródlądowymi stojącymi w rozumieniu art. 23 ustawy Prawo wodne;
  • nieruchomość nie jest położona na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani parku narodowego;
  • sprzedająca w odniesieniu do sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy z o podatku od towarów i usług.

Ponadto:

  • kupujący jest rolnikiem indywidualnym; osobiście od 28 stycznia 2005 roku prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 40,71 ha;
  • kupujący posiada kwalifikacje rolnicze i uzyskał wykształcenie w zawodzie technik rolnik;
  • kupujący jest zameldowany na pobyt stały od ponad pięciu lat i zamieszkuje w gminie gdzie kupuje nieruchomość;
  • kupujący przedmiotową nieruchomość kupuje na powiększenie gospodarstwa rolnego;
  • przedmiotowa nieruchomość w związku ze sprzedażą nie traci charakteru rolnego.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że w związku z otrzymaną darowizną od męża skorzystała ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy (taki zapis widnieje w akcie notarialnym).

W związku z powyższym opisem zadano po przeformułowaniu m.in. następujące pytanie:

Czy w związku ze sprzedażą przed upływem 5 lat części otrzymanej darowizny Wnioskodawczyni jest zwolniona z zapłaty podatku?

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie jest ona zobowiązana płacić podatku od spadków i darowizn, ponieważ uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczyła na wykończenie budowanego wspólnie z mężem domu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na wstępie Organ pragnie zaznaczyć, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawczyni w zakresie podatku od spadków i darowizn w przedmiocie opodatkowania sprzedaży działek otrzymanych w drodze darowizny. W pozostałym zakresie wniosku, tj. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2019 r., poz. 1813), podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej podatkiem, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Ponadto, zgodnie z art. 1 ust. 2 ww. ustawy podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn określony w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest katalogiem zamkniętym. Wobec tego wymienione w nim tytuły nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych stanowią jedyne przypadki podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

W myśl art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Równocześnie na mocy art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.

W myśl art. 4a ust. 4 ww. ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

  1. wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
  2. nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.

W cytowanych przepisach nie zostały wyszczególnione ani rodzaj czy charakter darowanych składników majątku objętych zwolnieniem, ani sposób czy czas ich użytkowania, jak również ich maksymalna wartość. Stąd też, w przypadku nabycia na własność nieruchomości, na podstawie umowy darowizny udokumentowanej aktem notarialnym czyli jak w niniejszej sprawie należy stwierdzić, że zwolnienie to jest bezwarunkowe. Ustawodawca nie nakłada na podatnika tego podatku jakichkolwiek dodatkowych warunków, koniecznych do spełnienia dla zachowania prawa do zwolnienia. Tym samym, obdarowany bez utraty zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, może w każdej chwili, dokonać sprzedaży przedmiotu nabytego w drodze darowizny.

Mając na uwadze przywołane przepisy zaznaczyć należy, że opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie na podstawie tytułów ściśle w ustawie wymienionych. Tym samym sprzedaż przedmiotu nabytego na podstawie tychże tytułów (np. darowizny) nie powoduje obowiązku w podatku od spadków i darowizn, chyba że wiąże się z utratą zwolnienia lub ulg, zastosowanych przy nabyciu. W opisanej we wniosku sytuacji taki przypadek nie występuje.

Z tytułu nabycia nieruchomości w drodze darowizny od męża, Wnioskodawczyni skorzystała ze zwolnienia podatkowego zawartego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Sprzedaż ww. nieruchomości przed upływem 5 lat od dnia zawarcia umowy darowizny, nie spowoduje utraty powyższego zwolnienia, bowiem jak wskazano powyżej skorzystanie ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie pociąga za sobą obowiązku dysponowania przedmiotem darowizny przez określony czas. Zwolnienie to nie jest obwarowane żadnymi innymi warunkami niż te określone wprost w treści art. 4a cyt. ustawy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 27 kwietnia 2016 roku Wnioskodawczyni otrzymała od męża, w ramach umowy darowizny spisanej w akcie notarialnym, nieruchomość składającą się z trzech niezabudowanych działek rolnych. Po otrzymaniu darowizny od męża Wnioskodawczyni, 10 sierpnia 2018 roku w formie aktu notarialnego zawarła z rolnikiem umowę przedwstępną sprzedaży na jedną z działek o powierzchni 0,7863 ha. W akcie określony był termin ostatecznej sprzedaży, tj. do 02 września 2019 roku oraz kwota zadatku jaki ma wpłacić kupujący na konto Wnioskodawczyni. W dniu 22 sierpnia 2019 roku, również w formie aktu notarialnego, Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży jednej z darowanych jej przez męża nieruchomości.

Wątpliwości Wnioskodawczyni budzi fakt, czy powstanie po jej stronie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn w związku ze sprzedażą majątku pochodzącego z darowizny od męża.

Jak już wcześniej wskazano, opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie na podstawie tytułów ściśle wymienionych w art. 1 ust. 1 i 2 ww. ustawy. Tym samym opodatkowaniu ww. podatkiem nie będzie podlegała sprzedaż przez Wnioskodawczynię nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny od męża.

Ponadto, skoro Wnioskodawczyni na podstawie art. 4a ww. ustawy skorzystała ze zwolnienia z opodatkowania nabycia darowizny od męża, to może obecnie swobodnie dysponować nabytym majątkiem, gdyż nie spowoduje to utraty powyższego zwolnienia.

Reasumując, w związku z dokonaną sprzedażą po stronie Wnioskodawczyni nie powstał obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za prawidłowe, jednakże z innych wymienionych wyżej względów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo Organ zaznacza, iż funkcja ochronna płynąca z przedmiotowej interpretacji, wynikająca z przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej, zgodnie z uprawnieniami Organu interpretacyjnego nadanymi przez art. 14b § 1 tejże ustawy ma zastosowanie wyłącznie dla Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w , za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej