Nabycie w spadku nieruchomości rolnej, której część Wnioskodawca dzierżawił, do części obowiązuje służebność, a także nabycie w spadku ciągnika rolnic... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4015.100.2022.1.MD

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.100.2022.1.MD

Temat interpretacji

Nabycie w spadku nieruchomości rolnej, której część Wnioskodawca dzierżawił, do części obowiązuje służebność, a także nabycie w spadku ciągnika rolniczego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan współwłaścicielem gospodarstwa rolnego o pow. (…) ha w udziale 1/2, zabudowanego budynkiem mieszkalnym o pow. (…) m2. Drugim współwłaścicielem jest Pana ciotka H. W. Dla gospodarstwa Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgi wieczyste.

Ww. grunty sklasyfikowane są w ewidencji gruntów i budynków jako:

- grunty orne (R) – (...) ha,

- sady (S) – (...) ha,

- pastwiska trwałe (Ps) – (...) ha,

- grunty rolne zabudowane (Br) – (...) ha,

- grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (Lz) – (...) ha,

- grunty pod rowami – (W) – (...) ha,

- lasy (Ls) – (...) ha,

- drogi (dr) – (...) ha.

Nabycie przez Pana udziału w prawie własności (1/2) ww. gospodarstwa w ujęciu historycznym przedstawia się następująco:

- po zmarłym (...) r. M. G. (postanowienie z (...) r.), gospodarstwo rolne nabyły w udziale po 1/4 siostry zmarłego, w tym Pana matka Z. S. oraz Pana ciotka H. W.),

- postanowieniem z (...) r. dokonano działu spadku po M. G. i zniesienia współwłasności w ten sposób, że przyznano Z. S. oraz H. W. po 1/4 prawa własności gospodarstwa rolnego,

- (...) r. zmarła Pana matka – Z. S.; aktem poświadczenia dziedziczenia z (...) r. spadek po ww. nabyli: mąż K. S. w udziale wynoszącym 1/4 części oraz Pan w udziale wynoszącym 1/2,

- (...) r. zmarł Pana ojciec K. S.; aktem poświadczenia dziedziczenia z (...) r. spadek po ww. nabył Pan w całości,

- w wyniku nabycia spadku po swoich rodzicach, stał się Pan współwłaścicielem w udziale 1/2 ww. gospodarstwa rolnego wraz ze swoją ciotką H. W. (udział 1/2).

Ponadto jest Pan:

- właścicielem nieruchomości:

-o powierzchni działki: (...) ha (w tym: tereny mieszkaniowe (B) o pow. (...) ha, grunty orne (R), (...) ha),

-o pow. (...) ha (w tym: grunty orne (R) (...) ha, tereny mieszkaniowe (B) (...) ha) oraz

- dzierżawcą gruntów ornych wchodzących w skład współwłasności ww. gospodarstwa o obszarze (...) ha.

Umowa dzierżawy zawarta została pomiędzy Panem a Pana matką Z. S. oraz H. W. na okres od (...) r. do (...) r.

W dniu (...) r. zmarła Pana ciotka – H. W. Postanowieniem z (...) r. na podstawie testamentu notarialnego spadek otrzymał Pan – w całości.

W skład masy spadkowej po H. W. wchodzi:

- ciągnik rolniczy Ursus rok prod. 1990 r.,

- niezabudowana nieruchomość gruntowa o pow. (...) ha,

- udział w wysokości 1/2 we współwłasności gospodarstwa rolnego o pow. (...) ha, zabudowanego budynkiem mieszkalnym o pow. (...) m2, na które składają się:

-grunty orne (R) – (...) ha,

-sady (S) – (...) ha,

-pastwiska trwałe (Ps) – (...) ha,

-grunty rolne zabudowane (Br) – (...) ha,

-grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (Lz) – (...) ha,

-grunty pod rowami - (W) – (...) ha,

-lasy (Ls) – (...) ha,

-drogi (dr) – (...) ha

RAZEM: (...) ha.

Nabywając spadek po H. W., tj. udział w wielkości 1/2 w gospodarstwie rolnym, stał się Pan jedynym jego właścicielem.

Ponadto, na jednej z działek o obszarze (...) ha, wchodzącej w skład ww. gospodarstwa rolnego, w księdze wieczystej w dziale III „Prawa, Roszczenia, Ograniczenia” istnieje wpis dot. „ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości na rzecz (…) w celu zapewnienia prawa do wejścia na teren nieruchomości dla prowadzenia na nich budowy inwestycji towarzyszącej inwestycjom w zakresie terminalu, a także prac związanych z rozbiórką, zmianą sposobu użytkowania (…)”.

Dokumenty będące podstawą wpisu to decyzja nr (…) z (...) r. o ustaleniu lokalizacji inwestycji towarzyszącej inwestycjom w zakresie terminalu wraz z mapami zasadniczymi oraz mapą – projektem podziału nieruchomości stanowiącej załącznik do ww. decyzji wojewody.

Ww. zapis figuruje w księdze wieczystej, natomiast w ewidencji gruntów – jako grunty rolne.

Zgodnie z wydanym (...) r. zaświadczeniem, przedmiotowa działka nie posiada obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Dla ww. działki obowiązującym aktem planistycznym jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (…), dla którego działka przedmiotowa działka oznaczona jako „R” tereny rolnicze – grunty orne oraz strefa ochrony archeologicznej.

Działka ta przez nieprzerwany czas jest uprawiana rolniczo do dnia dzisiejszego.

W przeciągu ostatnich 3 lat podatkowych poprzedzających nabycie spadku po ciotce, nie korzystał Pan z jakiejkolwiek pomocy de minimis.

Gospodarstwo rolne powstałe w wyniku nabycia spadku po ciotce prowadzone będzie przez Pana przez okres co najmniej 5 lat od nabycia.

Sprawa opisana we wniosku (stan faktyczny) nie jest w trakcie postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej.

Nie złożył Pan zeznania z tytułu nabytego spadku SD-3.

Pytania

1.Czy w wyniku spadkobrania nabycie udziału w gospodarstwie rolnym poprzez jej współwłaściciela prowadzące do tego, że spadkobierca stanie się wyłącznym właścicielem tego gospodarstwa, stanowi – w rozumieniu przepisu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn – jego utworzenie względnie powiększenie, a tym samym nastąpi spełnienie jednego z warunków zastosowania zwolnienia, o którym mowa w ww. artykule (dotyczy: gruntów sklasyfikowanych jako użytki rolne oznaczone: R, S, Ł, Ps, Br, W, Lzr) i będzie stanowić pomoc de minimis?

2.Czy działka gruntu rolnego cały czas uprawiana pod produkcję rolną, dla której w księdze wieczystej figuruje roszczenie ograniczenia sposobu korzystania na rzecz (…) nadanego przez Wojewodę podlega zwolnieniu z art. 4 ust. pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn?

3.Czy nabycie w spadkobraniu pojazdu rolniczego będzie korzystało ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w przypadku gdy nabywca będzie go użytkował przez okres 5 lat?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1. W zastosowaniu zwolnienia wynikającego z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, że nie ma znaczenia fakt, iż nabył Pan gospodarstwo, które było współwłasnością 2 osób w częściach ułamkowych (po 1/2). Zgodnie z art. 196 Kodeksu cywilnego współwłasność dzieli się na współwłasność w częściach ułamkowych albo na współwłasność łączną.

Współwłasność łączna może powstać tylko między osobami związanymi określonym stosunkiem osobistym (np. małżeństwem) i zachodzi tylko w przypadkach wskazanych w przepisach prawa.

Współwłasność w częściach ułamkowych powstaje najczęściej w wyniku spadkobrania, gdy spadek przypada kilku spadkobiercom, zasiedzenia itd. Udział jest prawem, które należy wyłącznie do współwłaściciela, który może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli z nielicznymi wyjątkami, które zawarte są w art. 166 § 1 zdanie 1 Kodeksu cywilnego.

Taką współwłasność Pan posiada.

Przywołując treść przepisu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, wskazuje Pan, że w przedmiotowej sprawie spełnione są wszystkie warunki zwolnienia, tj.:

a)nieruchomość, w której udział zostanie nabyty stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;

b)gospodarstwo po nabyciu będzie nadal prowadzone przez spadkobiercę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia,

c)zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w rozporządzeniu Komisji UE nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.Urz. UE.L 352 z 24.12.2013, str. 9) i nabywca złoży w tym zakresie oświadczenie, że nie wykorzystał przysługującego mu limitu pomocy de minimis;

d)ma Pan udział w gospodarstwie rolnym w części 1/2, na podstawie spadkobrania nabędzie Pan udział w części 1/2, i stanie się wyłącznym właścicielem tej nieruchomości; w wyniku spadkobrania zostanie więc utworzone/powiększone gospodarstwo rolne, a jego powierzchnia nie będzie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha.

Gospodarstwo rolne, w którym jest Pan współwłaścicielem, nie było prowadzone w ramach umowy spółki cywilnej oraz osobowej spółki prawa handlowego.

Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie wprowadzają definicji gospodarstwa rolnego. Znaleźć ją można w przepisach ustawy o podatku rolnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 333).

W myśl przepisów art. 2 ust. 1 ww. ustawy, „za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej”.

Przedmiotem nabycia w drodze spadku są grunty sklasyfikowane jako użytki rolne, lasy, drogi. Art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, iż zwalnia się od podatku nabycie własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym wraz z drzewami i innymi roślinami.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zwolnieniu podlegać winny grunty:

- grunty orne (R) – (...) ha,

- sady (S) – (...) ha,

- pastwiska trwałe (Ps) – (...) ha,

- grunty rolne zabudowane (Br) – (...) ha,

- grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (Lz) – (...) ha,

- grunty pod rowami (W) – (...) ha,

poza lasami, drogami oraz budynkiem mieszkalnym.

Ad. 2.      Wskazana działka gruntu o obszarze (...) ha, która posiada obciążenie roszczeniem (…) na dzień nabycia spadku nie zmieniła w rejestrze gruntów zmiany przeznaczenia. Dla działki tej nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z obowiązującym planem planistycznym – studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, działka oznaczona jest jako „R” – tereny rolnicze – grunty kl. IV-VI oraz strefa ochrony archeologicznej. Działka cały czas jest uprawiana rolniczo.

Obrót nieruchomościami rolnymi w Polsce reguluje szereg przepisów, w tym ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Pod pojęciem „nieruchomości rolnej” zgodnie z art. 2 pkt 1 ww. ustawy, należy rozumieć nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego (w całości) na cele inne niż rolne.

Uważa Pan, że działka ta na dzień śmierci spadkodawczyni winna być traktowana jako rolna, ponieważ nadal tym celom służy.

Ad. 3. Nabywcą ciągnika rolniczego URSUS w drodze spadkobrania jest rolnik, który będzie go użytkował przez 5 lat. Zgodnie z art. 4 ust. 12 (winno być: ust. 1 pkt 12) ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie przez rolnika pojazdów rolniczych i maszyn rolniczych pod warunkiem że pojazdy te w ciągu 3 lat od daty otrzymania nie zostaną przez nabywcę sprzedane, podlega zwolnieniu wynikającemu z art. 4 ust. 12 (winno być: ust. 1 pkt 12) ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Na potwierdzenie stanowiska przywołał Pan interpretacje indywidualne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie definiuje pojęcia dziedziczenia. Aby tego dokonać należy sięgnąć do ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

W myśl art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Zgodnie z art. 925 Kodeksu cywilnego:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, że:

Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art.  6 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 4 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy powstaje – przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku.

Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym na fakt nabycia.

Jak stanowi art. 9  ust. 1 tejże ustawy:

Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

1)9637 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;

2)7276 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;

3)4902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Z art. 14 ust. 1-3 omawianej ustawy wynika, że:

Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca.

Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

1)do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

2)do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

3)do grupy III – innych nabywców.

Podatek oblicza się według skali przedstawionej w tabeli zamieszczonej w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Ustawa przewiduje jednak zwolnienia od opodatkowania dla niektórych przedmiotów nabycia.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Zwalnia się od podatku nabycie własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku nabycia zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia; zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9).

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 12 tejże ustawy:

Zwalnia się od podatku nabycie przez rolnika pojazdów rolniczych i maszyn rolniczych oraz części do tych pojazdów i maszyn pod warunkiem, że te pojazdy i maszyny rolnicze w ciągu 3 lat od daty otrzymania nie zostaną przez nabywcę sprzedane lub darowane osobom trzecim; niedotrzymanie tego warunku powoduje utratę zwolnienia.

Definicja gospodarstwa rolnego, dla celów prawa podatkowego, została zamieszczona w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 2020 r., poz. 333, ze zm.). Zgodnie z jej brzmieniem, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o którym mowa w art. 1 tej ustawy – tj. sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza – o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

W świetle analizowanej powyżej definicji art. 1 ustawy o podatku rolnym, gospodarstwo rolne stanowią wyłącznie grunty sklasyfikowane jako użytki rolne.

Jak wynika z treści art. 4 ust. 4 ww. ustawy:

Zwolnienia określone w ust. 1 oraz art. 4a i art. 4b stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub terytorium takiego państwa.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, (...) r. zmarła Pana ciotka – H. W. Postanowieniem z (...) r. na podstawie testamentu notarialnego spadek po niej otrzymał Pan – w całości. W skład masy spadkowej po H. W. wchodzi:

- ciągnik rolniczy Ursus rok prod. 1990 r.,

- niezabudowana nieruchomość gruntowa o pow. (...) ha,

- udział w wysokości 1/2 we współwłasności gospodarstwa rolnego o pow. (...) ha, zabudowanego budynkiem mieszkalnym o pow. (...) m2, na które składają się:

-grunty orne (R) – (...) ha,

-sady (S) – (...) ha,

-pastwiska trwałe (Ps) – (...) ha,

-grunty rolne zabudowane (Br) – (...) ha,

-grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (Lz) – (...) ha,

-grunty pod rowami (W) – (...) ha,

-lasy (Ls) – (...) ha,

-drogi (dr) – (...) ha.

W przeciągu ostatnich 3 lat podatkowych poprzedzających nabycie spadku po ciotce, nie korzystał Pan z jakiejkolwiek pomocy de minimis. Gospodarstwo rolne powstałe w wyniku nabycia spadku po ciotce prowadzone będzie przez Pana przez okres co najmniej 5 lat od nabycia. Ponadto jest Pan:

- właścicielem nieruchomości:

-o powierzchni działki: (...) ha (w tym: tereny mieszkaniowe (B) o pow. (...) ha, grunty orne (R), (...) ha),

-o pow. (...) ha (w tym: grunty orne (R) (...) ha, tereny mieszkaniowe (B) (...) ha) oraz

- dzierżawcą gruntów ornych wchodzących w skład współwłasności ww. gospodarstwa o obszarze (...) ha.

Na jednej z działek o obszarze (...) ha, wchodzącej w skład ww. gospodarstwa rolnego, w księdze wieczystej w dziale III „Prawa, Roszczenia, Ograniczenia” istnieje wpis

dot. „ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości na rzecz (…) w celu zapewnienia prawa do wejścia na teren nieruchomości dla prowadzenia na nich budowy inwestycji towarzyszącej inwestycjom w zakresie terminalu, a także prac związanych z rozbiórką, zmianą sposobu użytkowania (…)”. Zgodnie z wydanym (...) r. zaświadczeniem, przedmiotowa działka nie posiada obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Dla ww. działki obowiązującym aktem planistycznym jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (…), dla którego działka przedmiotowa działka oznaczona jako „R” tereny rolnicze – grunty orne oraz strefa ochrony archeologicznej. Działka ta przez nieprzerwany czas jest uprawiana rolniczo do dnia dzisiejszego.

W tak przedstawionej sytuacji chciałby Pan się dowiedzieć, czy może skorzystać ze zwolnienia w związku z nabyciem w spadku po zmarłej ciotce udziału w gospodarstwie rolnym oraz ciągnika rolniczego.

Z analizy art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że warunkiem do zastosowania zwolnienia jest aby:

-przedmiotem nabycia była własność (współwłasność) gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym,

-w wyniku tego nabycia zostało utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne,

-w wyniku nabycia powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego była nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha,

-gospodarstwo to było prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia,

-kwota zobowiązania (podatku) mieściła się w limicie indywidualnym i krajowym pomocy de minimis w rolnictwie; kwota tego limitu, to stosownie do treści art. 3 ust. 2 rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9), 20.000 EUR w okresie trzech lat podatkowych. W myśl art. 3 ust. 3 ww. rozporządzenia, łączna kwota pomocy de minimis przyznanej w okresie trzech lat podatkowych przez państwo członkowskie przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w zakresie podstawowej produkcji produktów rolnych nie może przekroczyć górnego limitu krajowego określonego w załączniku, tj. 295.932.125 EUR.

W momencie nabywania spadku był Pan już współwłaścicielem 1/2 gospodarstwa rolnego o powierzchni ponad (...) ha, w którym pozostałą część nabywa Pan w drodze spadku oraz dzierżawił Pan fragment tego gospodarstwa o obszarze (...) ha, a ponadto był właścicielem dwóch innych, mniejszych nieruchomości, także częściowo rolnych. Na moment nabycia spadku był Pan więc już w posiadaniu gospodarstwa rolnego. Z tego względu nabycie na wyłączną własność pozostałej części gospodarstwa o powierzchni ponad (...) ha powiększy posiadane przez Pana dotychczas gospodarstwo rolne, a jego łączna powierzchnia będzie mniejsza niż 300 i większa niż 11 ha. Deklaruje Pan prowadzenie tego gospodarstwa przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia.

W okresie 3 lat poprzedzających nabycie nie korzystał Pan z pomocy de minimis w rolnictwie, a zatem jeśli kwota pomocy de minimis przysługującej Panu w związku z nabyciem udziału w gospodarstwie rolnym w drodze spadku mieści się w kwocie limitu indywidualnego oraz limitu krajowego pomocy de minimis w rolnictwie, to przysługuje Panu prawo do zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn dziedziczenia udziału w gospodarstwie rolnym, na mocy art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, za wyjątkami prawidłowo przez Pana wskazanymi, tj. z wyłączeniem budynku mieszkalnego oraz gruntów oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako lasy oraz drogi.

Będzie Panu także przysługiwało prawo do ww. zwolnienia w odniesieniu do działki o powierzchni 0,98 ha, w stosunku do której ujawniony jest w księdze wieczystej zapis o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości. Według przedstawionego przez Pana opisu stanu faktycznego bowiem działka oznaczona jest jako tereny rolnicze, a także wyjaśnia Pan, że działka ta jest przez cały czas wykorzystywana rolniczo.

W odniesieniu natomiast do ciągnika rolniczego, jeżeli nie dokona Pan jego zbycia (sprzedaży, darowizny) przez okres 3 lat od dnia nabycia w drodze spadku, to do jego nabycia jest Pan uprawniony do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego przewidzianego w art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo wskazać należy, w odniesieniu do przywołanych przez Pana na potwierdzenie stanowiska interpretacji indywidualnych, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach, w związku z czym nie znajdują one zastosowania w niniejszej sprawie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja jest zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ....  Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.