W zakresie skutków podatkowych nabycia prawa majątkowego w postaci roszczenia o zwrotne przeniesienie prawa 1/2 udziału w nieruchomości. - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4015.75.2022.1.MZ

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.75.2022.1.MZ

Temat interpretacji

W zakresie skutków podatkowych nabycia prawa majątkowego w postaci roszczenia o zwrotne przeniesienie prawa 1/2 udziału w nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 22 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia prawa majątkowego w postaci roszczenia o zwrotne przeniesienie prawa 1/2 udziału w nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego z ... lutego 2014 r. nabył Pan 1/2 części spadku po matce zmarłej w dniu ... listopada 2013 r. Następnie, na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego z ... maja 2014 r., nabył Pan 1/2 części spadku po ojcu zmarłym w dniu ... lutego 2014 r. Drugim spadkobiercą uczestniczącym w spadku po rodzicach w takich samych częściach jak Pan była Pana siostra.

W skład masy spadkowej po rodzicach wchodziły nieruchomości stanowiące zabudowane i niezabudowane działki gruntu, lokal mieszkalny, lokale użytkowe, środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych, samochód osobowy, biżuteria.

Postępowanie o dział spadku, które toczyło się przed Sądem Rejonowym, zakończyło się w dniu ... kwietnia 2021 r. wydaniem przez Sąd postanowienia, które na dzień składania niniejszego wniosku jest prawomocne.

W trakcie postępowania o dział spadku, drugi spadkobierca (Pana siostra) zwrócił się do Sądu Okręgowego z powództwem przeciwko pożyczkodawcom spadkodawców, żądając złożenia oświadczenia woli obejmującego zwrotne przeniesienie własności nieruchomości, stanowiącej działki gruntu nr (…), dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą na Pana siostrę i na Pana po 1/2 części. Prawomocnym wyrokiem z ... maja 2018 r. Sąd Okręgowy nakazał pożyczkodawcom spadkodawców złożenie oświadczenia jedynie w zakresie udziału przypadającego Pana siostrze. Przedmiotowy wyrok Sądu Okręgowego został wydany tylko i wyłącznie wobec Pana siostry i tylko w zakresie przysługującego jej udziału. Nie był Pan stroną postępowania sądowego i nie nabył w wyniku wyroku Sądu Okręgowego żadnych uprawnień.

Sąd Okręgowy podkreślił, że z materiału dowodowego sprawy wynika, że zobowiązania spadkodawców względem pożyczkodawców zostały zaspokojone, a wobec okoliczności, że Pana siostra nabyła spadek po zmarłych rodzicach po 1/2 części, istniał zdaniem Sądu obowiązek złożenia oświadczenia woli przez pożyczkodawców o zwrotnym przeniesieniu 1/2 udziału we własności ww. działek gruntu.

Działając jako spadkobierca po rodzicach (pożyczkobiorcach) wystąpił Pan do pożyczkodawców spadkodawców z propozycją zawarcia ugody, w wyniku której uznaliby oni roszczenie o zwrotne przeniesienie na Pana rzecz 1/2 udziału w działkach gruntu (…), dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą.

Wobec faktu, że pożyczkodawcy spadkodawców nie będą mogli spełnić roszczenia zwrotnego przeniesienia prawa 1/2 udziału w ww. działkach gruntu, gdyż udział ten został przez nich zbyty i jest w posiadaniu podmiotu trzeciego, będzie Pan dążył do spełnienia innego świadczenia na Pana rzecz, a mianowicie zastosowania instytucji prawa zobowiązań datio in solutum, prowadzącej do wygaśnięcia zobowiązania poprzez spełnienie innego świadczenia niż wynikające z ewentualnego stosunku obligacyjnego. W wyniku datio in solutum pożyczkodawcy spadkodawców spełniliby na Pana rzecz inne świadczenie niż to, do którego będą ewentualnie zobowiązani (zwrotne przeniesienie 1/2 udziału prawa własności nieruchomości). W następstwie powyższego zwolniłby Pan pożyczkodawców spadkodawców z obowiązku zwrotnego przeniesienia prawa własności 1/2 udziału w nieruchomości, a w zamian otrzymałby świadczenie ekwiwalentne.

Dopuszcza Pan również możliwość, że do polubownego rozwiązania kwestii zwrotnego przeniesienia prawa własności 1/2 udziału w nieruchomości nie dojdzie, z przyczyn leżących po stronie pożyczkodawców spadkodawców, a mianowicie ich niechęci do ugodowego załatwienia sprawy. Wówczas zamierza Pan wystąpić do właściwego Sądu powszechnego w celu uzyskania wyroku nakazującego pożyczkodawcom spadkodawców złożenie oświadczenia woli o zwrotnym przeniesieniu na Pana rzecz udziału wynoszącego 1/2 części we własności nieruchomości, stanowiącej działki gruntu nr (…).

Pytania

Czy w myśl zapisów art. 4a ust. 1 pkt 1; art. 4a ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, 6-miesięczny okres na zgłoszenie Naczelnikowi Urzędu Skarbowego nabycia prawa w postaci zwrotnego przeniesienia prawa 1/2 udziału w nieruchomości należy liczyć:

1)w przypadku nabycia w drodze ugody zawartej pomiędzy Panem a pożyczkodawcami spadkodawców

-od dnia zawarcia ugody pomiędzy stronami i uznania Pana roszczenia o zwrotne przeniesienie udziału wynoszącego 1/2 części we własności nieruchomości;

2)w przypadku nabycia w drodze wyroku Sądu powszechnego (analogicznie do nabycia przez drugiego spadkobiercę)

-od dnia uprawomocnienia się wyroku Sądu nakazującego pożyczkodawcom spadkodawców złożenie oświadczenia woli o zwrotnym przeniesieniu na Pana rzecz udziału wynoszącego 1/2 części we własności nieruchomości?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie 6-miesięczny okres na zgłoszenie Naczelnikowi Urzędu Skarbowego nabycia prawa w postaci zwrotnego przeniesienia prawa 1/2 udziału w nieruchomości należy liczyć w zależności od sposobu uzyskania oświadczenia woli od pożyczkodawców spadkodawców w wyżej wymienionym zakresie.

W przypadku nabycia w drodze ugody, zawartej pomiędzy Panem a pożyczkodawcami spadkodawców, 6-miesięczny termin należy liczyć od dnia zawarcia ugody pomiędzy stronami i uznania Pana roszczenia o zwrotne przeniesienie udziału wynoszącego 1/2 części we własności nieruchomości.

Natomiast w przypadku nabycia w drodze wyroku Sądu powszechnego (analogicznie do nabycia przez drugiego spadkobiercę) 6-miesięczny termin należy liczyć od dnia uprawomocnienia się wyroku Sądu nakazującego pożyczkodawcom spadkodawców złożenie oświadczenia woli o zwrotnym przeniesieniu na Pana rzecz udziału wynoszącego 1/2 części we własności nieruchomości.

Za takim stanowiskiem przemawiają następujące okoliczności. W myśl art. 4a ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lub ust. 1a, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

Do momentu podpisania ugody lub uzyskania korzystnego wyroku sądu powszechnego nie dysponuje Pan i nie będzie dysponował żadnym tytułem prawnym do ww. udziału w prawie własności nieruchomości, a co za tym idzie, do dnia podpisania ugody lub uprawomocnienia wyroku Sądu nie będzie miał wiedzy o nabyciu tych praw. Na chwilę obecną, biorąc pod uwagę wyrok Sądu Okręgowego wydany wobec drugiego spadkobiercy, może Pan mieć jedynie przypuszczenie, że Pana roszczenie co do zwrotnego przeniesienia prawa własności udziału w nieruchomości jest zasadne.

Dopiero podpisanie ugody lub uprawomocnienie się wyroku Sądu powszechnego w ww. zakresie spowoduje, że będzie istniała pewność co do nabycia prawa, a tym samym zaistnieje przesłanka zgłoszenia faktu nabycia prawa własności udziału wynoszącego 1/2 części we własności nieruchomości właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Podpisanie ugody pomiędzy Panem a pożyczkodawcami spadkodawców będzie w tym przypadku wypełniało definicję art. 4 ust. 2 (winno być: art. 4a ust. 2) ustawy o podatku od spadków i darowizn w zakresie powzięcia wiedzy przez Pana o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego.

Jako, że przepisy tej ustawy nie definiują pojęcia „spadek” należy odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

Na podstawie art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Stosownie do art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego:

Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Na mocy art. 925 Kodeksu cywilnego:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Natomiast, stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Z powyższych wyżej przepisów wynika, że nabycie spadku ma miejsce z chwilą śmierci spadkodawcy. Prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku ma natomiast charakter deklaratoryjny i stwierdza jedynie nabycie spadku przez spadkobiercę.

Z powołanych przepisów wynika również, iż spadkobiercy w zasadzie wchodzą w sytuację prawną w jakiej pozostawał spadkodawca. Oznacza to, że w skład spadku wchodzą prawa i obowiązki (w tym również prawa majątkowe), ale także uzasadnione prawnie nadzieje na nabycie prawa – istniejące w dacie nabycia spadku. Prawa majątkowe są składnikiem masy spadkowej dającym nabywcy w drodze dziedziczenia legitymację prawną do występowania z wnioskiem o ich dochodzenie.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego z ... lutego 2014 r. nabył Pan 1/2 części spadku po matce zmarłej w dniu ... listopada 2013 r. Następnie, na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego z ... maja 2014 r., nabył Pan 1/2 części spadku po ojcu zmarłym w dniu ... lutego 2014 r. Drugim spadkobiercą uczestniczącym w spadku po rodzicach w takich samych częściach jak Pan była Pana siostra. W skład masy spadkowej po rodzicach wchodziły nieruchomości stanowiące zabudowane i niezabudowane działki gruntu, lokal mieszkalny, lokale użytkowe, środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych, samochód osobowy, biżuteria. Postępowanie o dział spadku, które toczyło się przed Sądem Rejonowym, zakończyło się w dniu ... kwietnia 2021 r. wydaniem przez Sąd postanowienia, które na dzień składania niniejszego wniosku jest prawomocne. W trakcie postępowania o dział spadku, drugi spadkobierca (Pana siostra) zwrócił się do Sądu Okręgowego z powództwem przeciwko pożyczkodawcom spadkodawców, żądając złożenia oświadczenia woli obejmującego zwrotne przeniesienie własności nieruchomości, stanowiącej działki gruntu nr (…) na Pana siostrę i na Pana po 1/2 części. Prawomocnym wyrokiem z ... maja 2018 r. Sąd Okręgowy nakazał pożyczkodawcom spadkodawców złożenie oświadczenia jedynie w zakresie udziału przypadającego Pana siostrze. Przedmiotowy wyrok Sądu Okręgowego został wydany tylko i wyłącznie wobec Pana siostry i tylko w zakresie przysługującego jej udziału. Nie był Pan stroną postępowania sądowego i nie nabył w wyniku wyroku Sądu Okręgowego żadnych uprawnień. Sąd Okręgowy podkreślił, że z materiału dowodowego sprawy wynika, że zobowiązania spadkodawców względem pożyczkodawców zostały zaspokojone, a wobec okoliczności, że Pana siostra nabyła spadek po zmarłych rodzicach po 1/2 części, istniał zdaniem Sądu obowiązek złożenia oświadczenia woli przez pożyczkodawców o zwrotnym przeniesieniu 1/2 udziału we własności ww. działek gruntu. Działając jako spadkobierca po rodzicach (pożyczkobiorcach) wystąpił Pan do pożyczkodawców spadkodawców z propozycją zawarcia ugody, w wyniku której uznaliby oni roszczenie o zwrotne przeniesienie na Pana rzecz 1/2 udziału w działkach gruntu nr (…). Wobec faktu, że pożyczkodawcy spadkodawców nie będą mogli spełnić roszczenia zwrotnego przeniesienia prawa 1/2 udziału w ww. działkach gruntu, gdyż udział ten został przez nich zbyty i jest w posiadaniu podmiotu trzeciego, będzie Pan dążył do spełnienia innego świadczenia na Pana rzecz, tj. zastosowania instytucji datio in solutum, prowadzącej do wygaśnięcia zobowiązania poprzez spełnienie innego świadczenia. W wyniku datio in solutum pożyczkodawcy spadkodawców spełniliby na Pana rzecz inne świadczenie niż to, do którego będą ewentualnie zobowiązani (zwrotne przeniesienie 1/2 udziału prawa własności nieruchomości). W następstwie powyższego zwolniłby Pan pożyczkodawców spadkodawców z obowiązku zwrotnego przeniesienia prawa własności 1/2 udziału w nieruchomości, a w zamian otrzymałby świadczenie ekwiwalentne. Dopuszcza Pan również możliwość, że do polubownego rozwiązania kwestii zwrotnego przeniesienia prawa własności 1/2 udziału w nieruchomości nie dojdzie, z przyczyn leżących po stronie pożyczkodawców spadkodawców, a mianowicie ich niechęci do ugodowego załatwienia sprawy. Wówczas zamierza Pan wystąpić do właściwego Sądu powszechnego w celu uzyskania wyroku nakazującego pożyczkodawcom spadkodawców złożenie oświadczenia woli o zwrotnym przeniesieniu na Pana rzecz udziału wynoszącego 1/2 części we własności nieruchomości, stanowiącej działki gruntu nr (…).

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że w wyniku spadku nabył Pan roszczenie o zwrotne przeniesienie udziału wynoszącego 1/2 części we własności nieruchomości stanowiącej działki gruntu nr (…). Z wniosku wynika bowiem, że zobowiązania spadkodawców względem pożyczkodawców zostały zaspokojone. Pana rodzice uregulowali zobowiązania względem pożyczkodawców i w związku z tym Sąd uznał, że istniał obowiązek złożenia oświadczenia woli przez pożyczkodawców o zwrotnym przeniesieniu ½ udziału we własności działek gruntu na rzecz Pana siostry, z czego wynika, że Pana rodzicom przysługiwało roszczenie o zwrotne przeniesienie własności opisanych powyżej działek. Oznacza to, że w skład spadku wchodziło roszczenie odziedziczone po spadkodawcach (Pana rodzicach). Obecnie nastąpi realizacja tego roszczenia. Zaznaczyć należy, że roszczenie o zwrot udziału w nieruchomości jest prawem majątkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w związku z jego nabyciem w drodze spadku.

Zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy powstaje – przy nabyciu w drodze dziedziczenia - z chwilą przyjęcia spadku.

Jednakże zgodnie z art. 6 ust. 4 tej ustawy:

Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym na fakt nabycia.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru.

Na mocy art. 8 ust. 1 ww. ustawy:

Wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw, a wartość praw do wkładów oszczędnościowych - w wysokości tych wkładów.

Stosownie natomiast do art. 8 ust. 3 ww. ustawy:

Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9637 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.

Art. 14 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że:

Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 ww. ustawy:

Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

W myśl art. 14 ust. 3 ww. ustawy:

Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

1)do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

2)do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

3)do grupy III – innych nabywców.

Stosownie do art. 17a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Podatnicy podatku są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2, złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.

Z powyższych przepisów wynika, że co do zasady nabycie przez osobę fizyczną w drodze spadku własności rzeczy i praw majątkowych podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego fakt nabycia spadku, należy złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zeznanie podatkowe.

W myśl art. 4a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.

Zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych dokonać należy na formularzu  SD-Z2, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2015 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz.U. z 2015 r.,  poz. 2060).

Na podstawie art. 4a ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lub ust. 1a, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

Zgodnie z art. 4a ust. 4 omawianej ustawy:

Skoro zatem w wyniku spadku nabył Pan roszczenie o zwrotne przeniesienie udziału wynoszącego 1/2 części we własności nieruchomości, oznacza to, że przyszłe nabycie tego udziału w nieruchomości lub też innego świadczenia w związku z zastosowaniem instytucji datio in solutum, czy to w wyniku ugody z pożyczkodawcami spadkodawców, czy też  w wyniku uprawomocnienia się wyroku Sądu będzie tylko realizacją ww. roszczenia i jedynie potwierdzi to roszczenie. Realizacja roszczenia nie będzie jednak zdarzeniem skutkującym powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn, będzie neutralna na gruncie tego podatku. 

Nie można zatem zgodzić się z Pana stanowiskiem, sprowadzającym się do tego, że  6-miesięczny termin na zgłoszenie Naczelnikowi Urzędu Skarbowego nabycia ww. prawa należy liczyć od dnia zawarcia ugody pomiędzy stronami i uznania Pana roszczenia o zwrotne przeniesienie udziału wynoszącego 1/2 części we własności nieruchomości albo – że w przypadku nabycia w drodze wyroku Sądu 6-miesięczny termin należy liczyć od dnia uprawomocnienia się wyroku Sądu nakazującego pożyczkodawcom spadkodawców złożenie oświadczenia woli o zwrotnym przeniesieniu na Pana rzecz udziału wynoszącego 1/2 części we własności nieruchomości. Wszystkie inne okoliczności mające miejsce po nabyciu przez Pana przedmiotowego roszczenia w drodze spadku, nie mają już bowiem wpływu na możliwość dokonania przez Pana ww. zgłoszenia, a tym samym jeżeli zrealizuje Pan przedmiotowe roszczenie nie będzie to miało wpływu na możliwość zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. O ile zatem nie wykazał Pan nabycia ww. roszczenia w zgłoszeniu SD-Z2, które należało złożyć w terminie  6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub – w przypadku, gdy o jego istnieniu dowiedział się Pan później – w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się Pan o jego nabyciu (art. 4a ust. 2 ww. ustawy), to ma Pan obowiązek złożyć zeznanie podatkowe, w którym powinien Pan wykazać nabycie prawa majątkowego  w postaci roszczenia.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).