W zakresie skutków podatkowych wycofania Składników Majątku ze spółki jawnej. - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4015.80.2022.4.DR

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.80.2022.4.DR

Temat interpretacji

W zakresie skutków podatkowych wycofania Składników Majątku ze spółki jawnej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 3 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych wycofania Składników Majątku ze spółki jawnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 10 sierpnia 2022 r. (wpływ 11 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów na terenie Polski.

Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce jawnej pod firmą X spółka jawna (dalej jako „Spółka”). Spółka powstała w 2008 r. Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, przychody i koszty osiągane w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę podlegają opodatkowaniu na poziomie jej wspólników.

Spółka ma trzech wspólników - Wnioskodawcę i dwie inne osoby (dalej: „Wspólnicy”).

Każdy ze Wspólników Spółki jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów na terenie Polski. Dochód Wnioskodawcy oraz Wspólników osiągany z tytułu posiadania statusu wspólnika w Spółce opodatkowany jest na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350 z późn. zm., dalej: u.p.d.o.f.) - 19% podatek liniowy.

Spółka zajmuje się świadczeniem usług z zakresu doradztwa europejskiego, które skupiają się wokół pozyskiwania i rozliczania środków na inwestycje w przedsiębiorstwach.

Spółka jest właścicielem udziałów w kapitale zakładowym spółki pod firmą Y z o. o. (dalej: Udziały), a także akcji w kapitale zakładowym spółki pod firmą Z S.A. (dalej: Akcje) - zwanych dalej łącznie także jako Składniki Majątku).

Wspólnicy planują uporządkowanie struktury własnościowej w grupie. W związku z tym, że Spółka prowadzi działalność operacyjną, której przedmiotem jest świadczenie usług z zakresu doradztwa przy pozyskiwaniu środków na inwestycje w przedsiębiorstwach, pozostając jednocześnie jednym z liderów rynku w tym zakresie, Wspólnicy podjęli decyzję o tym aby w związku z dalszymi planami rozwoju i inwestycji w ramach Spółki, struktura aktywów Spółki odpowiadała profilowi działalności Spółki i obejmowała jedynie składniki angażowane w ramach działalności gospodarczej i kreujące rzeczywistą wartość Spółki zajmującej się świadczeniem usług określonego rodzaju.

Powyższe pozostaje kluczowe dla Wspólników zarówno pod kątem możliwości pozyskiwania środków na inwestycje, jak również pod kątem nie wykluczanej w przyszłości możliwości zbycia Spółki na rzecz inwestora, co wymagałoby uporządkowania struktury aktywów Spółki i wyłączenia z ich grupy składników, które zaburzają rzeczywistą wartość Spółki o określonym profilu działalności i znacząco wpływają na potencjalną cenę nabycia oraz rzutują na wynik finansowy Spółki.

W związku z powyższym Wspólnicy planują przeniesienie (wycofanie) Składników Majątku z majątku Spółki bezpośrednio na ich rzecz - do majątków prywatnych. Każdy ze Wspólników otrzyma Akcje i Udziały w liczbie odpowiadającej proporcji posiadanego przez Wspólników  udziału w zysku. W związku z faktem, że Wnioskodawca uprawniony jest do 33,33% udziału w zysku Spółki, otrzyma 33,33% Udziałów oraz 33,33% Akcji posiadanych przez Spółkę. Pozostałe Udziały i Akcje przeniesione zostaną na rzecz dwóch pozostałych Wspólników.

Podstawą przeniesienia (wycofania) Składników Majątku będzie jednomyślna uchwała Wspólników wyrażająca zgodę na przekazanie Składników Majątku do majątków osobistych Wspólników proporcjonalnie do posiadanego przez każdego ze Wspólników udziału w zysku Spółki.

Przeniesienie Składników Majątku nie będzie stanowiło wycofania wkładu w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037 z późn. zm., dalej: k.s.h.), nie spowoduje zmniejszenia udziału kapitałowego Wspólników oraz nie będzie stanowić formy wypłaty zysku należnego Wspólnikom.

W związku z przeniesieniem Składników Majątku żaden ze Wspólników nie będzie zobowiązany do spełnienia jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego na rzecz Spółki lub pozostałych ze Wspólników.

Wycofaniu Składników Majątku nie będzie towarzyszyć żadne dodatkowe wynagrodzenie na rzecz któregokolwiek ze Wspólników. Przeniesienie Składników Majątku - na podstawie wskazanej powyżej uchwały - nastąpi w oparciu o umowę przeniesienia Składników Majątku, która będzie umową nienazwaną, zawartą w oparciu o art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm., dalej: k.c.), statuującego zasadę swobody umów.

Umowa zawierać będzie oświadczenie Spółki o przeniesieniu nieodpłatnie na Wspólników własności Składników Majątku tj. o przeniesieniu Akcji i Udziałów na rzecz każdego Wspólnika w przypadającej na niego liczbie Akcji i Udziałów (ustalonej w oparciu o proporcję w jakiej każdy ze Wspólników uczestniczy w zysku Spółki) i oświadczenie Wspólników (każdego ze Wspólników w odniesieniu do przypadających na niego Akcji i Udziałów) o przyjęciu Składników Majątku na własne potrzeby do prywatnego majątku.

Z tytułu przeniesienia Udziałów Spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych z tytułu dokonania czynności przeniesienia Składników Majątku. Po przeniesieniu Składników Majątku Spółka będzie kontynuowała prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą. Wnioskodawca ani pozostali Wspólnicy nie planują likwidacji Spółki, ani wystąpienia ze Spółki.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca doprecyzował, że zawarta umowa będzie umową nienazwaną, przenoszącą własność w następstwie wykonania zobowiązania wynikającego z jednomyślnej uchwały wspólników o wycofaniu Składników Majątku. Z uwagi na fakt, że uchwała sama w sobie nie powoduje przeniesienia własności Składników Majątku, umowa będzie czynnością mającą na celu wykonanie uprawnienia przysługującego wspólnikom spółki jawnej i będzie miała skutek rozporządzający w stosunku do zobowiązania wynikającego z uchwały.

Umowa będzie umową nienazwaną, przenoszącą własność w następstwie wykonania zobowiązania wynikającego z jednomyślnej uchwały wspólników o wycofaniu Składników Majątku i nie przyjmie formy umowy darowizny lub nieodpłatnego zniesienia współwłasności, ponieważ zawarcie takiej umowy nie będzie wolą stron, co znajdzie odzwierciedlenie w treści umowy.

Pozostały opis zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Wnioskodawcę w treści uzupełnienia wniosku jako, że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem dochodowym od osób fizycznych przedstawiony został w interpretacji obejmującej swym zakresem ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie ww. podatku.

Pytanie

Czy wycofanie Składników Majątku ze Spółki i ich przekazanie przez Spółkę nieodpłatnie do majątku prywatnego Wnioskodawcy, w części odpowiadającej jego udziałowi w zysku Spółki, spowoduje powstanie z tego tytułu jakiegokolwiek obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn po stronie Wnioskodawcy? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, wycofanie Składników Majątku ze Spółki i ich przekazanie przez Spółkę nieodpłatnie do majątku prywatnego Wnioskodawcy, w części odpowiadającej jego udziałowi w zysku Spółki, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, zatem nie spowoduje powstania z tego tytułu jakiegokolwiek obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn po stronie Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207 z późn. zm., dalej: u.p.s.d.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2.darowizny, polecenia darczyńcy;

3.zasiedzenia;

4.nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci (art. 1 ust. 2 u.p.s.d.).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 u.p.s.d. opodatkowaniu tym podatkiem podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw znajdujących się lub wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułów wymienionych enumeratywnie w tym przepisie. Należy tu stwierdzić, iż katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn określony w art. 1 ust. 1 i 2 u.p.s.d. jest katalogiem zamkniętym.

Wobec tego jedynie wymienione w nim tytuły nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych stanowią przypadki podlegające opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Podatkiem będzie obłożona np. darowizna, która ma na celu przysporzenie majątkowe z majątku darczyńcy bez ekwiwalentu ze strony obdarowanego lub nieodpłatne zniesienie współwłasności.

Regulacja u.p.s.d. nie zawiera pojęcia „darowizna”, dlatego w tym zakresie należy stosować prawną definicję tego pojęcia unormowaną w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 888 § 1 k.c. przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Treść tego świadczenia określa umowa darowizny.

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie definiują również pojęcia „współwłasność”, w związku z czym należy odwołać się do odpowiednich przepisów uregulowanych w Kodeksie cywilnym.

Na podstawie art. 195 k.c. własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Zgodnie z art. 210 § 1 k.c. każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.

Przepisy art. 211 i 212 k.c. regulują sposoby wyjścia ze stanu współwłasności. Zgodnie z nimi, zniesienie współwłasności może nastąpić m.in. w drodze umowy między współwłaścicielami.

W ramach wymienionych trybów ustawodawca przewiduje trzy sposoby zniesienia współwłasności:

1.podział rzeczy wspólnej, czyli np. podzielenie jednej nieruchomości na kilka mniejszych (tzw. podział fizyczny),

2.przyznanie rzeczy jednemu lub niektórym ze współwłaścicieli,

3.sprzedaż rzeczy wspólnej (tzw. podział cywilny).

Jak wynika z opisanego zdarzenia przyszłego, w analizowanym przypadku nie będzie miało miejsca zawarcie umowy darowizny ani nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Wycofanie  Składników Majątku ze Spółki i ich nieodpłatne przeniesienie do majątku Wnioskodawcy i pozostałych Wspólników nastąpi na podstawie uchwały Wspólników, a w celu jej wykonania zostanie zawarta umowa nienazwana o nieodpłatne przekazanie Wspólnikom Składników Majątku Spółki, proporcjonalnie do udziału każdego z nich w zysku Spółki.

Wolą Wspólników Spółki jest uzyskanie Składników Majątkowych na własność na potrzeby własne każdego z nich, w odpowiadającej przysługującym im udziałom w zyskach Spółki.

Skoro więc czynność nieodpłatnego przeniesienia przez Spółkę Składników Majątku będzie umową nienazwaną, przenoszącą własność w następstwie wykonania zobowiązania wynikającego z uchwały Wspólników o wycofaniu Składników Majątkowych i nie przyjmie formy umowy darowizny ani umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności, to wskazane na podstawie tej czynności nabycie nie będzie podlegało opodatkowaniu na gruncie przepisów u.p.s.d.

Planowana czynność nie przyjmie bowiem któregokolwiek z tytułów wymienionych w przepisach u.p.s.d. Nie będzie to bowiem - ani umowa darowizny ani umowa nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Opodatkowaniu na gruncie u.p.s.d. podlega bowiem jedynie nabycie na podstawie tytułów enumeratywnie wymienionych w art. 1 u.p.s.d.; wśród nich ustawodawca nie wymienił czynności (tytułu), którego dotyczy wniosek.

Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, iż czynność wycofania Składników Majątku ze Spółki i ich przekazanie przez Spółkę na cele prywatne w wykonaniu uchwały Wspólników nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu na gruncie u.p.s.d. Żaden ze Wspólników nie otrzymuje przysporzenia majątkowego, kosztem innego wspólnika. Wspólnicy utrzymują swój stan posiadania, co oznacza, że nieodpłatne przekazanie przez Spółkę Składników Majątku, na cele osobiste Wspólników przy zachowaniu proporcji w jakiej Wspólnicy uczestniczą w zysku Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu na gruncie przepisów u.p.s.d. W związku z powyższym czynność ta nie spowoduje powstania z tego tytułu jakiegokolwiek obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn po stronie Wnioskodawcy.

Prawidłowość stanowiska zaprezentowanego przez Wnioskodawcę znajduje potwierdzenie w ugruntowanej linii interpretacyjnej, przykładowo w:

1.interpretacji indywidualnej z 17 grudnia 2020 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Znak: 0111-KDIB2-3.4015.155.2020.2.JS, gdzie Organ wskazał, że:

„Skoro więc - jak wskazał Wnioskodawca - czynność nieodpłatnego przeniesienia przez Spółkę własności nieruchomości Wnioskodawcy na jego rzecz - będzie umową nienazwaną, przenoszącą własność w następstwie wykonania zobowiązania wynikającego z uchwały wspólników o wycofaniu nieruchomości i nie przyjmie formy umowy darowizny ani umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności, to wskazane na podstawie tej czynności nabycie nie będzie podlegało ustawie o podatku od spadków i darowizn. Z opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, iż przedmiotowa czynność przyjmie którykolwiek tytuł z wymienionych w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Jak wskazano powyżej, podatkowi od spadków i darowizn podlega jedynie nabycie na podstawie tytułów enumeratywnie wymienionych w art. 1 ww. ustawy; wśród nich ustawodawca nie wymienił czynności (tytułu) opisanej we wniosku.”

2.interpretacji indywidualnej z 6 listopada 2020 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Znak: 0111-KDIB2-3.4015.130.2020.2.ASZ, gdzie Organ wskazał, że:

„Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego i przytoczone przepisy prawne stwierdzić należy, iż czynność wycofania nieruchomości ze spółki i jej przekazanie na cele prywatne nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W opisanym stanie faktycznym, wolą wspólników spółki nie jest zawarcie umowy darowizny. Żaden ze wspólników nie otrzymuje przysporzenia majątkowego, kosztem innego wspólnika. Wspólnicy utrzymują swój stan posiadania, co oznacza, że nieodpłatne przekazanie przez Spółkę nieruchomości, na cele osobiste wspólników, w sytuacji, gdy zachowane zostaną proporcje udziałów, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W związku z powyższym czynność ta nie powoduje obowiązku zapłaty tego podatku.”

3.interpretacji indywidualnej z 7 lutego 2020 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Znak: 0111-KDIB2-2.4015.181.2019.4.PB, gdzie Organ wskazał, że:

„Reasumując, wycofanie składników majątku (nieruchomości i wózka widłowego) z majątku spółki komandytowej i nieodpłatne przekazanie ich do majątku wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, zatem nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.”

Analogiczne stanowisko wyrażają także:

1.Interpretacja indywidualna z 7 lutego 2020 r., wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Znak: 0111-KDIB2-2.4015.180.2019.4.PB;

2.Interpretacja Indywidualna z 21 grudnia 2018 r., wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Znak: 0111-KDIB2-2.4015.117.2018.1.MZA;

3.Interpretacja indywidualna z 18 kwietnia 2017 r., wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Znak: 2461-IBPB-2-1.4515.23.2017.1.MCZ;

4.Interpretacja indywidualna z 18 kwietnia 2017 r., wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Znak: 2461-IBPB-2-1.4515.21.2017.2.MCZ;

5.Interpretacja podatkowa z 3 kwietnia 2017 r., wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Znak: 2461-IBPB-2-1.4515.9.2017.1.MZ.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Końcowo wskazuje się, że aktualny tekst jednolity ustawy o podatku od spadków i darowizn został opublikowany w Dz. U. z 2021 r. poz. 1043, a Kodeksu cywilnego w Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Pana stanowiska wyłącznie w zakresie podatku od spadków i darowizn. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku  z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.