Temat interpretacji
W zakresie opodatkowania nabycia spadku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 10 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania nabycia spadku. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Chciała Pani złożyć deklarację podatkową SD-Z2 – „Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych” w Urzędzie Skarbowym (...). Odmówiono Pani, ponieważ nie ma Pani polskiego obywatelstwa lub miejsca stałego pobytu, mieszka Pani w Polsce około 7 lat i cały czas jest Pani na podstawie pobytu czasowego. Pani ojciec przez długi czas mieszkał i pracował w Republice Czeskiej. Po jego śmierci odziedziczyła Pani 25 maja 2022 r.:
-należność spadkodawcy w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Zdrowotnych Republiki Czeskiej, Oddział Regionalny (...), z tytułu nadpłaty składek na publiczne ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 55,00 CZK;
-(...) szt. papierów wartościowych (...) zarejestrowanych na nazwisko spadkodawcy, według zwykłej ceny 793 189,87 CZK;
-prawa i obowiązki wynikające z umowy rachunku (...) prowadzonego na nazwisko spadkodawcy, czyli salda na wymienionym rachunku w wysokości 597 749,13 CZK;
-prawa i obowiązki wynikające z umowy budowalnym rachunku oszczędnościowym, prowadzonego na nazwisko spadkodawcy, czyli saldo budowlanego rachunku oszczędnościowego w wysokości 195 644,60 CZK.
W Urzędzie Skarbowym odmówiono Pani przyjęcia dokumentu SD-Z2 powołując się na art. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
Pieniądze, jakie Pani otrzymała, przelała Pani z Czech na swoje konto w polskim banku.
Pytanie
Czy w związku z zaistniałą sytuacją ma Pani obowiązek składać deklarację podatkową?
Pani stanowisko w sprawie
Pani zdaniem, opisana sytuacja przedstawia, że nie musi Pani składać deklaracji podatkowej, w związku z tym, że nie wynika to z Pani obowiązku. Mając na uwadze powyższe, prosi Pani o wydanie interpretacji potwierdzającej, że nie musi Pani składać deklaracji podatkowej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1043):
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego.
W świetle powyższego przepisu – co do zasady – opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się/wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże w art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn ustawodawca przewidział wyjątek od tej zasady.
W myśl art. 2 ww. ustawy:
Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z powyższym, w sytuacji nabycia w spadku przedmiotów lub praw majątkowych znajdujących się lub wykonywanych za granicą, czynnikiem decydującym o podleganiu ustawie o podatku od spadków i darowizn jest posiadanie przez spadkobiercę obywatelstwa polskiego lub stałego miejsca pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w chwili otwarcia spadku. Zatem spadkobierca, który w chwili otwarcia spadku był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn od nabytej własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz od nabytej własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera definicji pojęcia „spadek”, dlatego należy w tym zakresie odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).
Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego:
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
Stosownie do art. 924 ww. ustawy:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.
Natomiast stosownie do art. 925 tej ustawy:
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że nie ma Pani polskiego obywatelstwa lub miejsca stałego pobytu, mieszka Pani w Polsce około 7 lat i cały czas jest Pani na podstawie pobytu czasowego. Pani ojciec przez długi czas mieszkał i pracował w Republice Czeskiej. Po jego śmierci odziedziczyła Pani 25 maja 2022 r.:
-należność spadkodawcy w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Zdrowotnych Republiki Czeskiej, Oddział Regionalny (...), z tytułu nadpłaty składek na publiczne ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 55,00 CZK;
-(...) szt. papierów wartościowych (...) zarejestrowanych na nazwisko spadkodawcy, według zwykłej ceny 793 189,87 CZK;
-prawa i obowiązki wynikające z umowy rachunku (...) prowadzonego na nazwisko spadkodawcy, czyli salda na wymienionym rachunku w wysokości 597 749,13 CZK;
-prawa i obowiązki wynikające z umowy budowlanym rachunku oszczędnościowym, prowadzonego na nazwisko spadkodawcy, czyli saldo budowlanego rachunku oszczędnościowego w wysokości 195 644,60 CZK.
W Urzędzie Skarbowym odmówiono Pani przyjęcia deklaracji SD-Z2 powołując się na art. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Pieniądze jakie Pani otrzymała przelała Pani z Czech na swoje konto w polskim banku.
Na gruncie tak przedstawionego stanu faktycznego powzięła Pani wątpliwość, czy ma Pani obowiązek zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych w spadku po Pani ojcu.
Dokonując analizy przedmiotowej sprawy w pierwszej kolejności należy zauważyć, że składniki masy spadkowej po Pani ojcu nie znajdowały się/nie podlegały wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lecz – jak wynika z opisu stanu faktycznego – na terytorium Republiki Czeskiej. W przedmiotowej sprawie nie znajdzie zatem zastosowania art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten bowiem dotyczy rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Należy jednak wskazać, że na mocy art. 2 ww. ustawy, przedmiotem ustawy o podatku od spadków i darowizn objęte jest również nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą. Jednakże, powołany przepis ma zastosowanie tylko wówczas, gdy w chwili zawarcia umowy darowizny (lub otwarcia spadku) nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak wynika z wniosku, w chwili otwarcia spadku nie była Pani obywatelem polskim, jak również nie posiadała Pani na terytorium Polski stałego pobytu – legitymuje się Pani bowiem zezwoleniem na pobyt czasowy – tym samym nabycie przez Panią spadku po ojcu nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, z uwagi na treść art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem, nie miała Pani obowiązku zgłoszenia nabycia własności rzeczy i praw majątkowych na formularzu SD-Z2.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w .... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).