Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

shutterstock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

  – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 lutego 2025 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismami z 4 marca 2025 r. (wpływ) oraz z 7 marca 2025 r. (wpływ) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W listopadzie 2023 r. sprzedała Pani nieruchomość lokalową (mieszkanie nabyła Pani na podstawie aktu notarialnego w 2021 r.).

Uzyskany przychód przeznaczyła Pani na zakup nowego mieszkania w celu realizacji własnych celów mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 21 ust. 25 u.p.d.o.f. z zw. z art. 21 ust 30a u.p.d.f środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości sprzedanej w okresie 5 lat od jej zakupu zostały przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Obecnie mieszka Pani w zakupionej nieruchomości.

Umowa sprzedaży/zakupu mieszkania nastąpiła w grudniu 2023 r. Mieszkanie zostało Pani wydane także w grudniu 2023 r. W tym także miesiącu wprowadziła się Pani do mieszkania po uprzednim odświeżeniu ścian i podłóg.

Zbycie poprzedniej nieruchomości nie nastąpiło w wyniku wykonywania działalności gospodarczej.

Obecnie nie prowadzi Pani działalności gospodarczej.

Uzupełnienie wniosku

Sprzedaż nieruchomości lokalowej w listopadzie 2023 r. nie nastąpiła w wykonaniu zarejestrowanej działalności gospodarczej. Nie prowadziła Pani, nie prowadzi i nie zamierza Pani prowadzić działalności gospodarczej.

Uzyskany przychód przeznaczyła Pani na zakup nowego mieszkania w celu realizacji własnych celów mieszkaniowych.

Za uzyskany przychód ze sprzedaży nieruchomości w listopadzie 2023 r. zakupiła Pani w grudniu 2023 r. lokal mieszkalny w A ul. B 1 o pow. 38m kw. W tym mieszkaniu zamieszkuje Pani od grudnia 2023 r.

Mieszkanie w A przy ul. B 1 nabyła Pani do realizacji własnych celów mieszkaniowych rozumianych jako mieszkanie w nim (zajmowanie jako miejsca stałego pobytu).

W nabytym mieszkaniu w A przy ul. B 1realizuje Pani własne cele mieszkaniowe rozumiane jako mieszkalne w nim od grudnia 2023 r. nieprzerwanie.

15 grudnia 2023 r. otrzymała Pani klucze do nabytego mieszkania w A ul. B 1 (nieruchomość została nabyta na podstawie aktu notarialnego z 7 grudnia 2023 r.). Zakup mieszkania został opłacony z przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości w listopadzie 2023 r.

Od sierpnia 2020 r. mieszkała Pani wspólnie z mężem w zakupionym do majątku wspólnego mieszkaniu, które zostało nabyte od developera na podstawie aktu notarialnego przeniesienia własności nieruchomości w maju 2021 r. w nawiązaniu do wcześniej podpisanej umowy deweloperskiej ze stycznia 2019 r. W listopadzie 2023 r. po rozstaniu z mężem postanowiła Pani z mężem sprzedać posiadane mieszkanie zakupione w maju 2021 r. Do sprzedaży doszło w listopadzie 2023 r. Od zakupu do sprzedaży nieruchomości nie upłynęło pięć lat. W związku powyższym faktem w grudniu 2023 r. nabyła Pani (nie będąc w wspólności majątkowej) lokal mieszkalny w A ul. B 1, który jest przedmiotem niniejszego wniosku. Od grudnia 2023 r. realizuje własne cele mieszkaniowe w lokalu w A przy ul. B 1. Celem nabycia wyżej wspomnianego lokalu było tylko i wyłącznie zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych.

Posiada Pani jeszcze jedno mieszkanie, które nabyła Pani w listopadzie 2019 r. z przychodu uzyskanego ze sprzedaży poprzedniej nieruchomości mieszkalnej nabytej w 2002 r. W nabytym w listopadzie 2019 r. mieszkaniu mieszka tylko i wyłącznie Pani mama. Mieszkanie to zakupiła Pani właśnie z myślą o zapewnienie wyłącznie Pani mamie dachu nad głową. Mieszkanie to nie było przeznaczone na Pani cele mieszkaniowe. Jest Pani wyłącznie właścicielem nieruchomości mieszkalnej. Do tego mieszkania chciałaby Pani się przeprowadzić czasowo, aby zaopiekować się chorą mamą i zapewnić jej bezpieczeństwo oraz opiekę. Nie zamierza Pani sprzedawać żadnego z posiadanych dwóch mieszkań.

W 2019 r. sprzedała Pani posiadaną nieruchomość mieszkalną, której właścicielem była Pani od 2002 r., aby w listopadzie 2019 r. zakupić mieszkanie, w którym obecnie od początku mieszka wyłącznie Pani mama. Nie zamierza Pani nabywać w celu sprzedaży innych nieruchomości. Zaistniała sytuacja, którą przedstawiła Pani miała związek wyłącznie z przeprowadzkami związanymi z rozstaniem z Pani mężem. Od marca 2024 r. na podstawie wyroku sądowego jest Pani rozwiedziona. Wszystkie opisane działania i nabycie mieszkania w A przy ulicy B 1, którego jest Pani jedynym właścicielem od grudnia 2023 r. były związane wyłącznie z zapewnieniu sobie podstawowego celu mieszkaniowego. Od wyprowadzenia się ze wspólnego mieszkania, które nabyła Pani z mężem musiała Pani zapewnić sobie dach nad głową (własny cel mieszkaniowy).

Pytanie

Czy zmiana miejsca zamieszkania np. za kilka miesięcy, wynajęcie zakupionej nieruchomości i przeprowadzenie się do mieszkania, w którym mieszka Pani matka, która jest osobą starszą i wymaga codziennej opieki ze względu na liczne choroby wpłynie negatywnie na możliwość skorzystania ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f tj. czy zakup na własne cele mieszkaniowe został zrealizowany w przedstawionej sytuacji?

Pani stanowisko w sprawie

Uważa Pani, że w związku z realizacją celów mieszkaniowych przez określony czas będę mogła skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f.

Pani opinia jest zgodna z przyjętą w interpretacji indywidualnej 0113-KPIPT2-2.4011.447.2023.3.KR z 11 sierpnia 2023r.:

Nie ma więc podstaw do uznania, że podatnik nie realizuje celu mieszkaniowego, gdy nabył lokal mieszkalny w celu zamieszkania w nim, ale zamieszka w nim dopiero po upływie określonego czasu lub

będzie mieszkał tylko przez pewien czas. Prawa do zwolnienia nie traci też podatnik, który przez pewien czas będzie wynajmował lokal ani podatnik, który nabył lokal mieszkalny na cele mieszkaniowe, mieszkał w nim przez pewien czas, a następnie zbył go w drodze darowizny lub sprzedaży.

W momencie podjęcia decyzji o zakupie, nie wiedziała Pani, że stan zdrowia Pani matki ulegnie pogorszeniu i będzie Pani zmuszona objąć ją codzienną opieką w celu zapewnienia jej bezpieczeństwa i opieki, a celem zakupu nieruchomości była realizacja własnego celu mieszkaniowego. Mieszkanie, w którym mieszka Pani mama znajduje się na parterze, natomiast mieszkanie, w którym mieszka Pani znajduje się na czwartej kondygnacji bez windy. Stan zdrowia Pani mamy nie pozwala na pokonywanie takiej ilości schodów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z jego treścią:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub praw majątkowych określonych w lit. a) – c) ww. przepisu następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W niniejszej sprawie odpłatne zbycie przez Panią nieruchomości nabytej w 2021 r., dokonane w 2023 r., tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, stanowi źródło przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 30e ust. 1 cytowanej ustawy:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Z treści przepisu art. 19 ust. 1 ww. ustawy wynika, że:

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Zgodnie z art. 22 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Wedle art. 30e ust. 4 przywołanej ustawy:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Na mocy art. 30e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Jak wynika z art. 30e ust. 7 omawianej ustawy:

W przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Z art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:

Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:

a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

-położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Zgodnie z art. 21 ust. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, uznaje się za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, jeżeli przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, nastąpiło nabycie własności rzeczy lub praw wymienionych w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, w związku z którymi podatnik ponosił wydatki na nabycie.

W myśl art. 21 ust. 28 ww. ustawy:

Za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

1)nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub

2)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

-przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Podkreślam, że zwolnienia podatkowe oraz ulgi są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, dlatego do interpretacji przepisów ustanawiających zwolnienia podatkowe, jak również ulgi, należy stosować wykładnię ścisłą, która nie wychodzi poza literalne brzmienie przepisów. Stąd też, korzystanie z przedmiotowego zwolnienia przysługuje podatnikowi tylko i wyłącznie w sytuacji spełnienia wszystkich przesłanek wskazanych w przepisie prawa. Należy również zastrzec, że w przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych, wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że okolicznością decydującą o jego zastosowaniu jest przeznaczenie przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych nie później niż w okresie trzech lat licząc od końca roku podatkowego, w którym zostało ono dokonane, na własne cele mieszkaniowe. Cele te zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ww. ustawy obejmują m.in.: nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazał, że przychód ze sprzedaży ma zostać wydatkowany na „własne cele mieszkaniowe”. Omawiane zwolnienie jest normą celu społecznego – w zamierzeniach ustawodawcy realizować ma cel, jakim jest zaspokojenie niezaspokojonych, własnych potrzeb mieszkaniowych obywateli.

Zwolnieniem tym nie są zatem objęte dochody ze sprzedaży nieruchomości i praw w przypadku przeznaczenia przychodu na nabycie innych nieruchomości lub praw w sytuacji, gdy czynności te wskazują np. na działanie o charakterze zarobkowym, spekulacyjnym, inwestycyjnym lub innym niewskazującym na działanie ukierunkowane na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Wskazując jako cel mieszkaniowy nabycie lokalu mieszkalnego ustawa nie określa kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, aby zrealizował cel mieszkaniowy. Zatem może skorzystać z omawianego zwolnienia w związku z zakupem lokalu mieszkalnego w sytuacji, gdy nabył go w celu realizacji własnych celów mieszkaniowych i faktycznie realizuje lub będzie realizował w nim swoje potrzeby mieszkaniowe. Wyrażenie „własne cele mieszkaniowe” należy odnosić do nabycia np. lokalu mieszkalnego, w którym podatnik realizuje bezpośrednie potrzeby mieszkaniowe, a nie do wydatkowania przychodu na nabycie mieszkania w znaczeniu przedmiotowym.

Omawiane zwolnienie przedmiotowe dotyczy wyłącznie wydatkowania środków na nabycie nieruchomości, która ma pełnić dla podatnika funkcję mieszkalną. Inaczej mówiąc, ma to być przysłowiowy „dach nad głową”. Istotą zwolnienia jest bowiem zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych podatnika, co powoduje, że ze zwolnienia nie może korzystać wydatkowanie środków na zakup lokalu mieszkalnego mający cel zarobkowy, np. wynajem czy dalsza odsprzedaż.

Stąd zatem nabyła Pani w 2023 r. nieruchomość i od tego czasu Pani w niej realizuje własne cele mieszkaniowe to uznaję, że cel mieszkaniowy, o którym mowa w przepisie został spełniony. Ustawodawca nie określa bowiem przedziału czasu, w jakim należy realizować własny cel mieszkaniowy.

W tym przypadku okoliczność, że przeprowadzi się Pani do innej nieruchomości, żeby opiekować się Pani schorowaną matką i następnie wynajmie Pani czasowo mieszkanie, nie wpłynie na możliwość skorzystania ze zwolnienia.

Zatem w sytuacji, gdy uzyskany przychód ze sprzedaży w listopadzie 2023 r. „nieruchomości lokalowej”, wydatkowała Pani w grudniu 2023 r. na nabycie lokalu mieszkalnego w A, w którym rzeczywiście realizowała Pani swoje cele mieszkaniowe rozumiane jako miejsce faktycznego zamieszkiwania, to uprawnia to Panią do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sam fakt wynajmowania przez Panią tego mieszkania w przyszłości, ze względu na zaistniałą sytuację rodzinną (choroba matki), nie wyklucza możliwości skorzystania z omawianego zwolnienia w przypadku, gdy zostało ono nabyte – jak sama Pani wskazała w opisie sprawy – w celu realizacji Pani własnych celów mieszkaniowych.

Dlatego też stanowisko Pani uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy  z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.