
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 marca 2025 r. (wpływ do tutejszego organu 4 marca 2025 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Posiada Pani orzeczenie o znacznej niepełnosprawności wydane przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w A w dniu 23 marca 2022 r.(załącznik).
Jest Pani 87-letnią mieszkanką przedwojennej kamienicy. Utrzymuje się Pani z renty rodzinnej po zmarłym mężu przyznanej Pani przez ZUS w 2012 r.
Do lat 50 funkcję ogrzewania w Pani mieszkaniu pełniły kaflowe piece węglowe oraz kuchnia węglowa. W późniejszym okresie kuchnia węglowa przestała pełnić rolę w zakresie gotowania - zastąpiła ją kuchenka gazowa, a do pieców kaflowych podłączone zostały metalowe piecyki gazowe.
Następnie piece kaflowe zostały odłączone, a metalowe piecyki gazowe zostały jedynym źródłem ciepła w mieszkaniu.
Latem 2024 r., podczas wizyty przedstawicieli X w A, dowiedziała się Pani, że takie źródło ogrzewania nie spełnia obecnych norm i standardów bezpieczeństwa. Piecyki metalowe zostały zdemontowane i usunięte z mieszkania.
Stanęła Pani przed perspektywą zakupu jakiegokolwiek źródła ogrzewania. Rozważała Pani różne środki grzewcze, w końcu, po zasięgnięciu opinii fachowców, w październiku 2024 r. zdecydowała się Pani na zakup systemu klimatyzacyjnego z funkcję grzania zamontowanego w jednym z dwóch pokoi, w którym spędza Pani większość doby. Zdaniem specjalistów jest to najbardziej efektywne źródło ogrzewania, za jego montażem przemawiał też fakt, że odprowadzenie zbierającej się w systemie wody mogło być wpięte do rynny spustowej znajdującej się tuż obok Pani balkonu (...).
Nie będzie Pani używać systemu klimatyzacji jako sprzętu chłodzącego latem, lecz jako jedyne źródło ogrzewania w miesiącach tego wymagających. Zakup i montaż tego urządzenia nie wynikał z chęci poprawy warunków bytowych, a z konieczności zapewnienia sobie źródła ciepła umożliwiającego normalne funkcjonowanie przy niższych temperaturach.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
Pani wniosek dotyczy roku podatkowego 2024. W tym roku zakupiła Pani system klimatyzacji z funkcją grzewczą (załącznik- faktura z 28 października 2024 r.).
W 2024 r. uzyskiwała Pani dochody z renty rodzinnej po zmarłym mężu, przyznane Pani przez ZUS w 2012 r. (załącznik - PIT-40A roczne rozliczenie podatku przez organ rentowy za rok 2024) oraz tantiemy po zmarłym mężu (PIT-11) ze Q w kwocie (...) zł.
W ww. orzeczeniu wskazano symbol niepełnosprawności (...) i zostało ono wydane na stałe, z uwagą o niemożności orzeczenia daty powstania niepełnosprawności. Orzeczenie zalicza Pani niepełnosprawność do stopnia znacznego.
Faktura za wykonanie usługi zakupu i montażu klimatyzacji z funkcją grzewczą (zamontowaną wyłącznie w jednym pokoju Pani mieszkania, z pominięciem drugiego pokoju, 2 przedpokojów, kuchni i łazienki) wystawiona została 28 października 2024 r. (załącznik).
Na mocy obecnych przepisów została Pani pozbawiona jakiegokolwiek źródła ogrzewania (wymontowanie i usunięcie dotychczasowych piecyków gazowych). Alternatywą był zakup węgla do wciąż istniejących pieców kaflowych i wnoszenie węgla z piwnicy na wysokie (...) piętro bez windy lub zakup innego środka grzewczego. Z tego powodu, że mieszka Pani sama i leczy się Pani przewlekle (...) wiedziała Pani, że nie jest w stanie ogrzewać mieszkania węglem. Zakup klimatyzacji z funkcją grzewczą do pokoju, w którym spędza Pani większość doby był, zdaniem konsultowanych fachowców, najlepszym i najefektywniejszym źródłem zapewnienia Pani temperatury niezbędnej do normalnego funkcjonowania w okresie jesienno-zimowo-wiosennym.
Posiada Pani dokument zakupu klimatyzacji z funkcją grzania. Załączona faktura zawiera Pani dane, dane sprzedającego i kwotę zapłaty.
Ww. wydatki nie zostały/nie zostaną sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ani nie zostały/nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie – zostały one sfinansowane wyłącznie z Pani osobistego dochodu.
Ww. wydatki nie zostały/nie zostaną odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c i nie zostały/nie zostaną odliczone od przychodu na mocy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym i nie zostały/nie zostaną Pani zwrócone w jakiejkolwiek formie. Rozlicza się Pani na zasadach ogólnych – według skali podatkowej.
Pytanie
Czy w Pani sytuacji zakup i montaż systemu grzewczego może być odliczony od przychodu za 2024 r. w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie, wydatki na zakup i montaż systemu klimatyzacji z funkcją ogrzewania jako jedynego źródła ciepła w Pani mieszkaniu powinny zostać rozliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej, gdyż ww. ogrzewanie umożliwia Pani – osobie z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności – normalne funkcjonowanie przy niższych temperaturach panujących na zewnątrz.
Jako osoba z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności nie jest Pani w stanie ogrzewać mieszkania węglem (istnieją nieużywane piece kaflowe) noszonym z piwnicy na wysokie (...) piętro bez windy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163 ze zm.):
Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7, 7b-7g i 13a tego artykułu.
Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 tej ustawy:
Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty – w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.
Stosownie do art. 26 ust. 7b tejże ustawy:
Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
Zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
1)orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2)decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3)orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Wedle art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne – stosownie do treści art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek: orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Katalog wydatków zawarty w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest natomiast katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione.
Z opisu zdarzenia wynika w szczególności, że jest Pani 87-letnią mieszkanką przedwojennej kamienicy. Utrzymuje się Pani z renty rodzinnej po zmarłym mężu przyznanej Pani przez ZUS w 2012 r. Posiada Pani orzeczenie o znacznej niepełnosprawności wydane przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w dniu 23 marca 2022 r. W orzeczeniu tym wskazano symbol niepełnosprawności (...) i orzeczenie to zostało wydane na stałe, z uwagą o niemożności orzeczenia daty powstania niepełnosprawności. Orzeczenie zalicza Pani niepełnosprawność do stopnia znacznego. W październiku 2024 r. zdecydowała się Pani na zakup systemu klimatyzacyjnego z funkcję grzania zamontowanego w jednym z dwóch pokoi, w którym spędza Pani większość doby. Faktura za wykonanie usługi zakupu i montażu klimatyzacji z funkcją grzewczą wystawiona została 28 października 2024 r. Faktura ta zawiera Pani dane, dane Sprzedającego i kwotę zapłaty.
Mieszka Pani sama i leczy się Pani przewlekle (...). Nie jest Pani w stanie ogrzewać mieszkania węglem w istniejących piecach kaflowych i wnosić węgiel z piwnicy na wysokie (...) piętro bez windy. Zakup klimatyzacji z funkcją grzewczą do pokoju, w którym spędza Pani większość doby był, zdaniem fachowców, najlepszym i najefektywniejszym źródłem zapewnienia Pani temperatury niezbędnej do normalnego funkcjonowania w okresie jesienno-zimowo-wiosennym.
Analizując zatem – czy wydatki na zakup i montaż systemu klimatyzacji z funkcję grzania – podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej – wskazać należy, że odliczeniu od dochodu – podlegają m.in. wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań lub budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Koniecznym jest zatem ustalenie znaczenia użytych w przepisie pojęć „adaptacja” i „wyposażenie”. Zgodnie z językowym znaczeniem terminu „adaptacja” to „przystosowanie do innego użytku, przerobienie dla nadania innego charakteru, np. w budownictwie przeróbka budynku” (Mały słownik języka polskiego, Warszawa 1994). Natomiast „wyposażenie” to urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania czegoś.
Adaptacją mieszkania lub budynku mieszkalnego jest zatem przeróbka, mająca mu nadać inny charakter, przystosować do innego użytku, natomiast wyposażenie mieszkania oraz budynku mieszkalnego – to przydanie jemu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zatem adaptacja i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu (budynku), biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Stąd też w przypadku każdego niepełnosprawnego, wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności.
Dokonując wykładni zawartego w art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcia adaptacji i wyposażenia mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności wskazać należy, iż w doktrynie zwraca się uwagę, że przez adaptację i wyposażenie, o których mowa w powyższym przepisie, należy rozumieć takie przystosowanie mieszkania (budynku), które umożliwia lub ułatwia życie w nim osobie niepełnosprawnej. Pojęcie „adaptacja” rozumieć należy więc jako „przystosowanie”, które jednak niekoniecznie oznaczać musi „ulepszenie”, czy „przekształcenie” zaistniałego stanu rzeczy - w tym przypadku warunków mieszkaniowych dla potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Jednocześnie podkreślić należy, że art. 26 ust. 7a pkt 1 ww. ustawy nie określa szczegółowo jakiego rodzaju wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie podlegają odliczeniu ani też nie zawiera żadnego wyłączenia konkretnego rodzaju wydatków. Jedynym warunkiem zastosowania tego odliczenia, jest to by adaptacja (wyposażenie) mieszkania/budynku mieszkalnego odpowiadała potrzebom wynikającym z niepełnosprawności. Dlatego też istotne są okoliczności danej sprawy, tzn. czy konkretne elementy adaptacji czy wyposażenia mieszkania spełniają dla osoby niepełnosprawnej tę funkcję.
W opisanym zdarzeniu wydatki na zakup i montaż systemu klimatyzacyjnego z funkcją grzania zostały poniesione w związku z adaptacją i wyposażeniem lokalu mieszkalnego, stosownie do potrzeb wynikających z Pani niepełnosprawności.
W związku ze zwyrodnieniem kręgosłupa i osteoporozą oraz jaskrą i małopłytkowością krwi nie jest Pani w stanie ogrzewać mieszkania węglem w istniejących piecach kaflowych i wnosić węgiel z piwnicy na wysokie trzecie piętro bez windy. Zakup klimatyzacji z funkcją grzewczą do pokoju, w którym spędza Pani większość doby był, zdaniem fachowców, najlepszym i najefektywniejszym źródłem zapewnienia Pani temperatury niezbędnej do normalnego funkcjonowania w okresie jesienno-zimowo-wiosennym. Zakup i montaż tego urządzenia nie wynikał zatem z chęci poprawy warunków bytowych, a z konieczności zapewnienia sobie źródła ciepła umożliwiającego normalne funkcjonowanie przy niższych temperaturach.
W opisanym stanie faktycznym wydatki na zakup i montaż systemu klimatyzacji z funkcją grzania zostały zatem poniesione na Pani cele rehabilitacyjne wskazane w art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji wydatki te – w zeznaniu podatkowym za 2024 r. – będzie mogła Pani odliczyć od dochodu ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Dokumenty dołączone przez Panią do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pani w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.