Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.868.2024.7.AWO

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 18 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani pismami z 11 lutego 2025 r. (wpływ 13 lutego 2025 r.), 11 marca 2025 r. (wpływ 11 marca 2025 r.) oraz 18 marca 2025 r. (wpływ 18 marca 2025 r.) - w odpowiedzi na wezwania. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani polskim rezydentem podatkowym i podlega Pani w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest Pani również zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

(...) 2016 r. nabyła Pani nieruchomość gruntową położoną w X, przy ul. A (druga linia zabudowy), numer księgi wieczystej: (...) (określanej dalej jako: „Nieruchomość”), obszar nieruchomości (...) ha w drodze umownego, częściowego podziału majątku wspólnego. Nie zabiegała Pani o nabycie tej konkretnej nieruchomości. Nabyła ją Pani tylko dlatego, że był to jedyny sposób na uregulowanie spraw majątkowych pomiędzy Panią a Pani mężem.

Po podziale majątku chciała Pani wybudować na tej Nieruchomości dom jednorodzinny dla Pani oraz Pani dzieci. W dalszej przyszłości, chciała Pani także darować część Nieruchomości Pani dzieciom, aby one mogły tam wybudować swoje domy i zamieszkać ze swoimi rodzinami.

W owym czasie (2016 r.) na obszarze, na którym chciała Pani budować dom nie obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, wobec czego w celu rozpoczęcia budowy konieczne było uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Z uwagi na strefę ochronną rzeki (...) oraz sąsiedztwo Nieruchomości, takie jak: (...), finalnie odstąpiła Pani od pomysłu budowy domu w tamtym miejscu. Powodem odstąpienia był brak możliwości uzyskania decyzji o warunkach zabudowy na budynek jednorodzinny, z uwagi na brak tzw. „dobrego sąsiedztwa”, czyli zabudowy o podobnym charakterze w najbliższym sąsiedztwie działki należącej do Pani - przeważała tam zabudowa handlowo-usługowa.

W owym czasie powzięła Pani również informację z Gminy (...), odnośnie planowanego włączenia Nieruchomości do terenów zielonych. Niedługo później, uchwałą numer: (...) Rada Miasta (...) uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (...) dzielnic miasta (...), w obszarze fragmentów terenów (...) - część obejmującą teren (...). W ramach tego planu, znajdująca się (...), południowa część Pani nieruchomości została objęta terenami zielonymi „(...)” (strony: (...) planu). Dodatkowo, całość terenu została objęta strefą płytko zalegających wód gruntowych.

Obawiając się dalszego wcielania do terenów zielonych posiadanej nieruchomości, (...) 2017 r. wystąpiła Pani z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy dla budowy budynku handlowo-usługowego na działkach numer: 1/1 i 2/1, przy ul. A w X. Warunki zabudowy na tego typu były możliwe do uzyskania z uwagi na pisane wyżej sąsiedztwo nieruchomości.

Pierwotnie, Pani wniosek obejmował całość posiadanego przez Panią terenu, natomiast - po negocjacjach z Urzędem Miasta (urzędnicy nie chcieli wydać WZ [warunków zabudowy - przypis organu] na całość terenu, z uwagi na brak zgodności ze studium), wniosek WZ ograniczyła Pani do części (około (...) m2, czyli mniej niż 50%) Nieruchomości.

Jak wynika z warunków zabudowy, już wtedy toczyło się postępowanie w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla pozostałej części Nieruchomości.

(...) 2017 r., Prezydent Miasta (...) wydał decyzję numer: (...) o warunkach zabudowy dla budynku handlowo-usługowego na działkach numer: 1/1 i 2/1 przy ul. A w X dla części Nieruchomości. Część stanowiąca tereny zielone, strefę ochronną (...), nie została objęta decyzją o warunkach zabudowy.

Pragnie Pani podkreślić, że Pani celem było zabezpieczenie majątku przed utratą wartości. Nie planowała Pani odsprzedaży, ani prowadzenia działalności na terenie Nieruchomości, objętej wnioskiem. Wyłącznym celem było zabezpieczenie Pani interesów i uniknięcie włączenia Pani Nieruchomości do terenów zielonych lub innych terenów z ograniczoną możliwością zabudowy, ponieważ wartość takich terenów jest dużo niższa niż terenów nadających się do zabudowy. Po tym czasie, na dłuższy okres „zapomniała” Pani o posiadaniu Nieruchomości i nie dokonywała Pani w związku z nią żadnych czynności.

Następnie, 10 lipca 2020 r. rozpoczęła Pani [prowadzić - przypis organu] działalność gospodarczą, w ramach której wykonywała Pani jedynie czynności związane z świadczeniem usług transportowych (PKD 52.29.C). Prócz wyżej wskazanej działalności transportowej, nie wykonywała Pani żadnych innych usług wskazanych w PKD firmy.

Do dnia wysłania tego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie włączyła Pani Nieruchomości do majątku firmy. Nie rozliczała Pani żadnych kosztów związanych z wskazaną powyżej nieruchomością, nie prowadziła Pani tam żadnej działalności gospodarczej. Innymi słowy, od chwili założenia działalności do dnia dzisiejszego, faktycznie nie wykonała Pani żadnej transakcji na tej Nieruchomości. W ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, od dnia jej założenia, zajmuje się Pani jedynie działalnością spedycyjną i wynajmem samochodów ciężarowych.

Mając na uwadze toczącą się procedurę planistyczną, odnośnie Pani Nieruchomości, obawiając się niekorzystnych ustaleń planu i wygaśnięcia uzyskanej przez Panią decyzji o warunkach zabudowy, wystąpiła Pani (...) 2021 r. z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę budynku handlowo-usługowego na terenie Nieruchomości, w oparciu o wyżej wskazaną decyzję o warunkach zabudowy. (...) 2021 r. otrzymała Pani decyzję numer: (...), w ramach której zatwierdzono projekt budowlany i udzielono Pani pozwolenia na budowę. Pozwolenie zostało uzyskane przez Panią „prywatnie”, a nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wszystkie koszty pokryła Pani ze środków prywatnych, nie rozliczyła ich Pani w ramach działalności gospodarczej. W owym czasie uzbroiła Pani działkę w energię elektryczną.

Zwraca Pani uwagę, że Pani obawy odnośnie dalszej utraty wartości Nieruchomości, poprzez zaliczanie jej do terenów zielonych były uzasadnione. Mianowicie, uchwałą z (...) 2022 r. numer: (...), Rada Miasta (...) przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego południowych dzielnic miasta (...), w obszarze fragmentów terenów (...) - część obejmująca obszar (...). Plan ten znacząco zwiększał udział terenów zielonych na posiadanych przez Panią działkach, jednocześnie sankcjonując wiodący usługowy charakter części nieruchomości, objętej pozwoleniem na budowę. Część nieruchomości zaliczono do strefy (...) (tylko usługi), a około (...)m2 do strefy (...), dopuszczającej zabudowę usługową i mieszkaniową.

W latach 2016-2024 nie podejmowała Pani żadnych działań w związku z Nieruchomością, stanowiącą przedmiot wniosku. Nie prowadziła Pani tam żadnych prac, nie ofertowała Pani Nieruchomości na żadnych portalach/innych źródłach, nie zawierała Pani żadnych umów pośrednictwa, ani żadnych innych umów związanych z Nieruchomością (poza przyłączeniem energii elektrycznej). Nigdy nie rozpoczęła Pani prowadzenia faktycznej i rzeczywistej działalności gospodarczej innej, niż działalność polegająca na spedycji i wynajmie samochodów ciężarowych, która to zlokalizowana jest w innym miejscu i nie odbywa się na Nieruchomości objętej przedmiotowym wnioskiem.

W (...) 2024 r. zgłosiła się do Pani firma V, zainteresowana zakupem Nieruchomości za cenę około (...) zł. Była to inicjatywa z ich strony, jednakże na ten moment nie zostały podjęte w tej sprawie żadne dalsze kroki.

Nie jest i nigdy nie była Pani realnie zainteresowana budową pawilonu handlowego, gdyż takie przedsięwzięcie znacznie przekracza Pani możliwości finansowe, kredytowe i organizacyjne. Czynności, które podjęła Pani w tym kierunku miały wyłącznie na celu ochronę Pani Nieruchomości przed utratą wartości. Działania te okazały się uzasadnione, lecz skuteczne jedynie w części, ponieważ na dzień dzisiejszy około połowa Nieruchomości to tereny określone w uchwalonym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny zielone. Nadto, otoczenie Nieruchomości pod kątem mieszkaniowym jest niekorzystne. Jedynie stosunkowo niewielka część z całości ((...) m2 - około: 1/3) nadaje się na zagospodarowanie na cele mieszkaniowe dla Pani i Pani rodziny. Tereny Nieruchomości są narażone na podtopienia i powodzie. Co więcej, płytkie zaleganie wód gruntowych oraz związane z tym wysokie koszty zabezpieczenia przed budową budynków, również powodują obawy względem budowania tam swojego domu. Wobec powyższego, rozważa Pani sprzedaż Nieruchomości.

Reasumując, w okresie od dnia nabycia Nieruchomości do dnia wysłania niniejszego wniosku Nieruchomość:

·nie była przedmiotem dzierżawy, najmu lub użyczenia,

·nie była wykorzystywana faktycznie do prowadzenia działalności rolnej i leśnej,

·nie była wykorzystywana faktycznie do prowadzenia działalności operacyjnej w ramach prowadzonej przez Panią działalności, nie uwzględniała Pani w kosztach uzyskania przychodów ewentualnych wydatków związanych z Nieruchomością,

·nie została wpisana do ewidencji środków trwałych,

·nie została wprowadzona do majątku przedsiębiorstwa jako towar przeznaczony do dalszej odsprzedaży,

·zawsze stanowiła składnik Pani majątku prywatnego,

·nie była przedmiotem hipotek ustanawianych przez Panią w celu zabezpieczenia kredytów bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,

·została objęta dwoma miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, w wyniku czego zabudowa usługowa jest możliwa jedynie na obszarze około: (...) m2, czyli na mniej niż 50% Nieruchomości. W ramach tych (...) m2, zabudowa mieszkaniowa możliwa jest jedynie na około (...) m2.

·przeznaczenie większości terenu to tzw. tereny zielone,

·została objęta decyzją o warunkach zabudowy,

·została objęta decyzją o pozwoleniu na budowę,

·nie była przedmiotem działań marketingowych w zakresie obrotu nieruchomościami,

·jest przedmiotem zainteresowania firmy V, która to z własnej inicjatywy wyraziła chęć zakupu Nieruchomości.

Pieniądze uzyskane z ewentualnej sprzedaży przeznaczy Pani na zabezpieczenie finansowe Pani i Pani rodziny. W szczególności, rozważa Pani zakup mieszkań lub domu dla Pani oraz Pani dzieci.

W uzupełnieniu wniosku złożonym 13 lutego 2025 r. doprecyzowała Pani, że:

·Okres wspólności majątkowej obowiązywał nieprzerwanie od dnia małżeństwa do (...) 2016 r.

·Do podziału majątku doszło (...) 2016 r.

·Z jakiego powodu doszło do częściowego podziału majątku wspólnego? Jeśli powodem był rozwód – to w jakiej dacie zapadł wyrok rozwodowy oraz w jakiej dacie wyrok ten się uprawomocnił?

Do podziału majątku doszło w drodze umowy, w związku z zamiarem rozwijania działalności gospodarczej przez Pani męża. Pani nie chciała ponosić ryzyka tej działalności.

·Jakie były postanowienia częściowego podziału majątku?

Pani stała się właścicielką dwóch nieruchomości (mieszkania i przedmiotowych działek gruntu), a mąż reszty majątku, w tym majątku związanego z działalnością gospodarczą Pani męża.

·Czy Nieruchomość stanowiła składnik Państwa (Pani i Pani męża) majątku wspólnego? W jakim okresie?

Nieruchomość składa się z dwóch działek gruntu. Pierwotnie prowadzone były dla niej dwie księgi wieczyste.

Działka numer: 1/1 o powierzchni (...) m2 została nabyta przez Pani męża przed zawarciem małżeństwa - (...) 2000 r. Właścicielem tej nieruchomości stała się Pani na podstawie umowy darowizny z (...) 2016 r.

Działka numer: 2/1 o powierzchni (...) m2 stanowiła Państwa majątek wspólny od chwili jej nabycia, tj. do [najpewniej omyłka pisarska - przypis organu] (...) 2008 r. do (...) 2016 r. Wyłącznym właścicielem tej nieruchomości stała się Pani w drodze umownego podziału majątku - (...) 2016 r.

·Na podstawie jakiej czynności prawnej (umowa sprzedaży, umowa darowizny, spadkobranie, inna czynność – jaka konkretnie?) doszło do nabycia Nieruchomości?

Nieruchomość składa się z dwóch działek gruntu.

Działka numer: 1/1 o powierzchni (...) m2 została kupiona (umowa sprzedaży) przez Pani męża przed zawarciem małżeństwa - (...) 2000 r. Właścicielem tej nieruchomości stałam się Pani na podstawie umowy darowizny (...) 2016 r.

Działka numer: 2/1 o powierzchni (...) m2 stanowiła Państwa majątek wspólny od chwili jej nabycia (umowa sprzedaży) tj. do [najpewniej omyłka pisarska - przypis organu] (...) 2008 r. do (...) 2016 r. Wyłącznym właścicielem tej nieruchomości stała się Pani w drodze umownego podziału majątku - (...) 2016 r.

·Kto (Pani, Pani małżonek) oraz kiedy (w jakiej dacie) nabył Nieruchomość?

Nieruchomość składa się z dwóch działek gruntu.

Działka numer: 1/1 o powierzchni (...) m2 została kupiona (umowa sprzedaży) przez Pani męża przed zawarciem małżeństwa - (...) 2000 r. Właścicielem tej nieruchomości stała się Pani na podstawie umowy darowizny - (...) 2016 r.

Działka numer: 2/1 o powierzchni (...) m2 stanowiła nasz majątek wspólny od chwili jej nabycia (umowa sprzedaży) tj. do [najpewniej omyłka pisarska - przypis organu] (...) 2008 r. do (...) 2016 r. Wyłącznym właścicielem tej nieruchomości stała się Pani w drodze umownego podziału majątku (...) 2016 r.

·W jaki sposób Nieruchomość była wykorzystywana od momentu jej nabycia aż do częściowego podziału majątku wspólnego?

Nieruchomość nie była przez Państwa wykorzystywana. Incydentalnie parkowały tam TIR’y należące do Pani teścia, ale zabroniła Pani tego po całkowitym nabyciu przez Panią nieruchomości w 2016 r. bo samochody niszczyły trawę. Kilka razy zrobili Państwo na działce grilla.

·Z jakich działek (działek o jakich numerach i powierzchni) składa się Nieruchomość?

Nieruchomość składa się z dwóch działek gruntu. Działka numer: 1/1 o powierzchni (...) m2 oraz działka numer: 2/1 o powierzchni (...) m2.

·Kiedy (w jakiej dacie) i w jakim zakresie złożyła Pani wniosek o ustalanie warunków zabudowy dla Nieruchomości?

(...) 2017 r.

·Kiedy (w jakiej dacie) otrzymała Pani odmowę ustalenia warunków zabudowy dla Nieruchomości?

Nie otrzymała Pani formalnej odmowy. W takcie spotkań z urzędnikami Urzędu Miasta została Pani poinformowana, że nie otrzyma Pani warunków zabudowy na całość Pani nieruchomości - o co Pani wnioskowała. Urzędnicy stwierdzili, że część tej nieruchomości to dla gminy tereny zielone i jeśli chce Pani uzyskać warunki zabudowy to musi Pani ograniczyć obszar objęty wnioskiem i parametry zabudowy. Dlatego wniosek o wydanie warunków zabudowy był kilkukrotnie zmieniany ((...) 2017 r., (...) 2017 r., (...) 2017 r. i (...) 2017 r.). W czasie tych rozmów z urzędnikami chciała Pani także zmienić przeznaczenie terenu na mieszkaniowe, żeby w przyszłości móc tam wybudować domy dla Pani i Pani dzieci, ale urzędnicy stwierdzili, że taka zamiana nie jest możliwa z uwagi na „brak dobrego sąsiedztwa” i jedyny możliwy kierunek zagospodarowania działki to przeznaczenie usługowe.

·Kiedy (w jakiej dacie) powzięła Pani: „informacje z Gminy (...), odnośnie planowanego włączenia Nieruchomości do terenów zielonych”?

Informacje te powzięła Pani w 2016 r. w Urzędzie Miasta (...). W 2016 r. gmina prowadziła prace w celu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego południowych dzielnic miasta (...), w obszarze fragmentów terenów (...) - część obejmująca teren (...). O fakcie tym dowiedziała się Pani od sąsiadki. Na podstawie tego planu, część Pani nieruchomości miała zostać i ostatecznie została objęta terenami zielonymi - strefą (...). W związku z tymi pracami, poszła Pani do Urzędu Miasta, żeby dowiedzieć się co stanie się z Pani nieruchomością. Poinformowano Panią, że część Pani terenu już jest planowana jako tereny zielone, a ponadto gmina prowadzi prace planistyczne dla pozostałej części Pani nieruchomości, gdzie powierzchnia terenów zielonych zostanie znacznie powiększona. Nie wskazano Pani jednak dokładnie, w jakim zakresie, ponieważ prace te były w toku. (...) 2022 r., Gmina uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego południowych dzielnic miasta (...), w obszarze fragmentów terenów (...) - część obejmująca obszar (...). Na podstawie zapisów tego planu faktycznie znacznie powiększono udział terenów zielonych w Pani nieruchomości.

·Jaka powierzchnia Nieruchomości została włączona do „terenów zielonych”?

Ostatecznie, na podstawie obydwu obowiązujących wyżej wskazanych planów miejscowych, jest to około (...) m2.

·Co oznacza, że: „(…) całość terenu została objęta strefą płytko zalegających wód gruntowych”.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego południowych dzielnic miasta (...), w obszarze fragmentów terenów (...) - część obejmująca teren (...), wyznaczone są strefy płytkiego zalegania wód gruntowych. Cała Pani nieruchomość jest w tych strefach (strona (...) uchwały w sprawie uchwalenia tego planu miejscowego).

·Z jakiego powodu wystąpiła Pani (...) 2017 r.: „z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy dla budowy budynku handlowo-usługowego na działkach nr 1/1 i 2/1 przy ul. A w X”?

Chciała Pani uchronić Pani nieruchomość przed całkowitym włączeniem do terenów zielonych i utratą jej wartości. Bała się Pani, że dalsze prace planistyczne całkowicie pozbawią Panią możliwości zabudowy Pani nieruchomości. Jednocześnie kierunek usługowy był jedynym możliwym do uzyskania przeznaczeniem ze względu na sąsiedztwo nieruchomości.

·Jaka część/powierzchnia Nieruchomości oraz jakie działki zostały objęte warunkami zabudowy na podstawie Pani wniosku z (...) 2017 r.?

Warunkami zabudowy została objęta części działek numer: 1/1 i 2/1 o łącznej powierzchni około (...) m2.

·W odniesieniu do jakiej części/powierzchni Nieruchomości/jakich działek: „już wtedy toczyło się postępowanie w przedmiocie uchwalenia mpzp dla pozostałej części Nieruchomości”?

Część obydwu działek numer: 1/1 i 2/1 (łącznie około: (...) m2) została objęta terenami zielonymi planem z 2016 r. Postępowanie planistyczne (zakończone w 2022 r.) dotyczyło pozostałej części tych działek, było to około (...) m2.

·W jakim okresie to było (dotyczy pkt 17)?

Uchwała o przystąpieniu do planu została podjęta w 2011 r. Plan został uchwalony dwuetapowo: w 2016 i w 2022 r.

·Czy Nieruchomość/jakakolwiek jej część była oddana w najem lub dzierżawę (w jakim okresie)?

Nie była oddana w najem, ani w dzierżawę.

·W jaki sposób Nieruchomość była wykorzystywana przez Panią od momentu jej otrzymania w drodze częściowego podziału majątku wspólnego aż do (...) 2020 r.?

Nie była wykorzystywana. Czasem parkowały tam samochody ciężarowe Pani teścia. W chwili całkowitego nabycia nieruchomości zabroniła Pani tego teściowi, bo auta niszczyły trawę, a kierowcy śmiecili.

·Czy (...) 2020 r. rozpoczęła Pani po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej, czy może podjęła Pani działalność wcześniej zawieszoną (wznowiła ją Pani)?

Podjęła Pani działalność po raz pierwszy. Wcześniej pracowała Pani na umowie o pracę.

·W jakim zakresie prowadzi Pani działalność gospodarczą od 2020 r. do dnia obecnego?

Jedynie w zakresie spedycji.

·Czy dobrze rozumiem, że stwierdzenie: nie prowadziłam tam żadnej działalności gospodarczej oznacza, że Nieruchomość/jakakolwiek jej część/działka składająca się na Nieruchomość nie była i nie jest przez Panią wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej?

Tak. Nieruchomość nigdy nie była wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

·Czy prowadzona przez Panią działalność spedycyjna i wynajmem samochodów ciężarowych nigdy nie odbywała się przy wykorzystaniu powierzchni Nieruchomości/jakakolwiek jej części/działki lub działek składających się na Nieruchomość?

Nie. Pani działalność nigdy nie odbywała się przy wykorzystywaniu jakiejkolwiek części Nieruchomości. Nie posiada Pani własnych samochodów ciężarowych. Pani działalność polega de facto na pośrednictwie w organizowaniu przewozów i odbywa się wyłącznie w biurze.

·Czy rozpocznie Pani budowę budynku objętego pozwoleniem numer (...)? Jeśli tak – to kiedy?

Nie planuje Pani budowy budynku objętego pozwoleniem. Nie stać Panią na wybudowanie takiego obiektu.

·Którego budynku dotyczy pozwolenie na budowę, które Pani otrzymała?

Budynku usługowego. Budynek ten nie został nigdy wybudowany.

·Jakie jest/będzie przeznaczenie budynku?

Usługowe.

·Jak należy rozumieć stwierdzenie: „Jedynie stosunkowo niewielka część z całości ((...) m.kw. - ok. 1/3) nadaje się na zagospodarowanie na cele mieszkaniowe dla mnie i mojej rodziny” – skoro: „W owym czasie (2016 rok) na obszarze, na którym chciałam budować dom nie obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, wobec czego w celu rozpoczęcia budowy konieczne było uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Z uwagi na strefę ochronną (...) oraz sąsiedztwo Nieruchomości, takie jak (...), finalnie odstąpiłam od pomysłu budowy domu w tamtym miejscu. Powodem odstąpienia był brak możliwości uzyskania decyzji o warunkach zabudowy na budynek jednorodzinny, z uwagi na brak tzw. „dobrego sąsiedztwa", czyli zabudowy o podobnym charakterze w najbliższym sąsiedztwie działki należącej do mnie - przeważała tam zabudowa handlowo – usługowa”?

Stwierdzenie to należy rozumieć przez pryzmat uchwalonego w 2022 r. planu miejscowego, który dopuszcza na cele mieszkaniowe około: (...) m2. W roku 2017 r., w czasie gdy nie było jeszcze planu, zabudowa jednorodzinna nie była możliwa.

·Czy zbycie Nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu zarejestrowanej działalności gospodarczej?

Nie.

·Kiedy (w jakiej dacie) zamierza Pani dokonać sprzedaży Nieruchomości? Co konkretnie Pani sprzeda (jaką działkę/działki)?

Propozycja firmy V dotyczy całości nieruchomości (obydwu działek numer: 1/1 i 2/1). Nie wie Pani, czy transakcja ta dojdzie do skutku. Firma V nie podjęła ostatecznej decyzji. Gdyby sprzedaż miała dojść do skutku to w roku 2025.

·Jakie obiekty [budynki, budowle w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.)] znajdują się/będą znajdowały się na moment sprzedaży na poszczególnych działkach?

Żadne.

·Czy ww. obiekty są trwale związane z gruntem?

Nie będzie żadnych obiektów.

·W jaki sposób obiekty były i są wykorzystywane?

Nie wykorzystuje Pani żadnych obiektów.

·Z opisu sprawy wynika, że działki są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Proszę zatem, żeby Pani podała – odrębnie dla każdej z działek:

Czy cała powierzchnia poszczególnych działek jest objęta MPZP?

Czy w MPZP poszczególne części działek oznaczone różnymi symbolami są oddzielone liniami rozgraniczającymi od pozostałych części tych działek?

Czy na terenie poszczególnych części działek, MPZP dopuszcza jakąkolwiek zabudowę (proszę wskazać jaką), czy też obowiązuje zakaz zabudowy?

Obecnie całość nieruchomości objęta jest dwoma planami miejscowymi (z 2016 i 2022 r.):

·działka numer: 1/1 (powierzchnia: (...) m2):

około: (...) m2 - (...) zabudowa usługowa (plan z 2022 r.),

około: (...) m2 - (...) tereny zieleni publiczne, minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej 80%, a maksymalny współczynnik zabudowy 5%, tereny zielone z dopuszczoną zabudową usług sportu i rekreacji (plan z 2022 r.),

około: (...) m2 - (...) tereny zieleni sportu i rekreacji (plan z 2016 r - brak możliwości zabudowy),

·działka numer: 2/1 (powierzchnia: (...) m2):

około: (...) m2 - (...) - zabudowa mieszkaniowo-usługowa (plan z 2022 r.),

około: (...) m2 - (...) tereny zieleni publiczne, minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej 80%, a maksymalny współczynnik zabudowy 5%, tereny zielone z dopuszczona zabudowa usług sportu i rekreacji (plan z 2022 r.),

około: (...) m2 - (...) (tereny zieleni sportu i rekreacji; plan z 2016 r - brak możliwości zabudowy).

·Czy przed sprzedażą ww. działek zawrze Pani z przyszłym nabywcą (V) umowę dzierżawy lub najmu nieruchomości? - Proszę, żeby podała Pani informacje odrębnie dla każdej działki. Jeśli tak - czy w ramach tej umowy ustali Pani miesięczną kwotę najmu lub dzierżawy?

Nie.

·Czy zawrze Pani z przyszłym nabywcą nieruchomości (V) umowę przedwstępną sprzedaży?Jeśli tak - proszę, żeby pani wskazała:

Jakie będą warunki umowy przedwstępnej?

Czy po zawarciu umowy przedwstępnej kupujący będzie inwestował w infrastrukturę działek (np. uzbroi teren w media, ogrodzi go)? Jeśli tak – jakie działania podejmie do momentu zawarcia finalnej umowy sprzedaży?

To zależy od V. Pani nie widzi takiej potrzeby, ale nie widzi Pani przeszkód, aby umowę taką zawrzeć, o ile będzie ona potrzebna V. Nie chciałaby Pani, aby V inwestował w działkę przed jej całkowitym zakupem.

·Czy udzieli Pani przyszłemu nabywcy nieruchomości (działek) pełnomocnictwa do występowania w Pani imieniu w sprawach, które dotyczą działek? Jeśli tak:

Jakie działania podejmie nabywca?

Kto (Pani, czy Kupujący) będzie pokrywał koszty tych działań?

Może Pani udzielić pełnomocnictw do sprawdzenia działki lub uzyskana niezbędnych pozwoleń, ale wszelkie koszty musi pokrywać nabywca.

·Czy posiada Pani inne nieruchomości (działki)? Jeśli tak – proszę, żeby Pani podała ile nieruchomości (działek), jakiego rodzaju Pani posiada i wskazała odrębnie dla każdej z tych nieruchomości (działek):

a)Kiedy (w jakiej dacie), w jaki sposób i w jakim celu nabyła Pani nieruchomość (działkę)?

b)W jaki sposób wykorzystywała i wykorzystuje Pani tę nieruchomość (działkę)?

c)Czy nieruchomość (działka) jest niezabudowana czy zabudowana? Jeśli jest zabudowana – czy zabudowa ma charakter mieszkalny czy użytkowy?

d)Czy zamierza Pani sprzedać nieruchomość (działki)?

Posiada Pani lokal mieszkalny położony w (...), o powierzchni: (...) m2. Nabyła go Pani w drodze darowizny - (...) 2016 r. Lokal jest wykorzystywany na cele mieszkaniowe.

·Czy dokonywała Pani wcześniej sprzedaży nieruchomości? Jeśli tak – proszę, żeby podała Pani odrębnie dla każdej sprzedanej nieruchomości:

a)Kiedy i w jaki sposób weszła Pani w posiadanie tych nieruchomości?

b)W jakim celu nieruchomości te zostały przez Panią nabyte?

c)W jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?

d)Kiedy dokonała Pani ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?

e)Ile nieruchomości zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, a jeśli zabudowanych – to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?

W 2008 r. kupiła Pani z mężem dom do remontu położony przy ul. A w X. Jak się okazało budynek był w gorszym stanie technicznym niż zakładali Państwo, a koszty remontu byłyby dla Państwa zbyt wysokie. Dlatego w 2011 r. byli Państwo zmuszeni sprzedać tę nieruchomość. Żadnych innych nieruchomości nie nabywała Pani, ani nie sprzedawała.

·Czy zamierza Pani nabywać inne nieruchomości w celu ich sprzedaży?

Nie.

W uzupełnieniach złożonych 11 marca 2025 r. oraz 18 marca 2025 r. wskazała Pani natomiast, że:

·Dlaczego:

Nieruchomość posiada aktualnie jedną księgę wieczystą?

Dla Nieruchomości: „Pierwotnie prowadzone były dla niej dwie księgi wieczyste”?

Obie działki zostały - za sugestią notariusza - scalone do jednej księgi wieczystej przy okazji ustanawiania służebności dojazdu (...) 2017 r. Ustanowienie służebności było konieczne, ponieważ nieruchomość znajduje się w drugiej linii zabudowy i nie miała dostępu do drogi publicznej. Pomiędzy Pani nieruchomością a ulicą A znajduje się nieruchomość Pani teściów, którzy ustanowili służebność na Pani rzecz, aby mogła Pani dojeżdżać na Pani nieruchomość.

Historycznie kwestia ilości ksiąg wieczystych wygląda następująco:

2000 r. - całość nieruchomości należała do małżeństwa Pani C i Pana D E. Była to jedna działka o numerze: 3/1 o powierzchni: (...) m2, zapisana w jednej księdze wieczystej - KW numer: (...). Państwo E podzielili nieruchomość na dwie działki: 1/1 o powierzchni: (...) m2 oraz 2/1 o powierzchni: (...) m2. (...) 2000 r. sprzedali działkę numer: 1/1 Pani mężowi Panu F.F. W wyniku tej umowy, sprzedaży założono nową księgę wieczystą dla działki numer: 1/1. Numer tej księgi to: (...).

(...) 2005 r. zawarła Pani z mężem związek małżeński.

(...) 2008 r. - już jako małżeństwo - dokupili Państwo od Państwa E działkę numer: 2/1. Po tej transakcji, Pani mąż był wyłącznym właścicielem działki numer: 1/1 (którą nabył jako kawaler) i razem - w małżeńskiej wspólności - byli Państwo właścicielami działki numer: 2/1.

(...) 2016 r. zawarła Pani z mężem trzy umowy:

§umowę o rozdzielności majątkowej,

§umowę o częściowy podział majątku (na jej podstawie stała się Pani wyłączną właścicielką działki numer: 2/1 - (...)) oraz

§umowę darowizny (na jej podstawie stała się Pani wyłączną właścicielką działki numer: 1/1 - (...)).

Na skutek wyżej wskazanych umów, obie działki wpisane w dwóch różnych księgach wieczystych stały się Pani wyłączną własnością. (...) 2017 r., przy okazji ustanawiania służebności gruntowej, o której była mowa powyżej, na skutek sugestii notariusza, obie działki zostały z powrotem zapisane w jednej księdze wieczystej - (...).

Księga numer: (...) została zamknięta.

·Od kiedy Nieruchomość posiada jedną księgę wieczystą?

Nieruchomość posiadała jedną księgę wieczystą do (...) 2000 r. Następnie, nieruchomość dzielono - szczegóły powyżej. Od (...) 2017 r. nieruchomość ponownie posiada jedną księgę wieczystą.

·Czy podział majątku, o którym wspomina Pani we wniosku, nastąpił ze względu na wprowadzenie w Pani małżeństwie ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej? Jeśli nie, to z jakiej przyczyny/przyczyn?

Tak. Umowę o rozdzielności zawarła Pani z mężem (...) 2016 r.

·Jak wobec fragmentu: „Działka 1/1 o powierzchni (...) m2 została nabyta przez mojego męża przed zawarciem małżeństwa (...) 2000 r. Właścicielem tej nieruchomości stałam się na podstawie umowy darowizny z (...) 2016 r.”, należy rozumieć informację, że: „Nabyłam ją tylko dlatego, że był to jedyny sposób na uregulowanie spraw majątkowych pomiędzy mną, a moim mężem”.

W roku 2016 firma (działalność gospodarcza) męża dobrze prosperowała. Mąż budował firmę w czasie, gdy byli Państwo małżeństwem. Pani nie chciała się w nią angażować i bała się Pani związanego z nią ryzyka. Ponieważ, Pani mąż wziął całość majątku firmy, Pani - w ramach działu majątku wspólnego - dostała działkę numer: 2/1. Jednak wartość tej działki była mniejsza niż wartość firmy Pani męża. Dlatego „dla wyrównania” podarował on Pani też działkę numer: 1/1. To był jedyny sposób na sprawiedliwy podział Państwa ówczesnego dorobku.

·Z jakiej przyczyny/przyczyn (...) 2016 r. doszło do zawarcia umowy darowizny?

Ponieważ, w ramach podziału majątku dorobkowego Pani mąż wziął całość majątku firmy, Pani w ramach podziału dostała działkę numer: 2/1. Jednak wartość tej działki była mniejsza niż wartość firmy Pani męża. Dlatego „dla wyrównania” podarował on Pani też działkę numer: 1/1. To był jedyny sposób na sprawiedliwy podział Państwa ówczesnego dorobku.

·Czy któraś z otrzymanych przez Panią działek (składających się na Nieruchomość) była wykorzystywana dla potrzeb działalności gospodarczej? Jeśli tak, to:

a)Przez kogo?

b)W jakim okresie?

c)Na jakiej podstawie?

d)Która działka była wykorzystywana?

e)W jaki sposób wykorzystywano tę działkę dla celów tej działalności?

Nie. Tak jak pisała Pani wcześniej, Pani teść bez Pani zgody parkował tam czasem swoje ciężarówki, ale zabroniła Mu Pani tego, bo niszczył trawę.

·Czy współpracuje Pani z teściem w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej? Jeśli tak, to:

W jakim zakresie?

Od kiedy?

Nie współpracuje Pani, ani nigdy Pani nie współpracowała z Pani teściem w ramach działalności gospodarczej.

·Czy zawrze Pani z przyszłym nabywcą nieruchomości (V) umowę przedwstępną sprzedaży? Jeśli tak - proszę, żeby Pani konkretnie wskazała:

Jakie będą warunki umowy przedwstępnej? Proszę, żeby je Pani wymieniła.

Czy po zawarciu umowy przedwstępnej kupujący będzie inwestował w infrastrukturę działek (np. uzbroi teren w media, ogrodzi go)? Jeśli tak – jakie konkretnie działania podejmie do momentu zawarcia finalnej umowy sprzedaży?

Firma V chce zawarcia umowy przedwstępnej. Zamierza się Pani zgodzić na zawarcie takiej umowy. W ramach umowy przedwstępnej będzie Pani chciała uzyskać zadatek, ale nie wie Pani, czy V się na niego zgodzi. Natomiast, V oczekuje od Pani udzielenia zgody na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane w celu uzyskania niezbędnych zgód, uzgodnień i zezwoleń na realizację inwestycji - budowy (...) V. Powyższa zgoda obejmować ma także prawo składania wymaganych oświadczeń, składania wniosków w celu złożenia kompletnych i prawidłowych wniosków i uzyskanie wymaganych zgód, pozwoleń i innych decyzji koniecznych do realizacji inwestycji, pozwoleń na rozbiórkę, pozwoleń na budowę inwestycji na nieruchomości, dokonanie zgłoszeń prac budowlanych, zgody na wycinkę drzew kolidujących z inwestycją, zgody na wyłączenie z produkcji rolnej lub leśnej uzyskanie warunków przyłączeniowych mediów i zawarcie umów na realizację tych przyłączy oraz umów dotyczących przebudowy układu komunikacyjnego. Zgodnie z proponowaną treścią umowy przedwstępnej - w razie wątpliwości należy powyższe rozumieć jako użyczenie nieruchomości do czasu przeniesienia jej na V. Ponadto, na V przeniesiona ma zostać decyzja o pozwoleniu na budowę. Nie upoważni Pani jednak do zaciągania przez V w Pani imieniu żadnych zobowiązań finansowych. Nie planuje się inwestycji w infrastrukturę w czasie obowiązywania umowy przedwstępnej. Pani intencją jest formalne przygotowanie i sprawdzenie nieruchomości pod kątem zamierzeń inwestycyjnych V. Nie wyrazi Pani zgody na żadne prace budowlane do czasu zawarcia umowy przyrzeczonej.

·Czy udzieli Pani przyszłemu nabywcy nieruchomości (działek) pełnomocnictwa do występowania w Pani imieniu w sprawach, które dotyczą działek? Jeśli tak:

Jakie konkretnie działania podejmie nabywca?

Kto (Pani, czy Kupujący) będzie pokrywał koszty tych działań?

Tak. V ma sprawdzić i przygotować formalnie nieruchomość na potrzeby własnej inwestycji.

W ramach opisanego wyżej upoważnienia do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, miałaby Pani udzielić lub zapewnić udzielenie V lub wskazanej przez V osobie trzeciej, innych określonych przez V niezbędnych zgód/oświadczeń oraz pełnomocnictw do reprezentowania Pani w postepowaniach dotyczących Inwestycji Budowlanej, tak aby możliwe było złożenie kompletnych i prawidłowych wniosków i uzyskanie wymaganych zgód, pozwoleń i innych decyzji, zgłoszeń i porozumień koniecznych do realizacji Inwestycji Budowlanej, w tym w szczególności, pozwoleń na budowę Inwestycji Budowlanej na Nieruchomości, zgody na wycinkę drzew kolidujących z Inwestycją Budowlaną, zgody na wyłączenie z produkcji rolnej lub leśnej, warunków przyłączeniowych mediów i zawarcie umów na realizację tych przyłączy. Nie upoważni Pani jednak do zaciągania przez V w Pani imieniu żadnych zobowiązań finansowych. V samodzielnie będzie pokrywać wszelkie koszty tych działań. Pani nie będę pokrywała żadnych kosztów.

Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku złożonym 13 lutego 2025 r.

Czy w przypadku przyszłej sprzedaży Nieruchomości będę zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Pani stanowisko w sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Pani zdaniem sprzedaż Nieruchomości nie będzie zobowiązywała Pani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podkreśliła Pani, że stanowisko opiera Pani na znalezionych przez Panią przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mianowicie, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: Źródłami przychodów są: 8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Z kolei, jak stanowi przepis art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest „pozarolnicza działalność gospodarcza”.

Przenosząc powyższe normy prawne na stan faktyczny zaistniały w Pani sprawie, zwraca Pani uwagę, że Nieruchomość została nabyta przez Panią w 2016 r. do majątku prywatnego w celu dokonania rozliczeń majątkowych z Pani mężem i ewentualnie budowy domu (a także w przyszłości domów Pani dzieci). Nabycie nie nastąpiło na potrzeby działalności gospodarczej, którą to założyła Pani dopiero w 2020 r. Ewentualna sprzedaż Nieruchomości nastąpiłaby najwcześniej w 2025 r., a zatem po upływie dziewięciu lat od nabycia Nieruchomości. Tym samym, w Pani ocenie sprzedaż Nieruchomości, z uwagi na upływ czasu, nie będzie stanowiła dla Pani źródła przychodu.

Jednocześnie, wskazuje Pani, że przyszła sprzedaż Nieruchomości nastąpiłaby w ramach zarządzania majątkiem prywatnym. Podkreśliła Pani, że od chwili nabycia, do momentu przyszłej sprzedaży Nieruchomość, nie była wykorzystywana faktycznie do prowadzenia działalności operacyjnej w ramach Pani przedsiębiorstwa, nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz nie została wprowadzona do przedsiębiorstwa jako towar handlowy przeznaczony do dalszej odsprzedaży. Stwierdza Pani, że w celu sprzedaży Nieruchomości była i jest Pani bierna, nie podejmowała i nie będzie Pani podejmowała żadnych działań wykraczających poza standardowym działaniami zmierzającymi do sprzedaży Nieruchomości w ramach zarządzania majątkiem prywatnym, polegającymi w szczególności na uzyskaniu dokumentów koniecznych do zawarcia umowy sprzedaży. Nie dokonywała Pani, ani nie zlecała Pani czynności zmierzających do zwiększenia wartości lub atrakcyjności Nieruchomości. Zaznaczyła Pani, że uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, pozwolenia na budowę oraz uzbrojenia działki w energię elektryczną miały na celu jedynie zapobieżenie utraty wartości przez Nieruchomość. Działania te - w Pani ocenie - nie miały charakteru zorganizowanego, a jedynie były powodowane Pani chęcią zabezpieczenia wartości posiadanego majątku. Nie prowadziła Pani działań promocyjno-reklamowych zmierzających do sprzedaży Nieruchomości. Czynności podejmowane przez Panią miały charakter jednostkowy, incydentalny. Podała Pani, że na co dzień prowadzi Pani działalność spedycyjną i nigdy nie wykonywała Pani żadnych transakcji nieruchomościowych. Podejmowane przez Panią działania miały charakter zaradczy, chciała Pani zarządzać w sposób właściwy posiadanym majątkiem prywatnym i chronić go, nie chciała Pani z tego czynić sposobu na „zarobek”. W żadnym momencie nie starała się Pani sprofesjonalizować swoich działań. Uzyskując decyzję o warunkach zabudowy, a później pozwolenie na budowę, nie kierowała się Pani żadną przyjętą strategią tylko postępowała Pani według własnego uznania, celem zabezpieczenia wartości posiadanej nieruchomości, przede wszystkim z obawy przed działaniami podejmowanymi przez Miasto … i planami co do zmiany zagospodarowania przestrzennego i w konsekwencji zagospodarowaniem posiadanej przez Panią Nieruchomości. W swoich działaniach starała się Pani racjonalnie gospodarować majątkiem, co jednak nie powinno Pani zdaniem powodować konieczności zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pani zdaniem, irracjonalne byłoby w tym zakresie nierentowne gospodarowanie majątkiem, wyłącznie w obawie przed ewentualną koniecznością zapłaty podatków w przyszłości.

Uważa Pani, że przy analizie Pani sprawy należy pamiętać przy tym, że Nieruchomość nabyła Pani w 2016 r. w wyniku prywatnych rozliczeń i dla celów prywatnych, tj. kilka lat przed założeniem działalności gospodarczej. Jednocześnie wskazuje Pani, że wpis poszczególnych przedmiotów prowadzonej działalności jest normalną praktyką, nieodbiegającą od ogólnie przyjętych norm. Zatem, wpisanie większej ilości PKD do prowadzonej działalności, nie ma znaczenia w kontekście niniejszej sprawy, gdyż takiej działalności nigdy Pani nie prowadziła. Podobnie jak nigdy nie prowadziła Pani działalności w zakresie usług utrzymania czystości (pomimo posiadania takiego wpisu PKD w ewidencji).

Podała też Pani, że przy analizie stanu faktycznego, dotarła Pani do interpretacji indywidualnej, potwierdzającej prawidłowość przedstawionego przez Panią stanowiska, mianowicie: pismo z 29 marca 2023 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak 0114‑KDIP3‑1.4011.30.2023.4.LS - ustalenie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a‑c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści złożonego przez Panią wniosku wynika m.in., że od 10 lipca 2020 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą, w ramach której - od dnia jej założenia - zajmuje się Pani (jedynie) działalnością spedycyjną i wynajmem samochodów ciężarowych (nie wykonywała Pani żadnych innych usług wskazanych w PKD firmy). Podjęła Pani działalność po raz pierwszy. Wcześniej pracowała Pani na umowie o pracę.

Zaznaczam więc, że stosownie do zakresu art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Wskazany wyżej art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzuje natomiast, że:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio;

Zatem, regulacją art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęty został m.in. przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które spełniają ustawową definicję środka trwałego oraz wartości niematerialnej i prawnej, podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niezależnie od tego, czy podatnik wprowadził, czy też nie wprowadził te składniki do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak również od tego, czy zaliczał do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej.

Zauważam, że w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 26 lipca 2010 r., sygn. akt I SA/Gl 969/09 wyjaśniono, że:

W art. 14 ust. 2 PDOFizU ustawodawca dokonał wyliczenia katalogu przychodów, które „również” uznaje się za przychód z działalności gospodarczej. Dla powstania przychodu z działalności gospodarczej konieczne jest, aby określone w komentowanym przepisie składniki majątku były wykorzystywane w działalności gospodarczej (lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej). Przepis stanowi wyraźnie o wykorzystywanych składnikach majątku. Nie ogranicza się zatem w żadnym razie tylko do składników majątku obecnie używanych w działalności gospodarczej, czy też do określonego rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej z wykorzystaniem określonego składnika majątkowego. Reguły gramatyczne języka polskiego nakazują przyjąć, iż chodzi tu o składniki majątku, które są albo były używane, użytkowane w prowadzonej działalności gospodarczej w jakiejkolwiek jej formie. Przepis będzie dotyczył zatem zarówno składników majątkowych, które w chwili zbycia są używane w działalności, jak i składników majątkowych, które były, lecz już nie są, używane w działalności w chwili ich zbycia. (…) W tych okolicznościach treść art. 22d ust. 2 PDOFizU nie pozostawia wątpliwości, że podatnik ma obowiązek wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych składników majątku stanowiących środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (zwraca się na ten obowiązek również uwagę w piśmiennictwie por. A. Bartosiewicz, R. Kubacki: komentarz do przepisu art. 22c PDOFizU (w:) Komentarz, Lex 2009, pkt 8 i 9). W ocenie Sądu bez znaczenia dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy pozostaje okoliczność, że podatnik części tychże składników w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie wprowadził, skoro miał taki obowiązek. Trzeba też pamiętać, że wprowadzeniu do ewidencji podlegają też środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne zarówno podlegające amortyzacji, jak i te, których nie można amortyzować (a zatem również grunty - art. 22c pkt 1 PDOFizU).

Zgodnie bowiem z art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

A w myśl art. 22c tej ustawy:

Amortyzacji nie podlegają:

1) grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,

2) budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy,

3) dzieła sztuki i eksponaty muzealne,

4) wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 22b ust. 2 pkt 1 i 1a,

5) składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tej działalności

- zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Natomiast w treści uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 czerwca 2019 r., sygn. akt I SA/Po 297/19, można natomiast odnaleźć, czym owo „wykorzystywanie w działalności gospodarczej” jest. Sąd precyzuje bowiem, że:

Określenie „wykorzystywać” na gruncie reguł języka powszechnego znaczy tyle co, użyć czegoś dla osiągnięcia jakiegoś celu, zysku (tak: Słownik Języka Polskiego PWN, dostępny pod adresem: sjp.pwn.pl oraz Wielki Słownik Języka Polskiego, dostępny pod adresem: wsjp.pl). Również w doktrynie wskazuje się, że przez wykorzystywanie na potrzeby działalności należy rozumieć taką sytuację, w której dane rzeczy służą do prowadzenia działalności gospodarczej lub ułatwiają podatnikowi jej prowadzenie, przyczyniając się do możliwości uzyskania przychodu (A. Bartosiewicz i R. Kubacki, art. 22 (a). W: PIT. Komentarz, wyd. V. LEX, 2015). W orzecznictwie wskazuje się zaś, że ustawodawca posługuje się (...) wyrażeniami „wykorzystywane przez podatnika na potrzeby” oraz „prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą”. Wyrażenia te wskazują na to, że dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od tej grupy środków trwałych wiąże się z bezpośrednim, a więc fizycznym ich wykorzystywaniem (używaniem) przez podatnika. Nie bez znaczenia pozostaje i ta okoliczność, że ustawodawca w przepisach regulujących zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych stosuje zamiennie wyrazy „używanie” i „wykorzystywanie”, a więc terminy określające stosunek faktyczny, a nie prawny podatnika do konkretnego środka trwałego. Istotnym jest, aby środek trwały był w ogóle wykorzystywany przez podatnika w sensie fizycznym w jego działalności gospodarczej, generując przychody lub też również w celu uzyskania przychodów, w sensie prawnym - poprzez oddanie go do używania osobom trzecim (tak: wyrok NSA z 26 stycznia 2012 r., II FSK 1233/11).

We wniosku wskazała Pani m.in., że prowadzona przez Panią działalność gospodarcza:

·zlokalizowana jest w innym miejscu i nie odbywa się na Nieruchomości objętej wnioskiem,

·nigdy nie odbywała się przy wykorzystywaniu jakiejkolwiek części Nieruchomości,

Nieruchomość nigdy nie była wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej,

·nie współpracuje Pani, ani nigdy Pani nie współpracowała z Pani teściem w ramach działalności gospodarczej (we wniosku widnieje bowiem informacja, że Pani teść - bez Pani zgody - parkował czasem swoje ciężarówki na terenie Nieruchomości),

Ponadto, podała Pani, że Nieruchomość m.in.:

·nie była przedmiotem dzierżawy, najmu lub użyczenia,

·nie była wykorzystywana faktycznie do prowadzenia działalności rolnej i leśnej,

·nie była wykorzystywana faktycznie do prowadzenia działalności operacyjnej w ramach prowadzonej przez Panią działalności, nie uwzględniała Pani w kosztach uzyskania przychodów ewentualnych wydatków związanych z Nieruchomością,

·nie została wpisana do ewidencji środków trwałych,

·nie została wprowadzona do majątku przedsiębiorstwa jako towar przeznaczony do dalszej odsprzedaży,

·zawsze stanowiła składnik Pani majątku prywatnego,

·nie była przedmiotem hipotek ustanawianych przez Panią w celu zabezpieczenia kredytów bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,

·nie była przedmiotem działań marketingowych w zakresie obrotu nieruchomościami.

Przesłanki, o których mowa w powyższym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 czerwca 2019 r., sygn. akt I SA/Po 297/19, nie zostały więc przez Panią wypełnione, bowiem Nieruchomość - bazując na opisanych przez Panią okolicznościach - nie służyła prowadzeniu działalności gospodarczej lub ułatwieniu jej prowadzenia, przyczyniając się do możliwości uzyskania przychodu; nie służyła więc: osiągnięciu jakiegoś celu, zysku”, nie generowała przychodów i nie była oddana do używania osobom trzecim.

Opierając się na przedstawionych przez Panią okolicznościach, stwierdzam więc, że art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym nie ma zastosowania do opisanego przez Panią zbycia.

Całokształt przedstawionych przez Panią okoliczności faktycznych, towarzyszących planowanemu przez Panią zbyciu Nieruchomości - na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych - nie świadczy więc o tym, że sprzedaż tych działek nastąpi w ramach działalności gospodarczej.

Właścicielką opisanej Nieruchomości stała się Pani w wyniku zawarcia:

·umowy o rozdzielności majątkowej,

·umowy o częściowy podział majątku (na jej podstawie stała się Pani wyłączną właścicielką działki numer: 2/1),

·umowy darowizny (na jej podstawie stała się Pani wyłączną właścicielką działki numer: 1/1).

Ponadto, jak Pani wskazała:

·występując z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy dla budowy budynku handlowo‑usługowego na działkach numer: 2/1 i 1/1, chciała Pani uchronić Pani nieruchomość przed całkowitym włączeniem do terenów zielonych i utratą jej wartości,

·bała się Pani, że dalsze prace planistyczne całkowicie pozbawią Panią możliwości zabudowy Pani nieruchomości. Jednocześnie kierunek usługowy był jedynym możliwym do uzyskania przeznaczeniem ze względu na sąsiedztwo nieruchomości,

·nie planuje Pani budowy budynku objętego pozwoleniem,

·budynek ten nie został nigdy wybudowany,

·na moment sprzedaży na działkach nie będzie żadnych obiektów.

W efekcie, planowanej przez Panią transakcji na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych należy przypisać charakter prywatny, brak jest bowiem przesłanek do uznania, że na gruncie tej ustawy podejmowała Pani czynności mające związek ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze opisane przez Panią okoliczności, stwierdzam więc, że zbycie przez Panią Nieruchomości (składającej się z działek numer: 2/1 i 1/1) - należy rozpatrywać w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Jak już wyżej wskazano - dla przywołanej regulacji (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) – niezbędne jest m.in. ustalenie momentu (daty i sposobu) nabycia prawa własności sprzedanej nieruchomości.

Z informacji podanych przez Panią we wniosku wynika m.in., że:

·działka numer: 1/1 została nabyta przez Pani męża przed zawarciem małżeństwa - (...) 2000 r.,

·właścicielem tej nieruchomości stała się Pani na podstawie umowy darowizny z (...) 2016 r.,

·działka numer: 2/1 stanowiła Państwa majątek wspólny od chwili jej nabycia, tj. od (...) 2008 r. do (...) 2016 r.

·wyłącznym właścicielem tej nieruchomości stała się Pani w drodze umownego podziału majątku - (...) 2016 r.

·(...) 2016 r. zawarła Pani z mężem trzy umowy:

·umowę o rozdzielności majątkowej

·do podziału majątku doszło w drodze umowy, w związku z zamiarem rozwijania działalności gospodarczej przez Pani męża,

·Pani nie chciała ponosić ryzyka tej działalności,

·umowę o częściowy podział majątku (na jej podstawie stała się Pani wyłączną właścicielką działki numer: 2/1) oraz

·umowę darowizny (na jej podstawie stała się Pani wyłączną właścicielką działki numer: 1/1).

Wyjaśniła też Pani, że ponieważ, Pani mąż wziął całość majątku firmy, Pani - w ramach działu majątku wspólnego - dostała działkę numer: 2/1. Jednak wartość tej działki była mniejsza niż wartość firmy Pani męża. Dlatego „dla wyrównania” podarował on Pani też działkę numer: 1/1.

W niniejszej sprawie istotne jest zatem rozstrzygnięcie, kiedy doszło do nabycia (w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) przez Panią działek numer: 2/1 i 1/1.

Na podstawie art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

W art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod pojęciem „nabycie” rozumie się każdą czynność, w wyniku której dochodzi do przeniesienia prawa własności z dotychczasowego właściciela na nowy podmiot.

W pierwszej kolejności muszę więc odwołać się do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 20230 r. poz. 2809 ze zm.), który w art. 31 § 1 tej ustawy określa, że:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą między innymi przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił (art. 33 ust. 1 i 2 wskazanej ustawy).

Jak stanowi art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Stosownie natomiast do art. 47 § 1 omawianej ustawy:

Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

Na podstawie powyższego przepisu stwierdzam, że małżonkowie poprzez zawarcie stosownej umowy (np. ograniczającej wspólność ustawową bądź ustanawiającej rozdzielność majątkową) mogą ustanawiać ustrój majątkowy w sposób odmienny od przewidzianego w przepisach o wspólności ustawowej. Umowy takie - w zakresie, w jakim ustanawiają zasadę kształtującą ustrój majątkowy - działają na przyszłość i mają charakter organizacyjny.

W przypadku nabycia nieruchomości przez małżonków pozostających w majątkowej wspólności małżeńskiej, przewidzianej w art. 31 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, nie ma możliwości określenia tego, w jakich częściach nastąpiło nabycie nieruchomości. Wspólność małżeńska (łączna) to wspólność bezudziałowa.

Zatem, ustanowienie przez Panią i Pani małżonka rozdzielności majątkowej oraz dokonanie podziału majątku wspólnego, nie mają w tym aspekcie, prawnopodatkowego znaczenia dla ustalenia daty nabycia przez Panią prawa własności działki numer: 2/1.

Natomiast, w myśl art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Jak wskazałem, przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości - jeżeli nie jest dokonywane w wykonywaniu działalności gospodarczej i następuje przed upływem pięciu lat, liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy.

Tym samym, opierając się na przedstawionym przez Panią opisie zdarzenia przyszłego, stwierdzam, że skoro rozważane przez Panią zbycie Nieruchomości składającej z działek numer: 2/1 i 1/1 nastąpi po upływie ustawowego - pięcioletniego - okresu wymaganego treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to planowana przez Panią transakcja nie będzie stanowić dla Pani źródło przychodu, w rozumieniu powołanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powyższych względów, Pani stanowisko uznaję więc za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. W pozostałych zakresach, tj. w podatku od towarów i usług oraz w podatku od czynności cywilnoprawnych zostały/zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Końcowo zaznaczam, że:

·przedstawiany przez Panią zakres żądania (zadane pytanie) zakreśla granice w jakich mogę wydać interpretację indywidualną. Przedmiotowe rozstrzygnięcie dotyczy więc tylko wyznaczonego przez Panią przedmiotu wniosku na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych - zakresu Pani pytania w tym podatku,

·przedmiotem interpretacji indywidualnej może być wyłącznie sam przepis prawa. Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Nie prowadzę również postępowania dowodowego. Z powyższych powodów odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych udzielam wyłącznie w oparciu o informacje podane we wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm., dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111).