
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 29 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 stycznia 2025 roku o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismem z 7 marca 2025 r. (wpływ 10 marca 2025 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1.Zainteresowany będąca stroną postępowania:
x
2.Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
x
Opis stanu faktycznego
W dniu x października 2024 r. zawarł Pan wraz z Pana małżonką x umowę z firmą x spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotem tej umowy jest udostępnienie części Państwa działki położonej w x, na przeprowadzenie ok. 105 m kabla dotyczącego wewnętrznej linii zasilania i światłowodowego do kolejnej działki, na której stoi wieża należąca do firmy x Sp. z o.o.
Zobowiązani są Państwo do każdorazowego udostępnienia firmie x nieruchomości w celu przeprowadzania niezbędnych robót i czynności związanych z budową, eksploatacją, konserwacją i usuwaniem awarii umieszczonej na nieruchomości infrastruktury telekomunikacyjnej i energetycznej.
Za udostępnienie i korzystanie z nieruchomości otrzymali Państwo w dniu x października 2024 r. łączną kwotę w wysokości x.
Zostali Państwo poinformowani, że w związku z zawarta umową i otrzymaną opłatą nie otrzymają Państwo PIT-11.
Od otrzymanej kwoty nie została potrącona zaliczka na podatek dochodowy.
Nadmienia Pan, że Pan jako x prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której wynajmuje swoje nieruchomości. Formą opodatkowania w działalności gospodarczej jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W ramach działalności gospodarczej ma Pan podpisaną umowę najmu placu z firmą x. z o.o., na której stoi wieża, do której to właśnie zostaje doprowadzony kabel, który jest przedmiotem zawartej umowy z dnia x października 2024 r.
Uzupełnienie
Czy umowa z x października 2024 r. między Panem i Pana żoną a x spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została zawarta w ramach Pana pozarolniczej działalności gospodarczej?
Umowa z dnia x października 2024 zawarta pomiędzy Panem i Pana żoną x a x spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie została zawarta w ramach Pana prowadzonej działalności gospodarczej.
Czy działka będąca przedmiotem umowy zawartej x października 2024 r. jest objęta wspólnością majątkową małżeńską?
Działka będąca przedmiotem umowy zawartej x października 2024 jest objęta wspólnością majątkową małżeńską.
Czy w zawartej x października 2024 r. umowie jest informacja, czy udostępniona działka na przeprowadzenie kabla dotyczącego wewnętrznej linii zasilania i światłowodowego jest składnikiem związanym z działalnością gospodarczą?
W zawartej umowie z x października 2024 nie ma żadnej informacji, iż udostępniona działka na przeprowadzenie kabla dotyczącego wewnętrznej linii zasilania i światłowodowego jest składnikiem związanym z działalnością gospodarczą.
Czy działka na przeprowadzenie kabla dotyczącego wewnętrznej linii zasilania i światłowodowego oraz działka, na której stoi wieża należąca do firmy x Spółka z o.o., to dwie odrębne działki?
Działka na przeprowadzenie kabla dotyczącego wewnętrznej linii zasilania i światłowodowego oraz działka, na której stoi wieża należąca do firmy x Spółka z o.o., to dwie odrębne działki. Działka o numerze x ma powierzchnię x , a powierzchnia, która jest dzierżawiona w ramach Pana prowadzonej działalności, to zaledwie x m2. Kabel jest przeprowadzony przez dwie działki o numerach x i x, gdzie na samym końcu tej działki stoi wieża – dołącza Pan ksero mapy z wyrysowanymi działkami i zaznaczonym miejscem usytuowania wieży.
Czy otrzymana kwota x to wynagrodzenie otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego?
Otrzymana kwota nie jest wynagrodzeniem za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.
Pytania
Jak poprawnie opodatkować otrzymaną łącznie kwotę w wysokości x, co stanowi x na każdego małżonka.
Państwa stanowisko w sprawie
W Państwa ocenie – otrzymaną kwotę należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 jako przychód z innych źródeł. Ze względu na posiadanie z małżonką wspólności majątkowej przychód ten w połowie, tj. x będzie stanowił zarówno u Pana, jak i u Pana żony x przychód do opodatkowania na zasadach ogólnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Ogólne wyjaśnienie pojęcia „przychodów” zawarto w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
I tak, w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zawiera art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl pkt 9 tego artykułu, do źródeł przychodów zalicza się inne źródła.
Z kolei, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
Jak dowodzi użycie sformułowania „w szczególności”, definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, a które mieszczą się w ogólnej definicji przychodów, zawartej w art. 11 ust. 1 tej ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł będziemy mówić zatem w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.
O uzyskaniu przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można więc mówić w każdej sytuacji, gdy podatnik na skutek otrzymania określonych wartości majątkowych (środków pieniężnych, świadczeń w naturze, czy też innych nieodpłatnych świadczeń), jak również na skutek określonego zdarzenia powodującego zmniejszenie jego zobowiązań wobec innych podmiotów, uzyskuje określone przysporzenie majątkowe.
Z wniosku wynika, że w październiku 2024 r. zawarli Państwo umowę ze spółką z o.o. (dalej: Spółka I). Przedmiotem tej umowy jest udostępnienie części Państwa działki na przeprowadzenie ok. 105 m kabla dotyczącego wewnętrznej linii zasilania i światłowodowego do kolejnej działki, na której stoi wieża należąca do innej spółki z o.o. (dalej: Spółka II). Zobowiązani są Państwo do każdorazowego udostępnienia Spółce I nieruchomości w celu przeprowadzania niezbędnych robót i czynności związanych z budową, eksploatacją, konserwacją i usuwaniem awarii umieszczonej na nieruchomości infrastruktury telekomunikacyjnej i energetycznej. Działka będąca przedmiotem umowy zawartej x października 2024 r. jest objęta wspólnością majątkową małżeńską. Umowa nie została zawarta w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. W zawartej umowie nie ma żadnej informacji, że udostępniona działka na przeprowadzenie kabla dotyczącego wewnętrznej linii zasilania i światłowodowego jest składnikiem związanym z działalnością gospodarczą. Działka na przeprowadzenie kabla dotyczącego wewnętrznej linii zasilania i światłowodowego oraz działka, na której stoi wieża, to dwie odrębne działki. Otrzymana kwota nie jest wynagrodzeniem za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Za udostępnienie i korzystanie z nieruchomości otrzymali Państwo w październiku 2024 r. łączną kwotę w wysokości x. Nie otrzymali Państwo PIT-11 i od otrzymanej kwoty nie została potrącona zaliczka na podatek dochodowy.
Na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 ze zm.):
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Zgodnie z art. 31 § 2 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy:
Do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1230, 1429, 1672 i 1941);
5) środki zgromadzone na koncie OIPE w rozumieniu art. 2 pkt 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE) (Dz.Urz. UE L 198 z 25.07.2019, str. 1) oraz na subkoncie OIPE w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. poz. 1843) każdego z małżonków.
Zgodnie z art. 341 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka.
W myśl art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.
Na podstawie art. 31 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy ustawowa wspólność majątkowa, do której – stosownie do postanowień art. 31 § 2 pkt 1 oraz pkt 2 tej ustawy – wchodzi pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również dochody z majątku wspólnego oraz osobistego każdego z małżonków.
Otrzymana kwota w wysokości x za udostępnienie i korzystanie z nieruchomości stanowi dla Pana i Pana żony przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Podsumowanie: powinni Państwo opodatkować podatkiem dochodowym otrzymaną łącznie kwotę w wysokości x, czyli po x każdy z Państwa, w ramach innych źródeł i wykazać w zeznaniu rocznym.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Pan x (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.