
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości. Uzupełnił go Pan pismami złożonymi 30 grudnia 2024 r. i 19 lutego 2025 r. oraz pismem z 3 marca 2025 r. (wpływ 5 marca 2025 r.). – w odpowiedzi na wezwania. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Na podstawie aktu notarialnego z dnia 19 grudnia 2024 r. dokonano sprzedaży działki nabytej wskutek dziedziczenia:
-po A.A. zmarłym 14 kwietnia 1980 r. będącej w jego posiadaniu powyżej 5 lat,
-po B.B. (nazwisko po drugim mężu) zmarłej 23 października 1983 r. (1/4 w udziale A.A.);
-po B.B. dziedziczą 4 synowie (w tym Wnioskodawca), po 3/16 każdy oraz drugi mąż C.C. - 4/16 części;
-po C.C. (drugim mężu B.B.) zmarłym 26 lipca 1988 r. - dziedziczą: żona D.D. 2/4 części oraz dwaj bracia po 1/4 części;
-po E.E., zmarłym 24 listopada 1995 r., dziedziczy pięcioro dzieci, po 1/5 każdy;
-po D.D., zmarłej 6 lipca 2005 r., dziedziczy dwoje dzieci: po 1/2 każdy;
-po F.F., zmarłym 12 czerwca 2012 r., w całości dziedziczyła żona.
W wyniku działu spadku po B.B. – postanowienie Sądu Rejonowego w … z dnia 4 marca 2024 r. – dotychczasowy udział 3 synów w wysokości 3/16 części pozostaje bez zmian, natomiast udział Wnioskodawcy ulega zwiększeniu z 3/16 do 7/16, tj. o udział nabyty po B.B. (4/16) przez jej drugiego męża C.C., a następnie jego kolejnych spadkobierców.
Nabycie udziału następuje:
-nieodpłatnie od spadkobierców po braciach A.A. i,
-odpłatnie za cenę po … zł od spadkobierców D.D.
Uzupełnienie do wniosku z dnia 27 grudnia 2024 r.: spadkobiercami po zmarłym 14 kwietnia 1980 r. A.A. są: żona B.B. w udziale 10/40 oraz 4 synowie: po 6/40 każdy oraz wnuczki: G.G., H.H. po 3/40 każda.
B.B. zmarła 23 października 1983 r. jako żona C.C..
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że aktem notarialnym z dnia 19 grudnia 2024 r. dokonano sprzedaży niezabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka nr A1 o powierzchni … ha, położonej w … w terenie zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej z usługami oraz terenie zabudowy mieszkaniowo-usługowej oraz działki nr A2 o powierzchni … ha położoną w … w terenie drogi publicznej w udziale wynoszącym 3/4 jej części. Strony umowy sprzedaży z dnia 19 grudnia 2024 r. zbywające udział w ww. nieruchomościach: Wnioskodawca, …, …, …, …, …, …, …, …, …, … i …. Kupujący: … .
Udział Wnioskodawcy:
1)nabyty w wyniku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu A.A. zmarłym 14 kwietnia 1980 r., postanowienie Sądu Rejonowego w … z dnia 28 stycznia 2021 r., sygn. akt …, wynosi 6/40 części. Udział A.A. w nieruchomości wynosił 3/4, wobec tego nabyty i sprzedany udział Wnioskodawcy wyniósł … z całości nieruchomości (…×…);
2)nabyty w wyniku postępowania po matce B.B. (primo voto …) – zmarłej 23 października 1983 r., postanowienie końcowe Sądu Rejonowego w … z dnia 24 marca 2023 r., sygn. akt …, wynosił 3/16 - z udziału 10/40 nabytego przez B.B. po mężu A.A.. Wobec tego udział Wnioskodawcy po matce (nabyty i sprzedany) wynosił … części z całości nieruchomości (…×…×…);
3)nabyty w wyniku działu spadku po B.B., postanowienie Sądu Rejonowego w … z dnia 4 marca 2024 r., sygn. akt …, stanowi udział nabyty przez drugiego męża C.C. w wyniku postępowania sygn. akt …, który wyniósł 4/16 z udziału nabytego przez B.B. po A.A.. Nabyty w ten sposób (i sprzedany) udział w nieruchomości przez Wnioskodawcę to - … części nieruchomości (…×…×…).
Udziały po zmarłym 26 lipca 1988 r. C.C. zostały przekazane przez jego spadkobierców: w 1/2 nieodpłatnie i w 1/2 odpłatnie i zwiększyły posiadane po rodzicach udziały. Łączny udział Wnioskodawcy w sprzedanych nieruchomościach wyniósł ….
Działki nr A1 i nr A2 (powstałe z podziału działki nr A były własnością A.A. własność ujawniona w księdze wieczystej i rejestrach gruntów w wydziale geodezji Starostwa Powiatowego w … .
Nieruchomość stanowiła własność A.A. przed zawarciem związku małżeńskiego z B.B, który miał miejsce około 1943 r.
Wartość sprzedanych nieruchomości została przyjęta na podstawie ofert sprzedaży działek budowlanych w miejscowości … zamieszczonych w portalach społecznościowych. Z uwagi na akceptację wartości przez wszystkich współwłaścicieli i kupującego - nie sporządzono wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego.
Sprzedaż udziałów w nieruchomościach nie nastąpiła w wykonywaniu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kupujący oświadczył (zapis w akcie notarialnym), że nie nabywa tej nieruchomości w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą.
Podsumowując, Wnioskodawca nabył udziały w sprzedanej nieruchomości po:
-zmarłym w 1980 r. ojcu A.A.,
-zmarłej w 1983 r. matce B.B., która odziedziczyła udział w nieruchomości po mężu A.A.,
-po spadkobiercach C.C. zmarłego w 1988 r., tj. drugiego męża B.B., który odziedziczył udział z udziału nabytego przez B.B. po A.A., udziały te zostały przekazane przez jego spadkobierców na rzecz Wnioskodawcy na podstawie działu spadku po B.B. zakończonego w 2024 r.
Pytania (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
1)Czy podatek od sprzedanej nieruchomości będzie należny od udziału nabytego po B.B., czy wyłącznie od udziału nabytego w wyniku działu spadku od spadkobierców po C.C., ponieważ nie upłynął pięcioletni okres od końca roku, w którym zostały przez Wnioskodawcę nabyte?
2)Czy do kosztów uzyskania przychodu, oprócz spłat na rzecz spadkobierców, którzy zbyli odpłatnie swoje udziały oraz zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu, można zaliczyć koszty postępowania poniesione przez Wnioskodawcę związane wyłącznie z nabyciem przez Niego dodatkowych udziałów: o dział spadku, tj.: opłatę sądową, opłaty za dokumenty do wniosku wydane przez wydział geodezji, wydział ksiąg wieczystych, urząd gminy; o stwierdzenie nabycia spadku po D.D. (następnej żonie C.C., przeprowadzonym na wniosek Wnioskodawcy - udziały jej spadkobierców zostały zbyte odpłatnie), tj. opłata sądowa do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, opłata za dokumenty z urzędu gminy (potwierdzeniem poniesionych kosztów są kopie przelewów bankowych, wydruki z płatności kartą, ze wskazaniem odbiorcy płatności dokonane z rachunku wspólnego Wnioskodawcy i Jego żony wraz z kopią dokumentów wydanych przez te organy złożonych w sądzie do poszczególnych spraw)?
Pana stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zbycie udziału w nieruchomości stanowi źródło przychodu wyłącznie w zakresie udziału nabytego przez Wnioskodawcę w wyniku przeprowadzonego działu spadku po B.B., z uwagi na fakt, iż dokonał się on w 2024 r. i nie upłynął wymagany 5-letni okres od nabycia tych udziałów. Koszty poniesione przez Wnioskodawcę w celu nabycia udziałów w nieruchomości (postępowanie o dział spadku po B.B. i o nabycie spadku po D.D.) oraz spłata udziałów i podatku od czynności cywilnoprawnych stanowią koszt uzyskania przychodu (art. 22 ust. 6c i 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Źródła przychodów
Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
Źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Przytoczony przepis formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Nieistotny dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest sam fakt fizycznego podziału nieruchomości, jeżeli przez podział nieruchomości rozumie się proces mający na celu np. zyskanie korzystniejszej konfiguracji poszczególnych nieruchomości (działek). Stąd czynność ta nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt podziału nieruchomości pozostaje bez znaczenia, gdyż jak zostało już wskazane na wstępie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależniają skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości od daty jej nabycia, a nie od daty podziału.
Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2159) do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 10 ust. 5-7.
Zgodnie z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
5. W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
7. Nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.
Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkobiercy, który dokonuje odpłatnego zbycia, ale także okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkodawcy. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to odpłatne zbycie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Wobec powyższego w przypadku odpłatnego zbycia nabytej w spadku nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawców.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że nabył Pan spadek:
-po Pana ojcu, zmarłym 14 kwietnia 1980 r., w skład którego wchodziły działki nr A1 i nr A2 (powstałe z podziału działki nr A),
-po Pana matce, zmarłej 23 października 1983 r. (1/4 w udziale Pana ojca).
Z opisu sprawy wynika ponadto, że:
-po Pana matce dziedziczą 4 synowie (w tym Pan) po 3/16 każdy oraz drugi mąż Pana matki - 4/16 części;
-po drugim mężu Pana matki, zmarłym 26 lipca 1988 r. - dziedziczą: żona 2/4 części, oraz bracia po 1/4 części;
-po bracie drugiego męża Pana matki, zmarłym 24 listopada 1995 r., dziedziczy pięcioro dzieci, po 1/5 każdy;
-po drugiej żonie drugiego męża Pana matki, zmarłej 6 lipca 2005 r., dziedziczą dzieci, po 1/2 każdy;
-po bracie drugiego męża Pana matki, zmarłym 12 czerwca 2012 r., w całości dziedziczyła żona.
W wyniku działu spadku po matce – postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 4 marca 2024 r. – dotychczasowy udział 3 synów w wysokości 3/16 części pozostaje bez zmian, natomiast udział Pana ulega zwiększeniu z 3/16 do 7/16, tj. o udział nabyty po matce (4/16) przez jej drugiego męża, a następnie jego kolejnych spadkobierców.
Nabycie udziału następuje:
-nieodpłatnie od spadkobierców po braciach drugiego męża pana matki,
-odpłatnie za cenę po 2200 zł od spadkobierców drugiej żony drugiego męża Pana matki.
Uzupełnienie do wniosku z dnia 27 grudnia 2024 r.: spadkobiercami po A.A. zmarłym 14 kwietnia 1980 r. są: żona w udziale 10/40 oraz czterej synowie, po 6/40 każdy, oraz dwie wnuczki, po 3/40 każda. Pana matka zmarła 23 października 1983 r.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że aktem notarialnym z dnia 19 grudnia 2024 r. dokonano sprzedaży niezabudowanej nieruchomości w terenie zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej z usługami oraz terenie zabudowy mieszkaniowo-usługowej, oraz działki w terenie drogi publicznej w udziale wynoszącym 3/4 jej części.
Pana udział:
1)nabyty w wyniku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu zmarłym 14 kwietnia 1980 r., postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 28 stycznia 2021 r. wynosi 6/40 części. Udział Pana ojca w nieruchomości wynosił 3/4, wobec tego nabyty i sprzedany udział Pana ojca wyniósł … z całości nieruchomości (…×…);
2)nabyty w wyniku postępowania spadkowego po matce– zmarłej 23 października 1983 r., postanowienie końcowe Sądu Rejonowego z dnia 24 marca 2023 r. wynosił 3/16 - z udziału 10/40 nabytego przez Pana matkę po pierwszym mężu. Wobec tego udział Pana po matce (nabyty i sprzedany) wynosił … części z całości nieruchomości (…×…×…);
3)nabyty w wyniku działu spadku po matce, postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 4 marca 2024 r. stanowi udział nabyty przez drugiego męża Pana matki, który wyniósł 4/16 z udziału nabytego przez Pana matkę po Pana ojcu. Nabyty w ten sposób (i sprzedany) udział w nieruchomości przez Pana to … części nieruchomości (…×…×…).
Udziały po zmarłym 26 lipca 1988 r. drugim mężu Pana matki zostały przekazane przez jego spadkobierców: w 1/2 nieodpłatnie i w 1/2 odpłatnie i zwiększyły posiadane po rodzicach udziały. Łączny udział Pana w sprzedanych nieruchomościach wyniósł ….
Działki były własnością Pana ojca ujawnioną w księdze wieczystej i rejestrach gruntów w wydziale geodezji Starostwa Powiatowego.
Nieruchomość stanowiła własność Pana ojca przed zawarciem związku małżeńskiego z Pana matką, który miał miejsce około 1943 r.
Wartość sprzedanych nieruchomości została przyjęta na podstawie ofert sprzedaży działek budowlanych w miejscowości ... zamieszczonych w portalach społecznościowych. Z uwagi na akceptację wartości przez wszystkich współwłaścicieli i kupującego - nie sporządzono wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego.
Sprzedaż udziałów w nieruchomościach nie nastąpiła w wykonywaniu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kupujący oświadczył (zapis w akcie notarialnym), że nie nabywa tej nieruchomości w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą.
Spadek, dział spadku i zniesienie współwłasności
W myśl art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.
Zgodnie z art. 925 Kodeksu cywilnego:
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:
Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.
Prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „nabycie w drodze spadku”.
Należy zauważyć, że w orzecznictwie sądów administracyjnych pod pojęciem „nabycie w drodze spadku”, użytym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy rozumieć nabycie w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego (np. wyroki NSA: z dnia 15 grudnia 2010 r., sygn. akt II FSK 1437/09, z dnia 28 listopada 2013 r., sygn. akt II FSK 2983/11, z dnia 25 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1120/11, z dnia 6 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 1966/11, z dnia 19 czerwca 2015 r., sygn. akt II FSK 625/13, z dnia 29 listopada 2015 r., sygn. akt II FSK 3281/15).
Uwzględniając powyższe uznać należy, że pojęcie „nabycie w drodze spadku”, użyte w art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmuje zarówno nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia ustawowego i testamentowego, jak i nabycie nieruchomości na podstawie rozporządzenia testamentowego w drodze zapisu zwykłego.
Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności.
Stosownie do art. 1035 ustawy Kodeks cywilny:
Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.
Artykuł 1037 § 1 ustawy Kodeks cywilny wskazuje, że:
Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.
Stosownie do obowiązujących przepisów, dział spadku jest czynnością dokonywaną wyłącznie między spadkobiercami, tj. dziedziczącymi po spadkodawcy. Zatem, w dziale spadku nie uczestniczą osoby, które nie są spadkobiercami. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności.
W rezultacie, w wyniku działu spadku dochodzi więc między spadkobiercami, jedynie do nowego ukształtowania prawa własności poprzez odebranie temu prawu cechy wspólności.
W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Jeżeli zatem wartość nieruchomości nabytych w wyniku działu jest zgodna z udziałem posiadanym przed działem spadku – na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych nie następuje nabycie podlegające opodatkowaniu, ponieważ w ten sposób nie ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą, jak i stan jej majątku osobistego.
Jak wynika z treści wniosku, w ramach działu spadku, nabył Pan na własność udziały należące do spadkobierców C.C. oraz został zobowiązany do dokonania spłat na rzecz dwóch z nich.
Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności czy działu spadku, jest nabyciem tych rzeczy. Natomiast, biorąc pod uwagę przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu ze współwłaścicieli w wyniku podziału, jeśli:
-podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub
-wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku dokonanego podziału mieści się w udziale, jaki przysługiwał jej w majątku wspólnym.
Natomiast, jeżeli w wyniku dokonanego działu spadku lub zniesienia współwłasności, przedmiotem którego były nieruchomości, udział w nich zwiększa się, tj. przekracza wartość udziału dotychczas posiadanego, to data działu spadku i zniesienia współwłasności będzie również datą nabycia tego udziału w nieruchomościach, o który zwiększył się udział w nich po dokonaniu tej czynności. Nabycie w wyniku działu spadku lub zniesienia współwłasności części majątku, który należał do innych spadkobierców (współwłaścicieli), należy więc traktować jako nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy również wskazać, że dla celów stosowania art. 10 ust. 5 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, momentem nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, który tę nieruchomość nabył również w drodze spadku, jest moment nabycia tej nieruchomości zgodnie z przepisami ustawy Kodeks cywilny. Zatem, za moment nabycia nieruchomości lub praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się nabycie nieruchomości lub praw przez spadkodawcę, nie zaś przez jego spadkodawców.
W konsekwencji, w odniesieniu do sprzedaży przez Pana 19 grudnia 2024 r. udziału w nieruchomościach (działkach nr A1 i nr A2) w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w spadku po Pana ojcu, pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku Pana już minął, bowiem od końca roku kalendarzowego, w którym ww. nieruchomość została nabyta przez spadkodawcę (Pana ojca), tj. ok. 1943 r., do momentu sprzedaży tego udziału przez Pana upłynęło ponad pięć lat.
Także, sprzedaż przez Pana 19 grudnia 2024 r. udziału w nieruchomościach (działkach nr A1 i nr A2) w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w spadku po Pana matce, nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem od końca roku kalendarzowego, w którym ww. nieruchomość została nabyta przez spadkodawczynię (Pana matkę), która również nabyła ten udział w spadku, należy przyjąć datę śmierci Pana ojca, tj. 14 kwietnia 1980 r. Zatem, do momentu sprzedaży tego udziału przez Pana upłynęło ponad pięć lat.
Natomiast sprzedaż przez Pana udziału w nieruchomościach (działkach nr A1 i nr A2) w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze działu spadku po matce ponad nabyte przez Pana udziały spadkowe oraz w wyniku zniesienia współwłasności udziałów w nieruchomości, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nastąpiła przed upływem pięcioletniego terminu określonego w ww. przepisie.
Jak stanowi art. 19 ust. 1 ww. ustawy:
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Stosownie natomiast do art. 30e ust. 4 ww. ustawy:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1) dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2) dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Ustalenie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia odbywa się zgodnie z art. 22 ust. 6c lub 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zależności od tego, czy zbywaną nieruchomość lub prawo nabyto odpłatnie, czy nieodpłatnie.
W myśl art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.
Zgodnie z art. 22 ust. 6d ww. ustawy:
Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku zalicza się również udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę oraz przypadające na podatnika ciężary spadkowe, w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub zbywanego prawa odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych nabytych przez podatnika. Przez ciężary spadkowe, o których mowa w zdaniu drugim, rozumie się spłacone przez podatnika długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek oraz wykonane zapisy zwykłe i polecenia, również w przypadku, gdy podatnik spłacił długi spadkowe, zaspokoił roszczenia o zachowek lub wykonał zapisy zwykłe i polecenia po dokonaniu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c.
Stosownie do treści art. 22 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.
Przywołane przepisy jednoznacznie wskazują, że kosztami uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia mogą być tylko udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia zbywanej nieruchomości (udziału w nieruchomości) lub prawa majątkowego (udziału w prawie) powiększone o udokumentowane nakłady zwiększające wartość tej zbywanej nieruchomości (udziału w nieruchomości) lub prawa (udziału w prawie). Przepis ten formułuje katalog zamknięty, który w żadnym wypadku nie dopuszcza zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu innych wydatków niż wymienione. Zatem, sam fakt poniesienia przez podatnika wydatku nie upoważnia go jeszcze do zaliczenia tego wydatku do kosztów nabycia, wytworzenia lub nakładów, o których mowa w art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie wystarczy samo subiektywne przekonanie podatnika, że skoro wydatek w jakiś sposób z różnych względów towarzyszy, np. nabyciu, to należy uznać go za wydatek mający wpływ na wysokość podstawy opodatkowania. Nie każdy bowiem wydatek ma bezpośredni wpływ na nabycie bądź wytworzenie zbywanej nieruchomości lub prawa (udziału w nieruchomości lub prawie), podobnie jak nie każdy wydatek będzie uznany za nakład na nieruchomość zwiększający jej wartość. Określając zatem koszty uzyskania przychodu należy brać pod uwagę tylko te wydatki, które mają bezpośredni wpływ na uzyskany przychód i zostały wymienione w art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ma Pan prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty dokonanych spłat na rzecz spadkobierców, zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych oraz koszty postępowania poniesione przez Pana związane z nabyciem udziałów w dziale spadku.
Podsumowując, w odniesieniu do sprzedaży przez Pana 19 grudnia 2024 r. udziału w nieruchomościach (działkach nr A1 i nr A2) w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w spadku po Pana ojcu, pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku Pana już minął, bowiem od końca roku kalendarzowego, w którym ww. nieruchomość została nabyta przez spadkodawcę (Pana ojca), tj. ok. 1943 r., do momentu sprzedaży tego udziału przez Pana upłynęło ponad pięć lat.
Sprzedaż przez Pana 19 grudnia 2024 r. udziału w nieruchomościach (działkach nr A1 i nr A2) w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w spadku po Pana matce, została dokonana po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem ww. nieruchomość została nabyta przez spadkodawcę (Pana matkę), należy przyjąć datę śmierci Pana ojca tj. 14 kwietnia 1980 r.
Natomiast sprzedaż przez Pana udziału w nieruchomościach (działkach nr A1 i nr A2) w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze działu spadku po matce ponad nabyte przez Pana udziały spadkowe oraz w wyniku zniesienia współwłasności udziałów w nieruchomości stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nastąpiła przed upływem pięcioletniego terminu określonego w ww. przepisie.
Ma Pan prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu, stosownie do art. 22 ust. 6c-6d ww. ustawy, kwoty dokonanych spłat na rzecz spadkobierców, zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych oraz koszty postępowania poniesione przez Pana wyłącznie z nabyciem dodatkowych udziałów, tj. opłatę sądową, opłaty za dokumenty do wniosku wydane przez wydział geodezji, wydział ksiąg wieczystych, urząd gminy, wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po drugiej żonie drugiego męża Pana matki, opłata sądowa do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, opłata za dokumenty z urzędu gminy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Organ podkreśla, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111) jest sam przepis prawa.
Końcowo wskazuję, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie Pana. Nie wywołuje skutków prawnych dla innych osób (np. pozostałych współwłaścicieli nieruchomości).
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ... . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.