
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Nieodpłatna cesja wkładu mieszkaniowego pomiędzy spadkobiercami
Po śmierci ojca podatniczki, doszło do nabycia spadku obejmującego część wkładu mieszkaniowego. Spadkobierczyniami były jego dwie córki, podatniczka oraz jej siostra. Wkrótce po nabyciu spadku siostra nieodpłatnie przeniosła na podatniczkę swoją część udziału we wkładzie mieszkaniowym w drodze cesji praw. Spółdzielnia zaakceptowała cesję i uznała ją za jedynego właściciela wkładu. Po pewnym czasie spółdzielnia sprzedała lokal. W wyniku rozliczenia wypłaciła zainteresowanej połowę wartości rynkowej lokalu, pomniejszoną zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Następnie wystawiła jej PIT-11, w którym wykazała całą wypłatę jako przychód podlegający opodatkowaniu PIT.
Podatniczka zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, ponieważ chciała się dowiedzieć czy kwota wypłacona przez spółdzielnię, obejmująca również część wkładu otrzymaną od siostry, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. W jej ocenie, całość wypłaconej kwoty nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ zarówno część uzyskana w drodze spadku, jak i część nabyta od siostry, dotyczy majątku po zmarłym ojcu. Wnioskodawczyni powołała się na art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, zgodnie z którym przychody podlegające ustawie o podatku od spadków i darowizn są wyłączone spod opodatkowania PIT.
Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawczyni za częściowo prawidłowe. Organ wyjaśnił, że o ile część wkładu nabyta w drodze spadku rzeczywiście nie podlega opodatkowaniu PIT, o tyle część przejęta w drodze cesji od siostry może stanowić przychód z innych źródeł. KIS wskazała, że nieodpłatne przejęcie praw do wkładu mieszkaniowego od innego spadkobiercy, które nie mieści się w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT przychód z innych źródeł.
Jednocześnie organ podkreślił, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT, wolne od podatku są przychody związane ze zwrotem wkładów w spółdzielni do wysokości faktycznie wniesionego wkładu. W efekcie, jeśli wartość wypłacona przez spółdzielnię nie przekroczyła wartości pierwotnie wniesionego wkładu mieszkaniowego, nie powstaje obowiązek podatkowy. Natomiast nadwyżka ponad wartość faktycznie wniesionego wkładu, wynikająca np. ze wzrostu wartości rynkowej lokalu, stanowi opodatkowany przychód z innych źródeł, podlegający rozliczeniu w zeznaniu rocznym.