Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

Wnioskodawcą jest (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka z o.o.”) z siedzibą (…).

Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 CIT.

Spółka z o.o. została zarejestrowana w KRS w dniu (…) przez Sąd Rejonowy (…) pod numerem KRS (…), REGON (…), NIP (…). Przedmiotem działalności Spółki jest:

·43.32.Z ZAKŁADANIE STOLARKI BUDOWLANEJ,

·16.23.Z PRODUKCJA POZOSTAŁYCH WYROBÓW STOLARSKICH I CIESIELSKICH DLA BUDOWNICTWA,

·25.12.Z PRODUKCJA METALOWYCH ELEMENTÓW STOLARKI BUDOWLANEJ,

·43.34.Z MALOWANIE I SZKLENIE,

·43.29.Z WYKONYWANIE POZOSTAŁYCH INSTALACJI BUDOWLANYCH,

·47.91.Z SPRZEDAŻ DETALICZNA PROWADZONA PRZEZ DOMY SPRZEDAŻY WYSYŁKOWEJ LUB INTERNET,

·46.73.Z SPRZEDAŻ HURTOWA DREWNA, MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYPOSAŻENIA SANITARNEGO,

·46.74.Z SPRZEDAŻ HURTOWA WYROBÓW METALOWYCH ORAZ SPRZĘTU I DODATKOWEGO WYPOSAŻENIA HYDRAULICZNEGO I GRZEJNEGO,

·47.52.Z SPRZEDAŻ DETALICZNA DROBNYCH WYROBÓW METALOWYCH, FARB I SZKŁA PROWADZONA W WYSPECJALIZOWANYCH SKLEPACH.

Wybraną formą opodatkowania Wnioskodawcy jest ryczałt od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b CIT (dalej: „CIT Estoński”), zgodnie ze złożonym zawiadomieniem ZAW-RD, na mocy którego Spółka z o.o. wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek począwszy od 1 stycznia 2022 r. Rok obrachunkowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Spółka spełniała i spełnia na dzień sporządzania niniejszego wniosku wszelkie warunki stawiane przez ustawodawcę dla wyboru (i opodatkowania) CIT Estońskim, tj. Spółka spełniała warunki, o których mowa w art. 28j CIT, Spółka nie jest przedsiębiorstwem finansowym, o którym mowa w art. 15c ust. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka nie jest instytucją pożyczkową w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Spółka nie osiąga dochodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie, Spółka nie wpisywała się i nadal nie wpisuje w katalog wyłączeń, zaprezentowany przez ustawodawcę w art. 28k CIT. Spółka nie utraciła prawa do opodatkowania CIT Estońskim (art. 28l CIT).

Zysk wypracowany w latach przed opodatkowaniem ryczałtem

W bilansie sporządzonym na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania CIT Estońskim (tj. na dzień 31 grudnia 2021 r.) nie została wskazana pozycja „kwota zysku wypracowanego w latach przed opodatkowaniem ryczałtem”. Pozycja nie została także wskazana w sprawozdaniach finansowych za lata 2022 oraz 2023. Wartość zysków wygenerowanych w 2021 r. była i jest znana. W sprawozdaniu finansowym za 2021 r. wartość ta była prezentowana w pozycji „Zysk (strata) netto”, a w sprawozdaniach finansowych za lata 2022-2023 w pozycji „Kapitał (fundusz) zapasowy”.

W księgach Spółki oraz w sprawozdaniu finansowym za 2024 r. nastąpi przeksięgowanie wartości zysków wygenerowanych za 2021 r. z pozycji do pozycji: „Kapitał (fundusz) zapasowy” do pozycji „Kapitał (fundusz) zapasowy – kwota zysku wypracowanego w latach przed opodatkowaniem ryczałtem”. Wobec czego, Spółka w 2024 r. dokona wyodrębnienia w kapitale własnym Spółki kwoty zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesionych na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Zysk wypracowany w okresie opodatkowaniem ryczałtem

a. Sprawozdanie finansowe za 2022 r.

W sprawozdaniu finansowym za 2022 r. zysk wygenerowany w 2022 r. (pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek) został zaprezentowany jako zysk strata netto. W sprawozdaniu finansowym za 2022 r., zyski wygenerowane w 2021 r. (a więc sprzed okresu opodatkowania Spółki ryczałtem od dochodów spółek) były prezentowane w pozycji „Kapitał (fundusz) zapasowy”.

b. Sprawozdanie finansowe za 2023 r.

W sprawozdaniu finansowym za 2023 r. zysk wygenerowany w 2023 r. został zaprezentowany jako zysk strata netto. W sprawozdaniu finansowym za 2023 rok zyski wygenerowane w 2021 r. (a więc sprzed okresu opodatkowania Spółki ryczałtem od dochodów spółek) oraz 2022 r. (zyski wygenerowane w pierwszym roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek) były prezentowane w pozycji „Kapitał (fundusz) zapasowy”.

Spółka, sporządzając sprawozdania finansowe za lata 2022 oraz 2023 (tj. będąc już w reżimie CIT Estońskiego), w ramach informacji dodatkowych do sprawozdań za te lata, zamieszczała informację o stosowaniu rozliczeń w formie ryczałtu od dochodów spółek, tzw. CIT Estońskiego.

c. Sprawozdanie finansowe za 2024 r.

W sprawozdaniu finansowym za 2024 r.(na dzień sporządzania wniosku sprawozdanie nie jest jeszcze podpisane) zysk wygenerowany w 2024 r. zostanie zaprezentowany jako zysk strata netto.

W księgach rachunkowych Spółki i sprawozdaniu finansowym za 2024 r. w pozycji kapitałów własnych:

a)zyski wygenerowane za 2021 r. ujęte zostaną w pozycji: „Kapitał (fundusz) zapasowy – kwota zysku wypracowanego w latach przed opodatkowaniem ryczałtem”;

b)zyski wygenerowane za poszczególne lata opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zostaną wyodrębnione zbiorczo w pozycji „Kapitał (fundusz) zapasowy – kwota zysku wpracowanego w roku opodatkowania ryczałtem”.

Spółka nie dokonywała do tej pory (na dzień składania niniejszego wniosku) wypłat zysków wygenerowanych w okresie 2021-2023 r. W 2024 r. Zarząd podjął uchwałę o wypłacie zaliczki na poczet przewidywanego zysku za 2024 r. (zostały spełnione przesłanki do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanego zysku, wynikające z Kodeksu spółek handlowych).

W latach kolejnych Spółka będzie kontynuowała zaprezentowany powyżej sposób wyodrębnień, zgodnie z art. 28d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego za 2024 r. (która jest integralną częścią sprawozdania finansowego, zgodnie z art. 45 ust. 2 ustawy o rachunkowości) Wnioskodawca ujmie szczegółowe informacje co do wysokości zysków wygenerowanych przed opodatkowaniem Spółki ryczałtem od dochodów spółek, a także informacje o zyskach wygenerowanych w poszczególnych latach opodatkowania Spółki ryczałtem od dochodów spółek.

Pytania

1.  Czy w stosunku do wypłaconej przez Spółkę w grudniu 2024 r. zaliczki na poczet dywidendy należnej za rok 2024 r., Spółka jako płatnik (zgodnie z art. 41 ust. 4ab i art. 42 ust. 1 PIT), przy dokonywaniu wypłaty zaliczki Wspólnikom, może zastosować pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 PIT?

2.Czy w związku z dokonaniem wyodrębnień w kapitałach własnych Spółki (tj. kwoty zysku wpracowanego w latach opodatkowania ryczałtem) w księgach Spółki i sprawozdaniu finansowym za 2024 r., będzie możliwe stosowanie pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 PIT do zysków wygenerowanych w latach późniejszych, zakładając, że kwoty zysków wypracowanych w latach opodatkowania ryczałtem w następnych latach również będą wyodrębniane?

3.Czy w przypadku wyodrębnienia kwot wypracowanych zysków za lata 2022-2023 (tj. w latach opodatkowania ryczałtem) w księgach Spółki i sprawozdaniu finansowym za rok 2024 oraz następnych, będzie możliwe zastosowanie w stosunku do nich pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 PIT, pod warunkiem ich wypłaty w formie dywidendy po 2024 r.?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

Zdaniem Wnioskodawcy, w stosunku do wypłaconej przez Spółkę w grudniu 2024 r. zaliczki na poczet dywidendy należnej za rok 2024 r., Spółka jako płatnik (zgodnie z art. 41 ust. 4ab i art. 42 ust. 1 PIT), przy dokonywaniu wypłaty zaliczki Wspólnikom, może zastosować pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 PIT.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z dokonaniem wyodrębnień w kapitałach własnych Spółki (tj. kwoty zysku wpracowanego w latach opodatkowania ryczałtem) w księgach Spółki i sprawozdaniu finansowym za 2024 r., będzie możliwe stosowanie pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 PIT, do zysków wygenerowanych w latach późniejszych, zakładając, że kwoty zysków wypracowanych w latach opodatkowania ryczałtem w następnych latach również będą wyodrębniane.

Ad 3

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wyodrębnienia kwot wypracowanych zysków za lata 2022-2023 (tj. w latach opodatkowania ryczałtem) w księgach Spółki i sprawozdaniu finansowym za rok 2024 oraz następnych, będzie możliwe zastosowanie w stosunku do nich pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 PIT, pod warunkiem ich wypłaty w formie dywidendy po 2024 r.

Uzasadnienie

Ad 1

Jak wskazano w zdarzeniu przyszłym, w sprawozdaniu finansowym zysk wygenerowany w 2024 r. zostanie zaprezentowany jako zysk strata netto.

W księgach rachunkowych Spółki i sprawozdaniu finansowym za 2024 r. w pozycji kapitałów własnych:

a)zyski wygenerowane za 2021 r. ujęte zostaną w pozycji: „Kapitał (fundusz) zapasowy – kwota zysku wypracowanego w latach przed opodatkowaniem ryczałtem”;

b)Zyski wygenerowane za poszczególne lata opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zostaną wyodrębnione zbiorczo w pozycji „Kapitał (fundusz) zapasowy – kwota zysku wpracowanego w roku opodatkowania ryczałtem”.

W 2024 r. Zarząd Spółki podjął uchwałę o wypłacie zaliczki na poczet przewidywanego zysku za 2024 r. (zostały spełnione przesłanki do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanego zysku, wynikające z Kodeksu spółek handlowych).

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT od uzyskanych dochodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

1)90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo

2)70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W standardowej sytuacji rozliczenie pomiędzy Spółką a jej Udziałowcami z tytułu wypłaty dywidendy w danym roku obrotowym następuje po zakończeniu danego roku. Niemniej jednak Kodeks spółek handlowych umożliwia wypłaty zaliczek na poczet dywidendy na rzecz Udziałowców w ciągu roku. W takiej sytuacji po zakończeniu danego roku obrotowego i po ustaleniu kwoty zysku Spółki wypracowanego w roku obrotowym następuje rozliczenie wypłaconych Udziałowcom zaliczek zgodnie z ustalonymi zasadami w Kodeksie spółek handlowych.

Po stronie Spółki wypłacającej zaliczkę na poczet przewidywanego zysku zaliczki na poczet dywidendy wypłacane udziałowcowi traktowane są jako dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) – wynika to również wprost z art. 28m ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT.

Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że na moment dokonywania wypłat zaliczek zysk ten jeszcze nie jest prezentowany w księgach rachunkowych jako „zysk wygenerowany w trakcie opodatkowania ryczałtem” ten zysk formalnie jeszcze nie istnieje, nie jest zatwierdzony.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wielu interpretacjach indywidulanych, potwierdza, że w kontekście zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy możliwe jest zastosowanie mechanizmu pomniejszenia, o którym mowa art. 30a ust. 19 PIT, mimo że wypłata następuje z zysku, który przecież nie został jeszcze formalnie wyodrębniony w kapitale własnym spółki.

Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 6 lipca 2023 r. (znak sprawy: 0113-KDIPT2-3.4011.311.2023.2.SJ) wskazano, że „odnosząc się do Państwa wątpliwości zawartych w pytaniu, uznać należy, że pobierając zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłacanych w przyszłości Wspólnikowi kwot zaliczek na poczet dywidendy w okresie stosowania przez Państwo zasad określonych w Rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jesteście Państwo uprawnieni do pomniejszenia tego podatku o odpowiednią kwotę należnego ryczałtu od dochodów spółek, według zasad określonych w art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Podobnie, Dyrektor KIS w wydanych indywidualnych interpretacjach podatkowych:

·z dnia 19 listopada 2024 r., znak sprawy: 0113-KDIPT2-3.4011.596.2024.1.JŚ,

·z dnia 5 stycznia 2024 r., znak sprawy: 0114-KDIP3-1.4011.934.2023.4.EC,

·z dnia 24 kwietnia 2023 r., znak sprawy: 0114-KDIP3-1.4011.236.2023.1.MS2,

·z dnia 7 kwietnia 2023 r., znak sprawy: 0115-KDIT1.4011.51.2023.4.PSZ,

·z dnia 3 marca 2023 r., znak sprawy: 0115-KDIT1.4011.71.2023.1.AS.

Należy wskazać, że w księgach Spółki w 2024 r., a więc w roku, w którym dokonano wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy, dokonane zostanie stosowne wyodrębnienie w kapitałach własnych (wyodrębnienia będą zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym spółki). Biorąc powyższe na uwadze, na moment wypłaty zaliczek, Spółka dopełniła obowiązków wynikających z art. 28d CIT oraz art. 7aa ust. 1 pkt 2 CIT.

Ustawodawca uzależnia prawo do dokonania pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 PIT, pod warunkiem dokonania stosownych wyodrębnień w kapitale własnym Spółki. Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli na moment tych wypłat Spółka takie wyodrębnienia w kapitałach własnych posiada, może – jako płatnik – zastosować omawiany mechanizm pomniejszenia do wypłacanych kwot.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z dokonanym wyodrębnieniem w kapitałach własnych Spółki (tj. kwoty zysku wpracowanego w latach opodatkowania ryczałtem) w księgach Spółki i sprawozdaniu finansowym za 2024 r., będzie możliwe stosowanie pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 PIT do zysków wygenerowanych w latach późniejszych, zakładając, że kwoty zysków wypracowanych w latach opodatkowania ryczałtem w następnych latach również będą wyodrębniane.

Zdaniem Wnioskodawcy nie ulega wątpliwości, że w przypadku formalnego wyodrębnienia zysków w kapitale własnym Spółki, pochodzących z okresu opodatkowania CIT Estońskim, będzie możliwe zastosowanie pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 PIT, gdyż wynika to z literalnego brzmienia przepisu: Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

1)90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo

2)70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mimo że pierwotnie Spółka nie dopełniła formalnego obowiązku wynikającego z art. 7aa ust. 1 pkt 2 CIT oraz w latach 2022-2023 Spółka nie dopełniła obowiązku, o którym mowa w art. 28d ust. 2 CIT, to obowiązki te zostały dopełnione w 2024 r. Zatem, zyski wygenerowane w latach kolejnych (w okresie opodatkowania ryczałtem) będą wyodrębnione w kapitale własnym Spółki.

Reasumując, mając na uwadze powyższe argumenty, zdaniem Wnioskodawcy, przesłanki do zastosowania pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 PIT, będą spełnione w kolejnych latach opodatkowania Spółki CIT Estońskim (mimo „pierwotnego” niedopełnienia obowiązku dokonania właściwych wyodrębnień w kapitałach własnych Spółki).

Ad 3

Wnioskodawca zwraca uwagę, że zyski wygenerowane w latach 2022-2023 nie były formalnie w tym czasie wyodrębnione w kapitale własnym Spółki, natomiast zyski te na moment składania wniosku nie zostały jeszcze wypłacone.

W księgach rachunkowych Spółki i sprawozdaniu finansowym za 2024 r. w pozycji kapitałów własnych:

a)zyski wygenerowane za 2021 r. ujęte zostaną w pozycji: „Kapitał (fundusz) zapasowy – kwota zysku wypracowanego w latach przed opodatkowaniem ryczałtem”;

b)zyski wygenerowane za poszczególne lata opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zostaną wyodrębnione zbiorczo w pozycji „Kapitał (fundusz) zapasowy – kwota zysku wpracowanego w roku opodatkowania ryczałtem”.

Zyski wypracowane w 2022 r i 2023 r. zostaną zatem formalnie wyodrębnione w księgach Spółki i w sprawozdaniu finansowym za 2024 r. Tym samym, na moment dokonania wypłat zysków wygenerowanych w latach 2022 i 2023, zyski te będą już wyodrębnione w kapitałach własnych Spółki (zbiorczo) jako zyski wygenerowane w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Literalne brzmienie przepisu art. 30a PIT, tj. „Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą: [...]"

Wnioskodawca zauważa, że powyższy przepis ogranicza prawo do zastosowania pomniejszenia zryczałtowanego PIT w sytuacji, gdy wypłata zysków odbywa się mimo braku wyodrębnienia ich w kapitałach własnych. Skoro przychód wspólnika powstaje z momentem otrzymania dywidendy, to – zdaniem Wnioskodawcy – istotne jest to, aby na moment dokonania wypłat zyski wygenerowane w trakcie opodatkowania ryczałtem były wydzielone w kapitałach własnych Spółki.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, będzie możliwe dokonanie pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a pkt 19 PIT, gdyż wyodrębnienie, o którym mowa w art. 28d CIT, na moment wypłaty zysków z lat 2022-2023, będzie dokonane.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto nadmieniam, że na dzień wydania interpretacji w Państwa sprawie obowiązuje tekst jednolity ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opublikowany w Dzienniku Ustaw z 2025 r. poz. 163.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Wskazuję też, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.