Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

24 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 24 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1.Zainteresowany będący stroną postępowania:

A. sp. z o.o. 

2.Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

A.A. (…)

B.B. (…)

C.C. (…)

D.D. (…)

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka A Sp. z o.o. (zwana dalej również „Spółką”), jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej polskiej, tj. podatnikiem podatku dochodowego w rozumieniu art. 3 ust. 1 updop. Rok obrotowy Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

W okresie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2024 roku Spółka korzystała z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, tzw. CIT Estoński, dalej zwany także jako „eCIT”. Na moment objęcia Spółki eCIT, oraz w trakcie tego opodatkowania, Spółka spełniała i spełnia warunki korzystania z eCIT. Nie znajdują zastosowania okoliczności wyłączające opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, wskazane w art. 28k ust. 1 updop.

W dniu 31 grudnia 2024 roku skończył się czteroletni okres opodatkowania Spółki eCIT. W 2025 r. Spółka, stosownie do art. 27f ust. 2 updop, planuje w deklaracji składanej za 2024 r., jako ostatni rok podatkowy, w którym była opodatkowana ryczałtem, złożyć informację o rezygnacji z opodatkowania eCIT. W konsekwencji, w 2025 r. Spółka opodatkowana będzie CIT za zasadach ogólnych.

Wartość przychodu Spółki ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w 2023 roku wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro, przeliczonej zgodnie z art. 4a pkt 10 updop, wobec czego w roku 2024, Spółka spełniała warunki do uznania jej za małego podatnika i podlegała opodatkowaniu stawką eCIT 10%.

W 2024 roku kwota przychodów ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) przekroczyła wyrażoną w złotych kwotę odpowiadającą równowartości 2.000.000 euro, dlatego w roku 2025 spółka utraci status małego podatnika.

W roku 2025 Wnioskodawca planuje podjęcie uchwał o wypłacie zysku skumulowanego w okresie opodatkowania eCIT w postaci dywidendy. Zysk ten będzie obejmował zysk wypracowany w 2022 i 2024 r. Na moment sporządzania niniejszego wniosku takie uchwały nie zostały podjęte. Prawidłowe ustalenie wysokości zysku osiągniętego przez Spółkę za wszystkie lata korzystania z eCIT, wymaga sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2024. Sporządzenie sprawozdania oraz podjęcie stosownych uchwał zostanie dokonane w terminach wynikających z przepisów ustawy o rachunkowości oraz kodeksu spółek handlowych.

Kapitał zakładowy Spółki wynosi 50.000 zł, 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki posiadają osoby fizyczne. Udziałowcami w Spółce są Zainteresowani: A.A., B.B., C.C., D.D. Każdy z udziałowców posiada 25% udziałów w Spółce.

Spółka w okresie opodatkowania eCIT prowadziła księgi rachunkowe i sporządzała sprawozdania finansowe zgodnie z wymogami określonymi w art. 28d updop, w szczególności w zakresie wyodrębnienia kwot zysków wypracowanych w latach opodatkowania eCIT oraz będzie stosować wyodrębnienia, o których mowa w tym przepisie, aż do momentu wypłaty zysków.

Pytania

1. Czy w przypadku podjęcia uchwały oraz wypłaty w roku 2025 dywidendy z zysku skumulowanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tj. w latach 2022 i 2024), wypłacona dywidenda będzie opodatkowana według stawki odpowiedniej dla tzw. małego podatnika (10%), tj. przy uwzględnieniu statusu, jaki Spółka posiadała w ostatnim roku opodatkowania eCIT (2024), w oparciu o wartość przychodów osiągniętych w roku poprzedzającym ostatni rok opodatkowania eCIT (2023)? Czy może zastosowanie będzie miała stawka dla dużego podatnika (20%), według statusu Spółki w 2025, tj. roku podjęcia uchwał o wypłacie zysku i dokonaniu ich wypłaty, z uwagi na wartość przychodów osiągniętych w 2024 roku?

2. Czy od kwot, które zostaną wypłacone tytułem podziału zysku (dywidendy) przypadającego za okres opodatkowania ryczałtem od przychodów spółek, Spółka będzie uprawniona do potrącenia z podatku dochodowego od osób fizycznych należnego od każdego z udziałowców 90% należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany?

3. Czy każdemu ze wspólników Spółki przysługiwać będzie prawo do pomniejszenia podatku dochodowego należnego z tytułu otrzymanej dywidendy o kwotę stanowiącą 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany?

Przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest odpowiedź na pytanie nr 2 i 3 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych (pytania nr 1) zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 2

Wobec tego, że zysk wypracowany w okresie opodatkowania eCIT, który zostanie przeznaczony do wypłaty i wypłacony w 2025 r., opodatkowany będzie według stawki eCIT wynikającej z przepisu art. 28o ust. 1 pkt 1 updop (10%), Spółka będzie uprawniona do potrącenia z podatku dochodowego od osób fizycznych należnego od każdego z udziałowców 90% należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany.

Ad. 3

W ocenie zainteresowanych, każdemu ze wspólników Spółki przysługiwać będzie prawo do pomniejszenia podatku dochodowego należnego z tytułu otrzymanej dywidendy o kwotę stanowiącą 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany.

Uzasadnienie

Ad. 2

Jak wynika z art. 41 ust. 4 w zw. z ust. 1 updof osoby prawne dokonujące na rzecz osób fizycznych wypłat z tytułów wskazanych między innymi w art. 30a ust. 1 pkt 4 updof zobowiązane są pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 updof od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Zatem, co do zasady od każdej wypłaty z tytułu zysku spółki na rzecz udziałowców spółka jako płatnik pobiera zryczałtowany podatek od osób fizycznych w wysokości 19%.

W myśl art. 30a ust. 19 updof: Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

1)90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo

2)70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem, w przypadku, gdy zysk spółki wypłacany przez spółkę pochodzi z podziału wyodrębnionego w kapitale zysku wypracowanego w okresie, w którym była ona opodatkowana ryczałtem - wówczas należny podatek dochodowy każdego wspólnika tej spółki ulega pomniejszeniu o odpowiedni wskaźnik procentowy należnego od spółki ryczałtu od dochodów spółek.

Jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pierwszego pytania we wniosku, zdaniem Wnioskodawcy, zysk wypracowany w okresie opodatkowania eCIT (za 2022 i 2024 rok), który zostanie przeznaczony do wypłaty i wypłacony w 2025 r., powinien być opodatkowany na zasadach dotyczących małego podatnika, tj. zgodnie z postanowieniami art. 28o ust. 1 pkt 1 updop według stawki eCIT 10%.

Wskaźnik odliczenia od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych zależy natomiast od stawki ryczałtu od dochodów spółek.

Wobec tego, że, zgodnie ze stanowiskiem Spółki, w celu określenia właściwej stawki ryczałtu należy wziąć pod uwagę przychody ze sprzedaży za rok poprzedzający ostatni rok opodatkowania ryczałtem, zysk netto, ustalony na koniec okresu, w którym Spółka korzystała z eCIT, opodatkowany będzie 10% ryczałtem od dochodów spółek. W konsekwencji, stosownie do przepisu art. 30a ust. 19 pkt 1 updof, Spółka będzie uprawniona do potrącenia z podatku dochodowego od osób fizycznych należnego od każdego z udziałowców 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany.

Ad. 3

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 updof od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Z kolei, w myśl art. 30a ust. 19 updof: Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

1)90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo

2)70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zasadniczo, z tytułu udziału w zyskach osób prawnych należny jest podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19%. W przypadku, gdy zysk pochodzi z okresu opodatkowania spółki estońskim CIT, udziałowcom przysługuje prawo od pomniejszenia kwoty podatku należnego od dywidendy o część podatku zapłaconego przez spółkę. Wysokość pomniejszenia zależy od tego, według jakiej stawki ryczałtu od dochodów spółek rozlicza się spółka wypłacająca dywidendę.

Jak zostało wskazane, zarówno w odniesieniu do pytania 1 jak i 2 niniejszego wniosku, zysk netto ustalony na koniec okresu opodatkowania Spółki ryczałtem, podlegać będzie opodatkowaniu eCIT według stawki 10%. Tym samym, wspólnikom Spółki, przysługiwać będzie prawo do pomniejszenia podatku dochodowego należnego z tytułu otrzymanej dywidendy, o 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163 ):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 tej ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, które stanowić będą trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podlegających opodatkowaniu decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono majątek podatnika (takie, którymi może rozporządzać jak właściciel).

Katalog źródeł przychodów został określony w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wśród nich art. 10 ust. 1 pkt 7. Zgodnie z jego treścią:

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b) oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c) podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d) wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Zatem do wskazanej kategorii zalicza się również zaliczki na poczet dywidendy.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

W myśl natomiast art. 30a ust. 19 cyt. ustawy:

Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

1) 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo

2) 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19 (art. 41 ust. 4ab ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.).

Literalne brzmienie art. 30a ust. 19 ustawy wskazuje, iż wynikająca z niego preferencja może być stosowana wyłącznie w przypadku osiągnięcia przez spółkę objętą ryczałtem tzw. dochodu z podzielonego zysku.

W uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 października 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105), druk 1532 wskazano, że:

Projekt zakłada rozszerzenie możliwości zastosowania przepisów dotyczących ryczałtu od dochodów oraz znaczące złagodzenie warunków zarówno rozpoczęcia stosowania owych przepisów, jak i warunków koniecznych do spełnienia w celu pozostania w systemie ryczałtu od dochodów. (…)

Zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek spowodowały konieczność zmian dostosowujących w przepisach art. 30a ust. 19 i w konsekwencji art. 41 ust. 4ab ustawy o PIT. W wyniku tych zmian zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika (przez którego należy rozumieć udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcjonariusza spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, oraz komandytariusza i komplementariusza spółki komandytowej) z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych odpowiednio w kapitale własnym spółki, podlega pomniejszeniu.

Odnosząc się wprost do Państwa wątpliwości zawartych w pytaniu nr 2 i 3, wskazać należy, że w dniu 21 marca 2025 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretacją indywidulną w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych Nr 0114-KDIP2-2.4010.42. 2025.2.SJ, w której potwierdził Państwa stanowisko w całości dotyczące możliwości zastosowania 10% stawki podatku dochodowego od osób prawnych.

W konsekwencji stwierdzam, że Spółka jest uprawniona do zastosowania wskaźnika pomniejszenia należnego od spółki Ryczałtu w wysokości 90% do podziału dywidendy. Ponadto wskazuję, że wspólnikom będzie przysługiwać prawo do pomniejszenia podatku dochodowego należnego z tytułu otrzymanej dywidendy o kwotę stanowiącą 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki

W związku z powyższym Państwa stanowisko w zakresie pytania numer 2 i 3 należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Spółka A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.