Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.40.2025.2.BM

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 25 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.40.2025.2.BM

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 5 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z dnia 23 lutego 2025 r. (wpływ 27 lutego 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Przysługuje Panu prawo własności częściowo zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości (...), obręb ewidencyjny (...), oznaczonej jako działka ewidencyjna nr 1 o łącznej pow. 7.6350 ha dla której Sąd Rejonowy w (...) prowadzi księgę wieczystą o nr (...).

Przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez Pana na podstawie umowy darowizny z dnia 24 stycznia 2000 r. sporządzonej w formie aktu notarialnego (...) przez (...) notariusza (...).

Pozostaje Pan w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustawowy ustrój wspólności majątkowej. Przedmiotowa nieruchomość z uwagi na treść art. 33 pkt 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 2023 r. poz. 2809) weszła w skład Pana majątku osobistego. Jednocześnie od momentu dokonania darowizny nieruchomość nie była przedmiotem umów lub innych czynności prawnych powodujących rozszerzenie ustawowej wspólności majątkowej.

Przedmiotowa nieruchomość jest częściowo zabudowana budynkiem jednorodzinnym, garażem oraz dwoma budynkami gospodarczymi. Nieruchomość posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Nieruchomość nigdy nie była wykorzystywana na potrzeby prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nieruchomość ma charakter nieruchomości rolnej w rozumieniu art. 461 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - kodeks cywilny (Dz.U. 2024 r. poz. 1061) oraz wchodzi w skład Pana gospodarstwa rolnego.

Sam Pan posiada status rolnika indywidualnego w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. 2024 r. poz. 423).

Zgodnie z aktualnie obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wprowadzonym na podstawie Uchwały Rady Gminy (...) nr (...) z dnia 14 maja 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy (...) - Etap II (tereny rolne) oraz Uchwały Rady Gminy (...) nr (...) z dnia 19 września 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy (...) - Etap lI, teren nieruchomości jest objęty obowiązującymi m.p.z.p., przy czym część nieruchomości jest objęta oznaczeniem „R- tereny przeznaczone na cele gospodarki rolnej", a w części oznaczeniem „RM - tereny przeznaczone dla zabudowy zagrodowej". Dla nieruchomości nie została wydana odrębna jakakolwiek decyzja: ustalająca warunki jej zabudowy, ustalająca na jej terenie lokalizację inwestycji celu publicznego, czy to zezwalająca na realizację inwestycji drogowej.

Nadto przedmiotowa nieruchomość została oznaczona w Uchwale Rady Gminy (...) nr (...) z dnia 14 lipca 2023 r. w sprawie zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy (...) oznaczeniem „MNU - tereny przeznaczone dla wolnostojącej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, zabudowy mieszkaniowo-usługowej oraz usług nieuciążliwych. Obecnie na podstawie Uchwały Rady Gminy (...) nr (...) z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentów ośmiu obrębów geodezyjnych w Gminie (...), trwa procedura planistyczna polegająca na zmianie przeznaczenia działki nr 1, położonej w obrębie geodezyjnym (...), gmina (...), zgodnie z kierunkami wyznaczonymi przez Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy (...).

W dniu 24 lipca 2024 r. zawarł Pan ze spółką A. z siedzibą w (...) warunkową umowę przedwstępną sprzedaży części nieruchomości - działki ewidencyjnej mającej powstać na skutek podziału działki ewidencyjnej o nr 1, o powierzchni 0,4050 ha, zgodnie z załączonym do umowy wstępnym planem podziału. Umowa została sporządzona w formie aktu notarialnego (...) przez notariusz (...) w (...).

Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości została zawarta z zastrzeżeniem licznych warunków:

1)uzyskania przez spółkę prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji o pozwoleniu na budowę, z której będzie wynikać możliwość zabudowy nabywanej nieruchomości, obiektami zgodnie z planami inwestycyjnymi spółki, w tym jedno kondycyjnym obiektem handlowo - usługowym o powierzchni użytkowej (...) m2, w tym salą sprzedaży o powierzchni (...) m2 (czterysta metrów kwadratowych) wraz z miejscami parkingowymi w liczbie minimum (...) miejsc postojowych,

2)uzyskania przez spółkę prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji wydanej przez właściwy organ lub zarządcę drogi zezwalającej na lokalizację zjazdu na przedmiotową nieruchomość,

3)uzyskania pozwolenia na wycięcie drzew obejmującego zgodę na dokonanie przez spółkę odpowiednich nasadzeń zamiennych,

4)uzyskania prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji na wycinkę drzew kolidujących z zakresem przebudowy pasa drogowego, określonym przez zarządcę drogi,

5)niestwierdzenia ponadnormatywnego zanieczyszczenia nieruchomości skutkującego koniecznością rekultywacji,

6)potwierdzenia badaniami geotechniczne możliwości posadowienia na nieruchomości budynków przy zastosowaniu tradycyjnych technologii budowlanych,

7)wydania przez właściwy organ prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości,

8)zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr 1 w ten sposób, że możliwe będzie posadowienie na części nieruchomości obiektu handlowo - usługowego wraz z miejscami parkingowymi,

9)uzyskania przez spółkę warunków technicznych dla przyłączy - wodnej, energetycznej, kanalizacji, zgodnie z koncepcją spółki,

10)uzyskania warunków technicznych usunięcia kolizji infrastruktury technicznej z planowanym obiektem handlowo - usługowym.

11)uzyskania i okazania przez sprzedającego (wnioskodawcę) najpóźniej do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez właściwego Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) o konieczności naliczenia bądź zwolnienia z naliczenia podatku VAT.

Udzielił Pan spółce pełnomocnictwa z prawem do udzielania dalszych pełnomocnictw do występowania przed wszelkimi organami władzy publicznej w sprawach związanych z uzyskaniem wszystkich decyzji oraz pozwoleń w sprawach wskazanych w katalogu, o którym mowa wyżej, a także do podejmowania wszelkich innych działań faktycznych oraz prawnych, które okażą się niezbędne do uzyskania decyzji oraz pozwoleń, w szczególności do składania wniosków oraz odbioru wymaganych decyzji oraz postanowień. Udzielone pełnomocnictwo obejmowało również umocowanie do dokonywania przez spółkę wszelkich czynności związanych z uzyskaniem niezbędnych warunków technicznych oraz przyłączy mediów do części nieruchomości.

W treści umowy wyraził Pan zgodę na usytuowanie przez spółkę jej własnym kosztem i staraniem, na nieruchomości będącej przedmiotem przyszłej umowy sprzedaży, tymczasowego przyłącza energetycznego, zgodnie z warunkami technicznymi przyłączenia do sieci oraz treścią umowy przyłączeniowej zawartej z operatorem. Postanowienia umowy zastrzegają, że w przypadku nie zawarcia przez strony umowy przyrzeczonej A. usunie na własny koszt urządzenia usytuowane na działce.

W dniu zawarcia warunkowej umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości zawarł Pan ze spółką umowę dzierżawy części nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka ewidencyjna nr 1.

Nabycie nieruchomości przez Pana nie było opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Od momentu nabycia prawa własności nieruchomości w drodze darowizny była ona wykorzystywana na cele osobiste oraz na potrzeby prowadzonego przez Pana gospodarstwa rolnego. Przed zawarciem umowy przedwstępnej z A. nie podejmował Pan żadnej dodatkowej aktywności mającej na celu pozyskanie potencjonalnego nabywcy, w szczególności nie zamieszczał Pan ogłoszeń oraz ofert dotyczących sprzedaży nieruchomości lub jej części, na internetowych portalach ogłoszeniowych, czy w innych podobnych środkach przekazu informacji. Sprzedaż części nieruchomości przez Pana ma charakter incydentalny i nie wiąże się z zamiarem uczynienia stałego źródła zarobkowania. Pana działanie jest podyktowane koniecznością zabezpieczenia osobistych potrzeb materialnych Pana oraz najbliższej rodziny.

Nieruchomość stanowiąca Pana własność z uwagi na przymiot nieruchomości rolnej w rozumieniu k.c., jej przeznaczenie w m.p.z.p. była wykorzystywana przez Pana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o podatku od towarów (Dz. U. 2024 r. poz. 361, dalej; „u.p.t.u."), a polegającej na wykorzystaniu na potrzeby działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 pkt 15 u.p.t.u. Nie mniej, charakter działalności gospodarczej wykonywanej przez Pana pozwala na uznanie Pana za rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 u.p.t.u. Tym samym korzysta Pan ze zwolnienia przysługującego rolnikowi ryczałtowemu w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 3 u.p.t.u.

Nie jest Pan zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych, albowiem charakter wykonywanej przez Pana działalności rolniczej jest wyłączony z zakresu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2024 r. poz. 226, dalej; „u.p.d.o.f").

Reasumując, uprzednie wykorzystanie nieruchomości służyło Panu na wykonywaniu jedynie działalności zwolnionej na podstawie przepisów ustawy o VAT.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

W pierwszej kolejności wskazuje Pan, że planowany podział nieruchomości nie jest dokonywany bezpośrednio przez Pana, lecz przez inwestora - A., zainteresowanego nabyciem części nieruchomości - fragmentu działki nr 1. W niniejszym przypadku inwestor działa w oparciu o udzielone przez Pana pełnomocnictwo. Pełnomocnictwo zostało udzielone inwestorowi w treści warunkowej umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości i obejmuje umocowanie do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej oraz do podejmowania wszelkich działań faktycznych i prawnych niezbędnych do uzyskania decyzji oraz pozwoleń koniecznych do realizacji inwestycji - w tym ewentualnej decyzji o podziale nieruchomości. Umocowanie obejmuje również prawo do złożenia wniosku do dokonania/zatwierdzenia podziału nieruchomości - zarówno w trybie podziału nieruchomości w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, a także również poprzez dokonanie podziału geodezyjnego, a następnie zgłoszenie zmian do ewidencji gruntów i budynków w trybie przewidzianym przez przepisy ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne.

Podział nieruchomości powinien zostać przeprowadzony do chwili upływu terminu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży nieruchomości tj. do dnia 31 grudnia 2025 r.

Według posiadanej przez Pana wiedzy wstępny plan podziału geodezyjnego działki nr 1 przez inwestora przewiduje wyodrębnienie jednej dodatkowej działki ewidencyjnej nr 2 o pow. 4234 m2. Plan podziału został już zgłoszony w trybie przepisów ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne do właściwego miejscowo starosty.

Planowany podział nieruchomości zostanie przeprowadzony wyłącznie w celu realizacji obowiązków umownych wynikających z kontraktu zawartego przez Pana ze spółką A. W wyniku zawartej umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości zobowiązał się Pan do zawarcia definitywnej umowy sprzedaży nieruchomości - działki ewidencyjnej o powierzchni około 4050 m2, która powstanie na skutek podziału działki ewidencyjnej nr 1. Zatwierdzenie podziału nieruchomości stanowi jeden z warunków zawieszających zawartej umowy. Niespełnienie ww. warunku dotyczącego podziału nieruchomości spowoduje wygaśnięcie zawartej umowy - o ile inwestor nie wyrazi woli rezygnacji z zastrzeżonego warunku przed upływem terminu zawarcia umowy przyrzeczonej.

W tym miejscu musi Pan wskazać, że umowa przedwstępna sprzedaży przyznaje inwestorowi jednostronne uprawnienie do rezygnacji z jednego lub kilku zastrzeżonych w umowie warunków. W przypadku skutecznego spełnienia warunków umowy - zgodnie z planami oraz zamiarami inwestora, tj. A., wyodrębniona działka ewidencyjna nr 2 zostanie sprzedana w oparciu o umowę przyrzeczoną sprzedaży zawartą w wykonaniu umowy przedwstępnej.

Zgodnie z planami inwestora A. podział nieruchomości, w skład której wchodzi działka ewidencyjna o nr 1 doprowadził do wyodrębnienia wyłącznie jednej nowej działki ewidencyjnej nr 2.

W wyniku zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży nieruchomości planuje Pan sprzedać wyłącznie fragment nieruchomości powstały na skutek podziału działki ewidencyjnej nr 1, tj. nowo powstałą działkę ewidencyjną o nr 2.

W związku z dzierżawą części nieruchomości oznaczonej jako działka ewidencyjna nr 1 otrzymuje Pan wyłącznie miesięczny czynsz dzierżawny w wysokości 30 zł netto. Płatność czynszu za pierwsze trzy miesiące dzierżawy miała miejsce w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy, natomiast pozostały czynsz jest płatny w terminie do 10 dnia każdego miesiąca kalendarzowego.

Zawarta przez Pana umowa dzierżawy jest również pokłosiem realizacji obowiązków wynikających z podpisanej umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. Na podstawie postanowień tej umowy zobowiązał się Pan do zawarcia z A. umowy dzierżawy części działki nr 1.

Głównym celem zawartej umowy dzierżawy jest przyznanie inwestorowi prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowalne w rozumieniu przepisu art 3 pkt 11 ustawy prawo budowlane. W ten sposób inwestor jeszcze przed zakupem nieruchomości uzyskał możliwość wystąpienia o niezbędne pozwolenia związane z planowaną inwestycją.

W dniu 27 grudnia 2023 r. na podstawie umowy sprzedaży nabył Pan prawo własności nieruchomości, w skład których wchodzą następujące działki ewidencyjne: 7 o pow. 0,48 ha, 8 o pow. 0,36 ha, 9 o pow. 0,25 ha, 10 o pow. 0,08 ha, 11 o pow. 0,22 ha, 12 o pow. 0,11 ha, 13 o pow. 0,25 ha, położonych w obrębie (...), jednostka ewidencyjna (...). Wymienione działki stanowią „grunty orne” oraz „lasy i grunty orne”. Zakupione przez Pana nieruchomości zostały przeznaczone na powiększenie prowadzonego przez Pana gospodarstwa rolnego - ich nabycia dokonałem działając jako rolnik indywidualny.

W dniu 19 października 2020 r. na podstawie umowy sprzedaży zbył Pan prawo własności nieruchomości położonej w (...) przy (...), obręb (...), jednostka ewidencyjna (...), składającej się z następujących działek ewidencyjnych: 3 o pow. 0,0329 ha, 4 o pow. 0,0164 ha, 5 o pow. 0,0169 ha, 6 o pow. 0,0354 ha. Opisane działki stanowiły w przeważającej części „grunty orne” oraz „grunt rolny zabudowany” oraz „tereny mieszkaniowe”. Powodem sprzedaży nieruchomości było zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego w związku z trwającą wówczas epidemią COVID-19. Nieruchomość nabył Pan natomiast w drodze spadkobrania po dziadkach.

Nie planuje Pan w przyszłości zawierania kolejnych transakcji kupna - sprzedaży innych nieruchomości. W szczególności nie przewiduje Pan dalszego podziału oraz sprzedaży części nieruchomości oznaczonej jako działka nr 1.

Dodatkowo wyjaśnia Pan, że środki uzyskane w wyniku sprzedaży części nieruchomości - działki ewidencyjnej nr 2 nie zostaną przeznaczone w celu zakupu jakichkolwiek innych nieruchomości. Środki uzyskane przez Pana z tytułu sprzedaży nieruchomości w wyniku zawarcia umowy z A. zamierza Pan przeznaczyć na realizację potrzeb osobistych - Pana oraz Pana rodziny.

Pytanie

Czy na skutek sprzedaży nieruchomości w wykonaniu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży uzyska Pan przychód ze źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalności gospodarczej - określona w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. i w konsekwencji będzie podlegał opodatkowaniu przewidzianemu dla przychodów osiąganych z prowadzonej działalności gospodarczej, czy raczej uzyska przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, który to nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, po upływie ponad pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie - jak wynika z treści art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 u.p.d.o.f. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dowodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są m.in.: pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przez upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (pkt 8).

Powyższe oznacza, że przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione zostaną łącznie dwa warunki:

1)odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej oraz

2)zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. Zgodnie z jego brzmieniem, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową: a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zarobkowy charakter działalności gospodarczej oznacza, że zamiarem (celem) jej podjęcia jest osiągnięcie zysku. Zysk z kolei powinno się definiować jako nadwyżkę przychodów nad wydatkami. Należy też liczyć się z możliwością nieuzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, czyli z poniesieniem straty. Tym samym o zarobkowym charakterze działalności gospodarczej nie decyduje faktyczne osiągnięcie zysku, lecz zamiar jego osiągnięcia. Z drugiej strony sam zamiar podatnika osiągnięcia zysku w związku z przeprowadzonymi transakcjami (czynnościami), nie przesądza w sposób wyłączny o przypisaniu uzyskanego z tych operacji przychodu do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. bez jednoczesnego spełnienia pozostałych przesłanek wskazanych w treści art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f.

Za zorganizowaną działalność należy uznać przygotowane, zaplanowane i uporządkowane podjęcie danego przedsięwzięcia. Cecha zorganizowania w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości powinna być rozumiana jako podejmowanie profesjonalnych czynności zmierzających do intensyfikacji sprzedaży (m.in. działań administracyjnych np. w zakresie podziału nieruchomości, działań podnoszących atrakcyjność działek, działań promujących sprzedaż).

Kolejnym z warunków koniecznych do uznania, że dana czynność została dokonana w ramach działalności gospodarczej jest ciągłość, oznaczająca względnie stały zamiar jej wykonywania. Tym samym wyeliminowane z pojęcia działalności gospodarczej są zdarzenia o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Do zachowania ciągłości wystarczające jest jednak, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.o.f.

Nie mniej, zgodnie z wykładnią operatywną art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. kryteria umożliwiające zakwalifikowanie danych czynności do podejmowanych w ramach działalności gospodarczej, w tym warunek ciągłości, wskazany w art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., nie są spełnione, jeżeli działania podatnika mieszczą się w zwykłych czynnościach związanych z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży (np. polegających na jej uporządkowaniu, przygotowaniu dokumentacji geodezyjnej, zawarciu umowy z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, wydzieleniu części przeznaczonej do sprzedaży, itp.).

W przedstawionym stanie faktycznym należy mieć na uwadze, że nabycie nieruchomości przez Pana nie nastąpiło z zamiarem jej dalszej odsprzedaży. Otrzymał Pan nieruchomość od swoich rodziców w drodze darowizny ponad 20 lat temu. W takiej sytuacji nie sposób przypisać Panu zamiar prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami lub działalności zbliżonej do działalności wykonywanej przez profesjonalistę. W konsekwencji nie można uznać, że uzyskanie przychodu ze sprzedaży części nieruchomości przez Pana było czynnością z góry zaplanowaną w dłuższej perspektywie czasu z jednoczesnym zamiarem uzyskania zysku.

Nie można uznać za zachowanie wypełniające kryteria definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a ust. 6 u.p.d.o.f., czynności polegającej na udzieleniu pełnomocnictwa kupującemu do wykonywania w Pana imieniu poszczególnych czynności związanych z dostosowaniem nieruchomości do swoich indywidualnych potrzeb (takich jak: uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych, warunków technicznych i uzgodnień w celu realizacji inwestycji. Jest to działanie typowe w sytuacji, gdy umowa zostaje zawarta pomiędzy osobą fizyczną, która co do zasady jest nieprzygotowana do przeprowadzenia złożonego procesu inwestycyjnego, zmierzającego do realizacji inwestycji budowlanych.

Powyższe stanowisko potwierdza liczne orzecznictwo sądów administracyjnych. Jak przyjmuje się w orzecznictwie udzielenie pełnomocnictwa nabywcy w sytuacji po zawarciu umowy przedwstępnej nie służy podniesieniu wartości nieruchomości i zwiększeniu jej atrakcyjności dla potencjalnego nabywcy, który miałby być nadal poszukiwany, bo taki nabywca już się pojawił i zawierając umowę przedwstępną wyraził wolę nabycia przedmiotowej nieruchomości. Z powyższego wynika, że wszelkie umocowania udzielone nabywcy nie były nakierowane na podwyższenie atrakcyjności nieruchomości, nie był to ciąg zorganizowanych działań w celu maksymalizacji dochodu. Przeciwnie wręcz, działania te podejmowane są przez nabywcę w celach związanych z jego interesem faktycznym i prawnym, sprowadzającym się do zapewnienia możliwości realizacji inwestycji, którą planował wykonać na nabywanej nieruchomości (wyrok WSA w Warszawie z dnia 08.06.2022 r., sygn. akt III SA/Wa 2106/21, wyrok WSA w Warszawie z dnia 16.01.2024 r. sygn. akt III SA/Wa 2154/23). W takiej sytuacji również udzielenie kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane ma na celu jedynie przyspieszenie procesu inwestycyjnego, który jest już realizowany przez kupującego. W tych okolicznościach nie sposób przypisać sprzedającemu podejmowania typowych dla handlowca czynności, który działa w sposób profesjonalny, ciągły i zorganizowany, ani angażowania środków porównywalnych do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie obrotem nieruchomościami (wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 16.02.2021 r. sygn. akt I SA/Rz 37/21).

Tym samym w Pana ocenie przychód uzyskany z tytułu sprzedaży części nieruchomości w wykonaniu zawarcia umowy przyrzeczonej będzie stanowił przychód pochodzący ze źródła przychodu w postaci odpłatnego zbycia mienia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f., przy czym przychód ten nie będzie stanowił przychodu ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza - tj. źródła z art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. Dodatkowo, z uwagi na fakt upływu ponad 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nabył Pan nieruchomość, przychód uzyskany z tytułu odpłatnej sprzedaży części nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2025 r. poz.163). Zgodnie z jego treścią:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Treść przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w ww. ustawie albo od których zaniechano poboru podatku.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)  nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)  spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)  prawa wieczystego użytkowania gruntów

d)  innych rzeczy,

-  jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że dokonane poza działalnością gospodarczą odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu.

W rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu a tym samym kwota uzyskana z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia. W związku z tym, dla określenia skutków podatkowych tego typu transakcji istotne jest ustalenie daty, od jakiej należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie.

Przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotowa nieruchomość, tj. działka ewidencyjna nr 1, została przez Pana nabyta w dniu 24 stycznia 2000 r. na podstawie umowy darowizny. W Pana małżeństwie obowiązuje ustawowy ustrój wspólności majątkowej, natomiast przedmiotowa nieruchomość weszła w skład Pana majątku osobistego. W dniu 24 lipca 2024 r. zawarł Pan ze spółką A. z siedzibą w (...) warunkową umowę przedwstępną sprzedaży części nieruchomości – działki ewidencyjnej mającej powstać na skutek podziału działki ewidencyjnej o nr 1, o powierzchni 0, 4050 ha, zgodnie z załączonym do umowy wstępnym planem podziału. Podział nieruchomości powinien zostać przeprowadzony do chwili upływu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży tj. do dnia 31 grudnia 2025 r. W wyniku zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży nieruchomości planuje Pan sprzedać wyłącznie fragment nieruchomości powstały na skutek podziału działki ewidencyjnej nr 1, tj. nowo powstałą działkę ewidencyjną o nr 2. 

Wątpliwości Pana na tle przedstawionego opisu sprawy sprowadzają się do kwestii, czy na skutek sprzedaży nieruchomości w wykonaniu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży uzyska Pan przychód ze źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalności gospodarczej - określona w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. i w konsekwencji będzie podlegał opodatkowaniu przewidzianemu dla przychodów osiąganych z prowadzonej działalności gospodarczej, czy raczej uzyska przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, który to nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, po upływie ponad pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie - jak wynika z treści art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy. Należy zatem wskazać, że nabyciem w rozumieniu tego przepisu jest każda czynność, na mocy której na osobę fizyczną – nabywcę – przechodzi własność nieruchomości, bez względu na to, czy nabycie następuje w sposób odpłatny czy nieodpłatny. Natomiast moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określony jest zgodnie z normami prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Z art. 888 § 1 ww. Kodeksu wynika zaś, że:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Podstawową cechą umowy darowizny jest bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem jego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego) i zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone, jako nieodpłatne.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – dokonane poza działalnością gospodarczą – przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie powstaje przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinny zostać spełnione co najmniej dwie podstawowe przesłanki:

  • nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  • nieruchomość nie może być składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych).

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 cytowanej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową :

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9;

Wskazać należy, że treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m. in. łączne spełnienie trzech warunków:

  • po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową,
  • po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz,
  • po trzecie, w sposób ciągły.

Tak więc, działalność gospodarcza to taka działalność, która:

1.  jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;

2.  wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy; istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter;

3.  prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

Zatem, każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ww. ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.

Zasadniczego znaczenia dla rozstrzygnięcia tak zarysowanego problemu nabiera kwestia ustalenia właściwych relacji między regulacją art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w związku z art. 5a pkt 6), a art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) tej ustawy. Sygnalizowane w judykaturze problemy związane ze stosowaniem tych przepisów biorą się z tego, że z ich treści trudno wyinterpretować w sposób jednoznaczny, gdzie przebiega granica między tym, co stanowi obrót nieprofesjonalny, a tym co należy rozpoznawać jako czynności związane z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej (wyrok NSA z 5 kwietnia 2016 r., sygn. akt II FSK 379/14, z 9 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 1423/14, z 9 kwietnia 2015 r., sygn. akt II FSK 773/13 i inne).

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu oznacza, że związane z działalnością prawa i obowiązki dotyczą osoby fizycznej, która ją prowadzi. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.

W związku z powyższym, aby określoną działalność uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi ona mieć charakter zarobkowy.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, „organizować” to „przygotowywać”, „zakładać jakieś przedsięwzięcie”, bądź w znaczeniu drugim „nadawać czemuś reguły”, „wprowadzać porządek”.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Zatem jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 3 czerwca 2015 roku sygn. I SA/Po 919/14:

„Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f”.

Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności, (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód jednego z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy. Ustalenie, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma kluczowe znaczenie dla ustalenia sposobu opodatkowania przychodu.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Pana do właściwego źródła przychodu należy ocenić również zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości (działki), o której mowa we wniosku.

W celu ustalenia prawidłowego źródła przychodów z tytułu przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości należy rozważyć, czy czynność sprzedaży powyższej nieruchomości zawiera znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb rodziny, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

W konsekwencji, o kwalifikacji uzyskanych przez podatnika przychodów ze sprzedaży nieruchomości do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mogą w sposób zasadniczy i wyłączny decydować takie okoliczności jak: ilość działek mających być przedmiotem sprzedaży, osiągnięcie zysku, wydzielenie działek, dróg dojazdowych, wyburzenie ruin i wyrwanie drzew zagrażających życiu, zdrowiu i majątkom sąsiadów, czy wynajęcie pośrednika w obrocie nieruchomościami w celu ich sprzedaży.

Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie sposób zatem przyjąć, że sprzedaż przez Pana działki Nr 2 wyodrębnionej z działki Nr 1 wygeneruje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Całokształt okoliczności, a w szczególności zakres i cel Pana działania, fakt, że sprzedaż działki nastąpi po upływie długiego czasu od jej nabycia sugeruje, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W przedmiotowej sprawie, czynności podejmowane przez Pana wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Nie nabył Pan nieruchomości (działki) w celu jej odsprzedaży, nie prowadził i nie prowadzi Pan w sposób profesjonalny zorganizowanego i ciągłego działania w celu przygotowania działki do sprzedaży. Sprzedaż nastąpiła i nastąpi po upływie długiego czasu od jej nabycia, natomiast sama sprzedaż jest ściśle związana z zapewnieniem Pana potrzeb osobistych. W konsekwencji, istotą Pana działań nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, lecz zwykły zarząd majątkiem.

Okoliczności dotyczące nabycia nieruchomości (z której została wydzielona działka) i sprzedaży nie dają podstaw do przyjęcia, że spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące zaliczenie planowanej sprzedaży do działalności gospodarczej. Nie sposób zatem uznać, że w realiach analizowanej sprawy działania podejmowane przez Pana pozwalają na zakwalifikowanie sprzedaży tej działki do kategorii przychodu z działalności gospodarczej. Od chwili nabycia przedmiotowa działka wchodziła w skład Pana gospodarstwa rolnego, a jej sprzedaż nastąpi po upływie długiego okresu czasu od ich nabycia. Zatem jest to zarząd majątkiem prywatnym. Sprzedaż przez Pana wskazanej we wniosku działki nie będzie nosiła przymiotów działalności gospodarczej.

Na powyższe nie będzie miał wpływu podział nieruchomości. Dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nieistotny jest sam fakt podziału nieruchomości, jeżeli przez podział nieruchomości rozumie się proces mający na celu np. zyskanie korzystniejszej konfiguracji poszczególnych nieruchomości (działki). Jeżeli zatem właściciel dokonuje podziału nieruchomości, nie mamy do czynienia z żadnym nabyciem, bo chodzi o nieruchomość, której ta osoba jest już właścicielem (współwłaścicielem). Sam podział nieruchomości nie stanowi przy tym daty nowego nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W wyniku podziału właściciel (współwłaściciel) nie nabędzie bowiem, żadnych nowych nieruchomości ponad to, czego jest już właścicielem. W wyniku samego podziału działek nie zmieni się struktura własności każdej z mniejszych działek wydzielonych w drodze podziału. Właściciel nadal będzie posiadał takiej samej wielkości nieruchomości jak przed podziałem, tyle że w mniejszych działkach. Stąd czynność ta nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt podziału nieruchomości pozostaje bez znaczenia, gdyż jak zostało już wskazane na wstępie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależniają skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości od daty jej nabycia, a nie od daty podziału.

Podsumowując, sprzedaż przez Pana działki nr 2 nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej, a zatem nie spowoduje powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto planowana przez Pana sprzedaż nie będzie także stanowić źródła przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nastąpi ona bowiem po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Pana nieruchomości w drodze darowizny. W konsekwencji nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży ww. działki.

Niewłaściwe jest więc Pana stanowisko, że sprzedaż działki nr 2 będzie stanowił dla Pana przychód ze źródła „odpłatne zbycie” (art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy). Jednakże ze względu na prawidłowo wywiedziony przez Pana skutek prawny w postaci braku opodatkowania planowanej sprzedaży – związku z upływem pięcioletniego okresu posiadania nieruchomości – Pana stanowisko uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.