Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.191.2025.2.JS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 27 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.191.2025.2.JS

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 lutego 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismem z 26 marca 2025 r. (wpływ) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W 2023 r. otrzymał Pan w darowiźnie samodzielny lokal mieszkalny w X (lokal nr 1) dla którego jest prowadzona księga wieczysta.

W 2024 r. wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na podział tego lokalu na dwa mniejsze odrębne lokale (nr 2 i 3). Uzyskał Pan projekt architektoniczny i przeprowadził Pan ten podział, w wyniku czego (...) 2025 r. otrzymał Pan od Prezydenta Miasta X dwa zaświadczenia o samodzielności dwóch powstałych z podziału lokali: 2 i 3.

W 2025 roku przystąpi Pan do aktu notarialnego, którym dokona Pan podziału lokalu nr 1 na lokal nr 2 i 3, co przyjmie postać zamknięcia księgi wieczystej lokalu nr 1 i założenie dwóch nowych ksiąg wieczystych: lokalu 2 i lokalu 3.

Następnie w 2029 roku sprzeda Pan jeden z ww. lokali (lokal 3).

Uzupełnienie wniosku

Samodzielny lokal nr 1 otrzymał Pan w darowiźnie od Pana rodziców: A i B.A, z ich majątku wspólnego.

Żadne z Pana rodziców nie prowadzi ani nie prowadziło działalności gospodarczej.

Lokal nr 1 od 2021 r. (jeszcze przed darowizną na Pana) do chwili obecnej jest wynajmowany na cele mieszkalne, jako najem długoterminowy (umowy na okres roczny, odnawiane co roku). Najemcami jest pojedyncza rodzina z dziećmi.

Na pytanie, kiedy dokładnie dokonał Pan/dokona Pan podziału lokalu nr 1 odpowiedział Pan, że (...) 2025 r. uzyskał Pan dwa zaświadczenia o samodzielności lokali 2 i 3 wystawione przez Prezydenta Miasta X. W marcu 2025 r. sporządzi Pan akt notarialny, w wyniku którego lokale 2 i 3 zostaną wpisane jako odrębne lokale do kartoteki lokali prowadzonej przez Prezydenta Miasta X oraz będą miały założone księgi wieczyste.

Lokal nr 1 ma 98,28 m2 powierzchni i był zamieszkiwany przez Pana dziadków (już nieżyjących). Ten lokal nr 1 na etapie projektowania budynku wielorodzinnego (w 1997 r.) miał być dwoma osobnymi lokalami, ale na wniosek Pana dziadków zostały one przez dewelopera połączone w jeden duży lokal i od samego początku istnienia budynku funkcjonowały jako jeden duży lokal. Lokal taki jest (jak na polskie warunki) bardzo duży, przez co trudno jest znaleźć dla niego najemców, a sam czynsz najmu jest bardzo niski, bo za lokal są duże opłaty za ogrzewanie i do wspólnoty mieszkaniowej. Taki duży lokal jest niepraktyczny, więc chce go Pan podzielić. A ponieważ został on przeprojektowany z dwóch lokali, to podział jest prosty: wystarczy zamurować jedne drzwi wewnętrzne, zrobić dodatkowe drzwi na korytarz i rozdzielić instalacje. Planuje Pan dalej wynajmować lokal 2, który nie wymaga remontu (w nim jest piecyk gazowy, kuchnia, łazienka itd.), natomiast lokal 3 planuje Pan sprzedać w stanie surowym, żeby nowy nabywca mógł go zaaranżować wg własnych potrzeb, bo trzeba w nim będzie zrobić samodzielne ogrzewanie, łazienkę i kuchnię.

Na pytanie, jaką powierzchnię ma lokal nr 1, a jaką powierzchnię będą miały odpowiednio po dokonanym podziale lokale nr 2 i nr 3 odpowiedział Pan, że:

·lokal 1: 98,28 m2

·lokal 2: 58,46 m2

·lokal 3: 39,82 m2.

Na pytanie, czy w wyniku dokonanego podziału i wyodrębnienia własności lokali zmianie ulegną Pana udziały w części wspólnej nieruchomości, w której znajdują się wyodrębnione lokale odpowiedział Pan, że nie. Suma metraży lokali 2 i 3 równa się metrażowi dotychczasowego lokalu nr 1. Podział dokonany jest w taki sposób, że nie wpłynie na Pana udział w nieruchomości wspólnej.

Po podziale oba lokale (2 i 3) nadal będą lokalami mieszkalnymi.

Na pytanie, do czego będzie Pan wykorzystywał lokal nr 2 odpowiedział Pan, że będzie go Pan dalej wynajmował jako najem długoterminowy do celów mieszkalnych.

Nie przewiduje Pan sprzedaży lokalu 2.

Na pytanie, w jaki sposób będzie Pan wykorzystywał lokal nr 3 do czasu jego planowanej sprzedaży odpowiedział Pan, że lokal będzie stał pusty, bo po oddzieleniu go od lokalu 2 nie będzie posiada wyposażonej kuchni ani łazienki.

Nie remontował Pan nieruchomości od chwili jej nabycia. Ostatni remont prowadzili Pana dziadkowie ponad 15 lat temu.

Na pytanie, czy remontował/remontuje/zamierza Pan remontować nieruchomości po podziale odpowiedział Pan, że nie. Planuje Pan jedynie wykonać prace niezbędne do oddzielenia lokali: wykonać nowe drzwi wejściowe z korytarza do lokalu 2, wykonać ścianę oddzielającą lokal 2 od lokalu 3 i odciąć instalację grzewczą i elektryczną prowadzącą z lokalu 2 do lokalu 3, by lokale te stały się niezależne. Wykona Pan to po wpisaniu ich do odrębnych kartotek lokali.

Na pytanie, czy ma Pan już nabywcę na lokal nr 3 odpowiedział Pan, że nie ma Pan. Lokal nr 3 zaoferuje Pan do sprzedaży dopiero po tym, jak będzie on miał założoną księgę wieczystą oraz wpis do kartoteki lokali i po jego fizycznym wydzieleniu (odcięciu instalacji, zamurowaniu przejścia między lokalami).

Na pytanie, czy sprzedaż lokalu nr 3 nie nastąpi w wykonaniu zarejestrowanej działalności gospodarczej odpowiedział Pan, że nie.

Na pytanie, na co przeznaczy Pan środki uzyskane ze sprzedaży lokalu nr 3 odpowiedział Pan, że nie planuje Pan żadnego konkretnego przeznaczenia. Zachowa je Pan jako oszczędności.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą: jest Pan (...) prowadzącym (...). Żadna z tych działalności nie obejmuje obrotu nieruchomościami.

W całym Pana życiu dokonywał Pan następujących transakcji odpłatnego zbycia nieruchomości:

1.(...).

Pytanie

Czy w przypadku zbycia lokalu mieszkalnego powstałego w wyniku podziału większego lokalu mieszkalnego na dwa mniejsze, okres pięciu lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) biegnie od momentu nabycia przez Pana tego większego lokalu mieszkalnego (poddanego później podziałowi), czy też okres ten biegnie na nowo od momentu dokonania podziału lokalu?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, nabycie lokalu mieszkalnego przez Pana nastąpiło w 2023 roku i jego następczy podział na dwa osobne mniejsze lokale nie wpływa na bieg terminu 5 lat z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

 Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Tym samym, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c cytowanej ustawy, stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

W opisie sprawy wprost Pan wskazał, że:

·w 2023 r. otrzymał Pan w darowiźnie od Pana rodziców lokal mieszkalny nr 1;

·jest Pan w trakcie podziału lokalu nr 1 na lokal nr 2 i nr 3. (...) 2025 r. uzyskał Pan dwa zaświadczenia o samodzielności lokali 2 i 3 wystawione przez Prezydenta Miasta (...). W (...) 2025 r. sporządzi Pan akt notarialny, w wyniku którego lokale 2 i 3 zostaną wpisane jako odrębne lokale do kartoteki lokali prowadzonej przez Prezydenta Miasta (...) oraz będą miały założone księgi wieczyste;

·suma metraży lokali 2 i 3 równa się metrażowi dotychczasowego lokalu nr 1. Podział dokonany jest w taki sposób, że nie wpłynie na Pana udział w nieruchomości wspólnej;

·zamierza Pan dokonać sprzedaży lokalu nr 3 w 2029 r.;

·sprzedaż lokalu nr 3 nie nastąpi w wykonaniu zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Wątpliwości Pana sprowadzają się do ustalenia, czy wyodrębnienie dwóch lokali mieszkalnych należy uznać za ich ponowne nabycie.

Kwestie ustanowienia odrębnej własności lokalu reguluje ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1048).

Na mocy art. 2 ust. 1 ww. ustawy:

Samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej „lokalami”, mogą stanowić odrębne nieruchomości.

W świetle art. 2 ust. 2 ww. ustawy:

Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o własności lokali:

W razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali.

W świetle art. 3 ust. 2 ww. ustawy:

Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Jak stanowi art. 3 ust. 3 ww. ustawy:

Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ww. ustawy:

Odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, a także jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu znoszącego współwłasność.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ww. ustawy:

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego; do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.

Z art. 8 ust. 1 ww. ustawy wynika, że:

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna określać w szczególności:

1)rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych;

2)wielkość udziałów przypadających właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej.

Dodatkowo, na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 341):

Dla każdej nieruchomości prowadzi się odrębną księgę wieczystą, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Dotyczy to także nieruchomości lokalowych oraz nieruchomości, w których nieruchomości lokalowe zostały wyodrębnione.

Skoro – jak sam wskazał Pan w opisie sprawy – w wyniku wyodrębnienia dwóch lokali, wielkość nieruchomości, jaką Pan posiadał przed ich wyodrębnieniem nie zmieniła się to stwierdzam, że ustanowienie odrębnej własności lokali nie może być rozpatrywane w charakterze nabycia. Nie występuje bowiem przysporzenie majątkowe ponad to, czego właścicielem był dokonujący tego wyodrębnienia.

Dlatego też wyjaśniam, że:

·wyodrębnienie faktyczne lokali bez ustanowienia ich odrębnej własności nie zmienia stanu własności nieruchomości ani momentu jej nabycia oraz

·prawne wyodrębnienie lokali z nieruchomości nie powoduje, że momentem nabycia lokalu jest chwila ustanowienia odrębnej własności lokalu, czy założenia księgi wieczystej, o ile w wyniku ustanowienia odrębnej własności nie nastąpiło zwiększenie dotychczasowego stanu posiadania.

Tym samym, w przedmiotowej sprawie wyodrębnienie z ww. nieruchomości dwóch odrębnych lokali mieszkalnych nie ma wpływu na moment nabycia nieruchomości.

W rezultacie w wyniku opisanego wyodrębnienia samodzielnego lokalu mieszkalnego nie dochodzi do nowego ukształtowania prawa własności. Dlatego za datę nabycia lokalu mieszkalnego nr 3 należy uznać datę nabycia nieruchomości, z której go wyodrębniono, gdyż w wyniku przedmiotowego wyodrębnienia nie nastąpiła zmiana dotychczasowego stanu posiadania, czyli nie mamy do czynienia z nabyciem (nie zwiększa się stan posiadanego majątku osobistego).

Zatem za datę nabycia, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać w niniejszej sprawie 2023 rok. Data wyodrębnienia lokalu mieszkalnego nr 2 i nr 3 z posiadanego lokalu mieszkalnego nr 1 i data utworzenia dla tych lokali odrębnej księgi wieczystej, w tym przypadku pozostają bez znaczenia.

Dlatego też stanowisko Pana zgodnie z którym:

nabycie lokalu mieszkalnego przeze mnie nastąpiło w 2023 roku i jego następczy podział na dwa osobne mniejsze lokale nie wpływa na bieg terminu 5 lat z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a ustawy o PIT.

uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.