
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 2 lutego 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 2 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismem z 16 marca 2025 r. (wpływ 16 marca 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od 2 sierpnia 2023 r. prowadzi Pan działalność jednoosobową o nazwie: (…) zgodnie z PKD w zakresie:
71.12.Z Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,
42.11.Z Roboty związane z budową dróg i autostrad,
42.22.Z Roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych,
42.99.Z Roboty związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane,
43.12.Z Przygotowanie terenu pod budowę,
43.13.Z Wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno-inżynierskich,
43.21.Z Wykonywanie instalacji elektrycznych,
43.29.Z Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych,
43.99.Z Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane,
47.19.Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach,
62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych,
68.32.Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie,
71.11.Z Działalność w zakresie architektury,
74.20.Z Działalność fotograficzna,
74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana,
81.30.Z Działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni.
W powyższym zakresie w okresie prowadzonej działalności wykonywał Pan prace: projektowanie infrastruktury drogowej wraz z pracami przygotowawczymi terenu i jego inwentaryzacją; przeglądy okresowe dróg leśnych; nadzór inwestorski w zakresie budowy drogi.
Wszystkie powyższe prace potwierdzone są przez wystawienie faktur w powyższych zakresach.
Dla (...) pełni Pan funkcję Inspektora (...), co jest związane z pracą bezpośrednio w terenie w zakresie zatwierdzania i kontroli wbudowywanych materiałów, kontroli i odbioru robót szeroko pojętych drogowych, tj. między innymi:
-robót przygotowawczych wysoko zmechanizowanych/maszynowe typu rozbiórki, wycinki drzew i krzewów, zdjęcie warstwy ziemi urodzajnej wykonywane często pod ruchem/na drogach publicznych;
-roboty ziemne wysoko zmechanizowane/maszynowe (wykopy, wzmacnianie podłoża spoiwami drogowymi, nasypy wykonywane często pod ruchem/na drogach publicznych, w zakresie uciążliwości pylenia rozsypywanych spoiw drogowych;
-wykonywanie podbudów związanych spoiwami hydraulicznymi i niezwiązanych z kruszywa stabilizowanego mechanicznie często pod ruchem/na drogach publicznych;
-roboty brukarskie w zakresie ustawiania krawężników (1 mb krawężnika waga ok 100 kg) i obrzeży wykonywanie nawierzchni z kostki brukowej betonowej i kostki kamiennej w bezpośrednie zagrożenie upadku elementów betonowych z wysokości;
-roboty bitumiczne w zakresie wykonania skropień warstw emulsja asfaltową, wykonania podbudów, warstw wiążących i ścieralnych często pod ruchem/na drogach publicznych w zakresie uciążliwości wysokimi temperaturami mas bitumicznych;
-roboty wykończeniowe (umocnienie skarp i rowów) zmechanizowane często pod ruchem/na drogach publicznych;
-wykonanie oznakowania poziomego i pionowego często pod ruchem/na drogach publicznych;
-koordynacja Inspektorów branż między innymi Inżynieryjnej/mostowej, Wodno-kanalizacyjnej, Elektrycznej, Teletechnicznej, Konstrukcyjnej (budowa ekranów akustycznych);
-bieżąca kontrola oznakowania tymczasowego budowy.
W zakresie wymienionych prac występują między innymi zagrożenia:
-potrącenia/najechania przez sprzęt budowlany i użytkowników/pojazdy na drogach publicznych;
-uszkodzenia wzroku i chorób płuc w wyniku pylenia materiałów budowlanych;
-urazy narządów w wyniku upadku elementów z wysokości;
-poparzenia i zatrucia, porażenie prądem.
Uzupełnienie wniosku:
Jaką formę opodatkowania dochodów/przychodów z działalności gospodarczej Pan wybrał (np. zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych)?
Jako formę opodatkowania dochodów/przychodów z działalności gospodarczej wybrał Pan zasady ogólne.
Gdzie zakupił/zakupi Pan odzież ochronną, o której mowa we wniosku, czy będą to sklepy dedykowana dla tego typu odzieży?
Wskazaną odzież ochronną, o której mowa we wniosku, zakupi Pan w sklepach dedykowanych dla tego typu odzieży.
Czy zakupił/zakupi Pan odzież ochronną, która spełniała odpowiednie normy bezpieczeństwa i jest zatwierdzona przez odpowiednie instytucje certyfikujące?
Zakupi Pan odzież ochronną, która spełnia odpowiednie normy bezpieczeństwa i jest zatwierdzona przez odpowiednie instytucje certyfikujące.
Czy odzież ta będzie używana przez Pana jedynie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy również prywatnie?
Przedmiotowa odzież będzie używana przez Pana jedynie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Czy zakupiona przez Pana odzież ochronna będzie posiadała logo Pana firmy; jeśli tak, to czy logo to będzie umieszczone w widocznym miejscu?
W zakresie wykonywanej funkcji na budowie – Inspektor (...) jest Pan członkiem zespołu (...), w zakresie którego w przetargu publicznym firma, z którą podpisał Pan umowę, wygrała przedmiotowy przetarg. W związku z powyższym wskazywanie logo Pana działalności jednoosobowej na budowie może stwarzać niedomówienia. Ponadto w zadaniach/Nadzorach tego typu brak potrzeby reklamy; najważniejsze jest wykazanie referencji/doświadczenia wyspecyfikowanego w przetargu publicznym. Jednakże w przypadku gdyby dla pozytywnej odpowiedzi na Pana wniosek o interpretację indywidualną potrzebne byłoby umieszczenie logo Pana Działalności Jednoosobowej w widocznym miejscu, kwestia podjęcia decyzji wiązałaby się też z porównaniem kwoty jaką trzeba byłoby wydać na odzież asygnowaną logo i bez logo i celowość tych wydatków, nie zwiększając w żadnym stopniu Pana bezpieczeństwa na budowie, a którego przedmiotowa odzież ma główne znaczenie.
Czy i jak zostały/zostaną udokumentowane poniesione przez Pana wydatki?
Poniesione przez Pana wydatki będą potwierdzone poprzez wystawienie przez sklep/ dostawcę faktury vat lub paragonu fiskalnego z numerem NIP pod kątem wartości zakupionych artykułów z wyspecyfikowaniem ich rodzaju i ilości.
Pytanie
Czy wydatki na odzież ochronną dla Pana mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, tj.:
-kurtkę roboczą o specyfikacji zapewniającej prawidłową dostrzegalność dla wszystkich uczestników budowy oraz w zakresie użytkowników dróg publicznych kolidujących z budowaną drogą i zapewniającej spełnienie wszystkich przepisów BHP dla wskazanych robót (kolor pomarańczowy z pasami odblaskowymi);
-buty ochronne robocze zapewniające ochronę przed urazami nóg, między innymi upadek elementów z wysokości, przebicie, poślizgnięcie, temperaturę;
-kask zapewniający ochronę głowy przed spadnięciem elementów z wysokości;
-rękawice zapewniające ochronę przed urazami;
-okulary ochronne zapewniające ochronę wzroku przed pyleniem, oślepieniem między innymi w zakresie prac spawalniczych i prac przy światłowodach;
-maseczki zabezpieczające przed pyleniem?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie, osobie samozatrudniającej, która wykonuje te same prace co pracownik w firmie, oraz osobie, która narażona jest w takim samym stopniu na zagrożenia jak pracownicy Wykonawcy robót budowlanych przysługują te same warunki wykonywania pracy i te same środki ochrony indywidualnej zapewniające zachowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a wszystkie nakłady na odzież roboczą itp. poniesione dla właściciela firmy/osoby samozatrudniającej są kosztem uzyskania przychodów. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają wykluczenia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na ww. cele dla pracowników (ani też Kodeks Pracy). Ponieważ nie zatrudnia Pan pracowników uważa Pan, że wydatki na cele ochrony indywidualnej przeznaczone dla Pana, aby mógł Pan wykonać prace związane z działalnością gospodarczą, też są kosztem uzyskania przychodów.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, dlatego przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
W takim ujęciu kosztami tymi są zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas, gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
Jednak, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ustawodawca wiąże bowiem koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.
Podkreślam, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów nie tyle co z działalnością gospodarczą, ale przede wszystkim okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.
W złożonej rzeczywistości życia gospodarczego istnieje obiektywna i zasadnicza trudność w precyzyjnym wyznaczeniu linii rozgraniczającej poszczególne przejawy aktywności gospodarczej, wykazywanej przez przedsiębiorców. Chodzi tu o ich podstawową działalność (produkcję, handel, usługi) i towarzyszące tej działalności przedsięwzięcia o charakterze marketingowym, promocyjnym, reklamowym, reprezentacyjnym – dotyczące sprzedaży towarów i usług oraz relacji z aktualnymi i potencjalnymi kontrahentami.
Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednak ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, winien, w myśl powołanego na wstępie przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
·pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
·nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, enumeratywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
·być właściwie udokumentowany.
Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 23 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.
Co do zasady wydatki takie jak odzież czy obuwie zaspokajają również potrzeby osobiste przedsiębiorcy, co skutkuje tym, że pozostają one bez związku z osiąganiem przychodów.
Zakupiony ubiór (koszule, ubranie, półbuty) są to rzeczy osobiste, których z istoty rzeczy nie zalicza się do kosztów podatkowych, niezależnie od tego, czy i w jakim stopniu niszczą się w toku prowadzonej działalności. Jedynie wydatek na odzież typowo ochronną (roboczą), noszoną tylko podczas wykonywania pracy na budowach, mógłby uzasadniać zaliczenie do kosztów podatkowych. Rzeczy osobiste nie należą do kosztów podatkowych (wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2001 r., SA/Sz 1875/99, LEX nr 49802).
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, której zakres szczegółowo opisał Pan we wniosku. Pełni Pan funkcję Inspektora (...), co jest związane z pracą bezpośrednio w terenie w zakresie zatwierdzania i kontroli wbudowywanych materiałów, kontroli i odbioru robót drogowych. W zakresie tych prac występują m.in. zagrożenia potrącenia/najechania przez sprzęt budowalny i użytkowników/pojazdy na drogach publicznych, uszkodzenia wzroku i chorób płuc w wyniku pylenia materiałów budowlanych, urazy narządów w wyniku upadku elementów z wysokości, poparzenia i zatrucia, porażenie prądem. W celu zachowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy zamierza Pan w sklepach dedykowanych dla tego typu odzieży zakupić odzież ochronną. Zakupiona przez Pana odzież ochronna będzie spełniała wszelkie normy bezpieczeństwa i będzie zatwierdzona przez odpowiednie instytucje certyfikujące. Odzież ochronna będzie używana przez Pana jedynie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W świetle powyższego stwierdzam, że w złożonym wniosku wykazał Pan związek przyczynowo-skutkowy między ww. wydatkami, a uzyskiwaniem przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wskazał Pan wprost, że wydatki na wskazane we wniosku zakupy będzie Pan ponosił wyłącznie w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co równie istotne, wydatki powyższe, jako niewskazane w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zostały przez ustawodawcę wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.
Zauważam, że wydatki na zakup ochronnej odzieży roboczej mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej jedynie w takim zakresie, w jakim racjonalnie jest to uzasadnione w tej działalności i wyłącznie pod warunkiem ich należytego udokumentowania. Jeżeli zatem bezpośrednim celem poniesienia przedmiotowych wydatków jest prawidłowe wykonywanie działalności, to wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jednak należy podkreślić, że wydatki te będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów tylko i wyłącznie w sytuacji, jeśli nie mają one charakteru osobistego, ponieważ wydatki osobiste nie mają na celu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodu.
Podsumowanie: poniesione przez Pana wydatki na zakup odzieży ochronnej, w szczególności:
-kurtki roboczej o specyfikacji zapewniającej prawidłową dostrzegalność dla wszystkich uczestników budowy oraz w zakresie użytkowników dróg publicznych kolidujących z budowaną drogą i zapewniającej spełnienie wszystkich przepisów BHP dla wskazanych robót (kolor pomarańczowy z pasami odblaskowymi);
-butów ochronnych roboczych zapewniających ochronę przed urazami nóg, między innymi upadek elementów z wysokości, przebicie, poślizgnięcie, temperaturę;
-kasku zapewniającego ochronę głowy przed spadnięciem elementów z wysokości;
-rękawic zapewniających ochronę przed urazami;
-okularów ochronnych zapewniających ochronę wzroku przed pyleniem, oślepieniem między innymi w zakresie prac spawalniczych i prac przy światłowodach;
-maseczek zabezpieczających przed pyleniem,
która będzie zakupiona w celu zachowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.