Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.88.2025.3.MT

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

29 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 20 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo pismem z 7 marca 2025 r. (wpływ 7 marca 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku wspólnego jest następująca:+

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1.Zainteresowana będąca stroną postępowania:

·A.B.

2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

·C.D.

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni – A.B., jest polskim rezydentem podatkowym, pozostaje w związku małżeńskim z C.D. (dalej: Zainteresowany), z którym łączy ją ustrój wspólności majątkowej. Wnioskodawczyni, ani Zainteresowany nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT. Wnioskodawczyni w okresie 2 stycznia 2012 r. - 31 grudnia 2019 r. prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą, przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej było niespecjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych (PKD 81.21.Z).

Wnioskodawczyni i Zainteresowany są właścicielami działki położonej w (…) (dalej: Działka). Działka została zakupiona w 2017 r. od osoby prywatnej ze względu na atrakcyjną cenę i położenie - po drugiej stronie ulicy przy której mieszkają Zainteresowani wraz z synem. Na działce znajdował się budynek mieszkalny, niezamieszkany, który wymagał remontu. Działka została zakupiona z zamiarem przeznaczenia jej na potrzeby mieszkaniowe małżeństwa, a w późniejszym czasie dla ich syna. Działka jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Ze względu na zły stan techniczny budynku posadowionego na Działce, których przyczyną były wady przy budowie, okazało się, że jego remont jest nieopłacalny i najlepszym rozwiązaniem byłoby jego zburzenie i postawienie na nowo.

Wnioskodawczyni wraz z Zainteresowanym planują sprzedaż Działki wraz z pozwoleniem na budowę na niej trzech budynków w zabudowie szeregowej, oraz pozostałą dokumentacją niezbędną do realizacji inwestycji, tj. plany, pozwolenia, zgłoszenia do nadzoru budowlanego o rozpoczęciu inwestycji. Umowa przedwstępna w tym zakresie została już zawarta. Budynek znajdujący się na Działce w momencie jej zakupu został zburzony w drugiej połowie 2024 r. po uzyskaniu zgody na rozbiórkę i budowę trzech budynków w zabudowie szeregowej.

Za porozumieniem z przyszłym nabywcą, na działce następuje przebudowa sieci N/N, która jest na etapie odbioru przez (…) i podłączenie skrzynki budowlanej z przebudowanej sieci N/N.

Jednocześnie, Wnioskodawczyni w listopadzie 2022 r. dokonała sprzedaży działek, które otrzymała w spadku po rodzicach 30 lat temu. Rodzice Wnioskodawczyni zmarli w 1984 i 1986 r., z kolei decyzja sądu zapadła w dniu 14 kwietnia 1989 r.

Wnioskodawczyni była współwłaścicielem w udziale 3/8 działki o powierzchni 1 hektara 3 arów. Pierwotnie działka miała status pola ornego, a następnie w skutek uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego przez gminę, została przekształcona na tereny budowlane. Następnie w skutek wydania decyzji o podziale nieruchomości, działka została podzielona na 5 części:

A)Nr A/1 o pow. 0,0267 ha,

B)Nr B/2 o pow. 0,0043 ha,

C)C/3 o pow. 0,8166 ha,

D)Nr D/4 o pow. 0,1314 ha,

E)Nr E/5 o pow. 0,0426 ha.

Działki po podziale zostały sprzedane zarówno podmiotom gospodarczym jak i osobom fizycznym. Działki w momencie sprzedaży nie były zabudowane, ani uzbrojone.

W związku z zaistniałym stanem faktycznym oraz planowaną sprzedażą Działki, po stronie Wnioskodawczyni i Zainteresowanego powstały wątpliwości w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od towarów i usług.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu stanu faktycznego

Nr ewidencyjny Działki będącej przedmiotem sprzedaży, to (…).

Za decyzją o sprzedaży działki stało kilka powodów. Po pierwsze, przeciągało się postępowanie dotyczące pozwolenia na budowę i w związku z tym, firma budowalna ze względu na przesunięcia terminów w końcu zrezygnowała z wykonania prac. Z kolei po uzyskaniu pozwolenia, w środku sezonu (czerwiec) ciężko było znaleźć doświadczonych i sprawdzonych specjalistów, którzy mieliby wolne terminy. Ponadto doszło w tym czasie do znacznego wzrostu cen materiałów i surowców, a u Zainteresowanego pojawiły się problemy zdrowotne. W związku z tym Zainteresowani odstąpili od inwestycji, mając również na uwadze konieczność zaciągnięcia kredytu na w przypadku realizacji inwestycji. Nabywca przy tym sam uznał, że dokona nabycia działki wraz z dokumentacją, gdyż mogła być ona dla niego przydatna.

Działka nie jest i nigdy nie była przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej czynności o podobnym charakterze.

Ani Wnioskodawczyni ani Zainteresowany na ww. działce nie prowadzą, ani nie prowadzili w przeszłości działalności gospodarczej.

Nie były podejmowane żadne działania poza umieszczeniem ogłoszenia w portalu ogłoszeniowym w dziale ofert sprzedaży działek (1 ogłoszenie (…)).

Zainteresowani nie posiadają innych nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż. Poza działką stanowiącą przedmiot zapytania, Zainteresowani posiadają dom jednorodzinny, w którym zamieszkują.

Umowa przedwstępna nie zawiera żadnych szczególnych warunków zawarcia, które zobowiązują sprzedawcę do uzyskania dodatkowych zgód, opinii, decyzji, pozwoleń.

Umowa nie określa żadnych szczególnych obowiązków czy praw stron związanych z nabywaną nieruchomością poza standardowymi zapisami, które znaleźć można w każdej umowie sprzedaży nieruchomości. Strona nabywająca nie ma na podstawie umowy przyznanych żadnych praw co do dysponowania nieruchomością, ani też żadnych pełnomocnictw do wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z nieruchomością.

Strona zbywająca nie udzieliła i do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej nie ma zamiaru przyznawać stronie kupującej żadnych praw co do dysponowania nieruchomością, ani też żadnych pełnomocnictw do wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z nieruchomością.

Strona kupująca nie będzie dokonywać żadnych nakładów związanych z nieruchomością do czasu zawarcia umowy przyrzeczonej.

Nabywca nie poniesie/nie będzie ponosić jakiekolwiek nakładów finansowych związanych z Działką od momentu podpisania umowy przedwstępnej do zawarcia umowy finalnej, poza zapłatą na rzecz sprzedających (zadatek, depozyt notarialny).

W ramach ww. umowy przedwstępnej Wnioskodawczyni i/lub Zainteresowany nie udzielili/nie udzielą kupującemu prawa do dysponowania Działką na cele budowlane.

Wnioskodawczyni i/lub Zainteresowany nie udzielili/nie udzielą innemu podmiotowi pełnomocnictwa do działania w ich imieniu w związku z transakcją sprzedaży Działki wraz z dokumentacją.

Wnioskodawca i Zainteresowany sami wystąpili po ww. pozwolenia i pozostałą dokumentację i uzyskali je we własnym zakresie.

Wnioskodawczyni i/lub Zainteresowany nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, w związku z tym ww. działka nie była i nie jest wykorzystywana w ramach działalności gospodarczej.

Pomimo ogłoszenia na portalu (…), nabywca zgłosił się bezpośrednio sam do sprzedających, gdyż mieszka on na tej samej ulicy.

Od momentu wydania pozwolenia na budowę, został rozebrany stary dom znajdujący się na działce, a także rozpoczęto przebudowę sieci niskiego napięcia. Prace były prowadzone, ponieważ umowa przedwstępna została podpisana 5 listopada 2024 r., co oczywiście nie gwarantowało sfinalizowania transakcji. Z tego względu, aby nie tracić więcej czasu, podjęto te prace aby przygotować się na sezon budowlany w 2025 r., jeżeli transakcja niedoszła by do skutku.

Pytania

1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni i Zainteresowanego, zgodnie z którym w wyniku odpłatnego zbycia nieruchomości (Działki) wraz z dokumentacją, po ich stronie nie powstanie przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni i Zainteresowanego, zgodnie z którym sprzedaż Działki wraz z dokumentacją, nie będzie stanowić działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 1. W zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Ad. 1

W ocenie Wnioskodawczyni i Zainteresowanego, w efekcie odpłatnego zbycia nieruchomości (Działki) należącej do ich majątku wspólnego, nie powstanie po ich stronie przychód podlegający opodatkowaniu w podatku dochodowym od osób fizycznych ze względu na treść art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof).

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) updof, źródłem przychodów jest także odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jeżeli więc sprzedaż nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej, to potencjalnie sprzedaż Działki może zostać zakwalifikowana do źródła przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, (jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, a sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat od momentu nabycia nieruchomości)

Zatem przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie powstanie, jeżeli łącznie zostaną spełnione dwa warunki:

1)odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

2)zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W zakresie wykonywania działalności gospodarczej, jak stanowi art. 5 pkt 6 updof, Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej- oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Tym samym, działalność gospodarcza to taka działalność, która:

1)jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;

2)wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter;

3)prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

Tym samym nie ma podstaw do uznania, że sprzedaż Działki spowoduje powstanie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. W szczególności należy uznać, że działania Wnioskodawczyni i Zainteresowanego nie mają charakteru ciągłego i zorganizowanego.

Ciągłość oznacza stały zamiar wykonywania działalności gospodarczej, w tym sezonowo lub przez określony z góry okres. Nie mają tego charakteru działania o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Istotne jest zatem, aby po stronie podatnika istniał zamiar powtarzania określonych czynności. Z kolei działalność zorganizowana jest działalnością podlegającą odpowiednim regułom, wykonywaną w ramach wyodrębnionej struktury, przeznaczonej do realizacji przedsięwzięć.

Tym samym, należy uznać, że sprzedaż Działki przez małżonków nie będzie zaliczać się do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Sprzedaż działki jest czynnością jednorazową i incydentalną, realizowaną bez żadnej struktury organizacyjnej, a zatem niewyczerpującą znamion działalności gospodarczej.

Nie będzie miało na to wpływu także prowadzenie działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię w okresie 2012-2019, której przedmiot działalności nie pozostawał w związku z obrotem nieruchomości. Bez znaczenia pozostaje także fakt sprzedaży przez Wnioskodawczynię podzielonych działek w 2022 r., gdyż te nie zostały przez nią zakupione w celu odsprzedaży, a nabyte w drodze dziedziczenia ponad 30 lat temu, była więc to sytuacja niezależna od podatnika, która nie wpływa w żaden sposób na możliwość uznania, że czynności Wnioskodawczyni noszą znamiona ciągłości lub określonego stopnia zorganizowania. Taki upływ czasu (od momentu nabycia spadku) wyklucza możliwość uznania, że czynność ta była realizowana w celach zarobkowych, racjonalnym jest także, że podatnicy dokonają zbycia części majątku osobistego, który nie jest im potrzebny do zaspokajania potrzeb życiowych, a czynności takie nie mieszczą się w definicji pozarolniczej działalności gospodarczej. Należy więc stwierdzić, że sprzedaż Działki nastąpi w ramach rozporządzenia majątkiem prywatnym Zatem przychód ze sprzedaży Działki nie będzie pochodzić z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Potencjalnie więc, przychód ten może zostać zakwalifikowany jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, chyba, że dojdzie jednocześnie do spełnienia dwóch przesłanek — po pierwsze, sprzedaż nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej, a po drugie, od chwili nabycia do momentu sprzedaży upłynie okres 5 lat, licząc od końca roku podatkowego w którym nastąpiło nabycie.

Zgodnie z powyższym uzasadnieniem, pierwsza przesłanka w niniejszej sprawie została spełniona. Z kolei w zakresie przesłanki nr 2), tj. upływu 5-letniego terminu od momentu nabycia Działki, należy uznać, że również dojdzie do jej spełnienia, gdyż nabycie Działki nastąpiło w 2017 r., z kolei jej odpłatne zbycie nastąpi w roku 2025.

Z związku z tym, sprzedaży Działki nie należy kwalifikować do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ani z odpłatnego zbycia nieruchomości o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) updof, ze względu na upływ 5-letniego terminu. Tym samym, z tytułu sprzedaży Działki, po stronie Wnioskodawczyni i Zainteresowanego nie powstanie przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podobne stanowisko było już przedstawiane w pismach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, np. interpretacja DKIS z dnia 16 maja 2024 r. sygn. 0114-KDlP3-2.4011.278.2024.3.MJ, interpretacja DKIS z dnia 28 września 2023 r. sygn. 0113-KDlPT2-2.4011.564.2023.2.AKU.

Zainteresowani zdają sobie sprawę, że interpretacje indywidualne wiążą tylko w ramach indywidualnych stanów faktycznych w ramach których zostały wydane, to niemniej jednak należy stwierdzić, że mogą stanowić istotną wskazówkę interpretacyjną, gdyż w analogicznych stanach faktycznych nie ma podstaw do rozróżniania sytuacji podatników przez organy podatkowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2025 r. poz.163). Zgodnie z jego treścią:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Treść przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w ww. ustawie albo od których zaniechano poboru podatku.

Źródła przychodów

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy:

Źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)  nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)  spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)  prawa wieczystego użytkowania gruntów

d)  innych rzeczy,

    jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że dokonane poza działalnością gospodarczą odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu.

W rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu a tym samym kwota uzyskana z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia. W związku z tym, dla określenia skutków podatkowych tego typu transakcji istotne jest ustalenie daty, od jakiej należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie.

Przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)  wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)  polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)  polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

    prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Określenie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej

Wskazać należy, że treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m. in. łączne spełnienie trzech warunków:

  • po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową,
  • po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz,
  • po trzecie, w sposób ciągły.

Tak więc, działalność gospodarcza to taka działalność, która:

1.jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;

2.wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy; istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter;

3.prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

Zatem, każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ww. ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.

Zasadniczego znaczenia dla rozstrzygnięcia tak zarysowanego problemu nabiera kwestia ustalenia właściwych relacji między regulacją art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w związku z art. 5a pkt 6), a art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) tej ustawy. Sygnalizowane w judykaturze problemy związane ze stosowaniem tych przepisów biorą się z tego, że z ich treści trudno wyinterpretować w sposób jednoznaczny, gdzie przebiega granica między tym, co stanowi obrót nieprofesjonalny, a tym co należy rozpoznawać jako czynności związane z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej (wyrok NSA z 5 kwietnia 2016 r., sygn. akt II FSK 379/14, z 9 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 1423/14, z 9 kwietnia 2015 r., sygn. akt II FSK 773/13 i inne).

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu oznacza, że związane z działalnością prawa i obowiązki dotyczą osoby fizycznej, która ją prowadzi. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.

W związku z powyższym, aby określoną działalność uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi ona mieć charakter zarobkowy. Działalność jest zarobkowa wtedy, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, „organizować” to „przygotowywać”, „zakładać jakieś przedsięwzięcie”, bądź w znaczeniu drugim „nadawać czemuś reguły”, „wprowadzać porządek”.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Zatem jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 3 czerwca 2015 roku sygn. I SA/Po 919/14:

„Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f”.

Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności, (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód jednego z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy. Ustalenie, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma kluczowe znaczenie dla ustalenia sposobu opodatkowania przychodu.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Państwa do właściwego źródła przychodu należy ocenić również zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości (Działki), o której mowa we wniosku.

Powzięli Państwo wątpliwość, czy przychód ze sprzedaży Działki wraz z dokumentacją stanowić będzie dla Państwa przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W celu ustalenia prawidłowego źródła przychodów z tytułu przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości należy rozważyć, czy czynność sprzedaży powyższych nieruchomości zawiera znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb rodziny, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

W konsekwencji, o kwalifikacji uzyskanych przez podatnika przychodów ze sprzedaży nieruchomości do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mogą w sposób zasadniczy i wyłączny decydować takie okoliczności jak: ilość działek mających być przedmiotem sprzedaży, osiągnięcie zysku, doprowadzenie przyłączy energetycznych i wodociągowych, uzyskania warunków zabudowy, złożenie wniosku o uwzględnienie działek w przyszłym planie zagospodarowania przestrzennego jako mieszkaniowych, czy wynajęcie agencji nieruchomości w celu ich sprzedaży.

Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionym opisie stanu faktycznego nie sposób zatem przyjąć, że sprzedaż przez Państwa Działki (wraz z dokumentacją), o której mowa we wniosku wygeneruje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Całokształt okoliczności, a w szczególności zakres i cel Państwa działania, fakt, że sprzedaż Działki nastąpi po upływie długiego czasu od jej nabycia sugeruje, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Państwa działań polegających na sprzedaży Działki wraz z całą dokumentacją niezbędną do realizacji na niej inwestycji, nie można uznać za działania zarobkowe. Jak już wcześniej wyjaśniono, zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny.

W przedmiotowej sprawie, czynności podejmowane przez Państwa wskazują, że nie mają one  charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Nie nabyli Państwo nieruchomości (Działki) w celu jej odsprzedaży, nie prowadzili i nie prowadzą Państwo w sposób profesjonalny zorganizowanego i ciągłego działania w celu przygotowania Działki do sprzedaży. Sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat czasu od czasu nabycia Działki. W konsekwencji, istotą Państwa działań nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, lecz zwykły zarząd majątkiem prywatnym.

Okoliczności dotyczące nabycia nieruchomości i sprzedaży nie dają podstaw do przyjęcia, że spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące zaliczenie planowanej sprzedaży do działalności gospodarczej. Nie sposób zatem uznać, że w realiach analizowanej sprawy działania podejmowane przez Państwa pozwalają na zakwalifikowanie sprzedaży tej Działki wraz z dokumentacją do kategorii przychodu z działalności gospodarczej. Zatem jest to zarząd majątkiem prywatnym. Sprzedaż przez Państwa wskazanej we wniosku Działki nie będzie nosiła przymiotów działalności gospodarczej. W odniesieniu do sprzedaży Działki wraz z dokumentacją nie wystąpił ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że sprzedaż Działki wraz z dokumentacją wypełnia przesłanki działalności gospodarczej. Nie podjęli Państwo takich aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców.

Podsumowując, sprzedaż przez Państwa Działki nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej, a zatem nie spowoduje powstania przychodu ze źródła, o którym mowa  w art. 10 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Okoliczności opisane we wniosku wskazują, że skutki podatkowe planowanej sprzedaży należy ocenić w kontekście przesłanek wynikających z cytowanego wcześniej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Skutki podatkowe sprzedaży działek

Sprzedaż Działki nie będzie również stanowić dla Państwa źródła przychodu, o którym mowa w  art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, w związku z upływem okresu pięciu lat liczonego od  końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie. Tym samym, sprzedaż ta nie będzie wiązała się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wobec powyższego Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Powołane przez Państwa interpretacje zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tą interpretację.

Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego. Przy wydawaniu interpretacji indywidualnych w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opieram się wyłącznie na opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym we wniosku - nie prowadzę postępowania dowodowego. Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem więc wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku opis zdarzenia różnić się będzie od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pani A.B. (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.