
Temat interpretacji
Zakup samochodu z automatyczną skrzynią biegów a ulga rehabilitacyjna
Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej posiadał orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Cierpiał na postępujące schorzenia powodujące osłabienie mięśniowe, które uniemożliwiało mu prowadzenie pojazdu z manualną skrzynią biegów. W związku z pogarszającym się stanem zdrowia przeszedł kilka operacji, a jego mobilność została dodatkowo ograniczona. Ze względu na zaburzenia, które uniemożliwiały mu bezpieczne przemieszczanie się, nie mógł korzystać z komunikacji miejskiej.
Dotychczas poruszał się samochodem z manualną skrzynią biegów, jednak nie było technicznej możliwości jego przystosowania do wymagań automatycznej skrzyni. W rezultacie wnioskodawca był zmuszony zakupić nowy wyposażony w automatyczną skrzynię biegów pojazd, niezbędny do bezpiecznego przemieszczania się w jego stanie zdrowia.
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy w przedstawionej sytuacji możliwe jest odliczenie od dochodu wydatków na zakup nowego samochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. W jego ocenie, zakup pojazdu spełnia przesłanki określone w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT i kwalifikuje się jako wydatek na przystosowanie pojazdu do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa nie podzieliła stanowiska wnioskodawcy i uznała je za nieprawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji organ powołał się na literalne brzmienie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazano, że zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 2 ustawy o PIT, odliczeniu podlegają jedynie wydatki poniesione na przystosowanie pojazdu mechanicznego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. KIS wskazała, że zakup nowego pojazdu, nawet jeśli zawiera elementy ułatwiające prowadzenie osobie niepełnosprawnej, nie stanowi przystosowania istniejącego pojazdu, lecz jego wymianę, która nie mieści się w katalogu odliczeń.
Z kolei art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT dotyczy wydatków na zakup indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji. Aby wydatek został uznany za odliczalny, sprzęt ten musi mieć charakter szczególny i indywidualny oraz służyć rehabilitacji bądź ułatwiać wykonywanie czynności życiowych. Samochód nie spełnia tych kryteriów, gdyż nie jest sprzętem, urządzeniem czy narzędziem technicznym a jest powszechnym środkiem transportu, dostępnym niezależnie od stopnia niepełnosprawności. Dodatkowo organ wskazał, że art. 26 ust. 7a pkt 14 umożliwia odliczenie wydatków na używanie samochodu osobowego w wysokości do 2280 zł rocznie, ale nie przewiduje możliwości odliczenia kosztu jego zakupu.
KIS podkreśliła, że katalog ulg określony w ustawie ma charakter zamknięty i nie podlega wykładni rozszerzającej. Ulgi podatkowe stanowią wyjątek od zasady powszechności opodatkowania, dlatego muszą być interpretowane w sposób ścisły. W konkluzji organ podatkowy uznał, że zakup nowego samochodu, nawet w sytuacji, gdy jest to jedyna realna opcja dla osoby niepełnosprawnej, nie jest wydatkiem mieszczącym się w katalogu ulg rehabilitacyjnych. Aby taki wydatek mógł zostać odliczony, musiałby być wyraźnie wskazany w przepisach.