Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0115-KDIT2.4011.64.2025.1.MM

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.64.2025.1.MM

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką kapitałową mającą siedzibę oraz nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT.

Na moment składania wniosku, podstawową i przeważającą działalnością Spółki jest  sprzedaż detaliczna towarów i produktów (produktów (...)) przez Internet, tj. za pośrednictwem sklepu internetowego Spółki. Spółka prowadzi również sklepy stacjonarne, tzw. Y, czyli miejsca, w których klienci Spółki mogą kupić (...) lub odebrać zamówione towary przez sklep internetowy. Spółka działa na rynku krajowym oraz zagranicznym.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka współpracuje z (...), jak również tworzy (...). Spółka prowadzi sprzedaż tych produktów (...) w sklepie internetowym Spółki lub w sklepie stacjonarnym.

Wnioskodawca, działając w branży (...), konsekwentnie buduje wizerunek Spółki, wprowadzając nowe rozwiązania i atrakcyjne oferty dla Klientów.

W przyszłości Spółka zamierza wprowadzić Program Afiliacyjny (dalej: Program). Udział w Programie będzie dobrowolny. Uczestnikami Programu będą Klienci Spółki - osoby fizyczne posiadające status konsumenta w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Uczestnikami Programu nie będą pracownicy Spółki ani osoby współpracujące ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenie, umowy o dzieło, umowy B2B).

Aby przystąpić do Programu, każdy Uczestnik będzie musiał zarejestrować się na dedykowanej stronie Spółki i zaakceptować regulamin Programu Afiliacyjnego, który będzie ustalał zasady jego funkcjonowania (dalej: Regulamin).

Ambasador nie będzie zawierał ze Spółką żadnej umowy cywilnoprawnej (poza akceptacją Regulaminu). Ambasador nie będzie zawierał ze Spółką w szczególności umowy zlecenie, umowy o dzieło ani umowy o pracę.

Następnie Uczestnik uzyska status uczestnika programu afiliacyjnego (określanego dalej jako: Ambasador). Każdy Ambasador będzie miał wygenerowany indywidualnie link polecający (dalej: Link Polecający) do sklepu internetowego Spółki. Ambasador będzie mógł polecać sklep internetowy Spółki innym osobom, w tym wysyłać Nowym Klientom Link Polecający i zachęcać do realizowania zakupów w sklepie internetowym Spółki.

Przez Nowego Klienta rozumie się osobę, która nie ma zarejestrowanego konta w sklepie internetowym Spółki.

Ambasador otrzyma Prowizję od zakupów dokonanych przez Nowego Klienta, pod warunkiem że Nowy Klient najpierw kliknie w indywidualny Link Polecający Ambasadora, a następnie kupi produkt lub produkty w sklepie internetowym Spółki w określonym w regulaminie czasie od kliknięcia w Link Polecający Ambasadora.

Prowizja będzie wynosić (...)% od wartości brutto każdego zamówienia (bez kosztów dostawy) zrealizowanego przez Nowego Klienta, przy czym Regulamin może określić granicę maksymalnej wysokości Prowizji za poszczególne zamówienie.

Prowizja nie będzie podlegać wymianie na środki pieniężne (gotówkę lub przelew na konto bankowe) ani w całości, ani w części. Prowizja na wniosek Ambasadora będzie wymieniana na bon rabatowy do sklepu internetowego Spółki, który zostanie dodany do konta internetowego Ambasadora w sklepie internetowym Spółki.

Ambasador będzie mógł wykorzystać bon rabatowy podczas zakupów w sklepie internetowym Spółki. Wartość bonu rabatowego będzie pomniejszała wysokość wartości zamówienia zrealizowanego w sklepie internetowym Spółki (z wyłączeniem kosztów dostawy).

Ambasador nie otrzyma wypłaty Prowizji w żadnej innej formie. Jedyną formą rozliczenia Prowizji będzie wymiana naliczonej Prowizji na bon rabatowy, niepodlegający zamianie ani wymianie na żadne środki pieniężne.

Pytania

1.Czy bony rabatowe uzyskiwane z wymiany Prowizji w ramach Programu Afiliacyjnego i wykorzystywane przez Ambasadorów do zmniejszenia wysokości zamówienia w sklepie internetowym Spółki będą stanowiły nagrody związane ze sprzedażą premiową i Wnioskodawca jako płatnik podatku będzie miał prawo zastosować do nich zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które obejmuje wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 2000 zł (zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności)?

2.Jeśli odpowiedź na pytanie 1 jest pozytywna, to czy w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku przez jednorazową wartość nagrody, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT należy rozumieć wartość pojedynczego bonu rabatowego, który Ambasador otrzymał na skutek wymiany części lub całości naliczonej Prowizji?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem – w zakresie pytania nr 1 – bony rabatowe uzyskiwane z wymiany Prowizji w ramach Programu Afiliacyjnego (dalej: Program) i wykorzystywane przez Ambasadorów do zmniejszenia wysokości zamówienia w sklepie internetowym Spółki będą stanowiły nagrody związane ze sprzedażą premiową i Wnioskodawca jako płatnik podatku będzie miał prawo zastosować do nich zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: ustawa PIT.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT, od przychodów z tytułu m.in. nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 10% nagrody. Płatnikiem tego podatku jest podmiot dokonujący świadczenia z tytułu nagrody.

Jednocześnie, art 21 ust. 1 pkt 68 ustawy PIT wprowadza zwolnienie dla nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług, jeżeli jednorazowa wartość tych nagród nie przekracza kwoty 2000 zł. Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Choć ustawa PIT nie zawiera definicji „sprzedaży premiowej”, Wnioskodawca wskazuje, że dla jej prawidłowego zrozumienia należy odwołać się do wykładni językowej oraz stanowisk zawartych w interpretacjach indywidualnych oraz orzecznictwa sądów administracyjnych.

Pojęcie „sprzedaży” zgodnie z powszechnie dostępną definicją zamieszczoną w Internetowym Słowniku Języka Polskiego PWN (https://sjp.pwn.pl/szukaj/sprzeda%C5%BC.html dostęp z dnia 27 stycznia 2025 r.) jest rozumiane jako „odstępowanie czegoś przez sprzedawcę na własność kupującemu za określoną sumę”. Z kolei pojęcie „premii” zostało zdefiniowane jako „nagroda za coś, często mająca zachęcić do czegoś osobę nagradzaną” (https://sjp pwn.pl/szukaj/premia.html dostęp z dnia 27 stycznia 2025 r.).

Uzupełniająco można wskazać na cywilnoprawne rozumienie sprzedaży, jako umowy wzajemnej, w świetle której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę (zob. art. 535 Kodeksu cywilnego - dalej jako: KC).

Rozbieżności terminologiczne występujące pomiędzy KC i ustawą PIT wskazują, iż pojęcie sprzedaży w prawie podatkowym rozumiane jest szerzej niż w kontekście KC i obejmuje wszelkie transakcje mające na celu zachęcenie konsumentów do zakupu towarów lub usług.

Z kolei „premia” to nagroda mająca motywować do określonych działań, co w tym przypadku odnosi się do bonu rabatowego, który stanowi zachętę do polecania produktów i usług Wnioskodawcy.

Potwierdził to także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który w wyroku z dnia 4 lipca 2013 r. o sygn. III SA/Wa 381/13 wskazał, iż pojęcie sprzedaży premiowej jest pojęciem szerszym aniżeli sprzedaż w rozumieniu KC.

Tym samym opisane zdarzenie przyszłe w interpretacji pozwala na zakwalifikowanie go do regulacji odnoszących się do nagród związanych ze sprzedażą premiową.

Analizując kwestie opodatkowania nagród związanych ze sprzedażą premiową należy zauważyć, że zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy PIT jest zwolnieniem przedmiotowym, a nie podmiotowym. Użyte przez ustawodawcę określenie „nagrody związane ze sprzedażą premiową” powinno być rozumiane w ten sposób, że chodzi o nagrody przyznawane z tytułu promocyjnej sprzedaży towaru lub usługi, a nie wyłącznie o nagrody przyznawane osobom, które takiego zakupu dokonały. Zatem z perspektywy obowiązujących regulacji prawnych, kluczowe znaczenie w niniejszej sprawie ma wykazanie istnienia związku pomiędzy przyznaniem nagrody a zaistnieniem umowy sprzedaży premiowej towarów.

W literaturze oraz w praktyce interpretacyjnej powszechnie wskazuje się, że podstawowym celem sprzedaży premiowej jest stymulowanie u klientów określonych zachowań, korzystnych z perspektywy sprzedawcy, poprzez wyrobienie przyzwyczajeń konsumenckich, zwiększenie zainteresowania oferowanymi produktami lub usługami, a także motywowanie uczestników rynku do korzystania z usług sprzedawcy (por. interpretacja indywidualna z dnia 14 maja 2021 r., sygn. 0112-KDWL.4011.20.2021.2.DK).

W przypadku Programu opisanego we wniosku, jego celem jest skłonienie Ambasadorów do polecania produktów Wnioskodawcy innym konsumentom, co w efekcie ma doprowadzić do zwiększenia obrotów Spółki.

Aby móc zastosować zryczałtowaną stawkę podatku dochodowego zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT, bądź też spełnić przesłanki do zwolnienia przedmiotowego z opodatkowania, konieczne jest wykazanie, że przychód uzyskany w postaci otrzymanej nagrody jest związany ze sprzedażą premiową.

W ocenie Wnioskodawcy, związek ten jest obecny, co stanowi warunek sine qua non przyznania nagrody Ambasadorom Programu.

Co istotne, ustawodawca w przepisach ustawy PIT nie ogranicza możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy PIT) ani odprowadzenia zryczałtowanego podatku (art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT) wyłącznie do nabywców towarów lub usług, lecz przewiduje możliwość skorzystania ze zwolnienia przez każdą osobę, która otrzymała nagrodę od sprzedawcy towaru lub usługi w związku z zawarciem umowy sprzedaży dotyczącej promowanego produktu lub usługi, w tym również przez osobę inną niż nabywca tych towarów lub usług.

Jak wskazuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej: „Osobą (podatnikiem) korzystającą ze zwolnienia podatkowego może być w tym wypadku każda osoba, która otrzymała od sprzedawcy towaru lub usługi przyrzeczoną nagrodę w związku z zawarciem przez sprzedawcę umowy sprzedaży dotyczącej promowanego produktu, także inna, niż nabywca towaru lub usługi. Podkreślenia wymaga, że istotne z punktu widzenia zastosowania zwolnienia dla nagród związanych ze sprzedażą premiową nie są cechy podmiotu wydającego i otrzymującego nagrodę, a jedynie to, czy istnieje związek pomiędzy przyznaną nagrodą a sprzedażą” (interpretacja indywidualna z dnia 14 maja 2021 r., sygn. 0112-KDWL.4011.20.2021.2.DK).

Zgodnie z postanowieniami Regulaminu Programu, uczestnikami mogą być wyłącznie osoby fizyczne, które nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym nie zaistnieje przesłanka negatywna, która wykluczałaby możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy PIT.

W ocenie Wnioskodawcy, nagroda wypłacana Ambasadorom Programu w postaci bonu rabatowego stanowi świadczenie związane z mechanizmem sprzedaży premiowej produktów i usług oferowanych przez Spółkę, co znajduje uzasadnienie w obowiązujących przepisach prawa podatkowego.

Przyznanie Ambasadorowi Programu nagrody w postaci bonu rabatowego podlegać będzie zwolnieniu przedmiotowemu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy PIT, pod warunkiem że wysokość przyznanej nagrody nie przekroczy kwoty 2000 zł, a beneficjent nagrody będzie osobą fizyczną, która nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stanowiska analogiczne wyraził organ podatkowy w interpretacji podatkowej z dnia 27 grudnia 2022 r. (0113-KDIPT2-3.4011.734.2022.1.JŚ) oraz z 14 maja 2021 r. (0112-KDWL.4011.20.2021.2.DK).

Ponadto w razie wątpliwości organu co do definicji sprzedaży premiowej należy przypomnieć, że zgodnie z art. 2a Ordynacji podatkowej, niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika.

Z kolei zgodnie z art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej, postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych. Oznacza to między innymi, że „w sytuacji, gdy po stronie podatnika istnieje uzasadnione oczekiwanie wywołane działaniem organu podatkowego, że zachowanie podatnika odpowiada prawu, zasada pogłębiania zaufania do organów podatkowych powinna mieć pierwszeństwo przed zasadą legalizmu” (wyrok NSA z dnia 21 lutego 2024 r., sygn. akt I FSK 1186/22). Z kolei przymiot “utrwalonej" praktyki organów ma taka, która będzie w stanie wzbudzić w świadomości ostrożnego i należycie poinformowanego podmiotu racjonalne (uprawnione) oczekiwania, że organ rozstrzygnie sprawę w określony sposób (wyrok NSA z dnia 9 lutego 2024 r., sygn. akt I FSK 2552/21).

Odnosząc się do pytania nr 2 Wnioskodawca wskazał, że przez jednorazową wartość nagrody, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy PIT, należy rozumieć wartość pojedynczego bonu rabatowego, który Ambasador otrzymał na skutek wymiany części lub całości naliczonej Prowizji.

Zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy PIT zależy od jednorazowej wartości nagrody. Wnioskodawca uważa, że przez „jednorazową wartość nagrody” należy rozumieć wartość każdej nagrody przyznanej za spełnienie określonych warunków, traktowanej oddzielnie, a więc każdego przyznanego kodu rabatowego oddzielnie. Liczba nagród wydanych danej osobie podczas trwania akcji promocyjnej ani częstotliwość ich przyznawania nie mają tu znaczenia. Kluczowe jest jedynie to, aby organizator akcji jasno określił zdarzenie warunkujące przyznanie nagrody i aby to zdarzenie rzeczywiście nastąpiło.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, wartość jednorazowa nagrody (bonu rabatowego) nie przekroczy kwoty 2000 zł, a obowiązek poboru podatku powstałby tylko wtedy, gdy jednorazowa wartość nagrody przyznanej Ambasadorowi Programu przekroczyłaby 2000 zł.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Treść powyższego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie, bądź od których zaniechano poboru podatku.

Ogólne pojęcie przychodu zostało wyjaśnione w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Ustawodawca przyjął zasadę, że przychodami są:

1)pieniądze i wartości pieniężne, które:

·zostały otrzymane przez podatnika – czyli takie pieniądze i wartości pieniężne, które podatnik rzeczywiście „dostał, odebrał, zainkasował, objął w posiadanie”;

·zostały postawione do dyspozycji podatnika – czyli takie przysporzenia, które zostały mu faktycznie udostępnione/przekazane do odbioru; takie pieniądze i środki pieniężne, które podatnik ma możliwość włączyć do swojego władztwa, a więc ma możliwość skorzystania z tychże pieniędzy i wartości pieniężnych i nie jest to uzależnione od dodatkowej zgody osoby stawiającej określone pieniądze i wartości pieniężne do dyspozycji podatnika.

2)wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń – czyli takie przysporzenia majątkowe, które mają postać:

·świadczeń w naturze (otrzymane rzeczy lub prawa);

·nieodpłatnych świadczeń innych niż świadczenia w naturze (np. otrzymane usługi).

Pojęcie przychodu wiąże się zatem z przysporzeniem majątkowym po stronie podatnika, z wartością wchodzącą do jego majątku. Przychodami w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą być tylko takie świadczenia, które nie mają charakteru zwrotnego. Skoro bowiem przychód jest określonym przyrostem majątkowym po stronie podatnika, jego otrzymanie musi mieć charakter definitywny. Z uwagi na wyróżnienie przez ustawodawcę przychodów o charakterze niepieniężnym, uznaje się, że przychodem w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy jest nie tylko uzyskanie przez podatnika nowych aktywów, ale także zmniejszenie jego pasywów.

Jednocześnie, stosownie do art. 11 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2c oraz art. 12 ust. 2-2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Natomiast w myśl art. 11 ust. 2a omawianej ustawy:

Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

1)jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;

2)jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;

3)jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;

4)w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Źródła przychodu zostały natomiast określone przez ustawodawcę w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w pkt 9 wskazane zostały inne źródła.

Z kolei art. 20 ust. 1 komentowanej ustawy stanowi, że:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

O przychodzie podatkowym należy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe, w tym również w postaci nagrody.

Z opisu zdarzenia wynika w szczególności, że w przyszłości Spółka zamierza wprowadzić Program Afiliacyjny (dalej: Program). Udział w Programie będzie dobrowolny. Uczestnikami Programu będą Klienci Spółki - osoby fizyczne posiadające status konsumenta w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Aby przystąpić do Programu, każdy Uczestnik będzie musiał zarejestrować się na dedykowanej stronie Spółki i zaakceptować regulamin Programu Afiliacyjnego, który będzie ustalał zasady jego funkcjonowania (dalej: Regulamin).

Ambasador nie będzie zawierał ze Spółką żadnej umowy cywilnoprawnej (poza akceptacją Regulaminu). Ambasador nie będzie zawierał ze Spółką w szczególności umowy zlecenie, umowy o dzieło ani umowy o pracę.

Następnie Uczestnik uzyska status uczestnika programu afiliacyjnego (określanego dalej jako: Ambasador). Każdy Ambasador będzie miał wygenerowany indywidualnie link polecający (dalej: Link Polecający) do sklepu internetowego Spółki. Ambasador będzie mógł polecać sklep internetowy Spółki innym osobom, w tym wysyłać Nowym Klientom Link Polecający i zachęcać do realizowania zakupów w sklepie internetowym Spółki.

Ambasador otrzyma Prowizję od zakupów dokonanych przez Nowego Klienta, pod warunkiem że Nowy Klient najpierw kliknie w indywidualny Link Polecający Ambasadora, a następnie kupi produkt lub produkty w sklepie internetowym Spółki w określonym w regulaminie czasie od kliknięcia w Link Polecający Ambasadora.

Prowizja nie będzie podlegać wymianie na środki pieniężne (gotówkę lub przelew na konto bankowe) ani w całości, ani w części. Prowizja na wniosek Ambasadora będzie wymieniana na bon rabatowy do sklepu internetowego Spółki, który zostanie dodany do konta internetowego Ambasadora w sklepie internetowym Spółki.

Ambasador będzie mógł wykorzystać bon rabatowy podczas zakupów w sklepie internetowym Spółki. Wartość bonu rabatowego będzie pomniejszała wysokość wartości zamówienia zrealizowanego w sklepie internetowym Spółki (z wyłączeniem kosztów dostawy).

Ambasador nie otrzyma wypłaty Prowizji w żadnej innej formie. Jedyną formą rozliczenia Prowizji będzie wymiana naliczonej Prowizji na bon rabatowy, niepodlegający zamianie ani wymianie na żadne środki pieniężne.

Mając na uwadze opisane zdarzenie oraz powołane powyżej przepisy wskazać należy, że wartość bonów rabatowych przekazanych przez Spółkę Ambasadorowi w zamian za Prowizję w ramach Programu Afiliacyjnego, które zostaną przez niego wykorzystywane do zmniejszenia wysokości wartości zamówienia w sklepie internetowym Spółki zobowiązani są Państwo zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ww. ustawy.

Jednocześnie, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 2000 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

W myśl tego przepisu zwolnieniu podlegają m.in. nagrody związane ze sprzedażą premiową towarów lub usług, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 2000 zł i nagrody te nie stanowią przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dla zastosowania powyższego zwolnienia niezbędne jest zatem, aby:

-otrzymana nagroda była związana ze sprzedażą premiową towarów lub usług,

-jednorazowa wartość nagrody nie przekroczyła kwoty 2000 zł,

-nagroda z tytułu sprzedaży premiowej towarów lub usług nie została otrzymana w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Pomimo że ustawodawca posłużył się w omawianym zwolnieniu wyrażeniem „sprzedaż premiowa”, to jednak nie sformułował tego pojęcia w ustawie; wskazał jedynie, że sprzedaż premiowa dotyczy zarówno towarów, jak i usług. Sprzedaż premiowa nie została również uregulowana w ustawie Kodeks cywilny, jako jeden ze szczególnych rodzajów sprzedaży. W związku z powyższym, dla potrzeb zastosowania przepisu art. 21 ust. 1 pkt 68 cytowanej ustawy, konieczne jest ustalenie definicji sprzedaży premiowej w oparciu o dostępne reguły wykładni. Stosując wykładnię językową wyrażenia „sprzedaż premiowa” zauważyć należy, że składa się ono z dwóch elementów, wymagających zdefiniowania, mianowicie terminu „sprzedaż” oraz „premiowa”.

Pojęcie umowy sprzedaży zostało zdefiniowane i uregulowane w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).

Zgodnie z treścią art. 535 ww. kodeksu:

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Sprzedaż jest zatem umową dwustronnie zobowiązującą, a skutkiem jej zawarcia jest zobowiązanie się sprzedawcy do przeniesienia własności rzeczy lub prawa na kupującego oraz zobowiązanie się kupującego do zapłacenia sprzedawcy umówionej ceny. Świadczenie jednej strony jest więc odpowiednikiem świadczenia drugiej strony. W takim ujęciu umowa sprzedaży ma charakter umowy wzajemnej. Świadczenia stron mają charakter ekwiwalentny, jednakże w znaczeniu subiektywnym. Z istoty swej umowa ma charakter odpłatny. Odpowiednikiem świadczenia sprzedawcy jest umówiona cena, a więc ustalona przez strony i wyrażona w pieniądzu wartość rzeczy lub prawa.

Z kolei za premię uznać należy nagrodę za coś, dodatkowe wynagrodzenie za wykonanie czegoś – internetowy Słownik języka polskiego (www.sjp.pwn.pl). Innymi słowy pojęcie to służy dla określenia świadczenia, które otrzymuje ktoś, kto zachował się w sposób określony przez przyznającego premię. Przymiotnik „premiowy” należy zatem rozumieć jako odnoszący się do powyżej zdefiniowanej premii.

Mając na uwadze powyższe ustalenia i powołane przepisy prawa, należy stwierdzić, że „sprzedaż premiowa” jest umową sprzedaży, zawartą między sprzedawcą a kupującym, połączoną jednak z przyznaniem przez sprzedającego premii kupującemu. Na skutek zawarcia tej umowy po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek przeniesienia na kupującego własności rzeczy i wydania mu rzeczy, jak również wydania (przekazania) kupującemu premii, w związku z dokonanym przez niego zakupem, której wartość nie jest objęta ceną kupowanego towaru (usługi). Otrzymanie premii jest gwarantowane, albowiem przyznawane jest przez sprzedawcę kupującemu w zamian za to, że ten dokonał zakupu określonego towaru lub usługi, na warunkach wskazanych przez sprzedającego (np. w określonej ilości, o określonej wartości, czy też określonego rodzaju towarów/usług). Po stronie kupującego powstaje obowiązek zapłaty ceny sprzedaży oraz uprawnienie do otrzymania premii.

W związku z powyższym, omawiane zwolnienie przedmiotowe ma zastosowanie tylko i wyłącznie do nagród wydawanych przez sprzedawcę nabywcy (kupującemu) i to pod warunkiem, że nagrody nie są wydawane w związku z prowadzeniem przez kupującego pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowiąc przychód z tej działalności. Nabywca zakupując dany towar/usługę za określoną kwotę zachowuje się w sposób określony przez podmiot przyznający premię. Sprzedaż premiowa oznacza bezpośrednie premiowanie (nagradzanie) sprzedaży, a nie innej czynności, np. wykonania określonych wyzwań/zadań lub polecenia towarów lub usług danego podmiotu potencjalnie innym klientom, nawet gdy doprowadza to do zawierania umów sprzedaży przez te inne osoby.

Takie stanowisko jest zgodne z ukształtowaną linią orzeczniczą sądów administracyjnych. Zarówno w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, jak również w orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych prezentowany jest pogląd, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnieniem z podatku są objęte wyłącznie wartości nagród przyznanych nabywcy/kupującemu, w sytuacji gdy ta nagroda jest związana ze sprzedażą premiową.

Przykładem prezentowanej linii orzeczniczej jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 października 2015 r. sygn. akt II FSK 1759/14, w którym sąd uznał:

Skoro zatem pojęcie "sprzedaż premiowa" zostało zaczerpnięte z języka potocznego, to jego znaczenie dla potrzeb wykładni art. 21 ust. 1 pkt 68 PDoFizU należy przyjąć w znaczeniu potocznym, co oznacza – jak prawidłowo przyjął sąd pierwszej instancji – sprzedaż towarów i usług związaną z otrzymaniem nagrody przez nabywającego.

Innym przykładem takiego stanowiska jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 grudnia 2019 r. sygn. akt II FSK 2505/18, w którym sąd stwierdził, że:

Skoro bowiem ustawodawca zwolnienie podatkowe powiązał ze sprzedażą, to przy ocenie dopuszczalności skorzystania z niego należy brać pod uwagę podmioty będące stronami tej transakcji, a więc nabywającego towar lub usługę i zbywającego towar lub usługę. Inaczej mówiąc, za istotną należy uznać transakcję sprzedaży, a nie czynniki, które do niej doprowadziły (ustawodawca nie powiązał sprzedaży z żadnymi innymi okolicznościami, np. procesem poprzedzającym sprzedaż).

Podobnie wypowiedział się również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 listopada 2019 r. sygn. akt II FSK 2512/18, wskazując:

Wykładnia art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje przyjąć, iż ustanowione tym przepisem zwolnienie od podatku obejmuje, w warunkach przedstawionych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, wyłącznie wartość nagród przyznanych kupującemu, w sytuacji gdy nagroda jest związana ze sprzedażą premiową. Gdyby wolą ustawodawcy byłoby zwolnienie od podatku osób mających wpływ na decyzje o zakupie towarów, czyli doradców kupującego, to zważywszy na jego racjonalizm, zawarłby odpowiedni zapis w ustawie.

Zwolnieniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostały zatem objęte nagrody, otrzymane wyłącznie przez kupującego (nabywcę) od sprzedawcy towarów lub usług, za zawarcie umowy sprzedaży dotyczącej promowanego produktu, których wartość nie przekracza kwoty 2000 zł i nagrody te nie stanowią przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W opisanym zdarzeniu nie mamy zatem do czynienia z nagrodą wydawaną w ramach sprzedaży premiowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, albowiem bony rabatowe nie będą wydawane klientowi, który zakupił dany towar lecz, Ambasadorowi, który polecił temu klientowi Państwa sklep internetowy. W konsekwencji do ww. nagród nie znajduje zastosowania zwolnienie podatkowe wynikające z ww. przepisu.

Wobec powyższego wskazać należy, że stosownie do art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

Na mocy ww. przepisu wartość ww. bonów rabatowych zobowiązani są Państwo wykazać w informacjach, o których mowa w art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Powołane przez Państwa we wniosku interpretacje indywidualne oraz wyroki sądów administracyjnych zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Podkreślić przy tym należy, że orzecznictwo sądów administracyjnych w niniejszej kwestii nie jest jednolite. I tak np. w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 grudnia 2019 r. sygn. akt II FSK 2505/18 i z 26 listopada 2019 r. sygn. akt II FSK 2512/18 oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 22 marca 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 144/18 i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 4 kwietnia 2018 r. sygn. akt I SA/Gd 153/18 zostało zaprezentowane analogiczne stanowisko do zaprezentowanego w niniejszej interpretacji.

Natomiast zasada zawarta w powołanym przez Państwa art. 2a Ordynacji podatkowej nie może być rozumiana, w ten sposób, że w przypadku wątpliwości interpretacyjnych organy podatkowe są zobowiązane przyjąć punkt widzenia podatnika. Zasada ta bowiem ma zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy wykładnia przepisu prawa nie daje zadowalających rezultatów, co w niniejszej sprawie nie miało miejsca.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.