Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.110.2025.3.RS

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 1 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.110.2025.3.RS

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowne Panie,

stwierdzam, że Pań stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych:

·jest nieprawidłowe w zakresie opodatkowania dotacji zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,

·jest prawidłowe w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 lutego 2025 r. wpłynął Pań wniosek wspólny z 4 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniły go Panie pismem z 12 marca 2025 r. oraz z 20 marca 2025 r. – w odpowiedzi na wezwanie.

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowane, które wystąpiły z wnioskiem

1)Zainteresowana będąca Stroną postępowania:

A.A

ul. (...);

2)Zainteresowana niebędąca Stroną postępowania:

B.B

(...).

Opis stanu faktycznego

Podmioty: A.A ul. (...) NIP (...); B.B (...) NIP (...); prowadzące Niepubliczne Przedszkole (...), zlokalizowane w (...) przy ul. (...), NIP: (...) („Wnioskodawczynie"), we wrześniu 2023 r. złożyły wniosek do Urzędu Miasta o dotację, o której mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Wniosek dotyczy roku podatkowego 2024. Do skorzystania z powyższej dotacji prawo ma każda placówka, która uzyska wpis do RSPO (Rejestr Szkół i Placówek Oświatowych). Tryb udzielania i rozliczania dotacji reguluje uchwała nr (...) Rady Miejskiej w (...) z dnia (...) 2020 r. Dotacja udzielona i wypłacana była przez Burmistrza Miasta (...) do ostatniego dnia każdego miesiąca 2024 r. (w 12 ratach) w kwocie adekwatnej do liczby dzieci zgłoszonych na liście składanej comiesięcznie do Urzędu Miasta (...) zgodnie z załącznikami Uchwały nr (...) Rady Miejskiej w (...) z dnia (...) 2020 r. Wnioskodawczynie część dotacji przeznaczyły na wynagrodzenia jako dyrektorów przedszkola. Obie pełnią funkcje dyrektorów placówki z podziałem zakresu obowiązków.

Pani B.B pełni funkcję (...). Pani A.A pełni funkcję (...). Dotacja została udzielona zgodnie z art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych na dofinansowanie realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na:

-pokrycie wydatków bieżących placówki wychowania przedszkolnego, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele działalności placówki wychowania przedszkolnego,

-pokrycie wydatków na zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmujących:

a)książki i inne zbiory biblioteczne,

b)środki dydaktyczne służące procesowi dydaktyczno-wychowawczemu realizowanemu w placówkach wychowania przedszkolnego,

c)sprzęt rekreacyjny i sportowy dla dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków i uczestników zajęć rewalidacyjno- wychowawczych,

d)meble,

e)pozostałe środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne o wartości nieprzekraczającej wielkości określonej zgodnie z art. 16f ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100 % ich wartości w momencie oddania do używania.

Dotacja została wykorzystana zgodnie z wyżej wymienionymi celami. W ramach prowadzonych działalności jednoosobowych, oprócz prowadzenia przedszkola Wnioskodawczynie uzyskują przychody z prowadzenia niepublicznego żłobka i usług budowlanych, wykończeniowych. Klasyfikacja usług PKWiU: B.B 43.39, 88.91, 85.10 A.A 43.39, 88.91, 85.10. Do wykonywanych działalności nie mają zastosowania okoliczności, o których mowa w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uzupełnienie wniosku

Nie planuje Pani składać oświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu według miejsca zamieszkania, o wyborze opodatkowania, które mogłoby skutkować na 2025 r. W 2025 r. nie będzie prowadziła Pani ewidencji przychodów.

Dotacja została przeznaczona głównie na wynajem lokalu, media, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (książki, środki dydaktyczne, sprzęt rekreacyjny i sportowy, meble), remonty i przeglądy bieżące. Część dotacji przeznaczyły Panie na wynagrodzenia pracowników i wynagrodzenia dyrektorów, będące wydatkiem bieżącym, poniesionym na cele działalności placówki wychowania przedszkolnego.

Na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, dotacja dla niepublicznego przedszkola może być wydatkowana na roczne wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej w publicznym lub niepublicznym przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce oraz osoby fizycznej prowadzącej publiczne lub niepubliczne przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę lub placówkę, jeżeli odpowiednio pełni funkcję dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki albo prowadzi zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego – w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kwot określonych w lit. a. Na podstawie art. 35 ust. 2 ww. ustawy, przez wydatki bieżące, o których mowa w ust. 1 pkt 1, należy rozumieć wydatki bieżące, o których mowa w art. 236 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Niepubliczne Przedszkole (...) prowadzone jest przez A.A i B.B jako osoby fizyczne. Zgodnie z art. 168 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, zakładać oraz prowadzić przedszkole niepubliczne mogą osoby fizyczne i osoby prawne. Prowadzenie przedszkola nie jest działalnością gospodarczą. Nie jest prawnie dopuszczalne założenie przedszkola przez spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółkę partnerską, spółkę jawną czy spółkę cywilną.

Podmiotem jest Niepubliczne Przedszkole (...), a organem prowadzącym jest A.A i B.B jako osoby fizyczne.

Dotacja oświatowa przyznana jest podmiotowi czyli Niepublicznemu Przedszkolu (...), a nie organowi prowadzącemu (czyli nie A.A i B.B). Wypłacana jest w kwocie obliczanej na podstawie comiesięcznej ilości dzieci zgłaszanej do Burmistrza Miasta (...). W przypadku, np. zmiany organu prowadzącego przedszkole niepubliczne nie traci prawa do dalszego otrzymywania dotacji.

Działalność gospodarcza, z której Wnioskodawczynie uzyskują dochód w formie spółki cywilnej została sklasyfikowana w PKD w pozycji 85.10.Z. i 88.91.Z. Na przychody jakie są osiągane przez Wnioskodawczynie w ramach spółki cywilnej składają się opłaty czesnego, opłaty wpisowe, opłaty za zajęcia dodatkowe zarówno w przedszkolu jak i żłobku. Podstawą do pobierania wymienionych opłat za przedszkole i żłobek jest umowa zawierana pomiędzy spółką cywilną a rodzicem. Natomiast zarówno B.B, jak i A.A prowadzą działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Przychody z usług budowlanych, wykończeniowych sklasyfikowanych w PKD w pozycji 43.39.Z. powstają w ramach działalności jednoosobowych u każdej z Wnioskodawczyń osobno.

Wszystkie wykonywane przez Panią A.A działalności gospodarcze w 2024 r. były opodatkowane metodą liniową.

Wszystkie wykonywane przez Panią B.B działalności gospodarcze w 2024 r. były opodatkowane metodą liniową.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, to do 30 kwietnia 2025 r. obie Panie złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zaliczeniu dotacji z Urzędu Miasta do przychodów.

Pytania

1.Czy wynagrodzenie dyrektora przedszkola, które zostało pokryte dotacją stanowi przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3? Jeżeli tak, to czy ma prawo do ryczałtu ewidencjonowanego?

2.Czy przychód z dotacji korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Zainteresowanych, wynagrodzenie dyrektora przedszkola, które zostało pokryte dotacją stanowi przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 i ma prawo do ryczałtu ewidencjonowanego. Przychód z dotacji, z wyłączeniem części przeznaczonej na wynagrodzenie dyrektora przedszkola, korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku od towarów i usług [powinno być: ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dopisek organu].

Uzasadnienie własnego stanowiska: Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych niepubliczne przedszkole niebędące przedszkolem specjalnym otrzymuje na każdego ucznia z budżetu gminy dotację w wysokości równej podstawowej kwocie dotacji dla przedszkoli, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na takiego ucznia niepełnosprawnego przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy, jeżeli to przedszkole spełnia następujące warunki (...). Dotacja, o której mowa powyżej, według art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych może być przeznaczona na koszty związane z funkcjonowaniem placówki oświatowej oraz na wynagrodzenie dyrektora.

Przychodem z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 2 są również dotacje, subwencje, dopłaty, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 13, i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Przepis ten wskazuje na przychody z działalności ustalane m.in. w myśl art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wyznacza zarówno moment powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak również rodzaje przychodów kwalifikowanych do źródła przychodu, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W związku z tym, dotacja otrzymana przez podatnika prowadzącego szkołę lub inną placówkę edukacji niepublicznej, również w części, w której ma ona stanowić wynagrodzenie za pełnioną w niej funkcję dyrektora, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wynika, że podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ww. ustawy. Zgodnie z ww. art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników: opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3; korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego; osiągających w całości lub w części przychody z tytułu: prowadzenia aptek, (uchylona), działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, (uchylona), (uchylona), działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych; wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii; podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej: samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków, samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach; (uchylony).

Dodatkowo według art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1 f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Biorąc pod uwagę powyżej przedstawione informacje Wnioskodawcy spełniają przesłanki do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wynagrodzenie dyrektora przedszkola, które zostało pokryte dotacją stanowi przychód o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 i ma prawo do opodatkowania według ryczałtu ewidencjonowanego.

Stawka podatku dla części dotacji, która została przeznaczona na wynagrodzenie dyrektora, wynosi 3% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 36.

Natomiast art. 21 ust. 36 tej ustawy mówi, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 129, nie ma zastosowania do tej części dotacji otrzymanej na prowadzenie pozarolniczej 7 działalności gospodarczej, która została przeznaczona, na podstawie odrębnych przepisów, na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej tę działalność.

Według powyższego przychód z otrzymanych dotacji, z wyłączeniem części przeznaczonej na wynagrodzenia, korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z powyżej przedstawionymi informacjami wynagrodzenie dyrektora przedszkola, które zostało pokryte dotacją stanowi przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 i ma prawo do ryczałtu ewidencjonowanego, a przychód z dotacji, z wyłączeniem części przeznaczonej na wynagrodzenie dyrektora przedszkola, korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Panie przedstawiły we wniosku:

·jest nieprawidłowe w zakresie opodatkowania dotacji zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,

·jest prawidłowe w pozostałym zakresie.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 tej ustawy:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stanowią dwie odmienne formy opodatkowania działalności gospodarczej. Przy czym podatnicy mają możliwość wybrania jednej dowolnej formy opodatkowania. W obowiązującym w Polsce systemie prawnym możliwe jest jednoczesne prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej i działalności w innej formie np. jako wspólnik spółki cywilnej. Zatem czasami możliwe jest połączenie podatku liniowego z ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, kiedy podatnik prowadzi kilka rodzajów działalności gospodarczej.

Zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych uregulowane są w przepisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r., poz. 776).

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie:

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie natomiast do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Wskazać jednakże należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).

Zatem stosownie do powyższych zapisów usługi wychowania przedszkolnego mogą być objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 36.

W myśl natomiast art. 21 ust. 36 tej ustawy:

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 129, nie ma zastosowania do tej części dotacji otrzymanej na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, która została przeznaczona, na podstawie odrębnych przepisów, na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej tę działalność.

Powyższe oznacza, że podatkiem dochodowym od osób fizycznych została objęta ta część dotacji, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymana z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, która została przeznaczona na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą. Tym samym wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej niepubliczne przedszkole, sfinansowane dotacją otrzymaną z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na podstawie przepisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, nie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że prowadzą Panie przedszkole niepubliczne. W 2024 r. została udzielona i wypłacona dotacja oświatowa z Urzędu Miasta, przeznaczona głównie na wynajem lokalu, media, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (książki, środki dydaktyczne, sprzęt rekreacyjny i sportowy, meble), remonty i przeglądy bieżące. Część dotacji przeznaczyły Panie na wynagrodzenia pracowników i wynagrodzenia dyrektorów (ds. administracyjnych i ds. pedagogicznych).

Działalność gospodarcza, z której uzyskują Panie dochód w formie spółki cywilnej została sklasyfikowana w PKD w pozycji 85.10.Z. i 88.91.Z. Obie Panie prowadzą działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Przychody z usług budowlanych, wykończeniowych sklasyfikowanych w PKD w pozycji 43.39.Z. powstają w ramach działalności jednoosobowych u każdej z Pań osobno. Wszystkie wykonywane przez Panie działalności gospodarcze w 2024 r. były opodatkowane metodą liniową.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz obowiązujące uregulowania prawne stwierdzić należy, że prowadząc działalność gospodarczą uzyskały Panie przychody (w tym z dotacji), które były rozliczane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Zatem otrzymana dotacja nie stanowiła dla Pań wynagrodzenia za pracę, lecz przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przy czym podkreślić należy, że środki otrzymane z dotacji z Urzędu Miasta – w części przeznaczonej na prowadzenie przedszkola niepublicznego – podlegają zwolnieniu zgodnie z cytowanym uprzednio przepisem art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast otrzymane z dotacji środki przeznaczone na wynagrodzenie Pań (dyrektorek przedszkola) z uwagi na wyłączenie z zakresu zwolnienia, przewidziane w art. 21 ust. 36 ww. ustawy, podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach, które były stosowane do rozliczenia pozostałych dochodów z działalności gospodarczej, tj. podatkiem liniowym.

Skoro w roku 2024, w którym otrzymały Panie dotację oświatową, prowadziły Panie działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, to przychody z tytułu prowadzenia niepublicznego przedszkola nie mogły Panie opodatkować w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych, bowiem dla możliwości opodatkowania ryczałtem wymagane jest w ustawowym terminie złożenie stosownego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania oraz spełnienie pozostałych ustawowych warunków opodatkowania w tej formie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Panie przedstawiły i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pani A.A (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.