
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z dnia 19 marca 2025 r.
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:
1.Zainteresowana będąca stroną postępowania:
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa
2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B
3.Zainteresowana niebędąca stroną postępowania: C
4.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
D
5.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
E
Opis zdarzenia przyszłego
A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest spółką prawa polskiego podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie …, a także …, a także … .
Rokiem obrotowym dla Spółki jest rok kalendarzowy, aktualnie jest to okres od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2025 r.
Z dniem 1 stycznia 2021 r., na mocy art. 2 pkt 1 w zw. z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123; dalej jako: „Ustawa nowelizująca”), Spółka uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (dalej jako: „CIT” lub „podatek CIT”), który podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka nie skorzystała z odroczenia momentu nabycia statusu podatnika podatku CIT w 2021 r. do dnia 1 maja tego roku.
Do 31 grudnia 2020 r. Wnioskodawca, zgodnie z obowiązującymi do tego dnia przepisami w zakresie opodatkowania spółek komandytowych nie był podatnikiem podatku CIT. Z perspektywy podatku dochodowego przychody i koszty uzyskania przychodów osiągane przez Spółkę za okres do 1 stycznia 2021 r. były przypisywane jej wspólnikom, zgodnie z posiadanym przez danego wspólnika udziałem w zysku Spółki, i były opodatkowane podatkiem dochodowym na poziomie tych wspólników.
Na dzień składania wniosku komandytariuszami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne, tj. B, C, D oraz E, mający miejsce zamieszkania w Polsce i będący polskimi rezydentami podatkowymi. Jedynym komplementariuszem Spółki jest natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka z o.o.”).
Spółka planuje przeprowadzić przekształcenie Spółki w spółką kapitałową – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka Przekształcona”). Po finalizacji procesu przekształcenia i wpisie przekształcenia do rejestru przedsiębiorców KRS udziałowcami w Spółce Przekształconej pozostaną dotychczasowi wspólnicy Spółki w niezmienionych proporcjach udziałów w kapitale.
Na ten moment udział w zysku poszczególnych wspólników Spółki wygląda następująco: Osoby fizyczne (tj. Zainteresowani niebędący stroną postępowania) – 95%, Spółka z o.o. – 5%.
Po przekształceniu Spółki w spółkę z o.o. zakładany udział w kapitale zakładowym Spółki Przekształconej poszczególnych wspólników (udziałowców) ma być odzwierciedleniem aktualnych proporcji ich dotychczasowego udziału w zysku Spółki, tj. wspólnicy Spółki staną się wspólnikami (udziałowcami) Spółki Przekształconej, a ich udział w kapitale zakładowym Spółki przekształconej będzie stanowił odzwierciedlenie udziału w zysku Spółki (będzie proporcjonalny do udziału w zysku Spółki).
W trakcie swojej działalności, w latach poprzedzających uzyskanie statusu podatnika CIT, Spółka na koniec poszczególnych okresów (lat obrotowych) niejednokrotnie wypracowywała zysk, mający odzwierciedlenie w zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych Spółki. Zysk ten nie był jednak w całości wypłacany wspólnikom i na dzień 1 stycznia 2021 r. Spółka posiadała skumulowane w ten sposób niepodzielone zyski z lat ubiegłych. Zyski te były ujawnione w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniach finansowych Spółki w części jako „Zobowiązania wobec wspólników”, a w części w pozycji „Zyski zatrzymane” lub „Zyski z lat ubiegłych” na kapitale zapasowym. Nie zostały one podzielone między wspólników.
Natomiast po przekształceniu w Spółce Przekształconej (sp. z o.o.) zyski te będą miały status: częściowo zysku zatrzymanego z lat ubiegłych, zgromadzonego na kapitale zapasowym oraz częściowo będą ujęte w bilansie jako zobowiązania wobec wspólników z tytułu niewypłaconych zysków (dalej łącznie jako: „Zyski Zatrzymane”).
Zgodnie z obowiązującymi do 31 grudnia 2020 r. przepisami w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym spółek komandytowych i ich wspólników, wypracowany w poszczególnych latach funkcjonowania Spółki zysk z lat ubiegłych, pomimo że nie został wypłacony jej wspólnikom, został już uwzględniony w podstawie opodatkowania wspólników i opodatkowany podatkiem dochodowym jako dochód tych wspólników (w analizowanym przypadku na poziomie wszystkich wspólników będących osobami fizycznymi oraz Spółki z o.o. – proporcjonalnie do ich prawa udziału w zysku Spółki).
Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca i Zainteresowani powzięli wątpliwość, czy w przyszłości wypłata przez Spółkę Przekształconą jej udziałowcom dywidendy, w części w jakiej dywidenda ta pochodzi z zysku wypracowanego przez Spółkę przed 1 maja 2021 r. (Zysk Zatrzymany), spowoduje:
a)powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego po stronie udziałowców, a
b)po stronie Spółki Przekształconej powstanie obowiązku poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego.
Wnioskodawca zaznacza, że stosowne przyszłe uchwały Spółki Przekształconej w kwestii poddziału zysku i wypłaty dywidendy będą jasno precyzować, z zysków dotyczących których lat wypłacana jest dywidenda, w tym będą wskazywać, czy i w jakiej część dywidenda jest finansowana ze środków pochodzących z Zysków Zatrzymanych.
Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że:
1.Czynność, w wyniku której zostanie obniżony kapitał zapasowy Spółki Przekształconej i nastąpi wypłata pieniężna na rzecz Zainteresowanych będzie miała charakter wypłaty dywidendy, sfinansowanej z Zysków Zatrzymanych powstałych i skumulowanych u Wnioskodawcy przed przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
2.Źródłem uprawnienia do uzyskania zysku wypracowanego przez Spółkę przed przekształceniem będzie status wspólnika tej spółki po przekształceniu, tj. udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółki Przekształconej).
3.Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółki Przekształconej) nie będzie przewidywała uprzywilejowania udziałów żadnego ze wspólników.
4.Uprawnienie zainteresowanych do uzyskania zysku wypracowanego przez Spółkę po jej przekształceniu będzie wynikało z faktu uprzedniego posiadania prawa do udziału w zysku spółki komandytowej. Jak zostało wskazane wyżej, wszyscy Zainteresowani (niebędący stroną postępowania) są wspólnikami Spółki. Udział w zyskach Spółki (komandytowej) poszczególnych wspólników odpowiada proporcjonalnie przyznanym przyszłym udziałom w Spółce Przekształconej i tym samym prawie do udziału w zyskach Spółki po jej przekształceniu.
Pytania
1.Czy Spółka Przekształcona będzie zobowiązana jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej jako: „PIT” lub „podatek PIT”) do obliczenia, poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dywidendy lub jej części na rzecz jej wspólników będących osobami fizycznymi (uprzednio wspólników Spółki komandytowej) w zakresie, w jakim kwota dywidendy lub jej część pochodzić będzie z Zysków Zatrzymanych (wygenerowanych w okresach, w których te osoby fizyczne były wspólnikami Spółki i opodatkowanych uprzednio PIT na ich poziomie proporcjonalnie do prawa udziału w zysku Spółki)?
2.Czy kwota dywidendy od Spółki Przekształconej otrzymana przez Zainteresowanych (wspólników będących osobami fizycznymi) w części stanowiącej wypłatę Zysków Zatrzymanych (wygenerowanych w okresach, w których Zainteresowani byli wspólnikami Spółki, i opodatkowanych uprzednio PIT na ich poziomie proporcjonalnie do prawa udziału w zysku Spółki), będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania PIT na mocy art. 13 ust. 1 Ustawy nowelizującej?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1
W ocenie Zainteresowanych, w zakresie, w jakim kwota wypłacanej na rzecz Zainteresowanych dywidendy lub jej części pochodzić będzie z Zysków Zatrzymanych (wygenerowanych w okresach, w których B, C, D i E byli wspólnikami Spółki, i opodatkowanych uprzednio PIT na ich poziomie proporcjonalnie do prawa udziału w zysku Spółki) Spółka Przekształcona nie będzie zobowiązana jako płatnik podatku PIT do obliczenia, poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dywidendy lub jej części.
Przychód podatkowy na gruncie podatków dochodowych a uznanie wypłaty zysku spółki osobowej za przysporzenie majątkowe wspólnika
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226; dalej jako: „ustawa o PIT”), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają u osób fizycznych wszelkie osiągnięte przez nie dochody. Przy czym, dochodem jest, co do zasady, nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania. W określonych sytuacjach przepisy nie przewidują możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, uznając, że z danym przychodem podatnika nie jest związany żaden koszt uzyskania przychodów. W takim przypadku przedmiotem opodatkowania jest przychód, a nie dochód.
Tym samym, punktem wyjścia dla stwierdzenia opodatkowania po stronie podatnika danej czynności lub transakcji jest wystąpienie po jej stronie przychodu podatkowego.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodem są co do zasady wypłacone podatnikowi lub postawione do jego dyspozycji środki pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
W określonych przepisami przypadkach przychodem podatnika są jednak także przychody należne, tj. takie, które jeszcze nie zostały faktycznie wypłacone na rzecz podatnika (nie otrzymał on środków pieniężnych lub innego aktywa), ale na mocy szczególnych przepisów podatkowych przychód ten należy dla celów podatku dochodowego temu podatnikowi już przypisać i w jego rękach, pomimo braku faktycznego otrzymania, opodatkować.
Przy czym, zgodnie z podejściem wypracowanym w doktrynie prawa podatkowego, orzecznictwie sądów administracyjnych oraz praktyce organów podatkowych, pod pojęciem przychodu podatkowego nie należy rozumieć każdej kwoty otrzymanych środków finansowych, ale tylko takie, które stanowią dla niego faktyczne przysporzenie majątkowe, tj. z perspektywy podatkowej prowadzą do zwiększenia aktywów danego podatnika lub zmniejszenia jego pasywów, o charakterze trwałym, definitywnym, o ustalonej wartości (kwocie).
W ocenie Wnioskodawcy, (i podmiotów Zainteresowanych), w zakresie, w jakim w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wypłata przez Spółkę Przekształconą dywidendy na rzecz udziałowców będących osobami fizycznymi stanowi faktycznie wypłatę zysku niewypłaconego za okres działania Spółki (komandytowej) w okresie przed 1 stycznia 2021 r., otrzymywana przez udziałowców wypłata nie spełnia powyższego warunku uznania jej za przychód podatkowy. Wypłata ta w ujęciu podatku dochodowego od osób fizycznych nie skutkuje bowiem powstaniem przysporzenia majątkowego, ponieważ w świetle przepisów ustawy o PIT środki te już uprzednio stanowiły przychód podatkowy wspólników Spółki, a zatem to wówczas stanowiły dla nich przysporzenie majątkowe (tj. przysporzenie to wystąpiło już w przeszłości). Tym samym, wypłata na rzecz udziałowców dywidendy w tej części nie wiąże się po ich stronie z faktycznym przysporzeniem majątkowym na gruncie podatku PIT.
Należy bowiem mieć na uwadze, że Spółka do dnia 31 grudnia 2020 r., jako spółka komandytowa, nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału).
W świetle natomiast art. 8 ust. 2 ustawy o PIT, wskazaną powyżej zasadę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, strat, jak również ulg podatkowych związanych z działalnością prowadzoną w formie spółki niebędącej osobą prawną. W konsekwencji, wspólnik spółki osobowej zobowiązany jest rozliczyć przychody i inne pozycje kształtujące wysokość zobowiązania podatkowego wynikające z działalności spółki osobowej jako swoje pozycje podatkowe – stosownie do jego udziału w zysku spółki określonego w umowie spółki.
Jednocześnie, zgodnie z art. 8 ust. 1 i 1a ustawy o PIT, powyższe dochody podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej lub też na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, tj. podatkiem dochodowym w wysokości 19%. W rezultacie uznać należy, że dochody osiągane przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych za pośrednictwem spółki osobowej stanowią dochód należący do źródła przychodów z „pozarolniczej działalności gospodarczej”.
Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o PIT, który to przepis reguluje zasady opodatkowania przychodów i dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Jak z kolei wynika z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.
Mając na uwadze powyższe, do 1 stycznia 2021 r. – jak w przypadku Spółki – lub do 30 kwietnia 2021 r., podatnicy uzyskujący dochody z tytułu udziału w spółce osobowej (za wyjątkiem jedynie spółki komandytowo-akcyjnej, a więc także z tytułu udziału w spółce komandytowej) zobowiązani byli do rozpoznawania na bieżąco w ciągu roku wynikających z działalności takiej spółki przychodów podatkowych i kosztów uzyskania przychodów jako własnych (dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych) i zapłaty w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, a następnie dokonywali rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym, ponownie jako własnego dochodu i jako podatku dochodowego należnego od nich jako wspólników spółki osobowej. Obowiązki te występowały po ich stronie niezależnie od dokonywanych na ich rzecz przez tę spółkę wypłat zysku, tj. obowiązek obliczenia należnego podatku i jego zapłaty występował po stronie wspólników takiej spółki osobowej także wtedy, gdy wspólnicy faktycznie nie otrzymali wypłaty tego zysku.
Konsekwentnie, w związku z faktem, że zysk wypracowany przez spółkę osobową podlegał opodatkowaniu jako dochód wspólników na bieżąco – w momencie jego osiągnięcia – wypłata tego zysku na rzecz wspólników nie generowała opodatkowania. Powyższe wynikało właśnie z opisanej powyżej reguły, że zysk ten stanowił przysporzenie majątkowe dla wspólników w momencie jego osiągnięcia przez spółkę, a nie w momencie wypłaty na rzecz wspólników.
W rezultacie, skoro dochód spółki komandytowej stanowił dla jej wspólników przysporzenie majątkowe dla potrzeb podatku dochodowego w momencie jego faktycznego osiągnięcia, to ten sam dochód nie może stanowić ponownie przysporzenia majątkowego na moment jego podziału i/lub wypłaty. Zasada ta znajduje zastosowanie niezależnie od okoliczności, czy ten podział i/lub wypłata uprzednio opodatkowanego zysku nastąpią w sytuacji zachowywania dotychczasowej formy prawnej (tj. w rozpatrywanym przypadku – spółki komandytowej), czy też po ewentualnej zmianie tej formy na spółkę kapitałową. Zasada ta jest również niezależna od tego, w którym momencie nastąpi taka wypłata (w szczególności w świetle art. 13 ust. 1 Ustawy nowelizującej, z którego w niniejszej sprawie wynika, że do dochodów wspólników Spółki (komandytowej) uzyskanych z udziału w zyskach takiej Spółki, osiągniętych przez Spółkę (komandytową) przed dniem, w którym Spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych, tj. ustawy o PIT i ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka Spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych).
Tym samym, w przypadku przekształcenia spółki osobowej, w tym Spółki komandytowej, w będącą spółką kapitałową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, wypłata niewypłaconego wcześniej zysku przekształcanej Spółki w części, w której dotyczy on zysku osiągniętego przez Spółkę przed dniem, w którym stała się ona podatnikiem CIT, nie stanowi dla wspólnika przysporzenia majątkowego na gruncie podatku dochodowego, a tym samym nie stanowi dla niego przychodu do opodatkowania.
Dotyczy to także sytuacji, w której wypłata ze spółki kapitałowej dokonywana jest w formie dywidendy. W szczególności, w przypadku podjęcia uchwały o podziale zysku i wypłacie dywidendy, ta część kwoty dywidendy nie będzie stanowić dla wspólnika przychodu do opodatkowania.
Zgodnie z art. 192 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18, dalej jako: „KSH”) kwota przeznaczona do podziału między wspólników (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego oraz rezerwowych, które mogą zostać przeznaczone do podziału. Wskazaną kwotę przeznaczoną do podziału należy jednocześnie pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe. Tym samym, kwota wypłacanej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością dywidendy może obejmować zyski z lat ubiegłych (co wynika expressis verbis z brzmienia przytoczonego art. 192 KSH), w tym obejmować zyski zatrzymane wygenerowane przez Spółkę komandytową przed jej przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jednocześnie przepisy KSH nie wprowadzają żadnych regulacji, w tym żadnych ograniczeń, co do określenia, z których zysków wypłacana jest dywidenda przez spółkę. Wobec tego, uchwała dotycząca wypłaty dywidendy może określać, z zysków dotyczących których lat wypłacana jest dywidenda. W rezultacie, w takim przypadku opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od zysków kapitałowych będzie podlegała tylko ta część kwoty dywidendy, na którą składają się zyski Spółki wypracowane od dnia, kiedy stała się ona podatnikiem CIT. Tylko w tej części bowiem na gruncie podatku dochodowego dochodzi do przysporzenia majątkowego po stronie wspólnika.
Kwestia braku zmiany statusu podatkowego spółki komandytowej będącej podatnikiem CIT oraz jej wspólników przy przekształceniu spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będącą spółką kapitałową
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2021 r., spółki komandytowe mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są podatnikami CIT, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Podlegają one takim samym zasadom opodatkowania jak spółki kapitałowe i zasadniczo takim samym zasadom opodatkowania podlegają wspólnicy spółek kapitałowych i komandytowych. Co więcej, analiza przepisów ustawy o PIT i ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805, ze zm., dalej jako: „ustawa o CIT”) po zmianach obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. wskazuje, że do spółek komandytowych na gruncie podatków dochodowych stosuje się te same instytucje i klasyfikacje podatkowe, jak w przypadku spółki kapitałowej.
I tak, pod pojęciem „spółki” na gruncie ustawy o PIT (art. 5a pkt 28 lit. c), która to kategoria obejmuje zasadniczo osoby prawne, od 1 stycznia 2021 r. rozumie się także spółki komandytowe. Pojęcie „udziałów (akcji)” (art. 5a pkt 29 ustawy o PIT) w spółce, zarezerwowane dotąd dla spółek kapitałowych (oraz „hybrydowej” spółki komandytowo-akcyjnej zaliczanej przez KSH do spółek osobowych), obejmuje obecnie także ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce komandytowej. Z kolei „udział w zyskach osób prawnych” (art. 5a pkt 31 ustawy o PIT) obejmuje także udział w zysku spółki komandytowej.
W konsekwencji uznać należy, że z dniem 1 stycznia 2021 r. doszło do zrównania statusu podatkowego spółki komandytowej i spółki kapitałowej (dla spółek komandytowych, które wybrały opodatkowanie podatkiem CIT od 1 maja 2021 r. zrównanie to nastąpiło z tym dniem). W tym zakresie przekształcenie Spółki komandytowej w spółkę kapitałową nie spowoduje żadnych zmian dotyczących jej statusu jako podatnika CIT oraz zasad opodatkowania podatkiem dochodowym.
Powyższe dotyczy także sytuacji wspólników spółki komandytowej od dnia 1 stycznia 2021 r. (lub 1 maja 2021 r.). Zasadniczo – poza możliwością odliczenia podatku zapłaconego przez spółkę od podatku należnego od komplementariusza – ich sytuacja podatkowa jest taka sama, jak w przypadku wspólników spółki kapitałowej.
W ocenie Zainteresowanych, powyższe oznacza także, że przekształcenie Spółki komandytowej będącej podatnikiem CIT w spółkę kapitałową, skoro nie prowadzi do zmiany statusu podatkowego zarówno samej spółki, jak i jej wspólników, nie powinno modyfikować zasad opodatkowania podziału i wypłaty zysku i powinny one być takie same dla spółki komandytowej, która jest podatnikiem CIT, jak i dla spółki kapitałowej powstałej z przekształcenia takiej spółki.
W tym kontekście wskazać należy, iż Ustawa nowelizująca, która wprowadziła opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT, nie przewiduje opodatkowania podatkiem dochodowym wypłaty zysków wypracowanych w okresie zanim spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 Ustawy nowelizującej, do dochodów wspólników spółki komandytowej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, a osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym spółka taka stała się podatnikiem CIT, stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym w okresie, kiedy spółki komandytowe nie były podatnikami CIT, co powinno oznaczać, że wypłata takiego zysku jest neutralna podatkowo.
Celem tego przepisu było wyeliminowanie efektywnego podwójnego opodatkowania zysków wspólników spółek komandytowych w związku ze zmianą statusu takiej spółki na gruncie podatku dochodowego. Skoro przekształcenie spółki komandytowej będącej podatnikiem podatku dochodowego w spółkę kapitałową nie powoduje zmiany statusu podatkowego lub zasad opodatkowania zarówno samej spółki, jak i wspólników, to powyższa regulacja powinna znaleźć zastosowanie także do podziału (wypłaty) zysku spółki kapitałowej w formie dywidendy (w ujęciu prawnym) po przekształceniu (po przekształceniu będzie to podstawowa forma dystrybucji zysków od Spółki Przekształconej do udziałowców).
Powyższa interpretacja art. 13 ust. 1 Ustawy nowelizującej zgodna jest też z celem tego przepisu – pozostaje nim brak podwójnego opodatkowania zysków spółki komandytowej powstałych w czasie, kiedy nie była ona jeszcze podatnikiem CIT. Przy czym taka interpretacja nie powinna dotyczyć wyłącznie wypłaty zysków ze Spółki komandytowej będącej takim podatnikiem, ale także następców prawnych takiej Spółki, w tym spółki kapitałowej powstałej z jej przekształcenia. Takie podejście potwierdza również zasada sukcesji uniwersalnej, która w odniesieniu do przekształcenia spółki wynika z art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383, ze zm.), zgodnie z którym osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.
Na mocy wskazanej zasady Spółka Przekształcona wstąpi zatem we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe przekształcanej Spółki w jej obecnej formie prawnej (spółki komandytowej) – w tym uprawienia w zakresie wyłączenia z opodatkowania Zysków Zatrzymanych wypracowanych przed dniem 1 stycznia 2021 r.
Kwestia możliwości uznania dywidendy spółki kapitałowej w części stanowiącej wypłatę niewypłaconego zysku wypracowanego przez spółkę osobową, który to zysk w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przed podziałem zysku będzie miał status zysku zatrzymanego z lat ubiegłych i zgromadzonego na kapitale zapasowym Spółki, jako dochodów/przychodów z tytułu udziału w zysku osób prawnych.
Wskazać wreszcie należy, że podział zysku spółki kapitałowej (powstałej z przekształcenia spółki komandytowej) w postaci wypłaty dywidendy w części, w której stanowi ona wypłatę niewypłaconego zysku spółki komandytowej powstałego w czasie, kiedy nie była ona podatnikiem i który to zysk w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przed podziałem zysku będzie miał status zysku zatrzymanego z lat ubiegłych i zgromadzonego na kapitale zapasowym Spółki, nie mieści się, w ocenie Zainteresowanych, w kategorii dochodów z tytułu udziału w zysku osób prawnych.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, za dochody z kapitałów pieniężnych uznaje się dywidendy i inne udziały w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.
Regulacja ta przypisuje tego typu dochody do źródła dochodów kapitałowych i jednocześnie uznaje dywidendy za jeden z rodzajów dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Zgodnie natomiast z art. 24 ust. 5 ustawy o PIT, który wskazuje definicję tych dochodów, za dochód/przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych uważany jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także katalog przychodów wymieniony w tym przepisie.
Kluczowe zatem dla uznania, że po stronie podatnika dochodzi do powstania dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest ustalenie, że podatnik uzyskał faktycznie dochód będący efektem podziału zysku osoby prawnej. Dotyczy to także dywidendy, która jak wskazano powyżej, jest jednym z dochodów w zyskach osób prawnych.
Powyższy warunek nie jest spełniony w przypadku wypłaty przez spółkę kapitałową zysków wypracowanych jeszcze w czasie, gdy spółka ta była spółką komandytową niebędącą podatnikiem CIT. W takim bowiem przypadku, skoro wypłacane są zyski powstałe zanim spółka ta stała się podmiotem uznawanym za podmiot, którego zyski stanowią zyski osób prawnych w rozumieniu ustawy o PIT, to zyski te stanowią dochody z tytułu udziału w zysku podmiotu niebędącego osobą prawną. Tym samym, nie mogą podlegać powyższej regulacji i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym (od dywidendy – udziału w zysku osoby prawnej).
Z tej perspektywy uznać należy, że określenie „dywidenda” używane w ustawie o PIT oznacza świadczenie polegające na wypłacie zysku wypracowanego w czasie, gdy podmiot go wypłacający był podatnikiem podatku dochodowego. W pozostałym zakresie, chociaż płatność na rzecz wspólnika stanowi „dywidendę” w rozumieniu przepisów KSH, to na gruncie prawa podatkowego takiego przymiotu nie ma, a tym samym nie stanowi przychodu dla otrzymującego ją udziałowca.
Takie stanowisko potwierdzone zostało w szeregu interpretacji indywidualnych wydanych przez organy podatkowe, m.in. w interpretacjach indywidualnych:
·z dnia 19 września 2019 r. sygn. 0115-KDIT2-1.4011.298.2019.1.KK;
·z dnia 8 marca 2019 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.47.2019.1.IS;
·z dnia 28 grudnia 2018 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.631.2018.1.AC;
·z dnia 13 lipca 2018 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.370.2018.1.ID;
·z dnia 8 sierpnia 2018 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.327.2018.1.ID.
Biorąc powyższe pod uwagę, w ocenie Zainteresowanych, wypłata dywidendy przez Spółkę Przekształconą stanowić będzie dochód/przychód podatkowy dla udziałowców Spółki Przekształconej będących osobami fizycznymi tylko w takiej części, w jakiej dotyczy ona podziału zysku wypracowanego przez Spółkę od dnia 1 stycznia 2021 r. W zakresie, w jakim wypłata na rzecz wspólników Spółki Przekształconej „dywidendy” stanowić będzie efektywnie wypłatę niewypłaconego zysku Spółki (komandytowej) wypracowanego przed 1 stycznia 2021 r. (Zysku Zatrzymanego), Spółka Przekształcona nie będzie zobowiązana do poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dywidendy na rzecz udziałowców będących osobami fizycznymi.
Powyższe podejście zostało także potwierdzone w indywidualnych interpretacjach podatkowych wydawanych w analogicznych sprawach przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. w interpretacjach indywidualnych:
·z dnia 8 września 2021 r. sygn. 0112-KDIL2-2.4011.470.2021.2.KP,
·z dnia 31 sierpnia 2021 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.530.2021.1.SJ,
·z dnia 29 lipca 2022 r. sygn. 0112-KDIL2-2.4011.233.2022.3.AA,
·z dnia 23 października 2024 r. sygn. 0115-KDIT1.4011.605.2024.1.MR.
W rezultacie, zarówno sami udziałowcy Spółki Przekształconej nie będą mieli obowiązku opodatkowania takiej płatności, jak też Spółka Przekształcona nie będzie miała obowiązku obliczenia, pobrania i zapłaty podatku od tej części wypłaty dywidendy na rzecz udziałowców.
Stanowisko do pytania 2
W ocenie Wnioskodawcy, kwota wypłacanej na rzecz Zainteresowanych dywidendy pochodzącej z Zysków Zatrzymanych (wygenerowanych w okresach, w których A, B, C i D byli wspólnikami Spółki i opodatkowanych uprzednio PIT na ich poziomie proporcjonalnie do prawa udziału w zysku Spółki) podlega wyłączeniu z opodatkowania PIT na poziomie tych wspólników na mocy art. 13 ust. 1 Ustawy nowelizującej.
Ad 2
Kwota dywidendy od Spółki Przekształconej otrzymanej przez wspólników będących osobami fizycznymi, w części stanowiącej wypłatę z Zysków Zatrzymanych – wygenerowanych w okresach, w których osoby fizyczne były wspólnikami Spółki i opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych – będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania tym podatkiem na podstawie art. 13 ust. 1 Ustawy nowelizującej.
Przepis ten wprost stanowi, że do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 (ustawa o PIT) i art. 2 (ustawa o CIT), w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 5 Ustawy nowelizującej, do przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów spółek, o których mowa w ust. 1, nie zalicza się przychodów oraz kosztów, które na podstawie art. 8 ustawy zmienianej w art. 1 (tj. ustawy o PIT) lub art. 5 ustawy zmienianej w art. 2 (tj. ustawy o CIT) stanowiły przychody lub koszty wspólników takiej spółki.
Z Ustawy nowelizującej wynika wobec tego, że dla wypracowanego dochodu z udziału w zyskach spółki komandytowej lub spółki jawnej, przed zmianą jej statusu podatkowego, stosuje się zasady opodatkowania obowiązujące przed 1 stycznia 2021 r. (lub 1 maja 2021 r.).
Do 31 grudnia 2020 r. wspólnicy Spółki (tj. spółki komandytowej) zobowiązani byli na bieżąco w ciągu roku rozliczać wynikające z działalności Spółki przychody podatkowe i koszty uzyskania przychodów (dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych) i płacić w trakcie roku zaliczki na podatek. W zeznaniu rocznym rozliczali uzyskany dochód (ewentualnie wykazywali stratę). Obowiązki te występowały po ich stronie niezależnie od dokonywanych na ich rzecz przez Spółkę wypłat zysku – obowiązek obliczenia należnego podatku i jego zapłaty występował po stronie wspólników Spółki komandytowej także wtedy, gdy wspólnicy nie otrzymali wypłaty tego zysku.
Spółka (komandytowa) uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 stycznia 2021 r. Do 31 grudnia 2020 r. Spółka nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych – była transparentna podatkowo.
W związku z planowanym przekształceniem Spółki w sp. z o.o. wypłacane przez Spółkę Przekształconą kwoty będą związane z redystrybucją zysków wypracowanych w okresie transparentności podatkowej Spółki. Nie będą to kwoty pochodzące z zysków wypracowanych przez Spółkę jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.
W związku z powyższym, wypłaty stanowiące konsekwencję uzyskania dochodów przez Spółkę w okresie jej transparentności podatkowej powinny być opodatkowane na zasadach analogicznych, jak te, które obowiązywały przed wprowadzeniem przepisów zmieniających jej zasady opodatkowania. Znaczenia nie ma przy tym okoliczność, czy wypłata następuje faktycznie już po dniu 1 stycznia 2021 r. (czyli po dniu uzyskania przez Spółkę statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych), czy też przed tą datą.
Dodatkowo kwoty wypłacane przez Spółkę Przekształconą na podstawie podejmowanych uchwał o wypłacie nie będą stanowiły dywidend uzyskiwanych w związku z posiadaniem udziału w spółce będącej osobą prawną i nie będą opodatkowane na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT w przypadku wspólników będących osobami fizycznymi. Wypłata przez Spółkę Przekształconą będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych Zysków Zatrzymanych, które zostały wypracowane w czasie kiedy Spółka była transparentna podatkowo, nie jest de facto dywidendą.
Wypłaty tych kwot (Zysków Zatrzymanych), niezależnie od daty ich dokonywania, w dalszym ciągu należy traktować jak wypłaty zysku wypracowanego przez Spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowanego już uprzednio przez wspólników takiej spółki, na bieżąco w miarę jego powstawania.
W sytuacji, gdy dojdzie do przekształcenia Spółki w Spółkę Przekształconą – w ramach zasady kontynuacji (ciągłości), która ma miejsce przy przekształceniu spółek – zobowiązanie do wypłaty zaległego zysku zostanie przejęte przez Spółkę Przekształconą. Po przekształceniu – następca prawny Spółki, czyli Spółka Przekształcona – zobowiązany będzie do spełnienia tego zobowiązania wobec dotychczasowych wspólników Spółki.
Jak bowiem stanowi art. 553 § 1 KSH, Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, zaś zgodnie z art. 553 § 3 KSH, wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.
Na gruncie podatkowym natomiast, stosownie do art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
Stanowisko, zgodnie z którym wypłata przez Spółkę Przekształconą zysków wypracowanych przed przekształceniem przez spółkę przekształcaną (Spółkę Komandytową) – powstałych przed 1 maja 2021 r. (w niniejszej sprawie: przed 1 stycznia 2021 r.) – nie będzie podlegała u Komandytariusza opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy nowelizującej zostało zaprezentowane i potwierdzone w wydanych już uprzednio interpretacjach indywidualnych – zob. w szczególności interpretacja indywidualna z dnia 23 października 2024 r. (sygn. 0115-KDIT1.4011.605.2024.1.MR), interpretacja indywidualna z dnia 11 września 2024 r. (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.562.2024.2.BS) oraz interpretacja indywidualna z dnia 2 września 2024 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.346.2024.2.RK).
Podejście korzystne w tym zakresie dla podatników prezentowane jest również w orzecznictwie sądów administracyjnych, np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (dalej jako: „WSA”) w Rzeszowie z dnia 14 lutego 2023 r. (sygn. I SA/Rz 743/22) wskazano, że „Nie bez znaczenia jest też fakt wcześniejszego opodatkowania uzyskanych dochodów – w formie zaliczek, a następnie w rozliczeniu za rok podatkowy. Gdyby więc wypłacono wspólnikom niepodzielone zyski przed przekształceniem spółki komandytowej w spółkę z o.o., to nie podlegałyby one już opodatkowaniu. W tej sytuacji wypłata niepodzielonych zysków powinna być neutralna podatkowo dla wspólnika, niezależnie od tego kiedy nastąpi – przed przekształceniem, czy już po. Z wniosku o udzielenie interpretacji wynika, że niepodzielone zyski zostały zaewidencjonowane na odrębnym koncie analitycznym, co umożliwia ich identyfikację, nawet w sytuacji, gdy ich wypłata wspólnikom nastąpi w ramach podjętej uchwały o wypłacie dywidendy. Trafnie podniosła Skarżąca, że przyjęcie za zasadne stanowiska organu doprowadziłoby do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu. W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje się, że podwójne opodatkowanie stoi w sprzeczności z zasadami wyrażonymi w art. 84 i art. 217 Konstytucji RP (por. wyrok TK z dnia 22 maja 2002 r. sygn. akt K 6/02, OTKA 2002/3/33, wyrok NSA z dnia 20 września 2017 r., sygn. akt II FSK 2089/15 i powołane tam orzecznictwo). Sąd uznaje też za zasadny zarzut naruszenia art. 13 ust.1 ustawy nowelizującej, przez odmowę jego zastosowania. Przepis ten stanowi, że do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych”.
Podobnie w wyroku z dnia 12 lipca 2022 r. (sygn. I SA/Wr 1187/21) WSA we Wrocławiu uznał, że „Istotne są przy tym niesporne okoliczności stanu faktycznego w postaci niewypracowania zysku przez Sp. z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia Sp. jawnej, która zysk ten wypracowała. Zysk ten stał się w następstwie przekształcenia częścią kapitałów własnych Sp. z o.o. Dopiero zgromadzenie wspólników Sp. z o.o. podejmowało uchwały dotyczące: zgody na wypłatę wspólnikom zysku, na który składały się środki - zysk wypracowany przez Sp. jawną (zgromadzone na kapitale zapasowym Sp. z o.o.) (…) Należy również podkreślić, że Skarżąca podnosiła, w swojej argumentacji, iż: „... zyski spółki jawnej były na bieżąco opodatkowane przez odprowadzanie zaliczek na podatek PIT, wobec czego opodatkowanie wypłaty takich środków poprzez Spółkę z o.o. podatkiem PIT stanowi ponowne opodatkowanie tej samej wartości tym samym podatkiem, ...” co wprost wskazuje na obowiązki podatkowe Strony na gruncie u.p.d.o.f. względem zysków wypracowanych w Sp. jawnej – a w rzeczywistości przez wspólników, które następnie DIAS chce utożsamiać z zyskiem osoby prawnej Sp. z o.o. i powtórnie opodatkować jako przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. Słusznym zatem jest powołanie się na sprzeczność takiego podwójnego opodatkowania z zasadami wyrażonymi w art. 84 i art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Sąd stoi na stanowisku, że niewypłacone zyski Sp. jawnej – przychód wspólnika tej spółki osobowej nie traci swojego charakteru i z chwilą przekształcenia Sp.j. w Sp. z o.o. nie staje się zyskiem tej osoby prawnej (z działalności tej osoby).”
W związku z tym, że u Wnioskodawcy Zyski Zatrzymane zostały zidentyfikowane oraz przypisane w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych do okresu, w którym Spółka nie miała statusu podatnika CIT, a Zyski Zatrzymane zostały opodatkowane na poziomie wspólników, choć nie zostały wyodrębnione w bilansie i podzielone, należy podkreślić, że w przywołanych interpretacjach kwestia ujęcia w bilansie zysków wypracowanych w latach poprzedzających 2021 r. nie miała wpływu na ocenę skutków podatkowych planowanych wypłat. Przykładowo, w ww. interpretacji z dnia 2 września 2024 r. w opisie zdarzenia przyszłego wyraźnie wskazano, że w bilansie wnioskodawcy (zarówno na moment objęcia opodatkowaniem CIT, jak i na moment bieżący) zyski niewypłacone wspólnikom wypracowane w okresie przed wejściem w reżim opodatkowania CIT oraz po tej dacie nie były w żaden sposób wyodrębnione. Wskazano przy tym, że „na podstawie dokumentacji Spółki możliwym jest dokonanie dokładnego obliczenia niewypłaconych dochodów z przedmiotowego okresu, co wynika z dokumentacji podatkowej, rachunkowej oraz korporacyjnej”. W interpretacji tej podniesiono również, że dopiero planowane jest podjęcie uchwały o wypłacie zysków z lat ubiegłych.
Podobne podejście w kwestii ujęcia zysków w bilansie Dyrektor KIS zaprezentował w interpretacji indywidualnej z dnia 27 listopada 2023 r. (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.845.2023.3.PT), wskazując, że „Nie ma przy tym znaczenia, w jaki sposób wypracowany przed przekształceniem zysk będzie prezentowany w bilansie spółki przekształconej (czy będą to zobowiązania czy kapitały), nie ma znaczenia także data podjęcia uchwały w tym zakresie. Nadrzędne znaczenie ma bowiem art. 13 ust. 1 ustawy zmieniającej, który rozstrzyga kwestię wypłaty zysków wypracowanych na poziomie spółki transparentnej podatkowo. Na podstawie opisu zdarzeń przyszłych oraz obowiązujących przepisów prawa stwierdzam, że zyski wypłacane po przekształceniu, czyli przez spółkę przekształconą, która jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nie będą podlegały opodatkowaniu. Niezależnie bowiem od daty podjęcia uchwały, w sytuacji wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę komandytową z okresu, w którym nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy zmieniającej, po stronie wspólników nie wystąpi przychód do opodatkowania”.
W związku z powyższą argumentacją, przekształcenie Spółki w Spółkę Przekształconą nie powinno mieć wpływu na skutki podatkowe wypłaty wspólnikom zysków wypracowanych przez Spółkę zanim stała się ona podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, tj. nie powinno powodować opodatkowania wspólników w związku z wypłatą Zysków Zatrzymanych na rzecz Zainteresowanych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Nadmieniam ponadto, że na dzień wydania niniejszej interpretacji obowiązuje tekst jednolity ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opublikowany w Dzienniku Ustaw z 2025 r. poz. 163.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Spółka z o.o. Sp. k. (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.