Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.83.2025.2.AWO.

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.83.2025.2.AWO.

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 29 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismami z: 4 marca 2025 r. (wpływ 4 marca 2025 r.) oraz 12 marca 2025 r. (wpływ 12 marca 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W 2024 r. w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, wolnostojącym oddanym do użytku w 2000 r. zakupionym w 2011 r., którego jest Pan jednym z dwóch współwłaścicieli, poniósł Pan wydatki nieprzekraczające limitu 53.000zł.

W ramach przeprowadzonego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wykonano:

1)demontaż i utylizację istniejących tradycyjnych grzejników ściennych: 3 sztuk,

2)demontaż i utylizację istniejących paneli podłogowych: 44 m2,

3)frezowanie istniejącej posadzki oraz ułożenie wężownic grzewczych i ich zatopienie wylewką,

4)montaż nowych paneli podłogowych oraz listew wraz z podkładem przystosowanych do niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego,

5)demontaż i utylizację starego kotła gazowego,

6)montaż kotła gazowego kondensacyjnego wraz ze sterowaniem, przyłączami i armaturą,

7)modernizację systemu hydraulicznego (nowe rozdzielacze, pompy obiegowe, cyrkulacyjne, zawory).

Celem przedsięwzięcia było zmniejszenie zużycia ilości gazu do ogrzewania domu.

Dokonano modernizacji instalacji Centralnego Ogrzewania, polegającej na wymianie części tradycyjnych grzejników na niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Aby zamontować ogrzewanie podłogowe, konieczny był demontaż tradycyjnych grzejników ściennych oraz istniejącej podłogi (paneli) ze względu na potrzebę wykonania frezowania posadzki betonowej. Po wycięciu rowków, ułożona została wężownica grzewcza podłączona do specjalnego mieszacza, który nie pozwala na dostarczenie zbyt ciepłej (maksymalnie 28 stopni Celsjusza) temperatury do wężownicy. Następnie, musiały zostać wykonane odpowiednie wylewki oraz położony podkład pod panele oraz panele podłogowe wraz z listwami, wszystko dedykowane na ogrzewanie podłogowe i mogące być używane w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym.

Zastosowane panele, podkład i listwy wchodzą w skład materiałów budowlanych wchodzących w skład systemu instalacji grzewczej. Przez niskotemperaturowe systemy ogrzewania podłogowego rozumie się systemy rozgrzewające podłogę: posadzkę betonową wraz z ułożonymi na niej panelami, razem oddającymi ciepło do pomieszczeń. Panele stanowią zatem niezbędną część montowanego w ramach przedsięwzięcia modernizacyjnego ogrzewania podłogowego. Są ważnym elementem mającym wpływ na równomierne i ekonomiczne rozprowadzanie ciepła, a co za tym idzie na znaczne zmniejszenie zużycia gazu. Stare panele i podkład z 2000 r. nie były przystosowane do współpracy z ogrzewaniem podłogowym ze względów zdrowotnych (nagrzewanie) oraz technicznych (przewodność cieplna) nie nadawały się do ponownego montażu, ponieważ były klejone i nie dało ich się zdemontować bez uszkodzeń. Po demontażu starego kotła gazowego podłączono nowy kondensacyjny kocioł gazowego CO.

Wszystkie prace zostały wykonane przez uprawnione podmioty prowadzące działalność gospodarczą i zarejestrowane jako podatnicy podatku VAT niekorzystający ze zwolnienia z tego podatku. Faktury na powyższe usługi i zakupione materiały wystawione zostały na Pana nazwisko i dane.

W uzupełnieniu wniosku - odpowiadając na następujące pytania - wskazał Pan, że:

·Czy budynek, o którym mowa we wniosku, stanowi budynek mieszkalny jednorodzinny stosownie do treści art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane, tj.: (…).

Tak.

·Od kiedy użytkuje Pan ten budynek?

Dom zakupiony został przez Pana 3 listopada 2011 r. i od tej pory użytkuje go Pan do dzisiaj.

·Co potwierdza użytkowanie przez Pana budynku od tej daty?

Akt notarialny Repetytorium A numer: (...)

·Czy w momencie poniesienia przez Pana wydatków, których dotyczy Pana pytanie budynek, o którym mowa we wniosku, był/jest/będzie budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane?

Tak był.

·Czy na moment dokonywania odliczenia (rozumianego jako data złożenia zeznania lub jego korekty) był/jest/będzie Pan nadal współwłaścicielem tego budynku?

Tak.

·Jaka jest/była forma opodatkowania uzyskiwanych przez Pana dochodów/przychodów (dochód opodatkowany według skali podatkowej, jednolitej – 19% stawki podatku, czy przychód opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) za rok podatkowy, w którym zamierza Pan skorzystać/skorzystał Pan z ulgi termomodernizacyjnej?

Dochód opodatkowany według skali podatkowej.

·Jakich – konkretnie – wydatków dotyczy zadane przez Pana pytanie? Proszę, żeby wymienił Pan te wydatki z podziałem na materiały i usługi?

Materiały: panele podłogowe, podkład pod panele, listwy.

Usługi: montaż paneli, podkładu, listew.

·Kiedy – w jakiej dacie – wystawiona została każda z faktur dotycząca wydatków, o które Pan pyta?

W uzupełnieniu z 4 marca 2025 r. odpowiedział Pan następująco:

1)Fa z 22 marca 2024 r. Usługi montażowo -remontowe -bud. mieszkaniowe (faktura zbiorcza dotyczy zakupu paneli podłogowych i listew wraz z usługą montażu paneli i listew),

2)2x Fa z 14 marca 2024 r. Podkład 2mm (...).

Natomiast w uzupełnieniu z 12 marca 2025 r. doprecyzował Pan, że:

1)11 marca 2024 r.

2)13 marca 2024 r.

3)14 marca 2024 r.

4)14 marca 2024 r.

5)14 marca 2024 r.

6)22 marca 2024 r.

7)28 marca 2024 r.

8)10 marca 2024 r.

·W jaki sposób materiały/towary/usługi, których dotyczy Pana pytanie zostały opisane bezpośrednio na fakturze?

 W uzupełnieniu z 12 marca 2025 r. podał Pan, że:

1)Fa z 11 marca 2024 r.: U_Pomiar panele

2)Fa z 13 marca 2024 r.: (...) masa akrylowa (...)

3)Fa z 14 marca 2024 r.: Zaliczka na dostawę towaru/wykonania usługi

Zaliczka dotyczy:

3.1. Panel (...)

3.2. Taśma uszczel. (...)

3.3. List. (...)

3.4. Klej (...)

3.5. U_montaż paneli podłogowych

3.6. U_przygotowanie powierzchni do mont.p.

3.7. U_montaż listew progow, przejś. pa.

3.8. U_montaż listwy (...)

3.9. U_akrylowanie listew (...)

4)Fa z 14. marca.2024 r.: Podkład 2mm (...)

5)Fa z 14 marca.2024 r.: Podkład 2mm (...)

6)Fa z 22 marca.2024 r.: Usługi montażowo -remontowe - bud. mieszkaniowe

Pozycje sprzedaży do faktury VAT:

6.1. Panel (...)

6.2. Taśma uszczel. (...)

6.3. List. (...)

6.4. Klej (...)

6.5. U_montaż paneli podłogowych

6.6. U_przygotowanie powierzchni do mont.p.

6.7. U_montaż listew progow, przejś. pa.

6.8. U_montaż listwy (...)

6.9. U_akrylowanie listew (...).

7)Fa z 28 marca 2024 r.: Prof (...)

8)Korekta z 10 maja 2024 r. do Fa z 22 marca 2024 r.

·Kiedy – w jakiej dacie – zakupiono oraz zamontowano „tradycyjne grzejniki ścienne”?

Zakupiony przez Pana dom pochodzi z rynku wtórnego. Został wybudowany w 2000 r. i może się Pan domyślać, że w tymże roku zamontowano „tradycyjne grzejniki ścienne”.

·W jakim okresie używał/korzystał Pan z: „tradycyjnych grzejników ściennych”

Korzystał Pan z „tradycyjnych grzejników ściennych” od momentu zakupu domu, tj. od 3 listopada 2011 r., do momentu ich demontażu zrealizowanego w trakcie przedsięwzięcia zmiany „tradycyjnych grzejników ściennych” na „ogrzewanie podłogowe” w kwietniu 2024 r.

·Czy wymiana „tradycyjnych grzejników ściennych” na „ogrzewanie podłogowe” jest etapem (integralną częścią/elementem składowym), czy odrębnym (autonomicznym) przedsięwzięciem termomodernizacyjnym wobec pozostałych – opisanych we wniosku – przedsięwzięć?

Wymiana „tradycyjnych grzejników ściennych” jest częścią przedstawionego przez Pana przedsięwzięcia zmiany ogrzewania grzejnikowego (wysokotemperaturowego) na „ogrzewanie podłogowe” (niskotemperaturowe).

·Jeżeli wymiana „tradycyjnych grzejników ściennych” na „ogrzewanie podłogowe” stanowi etap opisanych we wniosku przedsięwzięć, to czy całe to przedsięwzięcie zostanie/zostało zakończone w terminie 3 kolejnych lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniósł Pan pierwszy wydatek?

Tak, całe przedstawione przez Pana przedsięwzięcie rozpoczęło się w 2024 r. i zostanie zakończone w terminie 3 kolejnych lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniósł Pan pierwszy wydatek.

·Czy pytanie obejmuje również utylizację usuniętych (w toku prac) elementów?

Nie.

·Czy wydatek związany z (ewentualną) utylizacją usuniętych (w toku wskazanych we wniosku prac) elementów uwzględni/uwzględnił Pan w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Nie.

·Czy wszystkie wydatki, o które Pan pyta zostały przez Pana poniesione w związku z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków? Artykuł 5a pkt 18c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje przedsięwzięcie termomodernizacyjne jako: (…). W myśl art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1446 ze zm.) o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków: (…).

Tak.

17) Na czym – konkretnie – polega związek każdego z wydatków, o które Pan pyta, z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym rozumianym stosownie do art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków mieszkalnych.

Stosownie do art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków mieszkalnych wydatki poniesione na zakup oraz wymianę paneli podłogowych, podkładu i listew wraz z ułożonymi pod nimi wężownicami grzejnymi i wylewką tworzą jeden integralny system ogrzewania niskotemperaturowego podłogowego. Zakupione panele, podkład i listwy są dedykowane do tego typu systemu ogrzewania (posiadają certyfikaty i atesty producenta). Są niezbędnym elementem tego systemu. Wężownice grzejne rozgrzewają wylewkę, a te poprzez podkład panele i listwy, które dopiero nagrzewając się same oddają ciepło do pomieszczenia. Razem mają wpływ na równomierne i ekonomiczne rozprowadzanie ciepła, a co za tym idzie na znaczne zmniejszenie zużycia ilości zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzania mojego domu, w tym przypadku gazu ziemnego.

·Czy każda z opisanych we wniosku prac/czynności była niezbędna dla wymiany „tradycyjnych grzejników ściennych” na „ogrzewanie podłogowe”?

Tak.

Czy każdy z wydatków, o które Pan pyta był niezbędny dla wymiany „tradycyjnych grzejników ściennych” na „ogrzewanie podłogowe”?

Tak.

Jaki związek z wymianą „tradycyjnych grzejników ściennych” na „ogrzewanie podłogowe” ma zakup:

a) listew (o jakich listwach jest mowa?),

b) podkładu pod panele?

Zastosowane podkład i listwy, tak samo jak panele podłogowe, wchodzą w skład materiałów budowlanych składających się na system instalacji grzewczej. Przez niskotemperaturowe systemy ogrzewania podłogowego rozumie się systemy rozgrzewające podłogę – posadzkę betonową wraz z ułożonymi na niej podkładem, panelami i listwami. Rozgrzana woda poprzez wężownice grzejne zatopione w wylewce rozgrzewają ją, a następnie posadzka nagrzewa podkład pod panelami oraz panele i listwy. Rozgrzana całość dopiero razem oddaje ciepło do pomieszczeń. Panele, podkład i listwy stanowią zatem niezbędną część montowanego w ramach przedsięwzięcia modernizacyjnego ogrzewania podłogowego. Są bardzo ważnym elementem mającym wpływ na równomierne i ekonomiczne rozprowadzanie ciepła, a co za tym idzie na znaczne zmniejszenie zużycia gazu.

Czy wydatki, których dotyczy Pana pytanie nie zostały/nie zostaną przez Pana:

a) sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej? Jeśli tak – to:

oKto był beneficjentem tego dofinansowania?

oKiedy dofinansowanie zostało otrzymane?

b) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

c) odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?

d) uwzględnione w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej (innych niż ulga termomodernizacyjna)?

e) zwrócone Panu w jakiejkolwiek formie (innej niż podniesione przez Pana dofinansowania (ich brak))?

f) poniesione z Pana majątku/ewentualnego majątku Pana i Pana małżonki (Państwa wspólnych środków)?

Nie.

Pytanie

Czy w myśl rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych i na podstawie art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ramach przysługującego limitu ulgi termomodernizacyjnej do kwoty 53.000 zł, może Pan odliczyć od podstawy obliczenia podatku za 2024 r. wydatki przedstawione szczegółowo w opisie stanu faktycznego, na panele podłogowe, podkład pod panele oraz listwy, wszystko dedykowane na ogrzewanie podłogowe z usługą montażu, które wchodzą w skład systemu niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego?

Pana stanowisko w sprawie przedstawione w uzupełnieniu wniosku

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazał Pan, że ma Pan prawo do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej do kwoty przysługującego limitu (53.000 zł na cały okres przysługiwania ulgi), wydatków poniesionych na zakup i montaż paneli podłogowych z podkładem i listwami dedykowanymi na ogrzewanie podłogowe. Razem stanowią one bardzo ważny element ogrzewania podłogowego (niskotemperaturowego), które zastąpiło dotychczasowe tradycyjne grzejniki CO (wysokotemperaturowe). Zakupione panele, podkład i listwy są dedykowane do tego typu systemu ogrzewania (posiadają certyfikaty i atesty producenta). Są niezbędnym elementem tego systemu. Rozgrzana woda poprzez wężownice grzejne zatopione w wylewce rozgrzewa ją, a ta nagrzewa podkład, panele i listwy. Te dopiero rozgrzane oddają ciepło do pomieszczenia.

Całość tworzy zatem jeden integralny system ogrzewania niskotemperaturowego podłogowego. Panele, podkład i listwy są niezbędnym elementem systemu mającym wpływ na równomierne i ekonomiczne rozprowadzanie ciepła, a co za tym idzie na znaczne zmniejszenie zużycia ilości gazu potrzebnego do ogrzania Pana domu.

Uważa Pan, że powyższe stanowisko jest zbieżne z wydanymi - w podobnym przypadku - interpretacjami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o znakach:

0115-KDIT3.4011.334.2024.2.AWO,

0112-KDIL2-1.4011.730.2024.2.KP,

0113-KDIPT2-2.4011.825.2023.2.EC.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek

W myśl powyższego przepisu, adresatami ulgi termomodernizacyjnej są podatnicy podatku dochodowego opłacający podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz - na podstawie art. 11 ust. 1 i 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024, poz. 776 ze zm.) - opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Na podstawie art. 26h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Stosownie do art. 26h ust. 3 cytowanej ustawy:

Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Artykuł 26h ust. 4 wskazanej wyżej ustawy stanowi, że:

Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług. Za datę poniesienia wydatku uważa się dzień wystawienia faktury.

Zgodnie z art. 26h ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:

1) sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;

2) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Powyższa regulacja wskazuje zatem na brak możliwości odliczenia wydatków, których podatnik nie poniósł, gdyż zostały mu zrefinansowane (zwrócone). Odliczeniu podlegają te wydatki, których ciężar ekonomiczny ponosi podatnik (uszczuplają jego majątek). Nie ma także możliwości odliczenia wydatków, które w jakiejkolwiek formie pomniejszyły już zobowiązanie podatkowe podatnika.

W myśl art. 26h ust. 6 wyżej wymienionej ustawy:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.

Artykuł 26h ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, że:

Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Natomiast, w myśl art. 26h ust. 8 i 9 powyższej ustawy:

8. Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

9. W przypadku niezrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie, o którym mowa w ust. 1, podatnik dolicza kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin.

Definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego, o którym mowa w art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawiera art. 5a pkt 18b tej ustawy.

Zgodnie z tym przepisem (art. 5a pkt 18b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych):

Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym jednorodzinnym - oznacza to budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.).

Stosownie do treści tego artykułu (art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane):

Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym jednorodzinnym - należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Artykuł 5a pkt 18c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje natomiast przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Zgodnie z tą regulacją:

Ilekroć w ustawie jest mowa o przedsięwzięciu termomodernizacyjnym - oznacza to przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

W myśl art. 2 pkt 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (t. j. Dz. U. z 2024 poz. 1446 ze zm.):

Użyte w ustawie określenia oznaczają: przedsięwzięcia termomodernizacyjne - przedsięwzięcia, których przedmiotem jest:

a)ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,

b)ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki wymienione w lit. a, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków,

c)wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków wymienionych w lit. a,

d)całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się natomiast w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Wydatki, które opisał Pan we wniosku poniósł Pan w 2024 r. Z tego powodu, analizie podlega wyżej wskazany załącznik do rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2024 r. (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 273).

Zaznaczam więc, że odliczeniu w ramach tej ulgi podlegają jedynie te wydatki, na które wskazują przepisy wykonawcze, czyli wskazane wyżej rozporządzenie. Należą do nich (przykładowo):

·materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem (ust. 1 pkt 1 wykazu wydatków),

·materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej (ust. 1 pkt 8 wykazu wydatków),

·wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej (ust. 2 pkt 7 wykazu wydatków).

Ponieważ w 2024 r. dokonał Pan modernizacji instalacji Centralnego Ogrzewania, polegającej na wymianie części tradycyjnych grzejników na niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, to Pana wątpliwości budzi możliwość uwzględnienia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków poniesionych - wraz z usługą montażu - na:

·panele podłogowe,

·podkład pod panele,

·listwy,

Powyższe wydatki są dedykowane pod ogrzewanie podłogowe i wchodzą w skład systemu niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego.

W odniesieniu do powyższego - w uzupełnieniu wniosku - doprecyzował Pan ponadto, że:

·korzystał Pan z „tradycyjnych grzejników ściennych” od momentu zakupu domu, tj. od 3 listopada 2011 r., do momentu ich demontażu zrealizowanego w trakcie przedsięwzięcia zmiany „tradycyjnych grzejników ściennych” na „ogrzewanie podłogowe” w kwietniu 2024 r,.

·zakupiony przez Pana dom pochodzi z rynku wtórnego - został wybudowany w 2000 r.,

·wymiana „tradycyjnych grzejników ściennych” jest częścią przedstawionego przez Pana przedsięwzięcia zmiany ogrzewania grzejnikowego (wysokotemperaturowego) na „ogrzewanie podłogowe” (niskotemperaturowe).

·całe przedstawione przez Pana przedsięwzięcie rozpoczęło się w 2024 r. i zostanie zakończone w terminie 3 kolejnych lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniósł Pan pierwszy wydatek,

·każda z opisanych we wniosku prac/czynności była niezbędna dla wymiany „tradycyjnych grzejników ściennych” na „ogrzewanie podłogowe”,

·każdy z wydatków, o które Pan pyta był niezbędny dla wymiany „tradycyjnych grzejników ściennych” na „ogrzewanie podłogowe”,

·zastosowany podkład i listwy, tak samo jak panele podłogowe wchodzą w skład materiałów budowlanych składających się na system instalacji grzewczej.

Ponadto, wyjaśnił Pan, że stosownie do art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków mieszkalnych, wydatki poniesione na zakup oraz wymianę paneli podłogowych, podkładu i listew wraz z ułożonymi pod nimi wężownicami grzejnymi i wylewką tworzą jeden integralny system ogrzewania niskotemperaturowego podłogowego. Zakupione panele, podkład i listwy są dedykowane do tego typu systemu ogrzewania (posiadają certyfikaty i atesty producenta). Są niezbędnym elementem tego systemu. Wężownice grzejne rozgrzewają wylewkę, a te poprzez podkład panele i listwy, które dopiero nagrzewając się same oddają ciepło do pomieszczenia.

Razem mają wpływ na równomierne i ekonomiczne rozprowadzanie ciepła, a co za tym idzie na znaczne zmniejszenie zużycia ilości zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzania mojego domu, w tym przypadku gazu ziemnego.

Mając na uwadze tak przedstawione we wniosku okoliczności, stwierdzam więc, że może Pan skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, o której mowa w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do wydatków, których dotyczy zadane przez Pana pytanie, tzn. odliczyć od podstawy obliczenia podatku za 2024 r. wydatki na panele podłogowe, podkład pod panele oraz listwy wraz z usługą montażu.

Przedstawione przez Pana stanowisko uznaję więc za prawidłowe.

Nawiązując jednak do części Pana stanowiska, w którym wskazał Pan, na kwotę przysługującego limitu, tj.:

53.000 zł na cały okres przysługiwania ulgi

- zaznaczam, że niezależnie od wysokości poniesionych wydatków termomodernizacyjnych kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które realizuje podatnik, z uwzględnieniem wszystkich budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których jest właścicielem lub współwłaścicielem. Limit ulgi nie jest zatem związany z jedną inwestycją lub jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby inwestycji termomodernizacyjnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo zaznaczam, że:

·zadane pytanie zakreśla granice w jakich mogę wydać interpretację indywidualną (określa zakres żądania Wnioskodawcy). Rozstrzygnięcie to dotyczy więc tylko wyznaczonego przez Pana przedmiotu wniosku - zakresu Pana pytania,

·procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Wydając indywidualną w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opieram się wyłącznie na opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym we wniosku - nie prowadzę postępowania dowodowego. Przy wydawaniu tej interpretacji dokonałem więc wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.

Odnosząc się natomiast do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych - stwierdzam, że zostały one wydane w indywidualnej sprawie i nie mają zastosowania w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego. Jednakże wykładnia w nich zawarta odpowiada niniejszemu rozstrzygnięciu.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego..

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm., dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111).