
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 lutego 2025 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismem z 20 marca 2025 r. (wpływ 21 marca 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni nabyła w drodze spadku 1/2 nieruchomości objętej KW nr (...) po zmarłym w dniu (...) 2017 r. A.A. Spadkodawca nabył przedmiotową nieruchomość na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego z dnia (...) 1989 r.
Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydał Sąd Rejonowy dla (...) w X Wydział I Cywilny, sygn. akt (...) w dniu (...) 2020 r. prawomocność postanowienia (...) 2020 r. Następnie postanowienie o dziale spadku z dnia (...) 2024 r., sygn. akt (...), prawomocne z dniem (...) 2024 r.
Wnioskodawczyni chce zbyć nabytą nieruchomość w drodze umowy sprzedaży. Notariusz nie potrafi odpowiedzieć na pytanie czy Wnioskodawczyni zostanie obciążona podatkiem z tego tytułu w wysokości 19% wartości sprzedaży. Wątpliwości dotyczą sposobu definiowania momentu nabycia przy transakcji zbycia nieruchomości z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym – czy decyduje data nabycia przez spadkodawcę, czy data nabycia w wyniku działu spadku.
W przypadku Wnioskodawczyni spadkodawca nabył nieruchomość w 1989 r., natomiast dział spadku był w 2024 r.
Uzupełnienie wniosku
Po zmarłym A.A było trzech spadkobierców. Była to siostra B.B oraz dzieci po bracie przyrodnim C.A (zm. 2017 r.): D.D i E.A.
Pani nabyła całą nieruchomość stanowiącą działki ewidencyjne nr 1 i 2.
Nie dokonała Pani spłaty bowiem był dział spadku w wyniku którego pozostali spadkobiercy otrzymali inną nieruchomość. Bez spłat i dopłat na Pani rzecz, a Pani otrzymała działki nr 1 i 2 bez spłat i dopłat na rzecz uczestników.
Inni spadkobiercy nie przekazali Pani w drodze darowizny swoich udziałów w ww. nieruchomości, cała nieruchomość, w postaci dwóch działek została Pani przyznana postanowieniem z dnia (...) 2024 r.
Dziedziczenie było ustawowe.
Oprócz opisanej we wniosku nieruchomości w skład spadku wchodziła jeszcze jedna działka ewidencyjna nr 3/1 pow. 0,9110 ha. Zgodnie z decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego w (...) z dnia (...) 2021 r., znak sprawy: (...) w skład nabytego spadku weszło gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni (...) ha w tym działka zabudowana budynkiem mieszkalnym o pow. 50 m2 i stodoła o łącznej wartości rynkowej 18.100 zł (działki nr 1 oraz nr 2 na rzecz Wnioskodawczyni oraz działka nr 3/1 na rzecz uczestniczki D.D bez spłat i dopłat). Zobowiązanie podatkowe zostało przez Wnioskodawczynię uregulowane.
Dział spadku dotyczył również innych niż wskazana nieruchomość składników masy. Wnioskodawczyni chce zbyć nieruchomości w postaci działek nr 1 oraz nr 2 a dział spadku obejmował również działkę nr 3/1, którą Sąd Rejonowy dla (...) w X postanowieniem z dnia (...).2024 r., sygn. akt (...) przyznał na rzecz uczestniczki D.D bez spłat i dopłat na rzecz Wnioskodawczyni B.B i uczestnika E.A.
Dział spadku był ekwiwalentny w naturze.
Po bracie odziedziczyła Pani udział w wysokości 1/2 i działki, które Pani przypadły mocą postanowienia o dziale spadku, nie przekroczyły tego udziału. W masie spadkowej po bracie nie było nic poza wyżej wskazanymi trzema składnikami majątku w postaci trzech działek.
Pytanie
Czy zatem zasadne jest rozumowanie, że Wnioskodawczyni nie zostanie obciążona podatkiem, bowiem od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę minęło 35 lat, a zatem zbycie nie nastąpi przed upływem 5 lat i nie będzie stanowiło źródła przychodu?
Pani stanowisko w sprawie
Wnioskodawczyni uważa, że skoro Jej brat A.A jako spadkodawca nabył nieruchomość w 1989 r. to jej sprzedaż w 2025 r. przez Wnioskodawczynię nie może zostać uznana za źródło przychodu i obciążona być tym samym 19% podatkiem bowiem w świetle regulacji art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych liczy się termin 5 letni od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawcę a nie spadkobiercę.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W myśl art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Do wyliczenia pięcioletniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę nie upłynęło 5 lat, to taka sprzedaż jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości (praw majątkowych) podlega opodatkowaniu.
Natomiast stosownie do treści art. 10 ust. 7 cytowanej ustawy:
Nie stanowi nabycia lub odpłatnego zbycia, o którym mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „spadek” ani też „nabycie w drodze spadku”, dlatego też zasadnym jest odwoływanie się do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
Zgodnie z art. 922 § 1 tej ustawy:
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
Z kolei, art. 924 ustawy Kodeks cywilny stanowi, że:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.
Stosownie do art. 925 powołanej ustawy:
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.
Z kolei, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:
Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.
W myśl art. 1035 cytowanej ustawy:
Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.
Art. 1037 § 1 ww. ustawy stanowi natomiast, że:
Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.
Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom
W rezultacie, w wyniku działu spadku dochodzi między spadkobiercami, do nowego ukształtowania prawa własności poprzez odebranie temu prawu cechy wspólności.
Co do zasady dział spadku jest formą nowego nabycia wówczas, gdy – w wyniku tego działu – podatnik otrzymuje składniki majątkowe, których wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału, jaki pierwotnie mu przysługiwał w spadku.
Z opisu zdarzenia wynika, że:
·nabyła Pani udział wynoszący 1/2 części w nieruchomości po bracie zmarłym (...) 2017 r., który na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego nabył nieruchomość w 1989 r.
·W skład spadku po zmarłym A.A wchodziło gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni (...) ha składające się z działek nr 1, 2 oraz 3/1. W masie spadkowej po bracie nie było nic poza wskazanymi trzema składnikami majątku, w postaci trzech działek.
·W 2024 r. dokonano działu spadku, w wyniku którego Pani nabyła na wyłączną własność działki o nr 1 oraz nr 2, natomiast działka nr 3/1 została przyznana na rzecz D.D.
·Dział spadku odbył się bez spłat i dopłat na rzecz pozostałych uczestników. Dział spadku był ekwiwalentny w naturze.
·Działki, które odziedziczyła Pani po bracie na mocy postanowienia o dziale spadku nie przekroczyły przysługującego Pani pierwotnie udziału.
·W 2025 r. zamierza Pani sprzedać działki.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia stwierdzam, że:
·skoro – jak wskazała Pani w uzupełnieniu wniosku – wartość majątku, który nabyła Pani w wyniku działu spadku po bracie nie przekraczała wartości Pani udziału w spadku przed dokonaniem działu spadku, to otrzymane w wyniku tej czynności działki o nr 1 i 2 nie stanowiły dla Pani nabycia w zw. z art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
·Planowane odpłatne zbycie przez Panią działek nr 1 i 2, nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ ww. sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa przez spadkodawcę (Pani brata).
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację indywidualną w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pani w zakresie przedstawionego stanu faktycznego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.