W 2024 roku wnioskodawca wygrał na stronie internetowej kwotę przekraczającą 2 280 zł w grze na automatach. Organizatorem gry był podmiot działający l... - Interpretacja - null

ShutterStock
Czy należy zapłacić PIT od wygranej w grze na automatach w Polsce?

Temat interpretacji

Wygrana w automatach online – czy trzeba zapłacić podatek?

W 2024 roku wnioskodawca wygrał na stronie internetowej kwotę przekraczającą 2 280 zł w grze na automatach. Organizatorem gry był podmiot działający legalnie na podstawie przepisów o grach hazardowych w Polsce i nie pobrał podatku dochodowego, powołując się na ustawowe zwolnienie z opodatkowania.

W związku z tą sytuacją podatnik wystąpił do KIS o interpretację indywidualną. Zapytał, czy jego wygrana rzeczywiście korzysta ze zwolnienia. Argumentował, że skoro gra została przeprowadzona przez legalnie działający podmiot, nie powstaje obowiązek zapłaty PIT, ani obowiązek wykazania przychodu w rocznym zeznaniu.

Stanowisko KIS: zwolnienie z PIT przy legalnym organizatorze

Dyrektor KIS potwierdził, że wygrana w grze na automatach nie podlega opodatkowaniu, jeżeli została uzyskana od legalnie działającego organizatora.

Wyjaśnił, że zgodnie z ogólną zasadą wszystkie dochody uzyskane przez osoby fizyczne podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, chyba że ustawa wyraźnie przewiduje zwolnienie. Takie zwolnienie znajduje się w art. 21 ust. 1 pkt 6a lit. b ustawy o PIT i obejmuje m.in. wygrane w grach hazardowych — w tym w grach na automatach — organizowanych przez podmioty działające na podstawie przepisów obowiązujących w państwach UE lub EOG.

Ponieważ w przedstawionej sprawie gra została zorganizowana przez podmiot posiadający stosowne zezwolenie zgodnie z polską ustawą o grach hazardowych, spełniony został kluczowy warunek zastosowania zwolnienia podatkowego.

W konsekwencji, wygrana nie rodzi obowiązku zapłaty PIT ani jej wykazania w zeznaniu rocznym. Podatnik nie musi odprowadzać żadnego podatku z tego tytułu, a organizator słusznie nie pobrał zaliczki.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.178.2025.1.DJ