Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismem z 2 stycznia 2025 r. (wpływ 3 stycznia 2025 r.) oraz pismem z 25 lutego 2025 r. (data wpływu 26 lutego 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan obywatelem brytyjskim zamieszkałym w Polsce. Uzyskał Pan status polskiej rezydencji podatkowej w Polsce pod koniec sierpnia 2020 r.

Posiada Pan polisę ubezpieczeniową w Wielkiej Brytanii o nazwie „(…)”. Jest to w rzeczywistości polisa ubezpieczeniowa z zyskiem z gwarantowaną ostateczną sumą ryczałtową, do której można dodać roczne i końcowe premie, a także zawiera element ubezpieczeniowy. Polisę można zrealizować w dowolnym momencie między 1991 r. a 2025 r., jeśli Pan sobie tego życzy, ale z niższą wartością niż w przypadku, gdyby była utrzymana do terminu zapadalności. W pierwszych latach, jeśli taka polisa zostanie zrealizowana, prawdopodobnie będzie miała wartość niższą od kwoty wypłaconej. Dochód wygenerowany w Wielkiej Brytanii z tytułu tej polisy został opodatkowany w Wielkiej Brytanii, więc kwota, która zostanie wypłacona w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy, jest kwotą zapłaconego podatku. Co roku sporządzana jest wycena polisy, jeśli będzie chciał Pan zrealizować ją wcześniej.

Kiedy został Pan polskim rezydentem podatkowym, ta polisa miała wartość, którą mógł Pan zrealizować bez płacenia dodatkowego podatku w Wielkiej Brytanii przed przeprowadzką do Polski. W związku z tym miał Pan zapłacony podatek w momencie przyjazdu do Polski. Uważa Pan, że gdy wpłaci Pan polski podatek w momencie wygaśnięcia polisy, należny podatek odnosi się do zysku osiągniętego w czasie, gdy był Pan polskim rezydentem podatkowym od sierpnia 2020 r., a nie do całego zysku osiągniętego w okresie jej obowiązywania od 1991 r. - wartość polisy w momencie, gdy stał się Pan polskim rezydentem podatkowym była w pełni opodatkowaną wartością, ponieważ odpowiednie podatki były płacone w okresie obowiązywania polisy. Z tego powodu w Wielkiej Brytanii nie ma końca zobowiązania podatkowego z tytułu polisy, a wartość polisy jest zawsze podawana netto po opodatkowaniu.

Uzupełnienie stanu faktycznego

Zawarta przez Pana polisa ubezpieczeniowa to ubezpieczenie osobowe. Wpłacane przez Pana kwoty są inwestowane przez firmę ubezpieczeniową. To standardowa polisa stosowana przez wiele osób jako długoterminowy plan inwestycyjny. Kiedy zaczął Pan korzystać z polisy, został Pan członkiem istniejącego funduszu inwestycyjnego, w którym uczestniczy wiele osób i posiada Pan procent tego funduszu oparty na Pana składkach i ich opodatkowanych zyskach. Pana regularne miesięczne wpłaty są wykorzystywane na dwa sposoby. Część wpłat jest wpłacana na polisę ubezpieczeniową na życie, a reszta jest inwestowana - zwykle w akcje, udziały i obligacje rządowe. Jeśli inwestycje przynoszą dobre wyniki, opodatkowana wartość funduszu wzrasta, a ta opodatkowana wartość jest wykorzystywana do obliczania rocznych premii, które byłyby wypłacane członkom funduszu. Po zakończeniu Pana polisy otrzyma Pan ryczałt, którego wysokość zależy od tego, jak dobrze wypadły inwestycje. Jeśli umrze Pan przedwcześnie, element ubezpieczenia na życie zostanie również wypłacony Pana beneficjentom.

Takie polisy mają dwie opcje, gdy się je rozpoczyna. Albo prostą gwarantowaną kwotę ryczałtową na koniec polisy, albo taką, w której jest mniejsza gwarantowaną kwota ryczałtowa, ale gdzie „zyski” uzyskane z inwestycji są dzielone oprócz kwoty ryczałtowej. Pana polisa jest drugiego typu, z „zyskami”.

Inwestycje, które zostały dokonane, podlegają brytyjskiemu opodatkowaniu. Zatem „zyski” brutto muszą opłacić niezbędne podatki. Pozostały zysk netto to jest to, co jest uznawane za fundusz w formie premii rocznych i końcowych, a są one po odliczeniu podatku; dlatego nie ma potrzeby dodatkowego opodatkowania na koniec polisy, ponieważ premie są wypłacane z zysków po zapłaceniu podatku. Zawarta polisa ubezpieczeniowa nie jest związana z funduszami kapitałowymi.

Składki są ustalane na początku polisy i nie mogą być zmieniane. Dochód z polisy w trakcie jej trwania to roczne premie, które byłyby potencjalnie wypłacane przy wypłacie każdemu członkowi funduszu, zyski wykorzystane na ich pokrycie podlegają opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii. Na koniec polisy istnieje kolejna „końcowa” premia, która zostaje wypłacona, a podatki od niej zostały już opłacone.

Żaden roczny dochód nie został Panu bezpośrednio wypłacony. Premie muszą pozostać w funduszu i mogą zostać wypłacone dopiero po zamknięciu. Jest to część warunków polisy. Można było zamknąć fundusz w dowolnym momencie, a zatem roczna wycena przedstawiałby wartość premii wypłaconej Panu, gdyby zamknął go Pan w dniu wyceny. Jednak wartość funduszu rośnie szybciej pod koniec polisy. Wcześniejsze zamknięcie oznacza, że wypłacana jest znacznie mniejsza wartość. W pierwszych kilku latach kwota, która zostałaby wypłacona, byłaby niższa niż składki, które Pan zapłacił.

Umowa ubezpieczeniowa dotyczy ubezpieczenia na życie lub dożycie, a świadczenie zakładu ubezpieczeń z tytułu jest ustalane na postawie określonych indeksów lub innych wartości bazowych. Data zakończenia polisy została ustalona na początku polisy i ta data nie została zmieniona. Polisa nie może zostać „odnowiona”.

Wycena jest przeprowadzana co roku lub na żądanie. Wartość podawana przez firmę ubezpieczeniową jest wartością polisy w tym dniu. Ponieważ wszystkie obowiązujące podatki są płacone w trakcie trwania polisy za wszystkie różne elementy składające się na tę polisę, jest to wartość, która zostałaby wypłacona posiadaczowi polisy (lub w przypadku śmierci beneficjentowi) i nie ma dodatkowego podatku w Wielkiej Brytanii do zapłaty. Tak więc jedyną podaną wartością podatku jest wartość zerowego zobowiązania podatkowego (w pełni zapłacony podatek). Tak musi być, ponieważ polisa obowiązuje przez wiele lat, a prawo podatkowe ulegnie zmianie w tym okresie. Tak więc kwota należna posiadaczowi polisy musi być obliczana corocznie, biorąc pod uwagę zobowiązanie podatkowe i kwotę płaconą każdego roku z tytułu inwestycji.

Pieniądze w funduszu są powierzane, a firma ubezpieczeniowa nie jest ich właścicielem, firma ubezpieczeniowa jest administratorem funduszu. Podatek od tego jest płacony co roku, co oznacza, że powiernictwo reguluje zobowiązanie podatkowe w Pana imieniu z funduszu. Oznacza to, że wszystkie Pana zobowiązania podatkowe zostały już zapłacone. Dlatego wartość podawana Panu każdego roku jest kwotą, którą mógłby Pan otrzymać bez płacenia żadnych dodatkowych podatków. Dlatego przez ponad 20 lat faktycznie płacił Pan swoje zobowiązania podatkowe związane z tą polisą, a w tym czasie nie był Pan polskim rezydentem podatkowym. Gdyby teraz musiał Pan płacić podatek od zysków przez cały okres obowiązywania polisy, płaciłby Pan podwójne opodatkowanie, a ponadto płaciłby Pan pieniądze za dochód, gdy nie był Pan polskim rezydentem podatkowym. Dlatego uważa Pan, że powinien Pan zapłacić podatek związany ze wzrostem wartości polisy, ponieważ stał się Pan polskim rezydentem podatkowym, a nie opodatkowany dochodem przed tym.

W uzupełnieniu z 25 lutego 2025 r. wskazał Pan, że polisa została wypłacona 13 lutego 2025 r., więc użyta data to 12 lutego 2025 r., a kurs wymiany w tym dniu wynosił 1 GBP = 5,0055 PLN

Pana pytanie dotyczy Pana polskiego zobowiązania podatkowego z tytułu polisy ubezpieczeniowej, która obowiązywała od 21 stycznia 1991 r. do 21 stycznia 2025 r - dzień zakończenia polisy.

Wpłacał Pan na kapitał tej polisy od 21 stycznia 1991 r. do 21 stycznia 2025 r. Całkowity kapitał wpłacony w tych latach 1991-2025 to 31.200 GBP/to 15.6171 PLN. Kapitał wpłacony, gdy był Pan polskim rezydentem podatkowym 4.720 GBP/23.625 PLN. Wartość polisy (Kapitał i zysk) wypłacone w 2025 r. 76.088 GBP /380.858 PLN. Wartość polisy przed Pana przyjazdem do Polski 56.122 /GBP 280.918 PLN. Wzrost wartości polisy, gdy był Pan polskim rezydentem podatkowym 19.966 GBP/ 99.939 PLN. Całkowity zysk (wartość minus kapitał) 44.888 GBP/224.686 PLN. Zysk uzyskany, gdy był Pan polskim rezydentem podatkowym 15.246 GBP/76.313 PLN.

Wartość polisy przed Pana przyjazdem do Polski to wartość, którą otrzymałby Pan, gdyby poprosił o wcześniejszą wypłatę polisy. Jest to w pełni opodatkowana wycena w Wielkiej Brytanii bez dodatkowych podatków do zapłaty. Ta wartość to suma kapitału i zysku (wliczając wszelkie obowiązujące premie).

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 25 lutego 2025 r.)

Czy Pana polskie zobowiązanie podatkowe dotyczy całkowitej wartości zysku z lat 1991-2025 czy zysku osiągniętego jako polski rezydent podatkowy? Od jakiej wartości płaci Pan podatek w Polsce - czy od całkowitego zysku osiągniętego od 1991 r. czy od zysku osiągniętego od momentu, gdy stał się Pan polskim rezydentem podatkowym tj. od 2020 r.?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 25 lutego 2025 r.)

Uważa Pan, że prawidłowy zysk, od którego powinien Pan zapłacić podatek w Polsce, to zysk osiągnięty jako polski rezydent podatkowy, ponieważ biorąc pod uwagę umowę o odpowiedzialności za podwójne opodatkowanie między Wielką Brytanią a Polską, wartość polisy w 2020 r., za nim został Pan polskim rezydentem podatkowym, obejmująca wszystkie zyski osiągnięte w Wielkiej Brytanii od 1991 r. do 2020 r. wraz z kapitałem dodanym do polisy w tym okresie, była wartością, która nie podlegałaby żadnemu dodatkowemu opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii, ponieważ w tym okresie zapłacono wszelkie odpowiednie podatki; opodatkowanie Pana od zysków osiągniętych w tym okresie w Polsce wiązałoby się z podwójnym opodatkowaniem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Na podstawie art. 3 ust. 1a ww. ustawy:

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Według art. 3 ust. 2a ww. ustawy:

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W świetle art. 3 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1. pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

2. działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

3. działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład;

4. położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości;

5. papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających;

5a. umorzenia, odkupienia, wykupienia i unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych utworzonych na podstawie przepisów obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej oraz odpłatnego zbycia tych tytułów uczestnictwa;

6. tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw - jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, spółki niebędącej osobą prawną, tego funduszu inwestycyjnego, tej instytucji wspólnego inwestowania lub osoby prawnej, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;

6a. tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze w spółce nieruchomościowej;

7. tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia;

8. niezrealizowanych zysków, o których mowa w art. 30da.

W świetle art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że od sierpnia 2020 r. jest Pan polskim rezydentem podatkowym. Posiada Pan polisę ubezpieczeniową w Wielkiej Brytanii. Zawarta przez Pana polisa ubezpieczeniowa to ubezpieczenie osobowe. Wpłacane przez Pana kwoty są inwestowane przez firmę ubezpieczeniową. Kiedy zaczął Pan korzystać z polisy, został Pan członkiem istniejącego funduszu inwestycyjnego, w którym uczestniczy wiele osób i posiada Pan procent tego funduszu oparty na Pana składkach i ich opodatkowanych zyskach. Pana regularne miesięczne wpłaty są wykorzystywane na dwa sposoby. Część wpłat jest wpłacana na polisę ubezpieczeniową na życie, a reszta jest inwestowana - zwykle w akcje, udziały i obligacje rządowe. Składki są ustalane na początku polisy i nie mogą być zmieniane. Dochód z polisy w trakcie jej trwania to roczne premie, które byłyby potencjalnie wypłacane przy wypłacie każdemu członkowi funduszu, zyski wykorzystane na ich pokrycie podlegają opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii. Na koniec polisy istnieje kolejna „końcowa” premia, która zostaje wypłacona, a podatki od niej zostały już opłacone. Żaden roczny dochód nie został Panu bezpośrednio wypłacony

Skoro – jak Pan wskazał – otrzymane kwoty związane są ze wzrostem wartości ubezpieczenia na życie i dożycie, które nie było związane z funduszami kapitałowymi to w sprawie zastosowanie znajdzie art. 21 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych z dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 250 poz. 1840).

Żaden przepis UPO nie reguluje szczególnych zasad dotyczących wypłaty z polisy ubezpieczeniowej.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ww. Konwencji:

Części dochodu, inne niż dochód wypłacany przez trust lub z majątku spadkowego w wyniku zarządzania tym majątkiem, bez względu na to gdzie powstają, osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, które nie zostały objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej Konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

W konsekwencji świadczenie z Wielkiej Brytanii z tytułu ubezpieczenia na życie i dożycie niezwiązanego z funduszem kapitałowym wypłacone osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

Do opodatkowania takiego świadczenia w Polsce stosuje się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

a)odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,

b)dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15 i 15a.

We wskazanym przepisie art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, ustawodawca posługuje się zwrotem „kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń”. W związku z powyższym, jeżeli świadczenie wypłacone zostało z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, a nie mieści się ono w punktach a i b przepisu, to takie świadczenie podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przez kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń objęte dyspozycją ww. przepisu rozumie się świadczenia, do wypłaty których zobowiązany jest ubezpieczyciel w związku z zawartą umową ubezpieczenia.

Zgodnie z brzmieniem art. 24 ust. 15 ww. ustawy:

Dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy.

Natomiast stosownie do art. 24 ust. 15a cyt. Ustawy:

Dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia na życie lub dożycie, zawartą na podstawie odrębnych przepisów, w której świadczenie zakładu ubezpieczeń z tytułu dożycia jest:

ustalane na podstawie określonych indeksów lub innych wartości bazowych albo

równe składce ubezpieczeniowej powiększonej o określony w umowie ubezpieczenia wskaźnik

- jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a składką wpłaconą do zakładu ubezpieczeń.

Zatem, treść art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyklucza ze zwolnienia od podatku dochodowego, dochód z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, o którym mowa w art. 24 ust. 15 ww. ustawy. Ze zwolnienia od podatku dochodowego wykluczony jest także dochód z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia na życie lub dożycie, zawartą na podstawie odrębnych przepisów, w której świadczenie zakładu ubezpieczeń z tytułu dożycia jest ustalane na podstawie określonych indeksów lub innych wartości bazowych albo równe składce ubezpieczeniowej powiększonej o określony w umowie ubezpieczenia wskaźnik.

Jak wynika jednak z przedstawionych przez Pana informacji, zawarta umowa ubezpieczenia na życie nie była ubezpieczeniem związanym z funduszem kapitałowym. Tym samym w rozpatrywanej sprawie nie ma zastosowania art. 24 ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto zauważyć należy, że do 17 października 2014 r. przepis art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazywał, że:

Wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

a) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,

b) dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15.

Zmianę tego przepisu, poprzez dodanie w lit. b wyłączenia ze zwolnienia dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15a, wprowadzono na mocy art. 2 pkt 8 lit. c ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1328; dalej: ustawa zmieniająca). Zmiana weszła w życie 18 października 2014 r.

Zgodnie bowiem z art. 17 pkt 6 ww. ustawy zmieniającej, ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r., z wyjątkiem przepisów: art. 2 pkt 8 lit. c, pkt 14 lit. g, pkt 21 lit. a tiret drugie i pkt 29 oraz art. 10 i art. 15, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Z treści art. 10 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy zmieniającej wynika natomiast, że:

Zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie przepisów, o których mowa w art. 17 pkt 6, stosuje się do dochodów uzyskanych z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia na życie lub dożycie, w której świadczenie zakładu ubezpieczeń jest ustalane na podstawie określonych indeksów lub innych wartości bazowych albo świadczenie jest równe składce ubezpieczeniowej powiększonej o określony w umowie ubezpieczenia wskaźnik, jeżeli umowa ta została zawarta do dnia wejścia w życie przepisów, o których mowa w art. 17 pkt 6. Jeżeli po dniu 31 grudnia 2014 r. umowa ta została zmieniona lub odnowiona, zwolnienia tego nie stosuje się do dochodów przypadających za okres od dnia zmiany lub odnowienia tej umowy; podatek, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, określa się od tej części dochodów, jaka przypada na okres umowy po jej zmianie lub odnowieniu proporcjonalnie do całego okresu obowiązywania umowy.

Jeżeli wypłata dochodów z tytułu, o którym mowa w ust. 1, wynika z umów zawartych, zmienionych lub odnowionych od dnia wejścia w życie przepisów, o których mowa w art. 17 pkt 6, do dnia 31 grudnia 2014 r., zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie przepisów, o których mowa w art. 17 pkt 6, stosuje się do dnia 31 grudnia 2014 r., z tym że podatek, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, określa się od tej części dochodów, jaka przypada na okres od dnia 1 stycznia 2015 r. proporcjonalnie do całego okresu obowiązywania umowy.

Z treści złożonego wniosku wynika, że od sierpnia 2020 r. jest Pan polskim rezydentem podatkowym. Posiada Pan polisę ubezpieczeniową w Wielkiej Brytanii. Zawarta umowa ubezpieczenia nie była ubezpieczeniem związanym z funduszem kapitałowym. Umowa ubezpieczeniowa dotyczy ubezpieczenia na życie lub dożycie, a świadczenie zakładu ubezpieczeń z tytułu jest ustalane na postawie określonych indeksów lub innych wartości bazowych. Polisa została wypłacona 13 lutego 2025 r.

Uważa Pan, że gdy wpłaci Pan polski podatek w momencie wygaśnięcia polisy, należny podatek odnosi się do zysku osiągniętego w czasie, gdy był Pan polskim rezydentem podatkowym od sierpnia 2020 r., a nie do całego zysku osiągniętego w okresie jej obowiązywania od 1991 r. - wartość polisy w momencie, gdy stał się Pan polskim rezydentem podatkowym była w pełni opodatkowaną wartością, ponieważ odpowiednie podatki były płacone w okresie obowiązywania polisy.

Skoro umowę ubezpieczenia na życie i dożycie zawarł Pan w 1991 r. i umowa ta nie była następnie zmieniana ani odnawiana, a otrzymane przez Pana świadczenie zostało wypłacone w wysokości wpłaconej przez Pana kwoty powiększonej o ustalony wskaźnik, to do otrzymanego przez Pana świadczenia należy zastosować art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 17 października 2014 r., tj. przed dniem wejścia w życie przepisów ustawy zmieniającej. Oznacza to, że dochód o którym mowa w art. 24 ust. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w Pana sytuacji również korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 tej ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 17 października 2014 r. Zatem nie powinien Pan zapłacić podatku w Polsce od otrzymanej kwoty.

Pana stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.